(Ne)oblíbenost "nekomerčních" druhů užovek
Zdravím,
nejdříve ze všeho chci říct, že se nejedná o nějaký útok na chovatele barevných forem P. guttatus, korálovek atd. (každý ať si chová to, co se mu líbí), stejně jako na firmy zabývající se importem zvířat, pouze o snahu jakéhosi vysvětlení situace na trhu.
Většina teraristů dříve nebo později rozhodne ve svém chovu preferovat určitou skupinu živočichů, např. gekony, krajty, sklípkany r. Brachypelma, žáby apod. Stejně tak já se snažím zaměřit na užovky. S jednou malou vyjímkou mám doma jedince přírodního zbarvení, a pokud bych si měl např. znovu pořídit P. guttatus, pak jedině přírodně zbarvené jedince a pravděpodobně z importu. Ale to jsem odbočil...
Snažím se pravidelně projíždět inzerci, ať naši nebo zahraniční (terraristik.com) a občas zkusím zadat názvy užovek, které mě zajímají a jednou bych si je určitě rád pořídil. Pravidelně zkouším např. Macroprotodon, Telescopus, Eirenis, Malpolon, Hierophis, Platyceps, Coluber, Hemorrhois a Psamnophis. Nabídek je většinou minimum nebo žádné. Ale i jiné druhy, dříve u nás obvyklé, se dnes nabízí poměrně málo, např. Elaphe quatuorlineata nebo Elaphe sauromates. Což je rozhodně škoda. Člověk , kterého tyto druhy nebo rody zajímají, pak se musí obrátit na import, což vždy představuje velké riziko.
Samostatnou kapitolu tvoří druhy žijící i u nás.
Mě pak napadá otázka: Čím to je?
1) Může za to skutečně fakt, že jsou tyto druhy neatraktivní vzhledově?
Pro mě je to právě naopak, možnost vidět tyto druhy ve volné přírodě bez dlouhého cestování z nich právě dělá zvířata, která bych chtěl mít i doma. Pevně věřím a doufám, že nejsem jediný tohoto názoru.
2) Může za to legislativa EU nebo ostatních zemí původu?
V legislativě se moc neorientuju, ale jako odstrašující případ mi slouží úředníci naši, kteří zodpovídají za dodržování oné legislativy. Na vlastní kůži jsem zažil a v této době stále zažívám, co všechno je třeba, abych dostal povolení k chovu Z. longissimus, byť pochází z odchovů v zahraničí.
Ať je opradový důvod jakýkoliv (a názorů se na TP napsalo několik), stále doufám, že bude možné výše uvedené rody (druhy)sehnat i u nás. Ne však pouze z importu, ale i odchovy. Takže pokud je zde nějaký chovatel těchto hadů, pak budu rád, když se ozve, popřípadě sem vloží i nějaké to foto.
Tyhle rody se v zajetí téměř nemnoží (zkuste si vzpomenout třeba v AT na nějaký článek o jejich odchovu - a nepočítám dovezené gravidní samice - myslím, že prsty jedné ruky budou stačit) a navíc nejsou vhodné pro začátečníky z mnoha důvodů.
Atraktivita je subjektivní věc, mně se třeba líbí neatraktivní L. fuliginosus , navíc výše zmíněné rody se vyskytovaly v chovatelských knížkách vydaných tak před cca 20 a více lety. K tomu se dnes nikdo nedostane a je daleko pravděpodobnější, že si koupí "příručku" na gutátu nebo další typické "pet" přebarvené druhy hadů.
Jasan, ale v teraristice přece nejsou samí začátečníci. A pro ty ostřílené by tyhle rody mohla být přeci výzva...
Je škoda, že dnes už člověk ty prsty ani nepotřebuje...
To je bez debat. Mně se taky líbí, víc než P. guttatus Turbo Jumbo nevím co...
V tom případě musím poprvé říct, že jsem se měl narodit dřív
A BTW souvisí to s ochranou přírody v Evropě, kdy se začla řešit ochrana evropských žovek...
A co když se ten druh vyskytuje v Evropě a třeba i v SZ Africe? Ne, že bych chtěl být nějak sprostý, ale opravdu jsou legislativy obou oblastí stejné? Ptám se, nevím to. Jen, že tudy by mohla vést cesta.
Zdarec Reptimania...
No po pravde mi to trochu pripomina vlakno Proc tolik teraristu konci s chovem = je to naprosto individualni zalezitost...
Ale z vlastni skusenosti vim (odchoval sem vsechny SK druhy krom zelvy bahnenni a kratkonozky - samo ze sem mel vyjimku + patricna povoleni = bylo to v ramci nekolika grantu pred par lety a mladata i dospelci nakonec putovali spatky na lokality kde byli odchyceni rodice), ze jsou 2 odlisne veci s tim souvisejici:
1) poptavka trhu
2) narocnost chovancu
S poptavkou trhu tak trochu ta narocnost samozrejme souvisi - ale zase je to individualni a zalezi jestli se jedna o zacatecnika nebo o zkuseneho chovatele keremu je to putna...
Navic se teraristika stava spise modni zalezitosti nez nejakym "konickem"... Dost me o tom presvedcuji lide sami - otazky typu jestli se chamik udrzi na tasce po ceste do skoly, nebo estli nemate krapet fialovejsi gutatu aby se mi hodila ke kabelce (se smejte, bohuzel tyhle otazky sem zazil v realu)... Navic jsou dnes "firmy/lide" kteri poskytuji servis pro "chovatele" - na zapade nic noveho, nicmene to funguje uz i v Praze... Priklad - do nejmenovane prodejny pride cephalothorax s kilem zlata kolem krku a slepici po boku... Koupi hada co se jim hodi do obyvaku = musi byt raritni /nikdo jiny ho nema/, musi stat balik /aby vsichni videli ze na to mam/ a zaridim si servis v obchode = za tezky prachy mi prijde 1x tydne domu chlapek co tu hnusnou slizskou vec nakrmi, vycisti terko a tak dale... Co z toho plyne? Ze o danem zvireti vi majitel houby, akurat bude vycnivat z davu jeho znamych... Jasne je to priklad 1:100000 ale je to taky realita - bohuzel...
Abych shrnul tenhle svuj vylev - plyne z toho zaver ze dnesni poptavka proste jde jinym smerem. Drtiva vetsina potencionalnich zajemcu chce neco co neni narocne, zaroven to dobre vypada, je to levne atd = za malo penez hodne muziky... Takze teto poucce tebou zminene druhy minimalne castecne neodpovidaji - sice jsou raritni, nicmene se blbe mnozi a chovaji a navic je s nima spoustu papirovani a otravovani od uredniku... Takze zustavaji pouze pro "fajnsmekry" keri ale budou mit problem udat odchovy (resp. pude to zrejme hur nez u jinych druhu) a tak se ta skupina potencionalnich chovatelu jeste zuzuje...
Ale jsou to krasna zvirata...
Individuální to je, já vím. Ale chtěl jsem do toho shrnout tak nějak více věcí a lepší název a forma mě nenapadla. Chtěl jsem to nejen objasnit, ale i jak se píše v závěru, dosáhnout toho, že se někdo ozve, popřípadě sem vrazí foto.
Jinak ty otázky sleduju taky. Je mi to skoro až líto, že je to teď v módě a nemůžu se dočkat chvíle, kdy bude teraristika OUT...
No, teď je pro změnu IN a mě se to také moc nelíbí :)
Ano, druhová ochrana je na různých místech světa jiná a chovatelé a především obchodníci hledají nové zdroje...
Čímž se dostáváme k těm importům...
Příklad - Nabídka hadů na stránkách goniatit.cz:
Lytorhynchus diadema diadema
Spalerosophis deadema cliffordi
Psammophis schokari
Platyceps rogersi
a další...
Krása. Ale jak se tu již psalo: koupit tak 3 - 4 páry a doufat, jenže kdo si to může dovolit:
No jo.Malý příklady.Plzeňácí před lety nabízeli odchov Lioheterodon madagascariensis,tuším po šestikile.Nechtěl to nikdo.Pak celej odchov koupil germán a byly v čudu.Další př.odchov ,,elaphe''scalaris po tisícovce,nikdo nekoupil.Další př.,,situly'',nedávno za dvaapůl,dneska patnácet a nikdo nechce.Nejsou to sice raritky,ale krom situl je zas tak často nevidno a přece to nikdo nechce,nemyslím tím teď širokou veřejnost,ale nás obyč teraristy.
Tak třeba ty scalarisky mi daly docela práci domluvit a troufám si tvrdit, že nebýt jednoho kolegy teraristy ze zahraničí, tak bych hledal dále. Teď už jen napjatě čekám na Hamm v prosinci . Ale jinak je to bohužel tak, jak píše babal.
Ale množí, pokud ovšem seženete zvířata a udržíte je. Potom se i množí. potíž je ovšem třeba v tom, že to jsou celkem často potravní specialisté, a ne každý, komu by se líbili jim bude každý týden kupovat za stovku gekona nebo anolise. to si pak raději pořídí něco, co žere myši nebo aspoň ryby.
Oni by se třeba i množily, kdyby se o to pokusilo více lidí...Co takové viridiflavusky, gemonensisky, Malpoloni, hippocrepisky, některé druhy Psammophisů, z telescopek třeba semiannulatusky? To všechno už se v zajetí množilo nebo množí celkem v klidu a to sice při krmení hlodavci. Většinu chovatelů si myslím nejvíce odradí představa krmení ještěrkami a raději do toho vůbec nejdou, přestože to jde vyřešit. Hodně druhů z uvedených rodů v prvním příspěvku se totiž celkem v pohodě dá přeučit a některé už berou myšky samy. A co se týká těch Platycepsek, třeba se příští rok poštěstí a budu sem moci v létě napsat o odchovu najadumek a rogersek, které mimochodem také prosperují na hlodavcích a tím pádem přestávají být těžko chovatelnými, kterým se musí pravidelně kupovat ještěrka nebo gekon aby žily, ale spíš se stanou celkem nenáročnou, nádhernou a aktivní ozdobou v teráriích...Takže tak nějak.
Letosnake díky,moc hezké foto.bere je uz bez problémů?nebo je ještě parfemujete?a jak dlouho to zhruba trvá je přeučit?
zdar:Repti:abych se nějak vyjádřil k tématu,nechovají se proto,protože většinou jde o "potravní specialisty" a kolikrát nejdou předělat na myši a nebo ze záhadných přičin hynou a kolikrát stačí málo.
Dále na burzách je asi moc neuvidíš,protože lidi co je dělají,už se ani neobtěžují je vozit na burzu a raději je věnují dalšímu "sebevrahovi" a pokud budou opravdu na stole za cenu připomínajíci dar ,stejně si hodně lidí bude myslet,že je to nějaký mrzák a celé je to podfuk.
Pokud jezdíš na burzy tak koukej ne po babách ,ale do krabiček...kolikrát tam najdeš špeky jako blázen a přitom musíš vědět jak to vypadá ,protože kolikrát něco jiného se píše a něco jiného je uvnitř,zvláště někteří obchodníci s tím mají problém . a pak za hubičku máš doma poklad ,ale blbě se vybírá po "třech mušketýrech"
dále si myslím,že velkou ránu dostali"nekomerční"druhy revizí ,myslím to tak.že dříve byly třeba "rosálky" a dnes už nejsou stran taxonu,podobně "emorky" a tak.
Tak burzy většinou jen Zlín a Brno, letos bylo poprvé Ládví a v prosinci bude první Hamm.Do krabiček se dívám jako první,na to,co je na ní napsané se dívám až potom.Věřím,že se dají najít špeky,ale ne ve Zlíně.Ne,občas i tam něco je.
Hodně čistě ještěrkožravých specialistů se dá "předělat" na myši, ale potíž je ta, že na to často časem dojedou. Většinou na zatučnění, nebo potíže s chlupama. U druhů, které v přírodě žerou i savce tenhle problém neni, ale čistě plazožraví předělaní na myši nám vždycky časem zkápli, ale pokud se krmí hlavně ještěrama a jenom občas holetem, tak fungují dlohodobě a skvěle.
a hlavně se nemnoží... :( nám nabichlováno u tropidophisů... sice předěláš, ale nemnoží se a časem skapou. chce to chovat gekony panenský, létavky (něbo nějaký jiný žáby) a hole jen občas...
My specialisty krmíme anolisama a kanárskýma gekonama, mláďata lugubrisama. létavky nám nikdy moc hadi nebrali, navíc s těma žábama je potíž v tom, pokud to nejsou žáby ze stejné oblasti odkud had, tak se stane, že had ji sice sežere, ale pak se otráví (viz třeba xenopusky)
Teď se nám pářily Leptodeiry a Telescopusky, tak z toho snad konečně něco bude...
zdar Aurifer a croco...tak tuto už tu bylo a nebylo to nic moc a dnes"u mě dobrý"
http://tera.poradna.net/q/view/74484-leptophis-aha etulla-krmeni
aurifer-mrkni do sz
žabí stehna už jsme zkoušeli dávno, nic nám je nežralo, krom některých vodních bojg co sežerou i palec. Takže zbylá stehna jsme nakonec museli sežrat my (což nevadilo, byla dobrá ) Specialisty, co maj problémy s chlupama, ale berou teplokrevné krmim normálně staženýma myšma (některý atherisky, wágleráky), případně ptákama, v tom problém neni... ale ty další bojgy se prostě na něčem jiným než na gekonech a anolisech dlouhodobě dělají blbě, ale spíš kvůli tuku, přecejen to hole je proti anolisovi kalorická bomba.
To můžu jen potvrdit - boiga / i když jí mám teprve rok / ze začátku opravdu brala jen anolisy..a i ted dá samozdřejmě přednost anolisovi před holetem, ikdyž teda hole už vezme sama..
Mě tadydo nejvíce štve u třeba takovejch ahaetull = krásný a zajímaví zvířata, ale co tak pročítám ty zkušenosti, stále se jen odhodlávám..
Ahaetully myši celkem žerou. Chce to trpělivost s nima, ale jde to....
Musim je vyzkoušet no, už to plánuji déle..ale furt jsme nenarazil, na " pěkné " importy - třeba jako takoví zoopet? - KAtastrofa...já jezdim jenom do Ládví, max. do Plzněa opravdu jsou zajímavá zvířata jen IMPéčka, jinak všude eublepharové, guttaty, jemeňáci..pro doplnění chovu o nějaké fakt pěkné kusy budu asi muset navštívit Snakeday nebo Hamm..
zdar a.d.bazilíšek co to je??hele roční dendro musí udělat i chůvičku bez problémůa pokud jsi byl někdy v Plzni a nesehnal jsi tam Dendro.kolikrát oba poddruhy tak,bud jsi byl asi na jiné burze nebo tomu nějak nerozumím
nojono, ono všude jsou barevní eublepharové, guttaty, jemeňáci, i v Hammu a na Snakeday- jezdíme pravidelně na oboje akce a teda tenhle poslední snakeday- to byla ultra bída, akorát projetej benzin a zabitej víkend
co se týče zoopetu, tak tam se vyplatí si zajet spíš do té Hory a vybrat si osobně, než paběrkovat to co berou na burzu. U těch ahaetul je ten výběr docela důležitej, chce to vzít čerstvej import než ho zdevastujou a pokud možno ne moc zaboulený zvířata. Jinak nám ahaetuly dobře žraly rybičky.
Jo, to můžu potvrdit. Taky mi je žraly.
T.semiannuláta konečně vykladla, tak snad z toho aspoň něco bude
Už se začínají líhnout. A samice ve stejný okamžik vykladla další snůžku
Paráda
Super, gratulace.
Tak to je pěkný,taky gratulujem.
Taky se připojuji...
Gratuluji a držím palce s jejich "výchovou".
Reptimania: Obě je berou bez problémů, parfémovat ani nebylo třeba, spíš se chytí na potravu mrtvou a nařízlou a celkem i funguje vydráždění živým holetem dokud se nezakousnou a hole nesežerou. Jinak obě se chytly asi do 3-4 měsíců, jedna ale mnohem dřív a některé berou hlodavce hned.
Díky za zprávu.Nechcete se pochlubit více takovýma super fotkama?
Brzy zas někam přihodím.
Ne někam,sem
Od toho jsou "Pochlubte se", přeci..
To nepochybně jsou,ale sem to můžete dát taky .
Je preci jednodussi zakazat chov domacich hadu s tim, ze je to kvuli jejich ochrane. Aby si nekdo lamal hlavu kvuli tomu, ze se plosne vysusuji mokrady, vysekavaji lesy, rozoravaji plochy, kde to neni treba a betonuji plochy, kde by se mnelo orat... Legislativa kolem ochrany prirody je vzdy udelana tak, aby to bylo hlavne o cloveku a aby na tom bylo naoko videt, jak se clovek snazi tu prirodu chranit, ackoliv i samotne slovni spojeni "zakony na ochranu prirody" je tu na to, aby se nejak pokrytecky zastitil a ospravedlnilo, jak tu prirodu clovek k.rvi.
Ze ma nekdo zajem sledovat zivotni projevy volne zijiciho zivocicha v zajeti? Ale to snad ne, vzdyt to je uplne hrozne! Zivocich ma zit v prirode, na svobode, v terariu je to hrozne omezovani. A krom toho se musi chranit, kdyz je to vetsinou ohrozeny druh. Ze by ale nekdo dostal pokutu za rozhrabani hnojiste se stovkou vajicek uzovek ze sirokeho okoli, anebo zahazeni tunky s tisickou pulcu, to se jeste nestalo. K cemu je takova legislativa?
Smula je, ze uvedomely terarista, touzici po chovu tuzemskych druhu, je nucen k chovu nacerno. Kdyz se spocita, kolik hadu muze clovek vypustit zpatky do prirody po uspesnem odchovu, tak mi hlava nebere, jak to,ze je takovy problem s uredniky.
To bude tim pocasim, ze jsem i ja z toho cely ponury...
K tomuhle prispevku bych mela poznamek nekolik, okomentuju ted jen jeden priklad za vsechny:
Zas tolik tech druhu nebude. Ostatne - proc vracet zvirata nekam, kde z nejakeho duvodu mizi a tedy nemaji moznost se tam z dlouhodobeho hlediska udrzet? Maji tam byt na ozdobu do doby nez chcipnou? Co choroby? Nekde se podari odchovat par mladat, ktera jsou treba nejakym skrytym nosicem viru, bakterie, parazita. Co se muze stat po jejich vypusteni do prirody? V extremu muze dojit az k plosnemu vyhlazeni zbyle puvodni populace "zachranovaneho" druhu, i druhu dalsich. Jiste, muzeme take vypustit zvirata nekam, kde jina stejneho druhu nejsou. Otazka ale zni: "Proc tam nejsou?". Zrejme i proto, ze tam pro ne nejsou dostatecne vhodne podminky.
Ja vim, zni to asi dost cynicky, nicmene dost casto plati, ze cesta do pekel je dlazdena dobrymi umysly...
Další věc je ta, že pak dochází k nežádoucímu mísení různých populací, které mohu být odlišné.
To jsem se asi nevyjadril uplne jasne. Ty mas samozrejme pravdu v tom, co pises, ale ja taky nejsem uplne tupy a vim co to i o biologii i o ochrane prirody. Myslel jsem to tak, ze kdyz se nekomu kus (anebo i vetsi kus) za barakem vyskytuje treba uzovka podplamata a rad by ji doma choval, tak kdyz se mu podari odchov, vzdycky muze mlade vratit zpet. Je to teda argument spis pro urednicke ochrance prirody. Ony ty mladata stejne vetsinou umrou jako potrava jinych zvirat; pak by bylo idealni spis vytvorit z par vydarenych odchovu populaci v zajeti, aby se u nas nemuseli chovat nase druhy puvodem nekde z Balkanu. Zadnou zachranu, jak pises ty, jsem na mysli fakt nemnel. Kdyz hadi nebo zaby z nejakeho uzemi zmizi, tak pravdepodobne pro to, ze tam clovek neco vylepsil, a to uzemi uz pro ne neni vhodne. V cizine pak hadi muzou mizet i pro to, ze je clovek vyzabiji/vyzere.
BTW, v nekterych chranenych uzemich Slovenska byly pry v poslednich letech vypousteny zmije. Rozhazovali je ochranari z helikopter, zrejme natruc mistnim sberacum boruvek .
Zajímavý způsob vypouštění hadů, pokud je tohle pravda, pak se nemohu divit některým názorům na IQ slovenských ochranářů...
jo jasne krokousi ze je to pravda.. bylo to prece v TV... Jezisi - jeste ted se me lidi na to ptaji jestli je to pravda...
Tak doufal jsem, že to je dajaká TV markýza /nova/ kktina, ale znáš to, na každém šprochu...
zdara.d.krokouš:tuto je fakt dobrý ,skorem to překonalo Krakena1 a jeho varany ,ale bacha dole na Madarech už jsou amodytesky,ale ne díky "ochranářům".ale snad oteplení?
tobě ti varani nedají spát ,jato snad někde seženu a naskenuju aby si omě všichni nemysleli žesu nějaká trubka
ahoj Krakeneno nedají ta odpověd byla bezkonkurenční a byla z reality,jak to je,pokud se bude letos dávat Oscar za nejlepší hlášku už vím kdo vyhraje
no a abych neprudilpro nově příchozí,šlo o téma chovu varanů ....zde je krakenova odpověd
taky jsem měl nilaka a knize varani světa /asi benet?/jsem našel krásnou větu ,,malo kdo si uvědomí že když si kupuje maličké krásně žlutě pruhované mládě tak mu zněj za 2 roky může vyrůst ještěr který dokáže zabít a spolknou dospělou kočku,,nevím jestli jeto přesná citace už kní nemám přístup ale hloupě jsem to přečetl manželce a ta kvůli tomu dlouho nespala /ani semnou/ tak jsem ho musel vyměnit za salvatora o tom jsem jí nic neříkal a tvrdil že už neporoste/80cm/za 8 let do dotahl na 150cm ,8kg váhy,,to byl drak , bohužel taky ho vyštvala prej já nebo varan /umí líp vařit a mín kouše tak vyhrála a po 19 letech začít ochočovat něco novýho ?/takže na varany pozor co kus to originál povaha a jsou i náladoví jestli si myslíš že tě nikdy nekousl aje klidas tak toje nejlepší cesta k úrazu ,ikdyž jsem si dával pozor tak mě jenom líznul jedním zoubkem a koukala mě kost z prstu
tuto je úplně přesně díky Pošuk
Krakene v závěsu jso Madmikovo "poloslepé jeskyní ryby"
Jo, taková zmije vyhozená z helikoptéry, to je panečku hrozba pro sběrače borůvek. Když někomu spadne na hlavu a on z toho dostane infarkt. vzhledem k tomu, že zmije je schopná si ublížit i po tom, co blbě spadne ze stolu...
Nechce se mi to celé pročítat, ale jelikoš třeba v chorvatsku je protizákonné hada třeba jenom fotit a tim pádem ho vyrušit natož pak ho chytat, to už je rovnou jít sedět, tak se nesmíte divit tomu, že evropské druhy se v chovech už moc neobjevují. Navíc kolikrát je chytnout je skoro nadlidský výkon například u najadunek, takže co se týče tohodle tak se ničemu nedivim. Potom druhá věc podle mě je ta, že dříve když tu tyto hadi byli tak zase nebylo možné sehnat hady ze všech koutů světa jako to je teď a pro mě jsou určitě zajímavější užovky například z Asie, ale smaozřejmě to je každýho věc.
Michale máte naprostou pravdu,je to individuální.Já to mám přesně naopak,zajímavější jsou pro mě rozhodně evropské užovky.
ohledně těch sankcí v Chorvatsku: ani to ale nepomáhá. Projed'te si ifaunu,najdete tam min. jednoho člověka (u něj to mám potvrzené),který dovezl H. gemonensis čistě za účelem prodeje a nevěřím,že je jediný.
Kdyz se tedy budu drzet Tveho prikladu, napada mne par dalsich myslenek:
atd. atd.
Tak bych mu spis doporucila neco ve stylu "outdoorove teraristiky", kdy se hadum poskytnou v jeho prirozenem teritoriu vhodne (chcete-li jeste o neco vhodnejsi) podminky, ukryty, vyhrivaci plochy a kladiste, a takovy terarista se na ne pak bude chodit koukat a kochat se, jak se jim na danem miste krasne dari a jak pekne zere rozmanitou prirozenou, leckdy opet chranenou potravu, o kterou by byl v zajeti ochuzen. Natrixky nejsou uplne jednoducha zvirata. Koneckoncu - porizuji si je nejcasteji jiz vyhraneni teraristi, kteri vedi, co u takoveho zvirete ocekavat a neni to rozhodne jejich prvni had. S tim prichazi problem ohledne prenosu chorob. Co kdyz chovatel ma i dalsi plazy? Co kdyz se od nich mladata natrixek urcena k vypusteni na "puvodni lokalite" necim nakazi? A jsme opet tam, kde jsme byli.
Ale tak to tem ostatnim zviratum taky prejte. Taky musi neco zrat. Prirozena selekce je veskrze dobra vec. Prezijou proste ti, kteri na to maji. Predaci uzovek "za barakem" muzu ovlivnit treba tim, ze nebudu chovat kocky a nebudu poskytovat bydleni kunam.
Ale ano, jiste. Ale rozhodne by to nemelo byt "na divoko" a rozhodne by se tyto terarijni populace nemely vypoustet do prirody. Jista kontrola (resp. registr) techto chovu je podle meho nazoru vhodna. Zkuste se na povoleny chov nasich hadu bez jakekoli registrace podivat ze strany "oficialnich ochranaru". Mame tu cloveka, co ma nejake ty hady a libi se mu natrixky. Legalne si je u nas poridi treba z odchovu a kdyz se mu podari vlastni odchov, prodava mladata dal. A pak tu mame vykuka, ktery si pocka az se zacnou lihnou natrixky v prirode, nachyta jich kybl a taky je proda jako vlastni odchov. Kdo mu dokaze, ze je neodchoval, pokud by chovatele techto hadu nebyli nejak registrovani? Jak je chcete treba na burze rozlisit? A pokud je rozlisit nechcete (treba z duvodu "priznivejsi" ceny mladete od vykuka), nemuze se stat, ze tech vykuku nakonec bude vic nez tech nadsemych teraristu? Co kdyz natrixky budou diky tomuhle za "babku" a chovat je bude kazdy s prominutim moula, ktereho za cas prestanou bavit? K popelnicim se vyhazujou uz i gutky, amodytky nebo hroznysi. Proc by nevyhodili treba nemocou natrixku ven za barak? Vzdyt je to vlastne had z nasi prirody, tak proc ne, bude mu tam dobre...atd....
Anebo se mu je nepodaří rozmnožit, tak si odchov nachytá a máme tu nového vykuka
JaBulo, ja jsem to vypousteni psal pouze jako priklad. Nemyslim si, ze kdyz by se takto teoreticky odchovaly natrixky, tak by jejich vypusteni zpatky ven ohrozilo zdrojovou populaci. Anebo snad jsou v zajeti odchovavane bahenni zelvy nejak specialne dezinfikovany a deparazitovany, nez jsou vypousteny?
Prezivani mladat jsem konstatoval nikoliv pro to, ze bych za nima nejak plakal a potreboval vysvetlit, jak je prirozena selekce (btw, to ze jich vetsina padne, neni selekce; selekce byl ten proces, ktery zpusobil, ze snesenych vajicek bude vetsi pocet, ze se budou lihnout zacatkem podzimu, ze se mlade zazimuji, apod...). A konkretne u hadu neprezijou Ti co na to maji, ale Ti, ktere nesezere volavka.
Jinak, porad si snad tykame, ne?
Pro mne je treba obycejna natrixka neco podobne, jako pro Americana thamnopsiska. Proc ale na obou kontinentech musime vsichni chovat jen ty americke uzovky? Proc se vsude chova americka guttata, kdyz by mnel clovek rad treba aeskulapku? A je napriklad spanelska N. maura nejak signifikantne odlisna od N. natrix, ze se ta prvni muze chovat v terariich, ale u te druhe to nejde, a kdyz tak velmi komplikovane?
Lide vyhazuji k popelnici kdeco. Nemocna natrixka by byla jenom dalsim druhem s minimalnim zastoupenim v odlozenych zviratech vedle psu, kocek, krajt a ozdobnych zelv. Krom toho pevne verim tomu, ze kdo si poridi trapne neexotickeho hada, ten bude mit zrejme seriozni pristup k jeho chovu. Jinak, outdoorova teraristika, jak ji navrhujes, je v zasade skvely napad a argument pro uplny zakaz teraristiky. Vzdyt i cizokrajni hadi by mneli zit v prirozenem prostedi a clovek se na ne s vynalozenim primerene namahy muze chodit divat. Na Balkan je to kousek autem a do tropu se da taky dostat v radech hodin. Krome toho jsou vsude dostupne ZOO, specializovane instituce, kam si clovek muze koupit permanentku, hada si adoptovat, a chodit se dvakrat tydne divat, jak se jeho schovanec ma. Zajmovy chov touto logikou pozbyva smyslu.
Skratka, podle mne neni technickeho rozdilu v pristupu k chovu nasich a cizokrajnych druhu. Jsou jenom zbytecne urednicke obstrukce. A stojim si za tim, ze je pro nase urady jednodussi omezovat teraristy, nez resit priciny ubytku nasich domacich druhu. Hlavne, ze se druh nazve chranenym a muze se uvadet v ruznych seznamech a brozurkach.
Dosti vylevu. Tree boas rule!
vsak jo. A ja si myslim, ze to nebyl priklad vhodny.
tak myslet si to muzes. Pokud se sejde dost blbych okolnosti, stat se to proste muze. V podobnych vecech je myslim vhodnejsi prusvihum predchazet nez pak resit proc chcipaji vsichni hadi v okoli.
prezijou ti, kteri bud maji vhodnejsi navyky v termoregulacnim chovanim, ti, kteri nejsou schouroidni a dokazou mrstne zdrhnout, ti, kteri nejsou krivooci a predatora (treba prave tu volavku)zahlednou vcas. Tedi ti, kteri na preziti proste "maji". Co jineho to je nez selekce?
ok, jestli jsem nekdy prepla, neber to nijak osobne...
proc tedy nechovat tu mauru, kdyz je to legislativne zkousnutelnejsi?
Ted trochu uvah do budoucnosti: a az se ti "trapne neexoticti hadi" bez potreby registrace rozsiri a nebude na ne odbyt, budou za pak kacek a porizovat si je nebudou seriozni teraristi, ale kazdy, kdo chce mit hada za pakatel. Hlavne kdyz je to had. A kdyz mne to prestane bavit, proste ho pustim za barak.
[/quote]Jinak, outdoorova teraristika, jak ji navrhujes, je v zasade skvely napad a argument pro uplny zakaz teraristiky[/quote]
nemyslim, spis je to legislativne schudnejsi cesta jak se alespon castecne priblizit hadum v nasem okoli a zaroven prospet cele mistni populaci.
technickeho ne, legislativniho ovsem ano. Urednicke obstrukce sice nejsou v tuto chvili uplne idealni, ale myslim si, ze jsou v jiste podobe potreba.
Ty omezeni kolem zvlaste chranenych druhu se prece netykaji jen teraristu. Kdyz nekdo srovna se zemi lokalitu vyskytu, delaji se bud prevozy (taky nevidim jako idealni reseni), nebo dalsi opatreni ktera plati ten, kdo s povolenim na pozemku stavi. Pokud to udela na cerno a dokazou mu to, dostane dotycny flastr. Bohuzel - s temito naklady se casto pocita dopredu a vyplati se druhe reseni. To uz ale neni o tech nizkych ochranarskych urednicich. Tady uz je to o lobovani, vseobecnem zajmu lidi, vyssi politice a developerech.
Sory za delku textu, ale v kazdem Tvem prispevku je tolik veci, ktere jsou podle mne posunute trochu mimo realitu, ze to je vzdycky na dlouho.
Hmmm, asi toho uz radsi necham. Ja si myslim, ze mimo realitu jsi Ty, pokud mam nejak zkomentovat ten posledni odstavec. Zrejme fungujeme v oddelenych vesmirech. Ale co, je to diskuse. Jen si neodpustim jeste dve veci:
ad selekce: bavil jsem se o zdravym mladatech, ne o kriplech (pac tito implicitne nepreziji). Myslim, ze tech zdravych bude v bezne snusce vetsina, tj jsou schopni lovit, zazimovat apod. Fakt ale nejsou mrstni, a neuvidi predatora ani mu nezdrhnou. Predator-volavka totiz neni kripl, a umi, ba musi, chytat a zrat zdrava hadata a zabata a mysata a vubec. To je provereno prirodnim vyberem. Zadna selekce zivotaschopnejsiho, ale stesti, a potazmo vysoky pocet mladat, z kterych (zdravych) nektera prezijou.
ad outdoorova teraristika: legislativne schudnejsi cesta to je. Ted aby se zacala aplikovat nejen u nas na tech nasich par hadu, ale i v ostatnich vyspelych krajinach, a muzeme vsichni presedlat na akvarijni rybicky. Myslim, ze je smutne, kdyz nad takovymto resenim zacina uvazovat terarista. Evropske kliky lobujici za uplne zruseni zajmoveho chovu totiz budou argumentovat tim samym. Dal si myslim, ze jak je to s chovem domacich druhu hadu nastavene ted, je spatne. Proc se americka uzovka muze chovat v Americe, ale evropska se v Evrope chovat nesmi? To jako American (a ze jich je x-krat vic, nez nas, teratistu i normalnich) nemuze vypustit gutku domaci u odpadaku? Dela to nekdo? Jsou za par babek, kazdy je muze mit. V cem se to teda lisi?
Tak jo, preju pekny vecer a nedeli.
Sama bych se ve svem postoji k nasemu podtematu charakterizovala jako realista a skeptik, Tvuj postoj hodnotim sama pro sebe jako naivitu a nedomyslenost. Jinak bys nemohl napsat
At se to Tobe (nebo mne) libi nebo ne, vzdycky to bude jenom o cloveku. Vsichni jsme lidi. Nejde pocitat s tim, ze remizek uprostred mesta obyvany jesterkama nepadne, pokud bude vhodny pro rozsirovani vystavby. Stavet se proste bude, zvlast kdyz nekdo vys v tom ma penize. Ted je jen otazka kde. Je lepsi nechat zmizet malou nespojitou lokalitu ze stredu mesta, nebo poslat delniky na krasny paloucek za mestem, at tam vykaci kus lesa, vybetonuji komunikaci a ovlivni tak negativne x dalsich druhu vcetne treba nejake rozsahlejsi lokality vyskytu dalsch zvlaste chranenych druhu? Co je lepsi?
To same k Tvoji poznamce o tom, jak by se asi vyjadrili "ochranari" k chovu natrixek
Tohle je myslim az ten posledni argument proc tyhle zvirata nechovat, ktery by si oficialni mista vymyslela.
Ale stalo. Bohuzel - pokuty (pripadne povinne naklady na vytvoreni "nahradnich lokalit") jsou tak nizke oproti celkove investici do takto (pro zvirata)casto znehodnoceneho pozemku, ze podobne veci nebudou velkym projektum prekazkou.
nekteri jeste uvedomelejsi teraristi si vyridi potrebne doklady, a ac je to pruda, tak celou proceduru s urady vyridi a hady (jako treba prave longisimy) maji.
K Tvemu poslednimu prispevku:
Neodporujou si ty dve vety trochu? Podle Tebe jsou snad vsechna mladata ze snusky vybavena stejnymi geny? jsou to snad klony? Jiste ze ne. Nektera jsou pro zivot vybavena lepe, nektera hure. Ale to jeste neznamena, ze to hure vybavene mlade je "krypl" s krivou pateri a vyboulenym okem.
Pises, ze
Ja si taky nemyslim, ze je to ted idealni. Ale zkus vymyslet, jak ochranu domacich druhu vymyslet tak, aby zaroven byla chranena dotycna zvirata, jejich lokality, aby byl osetren obchod s nimi, podchyceno nekontrolovane vypousteni nevhodnych nebo rizikovych jedincu do prirody, aby nase plazy (nebo jejich lokality) nemohl beztrestne likvidovat kdejaky zahradkar nebo clovek co investuje do stavby nove skladovaci haly a dalo se kontrolovat, jestli zvirata odchovana v zajeti jsou opravdu odchovanci a ne posbirana mladata. Ja se nad tim zamyslela uz mockrat a vazne mne nic rozumneho a realisickeho nenapada. Nejde totiz mit dvoji metr, trestat stavebni firmy za zniceni lokalit a pak pochvalit teraristu jak se mu ty natrixky dari. Alespon zatim ne.
Tak já například prodávám odchov nádherných (na chov nenáročných) a vzácných užovek Spalerosophis atriceps. Je pravda, že za ně chci 2500,- což je asi poměrně dost, ale k jejich raritnosti, kráse a celkově....si myslím, že to moc není a navíc lidi "vyhazuj" mnohem více pěněz za jiné "blbosti". Proč takové hady (kterých je tu minimum) nikdo nechce? (navíc si myslím, že investice se určitě vrátí).
A já třeba nabízím odchov krásných Hemorrhois hippocrepis za myslím celkem rozumných 1500,- a taky žádná velká tlačenice, teda popravdě jsou nezávazně zamluvené, ale rozhodně to není ještě 100%, protože dohodnout si převzetí třeba s Polákem od Baltu není zas tak snadné.
Tak já taky nemůžu tvrdit, že bych nestíhal zájemce o malý carinaty vyhánět od baráku A přitom to jsou tak suprový hadi
No na tom vypuštani čosi pravdy je,ale peknych par rokov dozadu 10-15?Kamarati rybari len čumeli na rybniku kde sa tam zobrala helikopotvora a divne veci z nej vysypavali...A boli to male vretenice...Ked niekoho z nich stretnem upresnim a či sa tam vyskytuju doteraz. Lokalita - Žilina a blizke okolie...
zdar a.d.Johny ted si mi fakt uklidnil,že je vše o.k.
Za málo,aj nabuduce...
Ad Matmata, cejna a krokodýl: všechny nabídky jsem zaregistroval a rozhodně jsem nad tím uvažoval, bohužel finance letos už nevyjdou. Ostatně jsem již zde psal, že bychj si je v budoucnu rád pořídil. Nechcete sem dát alespoň foto?
Nějaké fotky už tu kdysi proběhli. Nové nemám, protože ty mrchy se hrozně blbě fotí, jsou to švihadla a bez asistence je to trochu problém.
Jj. finance chápu ani nevíš, jak. Tak snad budou za rok zase.
Jasan, já jen kdyby jste zrovna neměl, co dělat.
Já v to taky pevně doufám, ale musím vybírat obezřetně, protože prostory a taky trpělivost rodičů nejsou nekonečné (koleje nebo privát zbytečné a drahé, takže stále jsem v rodném hnízdečku), ale snaží se .
a.d Krokouš měl jsi to inzerátu napsat 50het na albino a bylo to tuto je Tvá rada ,škoda žee jsi nebyl minule na burze
Pavle,Ondra na burze byl.To jen tak mezi řečí.
Luboši,jenže asi později?no jinak už s tebe nejni kamarád ale spolupracovník
kamárada si můžeš vybrat,spoluprac.ti byl přidělen....nesnáším lidi,kteří mi cpou kam nechcito je Tvůj případ a už se nebudu vymlouvat...mám připravený bedny konec zprávy
Když už tu byli zmíněni Leioheterodon madagascariensis - jak to s nimi vypadá? Povedl se letos někomu odchov? Krokodýle připouštěli jste je letos(pokud tam tedy máte pár, vím jen, že v expozici nějací jsou)?
Epanterias: Máme tuším jeden dospělý pár nebo snad trio v madagaskarském a jihoafrickém botanickém skleníku, od toho snad byla letos i snůška, ale vejce nebyla u mě, tak nevím, jak dopadla (dopadnou?). Ještě mám u sebe jeden mladý pár, ale ty zatím letos nic nedělali. Stará původní samice už to má bohužel za sebou, tyhle kousky už jsou další generace, kromě starého samce ve skleníku. Zjistím aktuální situaci.
P.S.: Konečně to někdo napsal dobře s e - Leioheterodon.
Díky za pochvalu Já se po nich scháněl před časem, bohužel pokud se něco naskytlo, buď u nás, nebo v Hammu, nevypadalo to vůbec dobře. Vím, že se tu povedl i odchov (viz AT), jenže to už je předávno a od té doby ticho po pěšině. Proto jsem vyvalil oči, že se povedl odchov v nedávné době. To mi skutečně uniklo. Kdybys něco zjistil, dej mi prosím vědět. Díky
Epanterias: Jak jsem slíbil, tak činím, ovšem zase až po pár dnech od zjišťování, tak už zas přesně nevím. Máme určitě 3 páry ve dvou zázemích (u mě - tropický pavilon "Z" a na "šelminci" - což už dnes moc neplatí, ale říká se tomu tak porád) a jedné expozici (terária v botanickém skleníku). Ten v expozici ve skleníku je nejstarší pár, který tuším letos měl nějaká mláďata (tuším páreček), měla by být v zázemí v akva-tera (dislokované pracoviště mimo zoo na Palackého náměstí), samec je tuším ještě z původního páru importovaného před relativně mnoha lety z Madagaskaru, samice je jedním z jeho potomků, ostatní dva páry v zázemích jsou relativně mladé, ale již dospívající, ne-li dospělé (u mě cca něco přes metr a půl délky), takže relativně je pravděpodobné, že časem se začnou také množit (třeba už na přesrok). Od původního páru (letos tedy už od mladé samice, stará původní už uhynula) bylo každoročně posledních několik let několik mláďat cca 3-4 kousky (nemívali moc vajec, tuším, že mezi 4-8 ks ve snůšce), před rokem mám pocit byl rok výpadek a letos opět mláďata tentokrát tuším, že jen dvě. Takže rozhodně nebyl ten popisovaný odchov v AT ojedinělý, ale tuším, že první a pak téměř každoročně. Vzledem k nízkému počtu mláďat, ale byl celkem problém je od nás do privátních chovů získat neboť většinou končila v zahraničních zoo. Sám každoročně uvažuju, že si je pořídím, ale vždycky skončí někde jinde (což se mi ovšem děje takřka u každého zajímavého odchovu), tak snad příště... I když vzhledem k tomu, že se mi právě z rodinných důvodů poměrně razantně zkrouhnul prostor na terária, tak asi taková celkem velká hovádka budou muset ještě nějaký pátek počkat než se to vyřeší...
Díky Ti moc za zprávu. Ten popisovaný odchov v AT byl jediný zveřejněný, co jsem zaregistroval, nemyslel jsem tím, že by se tu další nezdařily, ale to, že nebyly publikovány. Opravdu jsem o nich nevěděl, proto jsem mile překvapený tím, že se pravidelně daří odchovy u Vás. Docela dobře chápu, že u tak málo frekventovaného druhu v chovech je o taková zvířata zájem v zahraničí (s ohledem na budoucnost Madagaskaru dvojnásob). Holt nezbude než vzít nějaký ten import v zahraničí. Přitom ani tam se nejedná o nic, co bych měl jistotu, že zahlédnu vždy. Výjimkou byl jarní Hamm, kde jsem prodej 1,1 zaznamenal, ale jak už to bývá, situace jsem dobře nevyužil a tak koukám na fotky místo do terária. Každopádně Ti ještě jednou děkuji za pomoc
Ohledně tohoto druhu se zeptám: jak je to s jeho jedovatostí? Někde jsem četl, že jeho jed má silně nekrotické účinky a může ohrozit i člověka. Ale nevím, co je na tom pravdy...
není to sice k užovkám ale k madagaskaru- někde /diskovery nebo něco podobnýho /tak ukazovali těžbu zlata v centrálním madagaskaru -perfektní měsíční krajina ,takže se asi mame naco těšit s budoucností madagaskaru.