Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem začátečník s želvou... nechce žrát...

Dobrý den,
potřebovala bych poradit... Dostali jsme želvu.. jedni lidi ji chtěli vyhodit a tak aby se zachránila tak jsme si ji vzali... ale nemáme vůbec žádné zkušenosti se želvou.. máme doma spoustu zvířat, ale žádné terarijní...

jedná se o želvu ozdobnou a je velká asi tak 5 cm... a prej je stará tak 1,5 až 2 roky... dostali jsme ji s akvárkem (podle mě velmi malým -30 x 20 x 20 cm) a kamenem, kde má souš... krmili ji granulemi pro želvy....

prvních pár dnů jsme měli želvu jen tak a ni ji nesvítili.. protože jsme vůbec nevěděli..ale vše sem se snažila nastudovat na internetu.. a teď už ji teda svítíme a na dno akvárka ji koupili kamínky a želvíka do vody... myslím ale že za těch prvních pár dnů jsme udělali spoustu chyb... a myslím že je želva teď nemocná... asi nachlazená... hodně sýpe a hlavně vůbec nežere !!! což je největší problém.. vůbec nevím jak ji přimět žrát...

do akvárka ji svítí lampička.. teda jen přes den.. přes noc ji vůbec nesvítím (někde sem četla že se má svítit jen 10 hod. denně) voda má asi něco kolem 22 stupňů a na souši bude asi víc... četla jsem že aby se uzdravila.. tak musí mít skoro 30 stupňů.. takže jsem chtěla koupit dnes topítko do vody.. ale z důvodu velmi malého akvárka se tam žádné nevleze... ale už pracujem na koupi většího akvárka.. takže bysme koupili i to topítko... ale na druhou stranu se mi zdá že ji zima není... většinu dne tráví na stupínku na souš... celá je pod vodou a má venku jen hlavu.. a dělá jako by se vyhřívala..

mohla bych teda poprosit o radu jak ji přimět aby začala žrát ... děkuji za radu..

S pozdravem

Jana Bednářová

Zdravím, veľmi stručne povedané, je je zima a je prechladnutá.
Čo najskôr treba zvýšiť teplotu na cca 27-28°C, pridať najlepšie UV žiarovku na slnenie (napr Reptiglo 5) a ako si už písala zväčši jej akvárko. Takých 60x35x30 by mohlo do veľkosti 10cm stačiť.
Teplota vzduchu musí byť vyššia ako vody, aby nedochádzalo k tomu, že bude z teplej vody dýchať studený vzduch. To býva veľmi často dôvod nachladnutia. Priebežne sleduj, či sa vie dobre ponoriť, ak nie, bude to už zápal pľúc a ten je pre ne pri neliečení antibiotikami väčšinou osudný.
Ak urobíš tieto opatrenia, je možné, že sa v priebehu pár dní by sa mohla rozbehať a začať žrať. Potravu dávaj hlavne ryby, rybacie mäso, slimáky, dážďovky, patentky a iné červy, na nabratie sily (aj keď bez minerálov a vitamínov) kuracie srdce, prípadne jej urob želatínu, do ktorej namiešaš všetko potrebné. Zabudni na sušené gamarusy a podobný suchý bordel, vyvaruj sa tukom. Keď sa rozožerie, dobrý filter bude nutný, alebo budeš musieť meniť vodu každý druhý deň.
Na záver už len jedno. Mláďatá rastú rýchlosťou približne 0,5cm mesačne. Keby bola tá korytnačka správne chovaná, vo veku 1,5-2 roky by mala asi tak 12-15cm. Je vidieť, že tvoj predchodca ju mal zjavne na háku, prípadne klame. Držím palce a daj vedieť, ako to dopadlo.

děkuji za rady....

potopit se může.. takže doufám že zápal plic to není.... ale pořád hrozně kňourá nebo prostě vydává takový zvuky... snažím se aby měla co nejvíce tepla... svítím ji lampičkou a akvárko jsem přikryla aby teplo neutíkalo... ale ona se vůbec nevyhřívá na souši... pořád stojí na stupínku na ten kámen... a krunýř má ponořenej pod vodou jen natahuje hlavu k lampičce... na větším akvárku už pracujem.. tak doufám že ho budem mít co nejdříve... už je to 5 dní co vůbec nežere... zkusila jsem ji dát rybí filé.. ale taky bez úspěchu...

no jak popisuješ, je nachlazená. Pokud už nepropukl zápal plic. Fotku terárka máš?

Zkus sehnat akvarijní topítko, zvedl bych teplotu vody na cca 24 až 26 stupňů, pokud ji máš v akváriu, použij krycí sklo, ať nedochází k ochlazování vzduchu, jak psal miro.

Jestli ti želvička nebude žrát, bude zesláblá a mohla by se ti utopit. Jestli se její stav nezlepší, je potřeba ji udělat "nemocniční" nádrž. Nějaký faunabox (nebo i to akvárko), z jedné strany podložit tak, aby vznikla šikmina. To takového to terárka nalít vodu, aby byla na jedné straně souš a na druhé straně voda. Pro tak malou želvičku max 5cm. Vodu často měnit. Udržuj zvýšenou teplotu a nedopusť, aby bylo zvíře v průvanu ! Zkus dávat dobrou masitou potravu s vitamínama a minerálama. Extrudované granule jsou k prdu. Zkus ji nabídnout např. žížalu, když si vezme, pak bych dal kuličky mletého masa (libové kuřecí, hovězí) s ad3 (např hydrovit - předepíše vet za cca 40korun), vitamíny a minerály.

Aby se z toho želivčka dostala, potřebuje zvýšenou teplotu a kvalitní krmení. (v případě, že je nachlazená).
Se zápalem plic jsem se ještě nesetkal, ale to už bude asi na nějaké ATB.

Akú tam máš teraz teplotu vody a vzduchu? Ak ju zvýšiš tak, ako som povedal a zdravotný problém nie je príliš vážny, trvá 2-3 dni, pokým sa rozožerie. Potrebuje sa po tom mraziacom boxe prehriať. Ako dlho ju vlastne máš?
Bez osobného kontaktu sa ťažko posudzuje stav, navyše keď nie je ani fotka. Povedal by som, že ak s to nezlepší do konca víkendu, choď s ňou k veterinárovi na injekciu vitamínov, prípadne antibiotiká. Aj keď pri takomto prckovi sa budú ťažko dávkovať. Momentálne je najdôležitejšie teplo.
Čo sa týka nového akvárka, bude to trochu natvrdo ale čo už. Počkaj pár dní, pokým nezačne žrať, stav sa nezačne zlepšovať a až potom kupuj. Aby sa náhodou nestalo, že ostane prázdne.

teplotu vody mám asi 22 stupňů... a pod lampičkou 25 stupňů... mám žárovku 25W asi by to chtělo silnější aby jí bylo víc teplo... už mi ale přijde taková lepší... vydrží dlouho pod vodou.. nebo plave... ale v tom akvárku to jsou tak 3 tempa a je na konci.. aji se vyhřívá na souši... ale pořád nežere... můžete mi poradit jak ji to žrádlo dát... vždy ji to dám do vody.. ale ona o to jídlo nejeví vůbec žádnej zájem..

dostali jsme k ní ty granule... a pak jsem ji koupila ty gamarus... ale to ji vůbec nezajímá... a po radách zde jsem ji zkuoušela dát mleté maso a filé... ale hodím ji to do vody a ona o to nejeví vůbec žádný zájem..

zkuste žížalu, kousek filé,... máte-li možnost rybičku 2x větší než je hlava želvy.

Je fajn že se má lépe, asi byla podchlazená... pokud se její stav zlepšuje, je potřeba vyčkat, nemusí přijímat potravu hned. Krmení které zvíře samo do 15minut nesní, odstraňte, ať zbytečně nekazí vodu. Zkoušel bych nabízet krmení tak 2x denně.

Pak zase napište, jak se jí vede ;-)

ja ale nevím jak do ní to žrádlo dostat... když ho dám do vody tak ho ignoruje... a dnes jsem ji zkusila pinzetou do tlamy nacpat filé... a nakonec ji donutila otevřít tlamu a vzít si to .. ale když jsem ji pustila zpět do vody.. tak to hned vyplivla... já už fakt nevím jak ji donutit žrát... už to bude 7 dní co nežere :-(

zkuste vyměnit žárovku na 40W , pod lampičkou by mělo být kolem 30-32st. teplota vody cca 22-24st.
když se želva "přepne" do zimního spánku zpomalí metabolismus. Je normální, že nebude hned žrát. Pokud je ale čilejší, jste na dobré cestě.

Násilně bych ji nekrmil...

Fotka terárka by byla?

Všetko potrebné už bolo napísané, je najvyšší čas konečne jej zdvihnúť teplotu vody o 5 stupňov... Samozrejme teplá musí byť voda, takže treba ohrievač, prípadne výhrevnú fóliu odspodu pod akvárko. 40W žiarovka je na vzduchu prisilná, vodu pod ňou však nemusí dostatočne ohriať, teplo uniká smerom hore.
Pokým sa to nestane, nemá zmysel písať ďalšie príspevky. 22°C je pre takého prcka málo !!!

včera jsem koupila lepší žárovku a ta ohřála vodu na 25 stupŇů... ale přes noc želvě nesvítím.. a v pokojíčku zatím netopím.. takže do rána měla teplotu vody 20 stupńů :o( takže dnes jdu koupit topítko... ale mám strach, že pak bude zas nemocná... prootže jsem četla že voda by neměla být teplejší než vzduch... a to když budu mít přes noc vodu 25 stupŇů, tak vzduch bude mnohem chladnější... ach jo.. už z toho začínám být zoufalá...

Grr. Když půjdeš do zverimexu, řekni, že chceš mražený patentky a daj ti je. Jsou to komáří larvy. Bývají namražený jako tabulka čokolády, nebo ve vymačkávacím plastu (Aquamaster-tohle cool balení později používám na mraženou směs mletého masa pro malé želvičky).

Tabulka mražených patentek stojí cca 25korun....

Crocodylus, trošku ťa poopravím, patentky sú larvy pakomároch ;-) Ale ináč máš pravdu, v každom chováči ich majú, stačí si ich vypýtať :-) Jeden blister jej vydrží možno aj mesiac, takže žiadny veľký výdavok.
Arletka, dúfam, že si jej konečne dala ten akvaristický ohrievač. Na koľko stupňov si jej ho nastavila?

ona když ji tam dám ruku s pinzetou a na ní to žrádlo.. tak se bojí.. a už vůbec ji to žrádlo nezajímá... na patentky se zeptám a vyzkouším....

topítko jsme koupila dnes, ale asi mám hroznou smůlu, protože je rozbité, takže ho jdu zítra vyměnit.... přes den už ale mám vodu těch 25 stupňů... problém je přes noc...

včera jak jsem ji měnila vodu.. tak tam měla teplotu 27 stupňů.. a hrozně se jí to líbilo.. plavala pořád sem a tam :o)

Jestli už jí je díky teplotě lépe, tak je to na dobré cestě. Pokud se bojí ruky s pinzetou, tak než se otrká, zkusil bych nějakou živou stravu, co je k dostání ve zverimexech (cvrček, malé saranče, červík, žížalka).

Pokud ten pokles v noci není extrémní a želva nezažívá neustálé velké výkyvy teplot, tak bych v tom problém neviděl, v noci přece jen bývá o něco chladněji.

díky... včera jsem jí dala ty patentky a asi ji chutnali.. dávala jsem ji je po trochách do vody... asi nám tam nějaké zbytky zůstali, ale dnes vyčistím akvárko tak to bude ok... myslím že se má dobře... topíme na 35 stupňů a teď už jen čekáme na nové větší akvárko.. protože v tom malém společně s topítkem má hrozně málo místa.. akorát co ještě neodhadnu je.. jestli je nažraná a jak často jí mám krmit..

Je to super, že sa prcek konečne rozožral :-)
Teplota vody 35°C je veľmi veľa, mláďatá majú mať okolo 26-28. Ak budeš mať filter, ten sa postará o zbytky potravy aj o výkaly.
Mláďatá do veľkosti 8cm krm denne, dávaj jej toľko, koľko zožerie za 10-15 minút. Táto doba väčšinou stačí na to, aby bola plná. Nad 8cm stačí obdeň, postupne môžeš potom znižovať teplotu. Keď bude mať takých 14-15cm, postačí kŕmenie 2-3x týždenne bez ohrievača.

Ak budeš dávať pestrú a hlavne normálnu potravu, potrebné nebudú žiadne. Gammarusy rovno vyhoď, sú to iba sušené schránky, ktoré sú bez výživnej hodnoty. Pridaj hlavne ryby a rybacie mäso, dážďovky, slimáky, hmyz, časom môžu byť aj zophobasy, na doplnenie čínsku kapustu, púpavu. O tom som tu už písal 30.9. ;-)
Prípadne jej urob želatínu, jeden z návodov je tu: http://turtles.of.the.world.sweb.cz/vyziva/zelatin a.htm

Ahojky... tak už máme velké želvárko a želva se má docela čile k světu... žere vše co jí dávám... střídám hovězí, vepřové a kuřecí maso, žížaly, patentky... a sem tam granule... potřebovala bych poradit kolik do želvárka dát vody... dali jsme ji víc vody.. ale ona neplave.. akorát chodí po dně a když se chce nadechnou tak se opírá o kraje akvárka nebo leze na topítko... špatně jsme nechali udělat souš - hodně vysoko a je tam příkrá plošina takže tam vůbec neleze... takže to musíme nechat ještě zpravit... ale tak má tam kámen z toho malého akvárka.. potřebovala bych poradit kolik té vody jí dát.. protože mám strach aby se neutopila... ale zas by se mi líbilo kdyby mohla plavat.. konečně má spoustu prostoru... díky za radu

no ona vyleze na tu plošinu co vede na souš... ale jen tak aby měla hlavu nad vodou.. ona to plošina je hodně dlouhá a souš je docela hodně vysoko... a ona tam lézt nechce... když jsem ji na souš dala.. tak mi přišlo že se tam bojí.. a hned utíkala dolů zpět do vody..

zjistila jsem želva je nakonec želva mapová... a teď jsem se všude dočetla že chce vody hodně že jsou to dobří plavci.. želva má krunýř dlouhý 6 cm... a vody má teď asi 6,5 cm.. máme velké akvárko.. tak bysme jí tu vodu mohli dopřát.. ale ona neplave chodí jen po dně... možná je to tím že dosud žila řekla bych tak v max. 4 cm vody..

1) zelva neni ryba, aby furt plavala (mimoto, lide taky vetsinou chodi a furt nebehaji, i kdyz by mohli)
2) plavani je energeticky narocnejsi nez plazeni po dne...
3) zelva vi co ji vyhovuje, i v prirode plavou jen kdyz zdrhaji, nebo honi potravu...

takze, sloupec vody tak jak rikali ostatni - aby se pohodlne nadechla z dna... Abychom predesli nejakym vytkam - vodni zelvy sem choval 10 let...

Nebudem so všetkým súhlasiť, čo písal boa. Je to však vec názoru, niekto nemusí so mnou súhlasiť.
Mapovky vedia dobre plávať, len na to potrebujú aj kondičku, ktorú tá tvoja zo 4cm hlbokej vody určite nemá. Ako sa tu písalo, plávanie je energeticky náročnejšie a tá tvoja ho nateraz asi veľmi nezvláda. Stále plávať nemusí, bez dychu takto veľká vydrží už nejakú tú minútu ;-) V prírode tiež nemajú všade len plytčiny a prípade potreby chodia aj do väčších hĺbok v porovnaní k ich veľkosti.
6cm veľká kľudne môže mať 10-15cm hlbokú vodu, len je dobré, aby mala aj miesto na plytčine, kde by mohla oddychovať a samozrejme súš na slnenie so žiarovkou. Je to otázka niekoľko dní až týždňov, pokým si zvykne na nové pomery, zosilnie a začne aj plávať. To, že sa bojí je normálne, zmenila si jej životný priestor, potrebuje si na neho zvyknúť. Nejaké kamene alebo korene jej v tom určite len pomôžu.

zatím jsme s vodou na 7 cm... postupně bych chtěla zvyšovat aspoň na 12 cm... ale až se naučí plavat... ma na dně teď několik oblázků, takže v těch místech je vody míň a má tam kámen na který si může vylézt... ale zatím se většinu času opírá nebo leze na topítko... ale doufám že si zvykne a začne plavat... na souš zatím vůbec nechodí... nevím jestli mám tu plošinu vysoko nebo je příkrá.. ale nevím co dělat aby tam začala chodit.. máme v plánu souš snížit.. aby tam začala chodit.. chtěla bych sem dát fotku.. ale nejde mi to.. pořád mi to píše nezadali jste typ souboru.. :o(

Fotku mi môžeš poslať na mail, ktorý je v profile a ja ti ju tu zverejním.
To že nejde na súš slniť sa môže byť z viacerých príčin. Už je november, čas na ich zimovanie, tak asi dochádza k miernemu útlmu aktivity. Takisto je to nová nádrž, v ktorej nie je zvyknutá, takže môže byť v strese. No a samozrejme nevieme, ako to vlastne vyzerá, možno je tam nejaká chyba, zdravotný problém zvieraťa zatiaľ neriešim. Všimni si hlavne, či má záujem tam ísť, alebo nie. Skoro každý problém je nejako riešiteľný, aj je korytnačka v poriadku zdravotne, bude to iba nejaká drobnosť.

Teraz reakcia na fotky:
Jedná sa o Graptemys pseudogeographica kohnii. Súš je veľmi vysoko nad hladinou, preto sa netreba diviť, že tam nelezie. Skús jej tú lampu presunúť nad tie schody, niekam nad tretí až štvrtý silikónový pásik. Predpokladám, že potom sa jej správanie zmení. Keď naberie kondičku, postupne by som zvýšil hladinu vody, a lampu presunul vyššie.

Čo sa týka zariadenia, nevidím filter ani ohrievač, aj keď tam vedú šnúry. Ak ho máš aj s termostatom, teplomer nie je potrebný, iba hrozí riziko jeho rozbitia. Ten koreň, čo trčí nad hladinou možno začne onedlho plesnivieť, mne sa to tak tiež kedysi stalo. Lepšie by bolo, keby bol celý ponorený vo vode. No a nakoniec by som zakryl zhora akvárko, aby korytnačka nedýchala vzduch chladnejší ako je teplota vody. Potom je riziko prechladnutia.

Pevne verím, že sa u teba bude mať oveľa lepšie, ako u tvojho predchodcu :-) Držím palce.

děkuji... lampičku dám níž... a snad se začne vyhřívat...mám topítko i filtr.. jsou pod tou souší na fotkách to není vidět... máme v plánu pořídit ještě kryt na akvárko... a dnes chceme jít koupit ještě nějaké umělé rostliny .. aby měla úkryt a nemusela se pořád skovávat pod topení.. to co tam trčí není kořen.. ale je to břidlicový kámen... moc na něj nechodí.. jen někdy vyleze kousek nadechnout..

Krmím jí každý den.. a žere úplně bez problémů... chutná jí... nasouká do sebe celou žížalu jak špagetu :o) dnes jsem ji koupila nějakou zmraženou směs Turtle.. a teď se ní cpe.. dokonce se nám zdá že vyrostla... když jsme ji dostali.. tak nás nenapadlo ji změřit.. ale teď už jsme ji poměřili.. takže budem sledovat jak nám roste..

Ahojky...

želva nám roste a řekla bych, že se má i dobře.. i jsme ji naučili žrát mimo akvárko.. zatím krmíme stále denně - srdíčka, patentky, kuřecí maso... granule už vůbec žrát nechce...

ale chtěla bych se zeptat jestli je normální, že se ji odlupuje kůže... řekla bych že nejvíc na krku... ale i na nohách...

doufám že je to tím jak roste... ale radši se ptám..abysme něco nepodcenili..

díky za rady...

svlékání normální je, akorát kdyby se svékala hodně a pořád, šli z ní pořád cáry kůže, tak to je většinou nedostatek/přebytek AD vitamínů. Podle krmné skladby ale spíš nedostatek. Patentky jsou ok, ale to kuřecí by bylo lepší dávat spíš jenom občas z nouze. Nahradit ho malýma šnekama, žížalama, rybičkama nebo rybím masem i s kostma, myším holetem, cvrčkama- chce to spíš biologické krmení s balastem a dostatkem přirozených vitamínů a minerálií. Chce to hodně přirozeného vápníku ve formě drobných kůstek nebo ulitek. Taky neuškodí dát jí na hladinu sépiovou kost, hodně želv ji rádo kouše. V libovém kuřecím mase a srdíčkách je minimum balastu a málo vitamínů a minerálií, sice ji to zasytí, ale nic moc jí to nedá. UV světlo má?