Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krajta královská - nezájem

Ahoj vsichni, mam doma dvoumesicni krajtu dovezenou z burzy. V terarku se okamzite schovala do kouta a vyhriva se, po trech dnech jsem ji hodil malou mysku. Absolutne zadna reakce, jen otocila hlavu. I kdyz ji chovam, jen lezi, max. kdyz menim polohu, tak se pohne i ona. Neni nemocna? Diky

Doporučuji ji tam dát nějaký úkryt, nechat ji zvyknout na prostředí (minimálně týden až deset dní), po tu dobu s ní zbytečně nemanipulovat (= nehrabat na ní a nechovat jí - není to morče a nemá z toho žádný extra požitek). Po týdnu po zhasnutí pusť do terárka malou myšku (odstávče/skákavku) a když jí do řekněme dvaceti minut nechytne, tak ji zas vyndej.

Zdar a sílu,
budeš ji potřebovat.
Chyba 1) Koupit regínu na burze. Počítám, že stála do litru, takže import. Často problémové zvířata, zbytečné podporování importérů. Pohádky o faremních odchovech, by si mohli všichni ušetřit.
Pokud máš hada doma teprve tři dny, je celkem zbytečné ji krmit. Zkoušel bych to až po týdnu. Chce to vyzkoušet myši (i holky i kluky, různé barvy, různé velikosti. Odpovídající hadovi), mastomyši, křečky, potkany,..... Osobně mám nejlepší zkušenosti s rozkrmováním zlatýma křečkama. Snažte se ale přejít pak na potkany či myši, krajťule si na ně může zvyknout, ostatní potravu pak někdy odmítá, leze to do peněz.
Před krmením narosit.
A hlavně. Aspoň dokud se neaklimatizuje, nezačne se normálně projevovat, žrát, fungovat a jinak žít normálně, teprve potom ji můžete (sem tam) vzít do rukou. Jinak ji zbytečně stresujete a i to je důvod, že Vám nežere.

Diky moc za rady, ma doma zatim jen uzovky a krajta je neco nezvykleho...a kdyz jsme u te burzy: znami mi radi nebrat zvirata ze zveracu - to je jasny. Ale kde teda sezenu kvalitni chov, kdyz ne na burze? Kamaradka ma krajtu od soukromnika a ma s ni velke problemy.

Kamaradka ma krajtu od soukromnika a ma s ni velke problemy.

no, je otazka, jestli on to treba nebyl spis soukromy "podnikatel" nez odchovavatel krajt. Pokud je chovatel seriozni, obvykle je pristupny k debatam s novym majitelem zvirete na tema kde se stala chyba a proc je ten ktery problem. Jsou vsak caste i pripady, kdy laik necha problem (ktery navic zavinil sam) zajit prilis daleko, chovatele treba nekontaktuje vubec a pak na nej svou vinu hazi.
K tomu kde kupovat specialne reginy - je dobre si v inzeratech vyhlednout nekoho, kdo je ochoten Vam ukazat treba rodice. Pokud prijdete do chovu a vybirate si z 50 mladat a rodice nejsou videt - je potreba zbystrit.

No já koupil reginu od soukromého chovatele - přesně jak popisuje Jana. Jeden pán z Prahy mě ukázal celý chov krajt. Nechal mi pochovat rodiče, a dal mi vybrat z mláďat. Bombardoval jsem ho otázkama na chov, podmínky, krmení, pán trpělivě vysvětloval... super zkušenost. Když to jde, nakupuji jen u soukromých chovatelů.

Jinak mládě, co jsem si dovezl si zalezlo ihned do úkrytu a jen když mělo hlad, tak se soumrakem vystrčilo hlavu. Vždycky jsem věděl, kdy ho krmit. Teď se moje roční krajtička se soumrakem nasune až k šoupačkám a čumí. krmil jsem myšima, hodně rychle jsem přešel na mastomyši a teď už jedu jen v potkanech.

,,.....znami mi radi nebrat zvirata ze zveracu - to je jasny. Ale kde teda sezenu kvalitni chov, kdyz ne na burze?...."

za prvé- ne všechny zverimexy nejeví o své chovance nezájem. Moje regiusa je ze zverimexu, je v dobrém stavu, když jsem si ji brala poprvé do ruky, byla klidná.... dávala jsem paní prodavačce otázky a odpovídala mi v pohodě, všechno věděla...
za druhé-KVALITNÍ CHOV NA BURZE??? za prvé to není chov, ale prachsprostý odchyt! a KVALITNÍ?? hmm.... raději ponechám bez komentáře... pokud považujete za kvalitu zvíře, které je vystrsované, je mu zima, je prolezlé vším možným zvenku zevnitř a má pořád problémy..... ok, nebudu vám to brát.... !

no, to sice ne, jdu na ní tady příští sobotu, protože tam nejspíš budou prodávat velikost myší, kterou momentálně nemohu nikde sehnat...ale když čtu tady ty příspěvky, tak plazi z burz jsou z odchytu.... omlouvám se, pokud jsem vyjela nějak moc rychle bez rozmýšlení, ale mě tohle děsně rozčiluje... a docela mě zaráží, že tzv. ochránci zvířat prudí, když si někdo udělá ze psa oběd, ale když se někde odchytávají zvířata z volné přírody, ještě k tomu v takovém množství, tak o tom se nikde nemluví a všichni jsou v naprostém klidu ]:(

no, to sice ne, jdu na ní tady příští sobotu

Takže děláte závěry o něčem, co neznáte. Samozřejmě se na burzách vyskytují i importy. U některých zvířat je to jediná možnost se k nim dostat. U regiusek je zřejmě poptávka větší, než nabídka z odchovů a zcela jistě je pro mnohé lákavější ta velmi nízká cena, i když by si možná ušetřili starosti. Každopádně nebyla by poptávka, nebyla by ani nabídka. Na importy se zcela jistě vztahují nějaké kvóty, i když by se o nich dalo asi diskutovat. Naopak mě mrzí například nemožnost importu z určitých zemí, jako je Madagaskar, kde zvířata do budoucna růžové vyhlídky nemají. V chovech by alespoň oživili krev. Jinak pokud si někdo dá psa k obědu, pak ať si dá psa k obědu. Reagovali jsme pouze na Váš výrok o burzách.

KVALITNÍ CHOV NA BURZE??? za prvé to není chov, ale prachsprostý odchyt!

Na burzách samozřejmě prodávají jak importéři, tak chovatelé své odchovy. Rozhodně bych dal přednost nákupu na burze od chovatele, než ze zverimexu. Nedělal bych si iluze, že zverimexy nesáhnou například u regiusek namísto odchovu za 1500,- raději po odchytu za 600,-. Jinak zveráče samozřejmě zásobují i chovatelé, takže nevidím důvod dávat více jak dvojnásobek ceny za zvíře od pana xy, když si mohu za mnohem příznivější cenu zvíře vzít přímo od něj.

Připojím se k debatě. Mám regiusku z burzy. Prý (snad nekecali)) roční samec. Po pár dnech co jsme ho pořídili vzal myšku, další krmení 2 myši, další malého potkánka a dokonce i malého křečka. Ze začátku se stáčel do koule apod.z úkrytu ve dne vylézá jen, pokud je opravdu hladový a vůbec byl hrozně vyplašený a lekavý, ale dneska úplný mezel, ačkoliv ho vyytahuju prakticky jen, když kontroluju, jestli nanadělal v úkrytu. Takže po všech těch informacích o vybíravých hadech, co odmítají potravu a žerou třeba jen bílé myši docela úleva.
Každopádně věřím, že jsem měl zkrátka štěstí na zvíře i na prodejce (klepu na dřevo).
Ale přikláním se k ostatním-regiuska je noční úkrytové zvíře. Když ji člověk při rozsvícené žárovce týden nevidí, nesmí se tomu divit. Takže zbytečně zvíře nestresovat, zejména během prvních pár dní.

Co se hadům honí hlavou je pro mě záhada. 3 měsíční samička B. constrictor taky jen polehávala na dně, maximálně se přesouvala o nějaký ten kousek vedle, ale jinak úplně apatie. Police, větev, prostě nic. Po přidání samce, kterého jsme koupili později začala být výrazně aktivní, často se vyhřívala nebo naopak "ochlazovala", šmejdila a hlavně opravdu ze dne na den...možná, že si za tu dobu zvykla, ale chování se změnilo z nenadání právě po přidání toho samce, takže se nemohu ubránit pocitu, že to na její chování mělo vliv. Od té doby se od sebe prakticky nehnuli, až to navádělo k pocitu, že "je jim spolu dobře". Dnes (už jim jsou 2 roky)si oba hledí svého i když se často společně vyhřívají, což není nic neobvyklého, když mají v terárku jen jedno vyhřívací místo. Vím, že je tento příspěvek trochu z cesty, jen jsem chtěl poukázat na to, že chování hadů je opravdu nevyzpytatelné. Nemám ve zvyku tato zvířata nějak polidšťovat, ale ti hroznýši to dělají za mě )))

počkala bych delší dobu.pořídila jsem si 2,samo taky na burze.naštěstí žádné parazity ani nic
jiného neměly,ale začaly jíst asi až po měsíci.už jsem byla úplně zoufalá co jim je a proč nejedí, protože jsem neměla žádné zkušenosti.byla jsem i u doktora a nic.jinak chovám užovky a s těma žádný problém.cpou se pořád.krajtičky začly samy,ale až po takové době.jedna je teď dokonce extrémně žravá.ještě chvíli počkej

Ahojte, přidávám svůj dotaz sem, ať nezakládám nový topic. V pátek jsme si dovezli už trochu vetší Regiusku (70 cm). Byli jsme pro ni tady u nás ve Zlíně a je to velkochov, těch hadů je tam opravdu hodně a myslím si že podmínky jsou dobré. Každopádně paní nám říkala že je to import z Ghany. Měli jsme jednu minulý rok, ale ta nám zahynula z důvodu výskytu plísně v teráriu. To jsme vydesinfikovali, cca půl roku připravovali, než jsme konečně Reginku nastěhovali :) Zatím vypadá, že je vše ok, jenom mi přijde trochu apatická. Až teď se tu dočítám, že by se s ní němělo moc hýbat, každopádně teď s námi ležela v posteli a vypadalo že není ani moc vystresovaná, nelekala se, na doteky reaguje dobře, ale přišlo mi že je celkem chladná. terárium mám 120x60x80, a mám tam danou už teď 60W žárovku,teď jsem tam měl 40W a přišlo mi že je to málo a nerad bych ji prochladil. teď má v terárku cca 25 stupňů. Je to dostačující? Nechám ji teď bez toho aniž bych ji vytahoval a tak po 2 týdnech plánuju že bych jí hodil myšku. Jinak jsem si všiml, že má místama na kůži, takové hrbolečky, jak kdyby klíště nebo tak, ale je to pevné. Jsou to paraziti? nebo jenom zbytky staré kůže? Omlouvám se za tolik otázek ale nerad bych něco zanedbal. Díky moc

Zdravím,
mohu se zeptat, od koho přesně máte tu krajtu ? Taky mám samici kolem 90 a taky ze Zlína, ale nebyl jsem pro ni osobně, jen by mě zajímalo jestli se jedná o stejného člověka.
Jinak zvíře je zdravé, ačkoliv dosti lekavé, dobře žere, takže jsem moc spokojený.
Poradím s tím, co vím, jelikož hady chovám teprve 2 roky a zkušenosti stále sbírám. Ty "hrbolečky" by bylo lepší nafotit a hodit sem foto.
S teplotou v teráriu se to má tak, že by měla být žárovka a popř. i topný kámen umístěny excentricky, aby vzniklo v teráriu teplejší místo. Pod žárovkou může být klidně i přes 30. Ale zároveň je třeba vytvořit i vlhčí a chladnější stinný kout, třeba s úkrytem, kde se bude teplota pohybovat okolo těch 25. Had si poté svou teplotu může regulovat a je možné i pozorovat, jak několikrát denně mění polohu v teráriu.
Ideál je tedy teplejší a chladnější místo a nejlépe 2 teploměry.

Byli jsme pro ni tady u nás ve Zlíně a je to velkochov, těch hadů je tam opravdu hodně a myslím si že podmínky jsou dobré

V tom případě to asi nebyl velkochov, ale prodejci.

Měli jsme jednu minulý rok, ale ta nám zahynula z důvodu výskytu plísně v teráriu

teda na to, aby had uhynul na plíseň v teráriu by v ní musel zůstat delší dobu, aby z toho onemocněl- buď tam byly jiné důvody, nebo to zvíře bylo hrubě zanedbané.

teď s námi ležela v posteli

pořídíte si zvíře z jasného odchytu, máte ho krátce a berete si ho do postele- to máte docela odvahu. Nebo jste ještě nikdy nechytil zoonózu.

V zbytku tera nebo v noci je těch 25°C ok, přez den musí mít místo k vyhřátí, ale to píšete že lokální zdroj má. Hrbolky pokud jsou pod kůží, mohou být parazité nebo třeba abscesy. Špatně svlečená kůže vypadá jako naschlá kůže, tam to nejde s ničím zaměnit. Hrbolečky pod šupinama jako klíšťata mohou být paraziti, poškozené šupiny nebo taky vřídky...

nechte hada v klidu a netahejte ho, není to morče, jak už psal krokodýl. a nejlíp si o něm dohledejte další informace. A rozhodně si ho neberte do posletele a po kontaktu s ním si dobře umyjte ruce.

Když to sjedu popořadě. Ano špatně jsem se asi vyjádřil, jsou to nejspíše jenom prodejci, i když těch hadů a všeho je tam opravdu hodně ( tím bych chtěl odpovědět kolegovi co se ptal na místo, tak je to od paní Hertelové, hodně inzeruje na sbazaru,zajišťuje rozvoz apod, velký zelený Barák)

Nevím na co uhynul, myslel jsem si to. V té době jsem měl akvárium, v kterém byl hodně vlhký lignocel. Měl jsem tam dřevěnou budku, která začala zespodu plesnivět, ale to jsem si všiml až jsme pak čistili akvárium. Každopádně při poslední návštěve veterináře měla křeče, byla dehydrovaná. Mohla být špatná už když jsme ji přivezli, ale podmínky měla v podstatě stejné jako teď, což je akvárium, dvě žárovky ( jedna vitamínová od exoterry a jedna normální 60W) miska s vodou, větev na šplhání a toď vše. U žárovky je cca 33 stupňů. V chladnějším koutě a v noci je teplota 24-25 stupnu. S tou zoonozou, jste me celkem zaskocil, o tom jsem nevedel. Jak se takova nemoc projevuje? Jinak po přečtení toho článku včera ji radši už moc vytahovat nebudu, samozřejmě si z ni nechci udelat "morče na mazlení" ale nemyslel jsem že občasné vytáhnutí by mělo dělat problém. Snažím se si informací dohledat co nejvíce, nerad bych něco zandebal.

Tak od paní Hertelové mám krajtu taky. Krajta královská - Ota Knobloch, edice Abeceda teraristy, nakladatelství Robimaus, cena do 150,- výborná kniha, doporučuju, stejně jako spoustu článků od různých teraristů na netu.
Ale mohl byste upřesnit ten výraz "akvárium" ? Ono akvárium, jakožto nádrž, do které je přístup shora není pro hady úplně ideální (přístup shora zvířata stresuje a to nemluvím o problémech s větráním).

Ano to je pravda, to je rozumný argument.. Nemám v plánu ji nějak zbytečně stresovat, ale pokud po dlouhé době vidí že ji žádné nebezpečí nehrozí , tak myslím že by si mohla zvyknout, a vidím to i u kolegy, který to má také tak a krajtu tak má nekolik let.. ale tak uvidíme...

nekolik mych znamych to ma takto a problem nikdy nemeli...

Ale Vám už v tom jedna krajta chcípla, to není dostatečné ponaučení? Akvária jsou dobrá tak na šneky, ani hmyzu nebo pavoukovcům v nich není nejlíp. Dají se použít jako nouzovka pro pouštní zvířata, pokud v nich nebudou dlouho. Rozhodně jsou maximálně nevhodná pro zvířata, která potřebují vyšší vlhkost, protože potom tam vznikají ty plísně, u dna se drží oxid uhličitý atd... pokud do takové nádrže umístíte zvíře z čerstvého importu, které má svých problémů dost a ještě se nezbavilo stresu z předchozího odchytu, importu, několika změn prostředí, často dehydratace... a vy ho umístíte do dalšího nevyhovujícího prostředí, dál ho stresujete přístupem shora atd- to všechno se zčítá a úpro to zvíře je to hrozný "záhul" tak se nelze divit, že je špatné. Pořiďte mu radši normální terárko s dvojím větráním a bočním přístupem.

Dvojí větrání je ideál. Jedno někde dole a druhé třeba nad tím, ale v žádném případě ne na protilehlých stěnách-takto zajistíte bezprůvanovou cirkulaci vzduchu. Druhý významný argument je, že pokud se nachází větrání ve stropě, odvádí rovněž zbytečně mnoho tepla (teplý vzduch stoupá vzhůru).
V současné době není problém ideální terárium zakoupit, nechat vyrobit, nebo si jej vyrobit sám. A vyhovující nádrž je jednou ze základních podmínek pro úspěšný chov jakéhokoliv živočicha. Jak již bylo řečeno, akvárium se dá v nouzi použít, ale jako trvalý příbytek pro P. regius se mi to nezdá jako dobrý nápad. Pro jednoho jedince krajty královské není třeba budovat nikterak obrovskou nádrž. Myslím, že velikost kolem 150x50x50 by mohla stačit. na výrobu se dají použít třeba 1,8cm silné OSB desky (v Hornbachu metr čtvereční za 215,-). Dá se i docela ušetřit. Pokud si to s tím teráriem rozmyslíte, věřím, že se tady najde spousta lidí, kteří rádi pomohou-poradí, jak na to.