Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zazimovani

ahojte mela bych dotaz.. nevim jestli mam zacit zelvu zazimovat, zatim je normalne v terarku ale dva dny neji cely den prospi.. i kdyz dnes se probudila a byla zase cila. tak nevim jestli uz mam zacit s pripravou na zazimovani nebo jeste pockat?radeji se ptam,mam ohledne zazimovani docela strach,tedy presneji spise z probouzeni na jare. Diky za odpoved.

Netušíme druh? Předpokládám T. hermanni nebo T. horsfieldi? Pokud ano a máš vhodný zimovací prostor (stálé nízké teploty 4-6/max.8/ st., vysoká vzdušná vlhkost - ideální nějaký podzemní sklep), tak není na co čekat. Hlavně postupně, přestat krmit, vykoupat, snižovat teploty a zkracovat osvit, vykoupat, ještě snižovat teploty a světlo a šup do sklepa. Na jaře v opačném gardu. Projdi poradnu, je to tu někde určitě podrobněji.

Je to lepší než ji zazimovat blbě, pokud nejde o množení, tak v podstatě není zimování nutné, i když jen tak z plezíru to nedělají. Ale špatné zimování zavání velkým vysílením a dehydratací organizmu (až smrtí, když se to přežene) a jinými následnými komplikacemi spojenými s oslabením organizmu, takže špatné zimování je v podstatě mnohem horší než žádné.

Dobrý den, chci se zeptat, mám želvu již 15 let, ale až tentokrát se zazimovala takovým způsobem, že jí kolem očí a nosních dírek se udělaly takové bubliny, kolem každého oka jedna, jakoby to oko bylo schované v té bublině, na hlavě se jí udělal takový bílý povlak, jako plíseň, to vypadá a začíná se jí dělat ta plíseň i mezi hlavičkou a dnem akvárka. Tak nevím, jestli je mrtvá, či "jenom" zimuje. Nevím si rady a tak Vás prosím o nějaký komentář co s tím dělat. Děkuji. LV

To, co popisujete určitě normální neni, normálně spící želva je i zatažená v krunýři. To, co popisujete vypadá, že želva odkázala, jestli jo poznáte tak, že si k ní čuchnete. Obecně, zjistit jestli zvíře jenom zimuje nebo zimuje na věky se dá bez zbytečného rušení nejlíp tak, že si k němu čuchnete. Mrtvé zvíře po pár dnech prostě smrdí.

Je takhle bezhybná už třetí týden a nesmrdí... jenže na oko to teda hezké není, ten bílý povlak nebo plíseň nebo co to je se roztahuje po hlavě čím dál tím víc. Pokud by tedy jen zimovala a já ji vytáhla na souš a tzv. probudila, stane se jí něco? Dík za odpověď LV