
(Ne)oblíbenost "nekomerčních" druhů užovek
Zdravím,
nejdříve ze všeho chci říct, že se nejedná o nějaký útok na chovatele barevných forem P. guttatus, korálovek atd. (každý ať si chová to, co se mu líbí), stejně jako na firmy zabývající se importem zvířat, pouze o snahu jakéhosi vysvětlení situace na trhu.
Většina teraristů dříve nebo později rozhodne ve svém chovu preferovat určitou skupinu živočichů, např. gekony, krajty, sklípkany r. Brachypelma, žáby apod. Stejně tak já se snažím zaměřit na užovky. S jednou malou vyjímkou mám doma jedince přírodního zbarvení, a pokud bych si měl např. znovu pořídit P. guttatus, pak jedině přírodně zbarvené jedince a pravděpodobně z importu. Ale to jsem odbočil...
Snažím se pravidelně projíždět inzerci, ať naši nebo zahraniční (terraristik.com) a občas zkusím zadat názvy užovek, které mě zajímají a jednou bych si je určitě rád pořídil. Pravidelně zkouším např. Macroprotodon, Telescopus, Eirenis, Malpolon, Hierophis, Platyceps, Coluber, Hemorrhois a Psamnophis. Nabídek je většinou minimum nebo žádné. Ale i jiné druhy, dříve u nás obvyklé, se dnes nabízí poměrně málo, např. Elaphe quatuorlineata nebo Elaphe sauromates. Což je rozhodně škoda. Člověk , kterého tyto druhy nebo rody zajímají, pak se musí obrátit na import, což vždy představuje velké riziko.
Samostatnou kapitolu tvoří druhy žijící i u nás.
Mě pak napadá otázka: Čím to je?
1) Může za to skutečně fakt, že jsou tyto druhy neatraktivní vzhledově?
Pro mě je to právě naopak, možnost vidět tyto druhy ve volné přírodě bez dlouhého cestování z nich právě dělá zvířata, která bych chtěl mít i doma. Pevně věřím a doufám, že nejsem jediný tohoto názoru.
2) Může za to legislativa EU nebo ostatních zemí původu?
V legislativě se moc neorientuju, ale jako odstrašující případ mi slouží úředníci naši, kteří zodpovídají za dodržování oné legislativy. Na vlastní kůži jsem zažil a v této době stále zažívám, co všechno je třeba, abych dostal povolení k chovu Z. longissimus, byť pochází z odchovů v zahraničí.
Ať je opradový důvod jakýkoliv (a názorů se na TP napsalo několik), stále doufám, že bude možné výše uvedené rody (druhy)sehnat i u nás. Ne však pouze z importu, ale i odchovy. Takže pokud je zde nějaký chovatel těchto hadů, pak budu rád, když se ozve, popřípadě sem vloží i nějaké to foto.
Tyhle rody se v zajetí téměř nemnoží (zkuste si vzpomenout třeba v AT na nějaký článek o jejich odchovu - a nepočítám dovezené gravidní samice - myslím, že prsty jedné ruky budou stačit) a navíc nejsou vhodné pro začátečníky z mnoha důvodů.
, navíc výše zmíněné rody se vyskytovaly v chovatelských knížkách vydaných tak před cca 20 a více lety. K tomu se dnes nikdo nedostane a je daleko pravděpodobnější, že si koupí "příručku" na gutátu nebo další typické "pet" přebarvené druhy hadů.
Atraktivita je subjektivní věc, mně se třeba líbí neatraktivní L. fuliginosus
Oni by se třeba i množily, kdyby se o to pokusilo více lidí...Co takové viridiflavusky, gemonensisky, Malpoloni, hippocrepisky, některé druhy Psammophisů, z telescopek třeba semiannulatusky? To všechno už se v zajetí množilo nebo množí celkem v klidu a to sice při krmení hlodavci. Většinu chovatelů si myslím nejvíce odradí představa krmení ještěrkami a raději do toho vůbec nejdou, přestože to jde vyřešit. Hodně druhů z uvedených rodů v prvním příspěvku se totiž celkem v pohodě dá přeučit a některé už berou myšky samy. A co se týká těch Platycepsek, třeba se příští rok poštěstí a budu sem moci v létě napsat o odchovu najadumek a rogersek, které mimochodem také prosperují na hlodavcích a tím pádem přestávají být těžko chovatelnými, kterým se musí pravidelně kupovat ještěrka nebo gekon aby žily, ale spíš se stanou celkem nenáročnou, nádhernou a aktivní ozdobou v teráriích...Takže tak nějak.
Letosnake díky,moc hezké foto.bere je uz bez problémů?nebo je ještě parfemujete?a jak dlouho to zhruba trvá je přeučit?
zdar
:Repti:abych se nějak vyjádřil k tématu,nechovají se proto,protože většinou jde o "potravní specialisty" a kolikrát nejdou předělat na myši a nebo ze záhadných přičin hynou a kolikrát stačí málo.
a pokud budou opravdu na stole za cenu připomínajíci dar ,stejně si hodně lidí bude myslet,že je to nějaký mrzák a celé je to podfuk.
,ale do krabiček...kolikrát tam najdeš špeky jako blázen
a přitom musíš vědět jak to vypadá
,protože kolikrát něco jiného se píše a něco jiného je uvnitř,zvláště někteří obchodníci s tím mají problém 

. a pak za hubičku máš doma poklad
,ale blbě se vybírá po "třech mušketýrech"

Dále na burzách je asi moc neuvidíš,protože lidi co je dělají,už se ani neobtěžují je vozit na burzu a raději je věnují dalšímu "sebevrahovi"
Pokud jezdíš na burzy tak koukej ne po babách
dále si myslím,že velkou ránu dostali"nekomerční"druhy revizí ,myslím to tak.že dříve byly třeba "rosálky" a dnes už nejsou stran taxonu,podobně "emorky" a tak.
Hodně čistě ještěrkožravých specialistů se dá "předělat" na myši, ale potíž je ta, že na to často časem dojedou. Většinou na zatučnění, nebo potíže s chlupama. U druhů, které v přírodě žerou i savce tenhle problém neni, ale čistě plazožraví předělaní na myši nám vždycky časem zkápli, ale pokud se krmí hlavně ještěrama a jenom občas holetem, tak fungují dlohodobě a skvěle.
a hlavně se nemnoží... :( nám nabichlováno u tropidophisů... sice předěláš, ale nemnoží se a časem skapou. chce to chovat gekony panenský, létavky (něbo nějaký jiný žáby) a hole jen občas...
My specialisty krmíme anolisama a kanárskýma gekonama, mláďata lugubrisama. létavky nám nikdy moc hadi nebrali, navíc s těma žábama je potíž v tom, pokud to nejsou žáby ze stejné oblasti odkud had, tak se stane, že had ji sice sežere, ale pak se otráví (viz třeba xenopusky)
Teď se nám pářily Leptodeiry a Telescopusky, tak z toho snad konečně něco bude...
T.semiannuláta konečně vykladla, tak snad z toho aspoň něco bude
Už se začínají líhnout. A samice ve stejný okamžik vykladla další snůžku
Gratuluji a držím palce s jejich "výchovou".