Veleještěrky Gallotia stehlini
Dobrý den, prosím nemáte někdo informace o tomhle druhu veleještěrky? Hledám hledám a nikde nic není... Zajímalo by mě cokoli například potrava, terárium a jeho vybavení, schopnost ochočení, chování jednotivě či skupina, pořizovací cena atd. Mnohokrát děkuji.
http://www.teramelda.wbs.cz/Gallotia-stehlini.html
Stehlinky jsou taková ideální začátečnická zvířata, jsou skoro nezničitelné. Co se týče ceny- tak třeba Šeda chce za dospělé odchytové zvíře okoro 3 000,- , já mláďata z vlastního odchovu prodávala za 400,- Jsou všežravé, ale je lepší je krmit více zeleným krmením a masitou složku jenom jako doplněk, protože hlavně staří samci mají při příliš velkém množství živočišných bílkovin tendence k metabolickým potížím a něčemu, co vypadá jako dna. samičky s tím takový problém nemají, zřejmě proto, že kladou. Já jim dávám směs stejnou jako pro býložravé leguány, na jaře taky hodně třeba květy a pupeny a občas jim to prostřídám "scinčí směsí" z kočičí konzervy a ovoce, nastříhanou myš, neoplozená vajíčka od jiných plazů a podobně. Vydrží fakt leta, jednoho ze samců mám asi 20let a to byl adult z odchytu. Co se týče chovu- stačí zhruba 100x50 dobře větrané terárko, ale nám skvěle fungují i v plastboxu z ikei s drátěným víkem. Potřebujou dobré osvětlení a lokální zdroj, mláďata i UV, ale dospělí fungujou v pohodě i bez něj. na dno písek nebo třeba štěpky, je jim to fuk, ale potřebujou dostatek úkrytů, s jedním vlhčeným, do kterého samice pak i kladou. Miska s vodou, samozřejmě- může být i větší, chodí se do ní koupat. Samci se dají skvěle ochočit, somrujou, žerou z ruky, vylezou na ni, nechají se drbat a tak..samice tak kontaktní většinou nejsou. dospělí nejsou vůči sobě tak agresivní jako třeba galloti, může být pohromadě víc zvířat, většinou se tolerujou i samci. Ale větší samice mají tendence zabíjet samce, takže je dobré pořídit velkého samce. Pokud je menší, stejně velký nebo jen o málo větší než samice, tak ho většinou zamorduje. Taky malá mláďata se mezi sebou s oblibou zabíjejí, takže je dobrý je mít samostatně. Po asi půl roce už se ale nenapadají. Inkubační doba vajec trvá asi 2 měsíce, co se týče inkubace, tak na ni nemají žádné zvláštní nároky, líhnem je v karbičkách s vlhkým vermikulitem nahoře na terárkách, dříve jsem je líhla i na molitanu ve vodním inkubátoru. Co se týče zimování, tak stačí naměkko v teráriu, jenom se jim vypnou zdroje vytápění a zkrátí osvit, jsou dobré třeba noční poklesy na nějakých třeba 14°C, ale nejsou nezbytně nutné. Oni ani v přírodě na tvrdo nezimují, přez den jsou venku vidět i v zimě.
A mohl bych Vás poprosit i o nějaké fotky Vašich Stehlinek? a dají se chovat jednotlivě nebo se musí v páru? Do jakého věku je třeba asi mladým svítit uv? a na jakou teplotu je vyhřívano terárko?
Děkuji
Ještěrky se dají chovat jednotlivě i v párech.UV je třeba svítit všem ještěrkám,ne jen mladým.Teplota by se měla pohybovat od 25C°v nejzašším koutě až po 45C°pod žárovkou.Samozřejmě terárium musí být tak velké,aby si ještěrky sami vybrali.
Pár fotek zde
tak mláďatům v růstu a samicím okolo snážky je bezpodmínečně nutné svítit UVčkem, nebo je brát přez léto na slunce, ale ideálně mít zvířata mimo mrazy ve venkovním teráriu. Já je měla dříve přez sezónu ve venkovním teráriu, nebo je aspoň nosila ven na slunění, v té době ještě nebyly běžně k sehnání UV svítidla. Stará zvířata mimo chov UV zas tak akutně nepotřebujou, ale když ho mají, tak jsou spokojenější a lépe vybarvená. Co se týče teploty, tak stačí pokojovka, ale nezbytně nutný je lokální zdroj tepla, dá se použít i topný kámen pod zářivkou.
fotky budu muset najít
tak nosit je ven by nebyl nejmenší problém zahradu mám dost velkou a jak to je s tím chovem jednotlivce může to být nebo raději v páru?
no- to záleží na tom, co od toho zvířete očekáváte. Pokud chcete pozorovat jejich přirozené chování a docílit odchovu, tak samozřejmě musíte mít pár (dle mého názoru je tato varianta samozřejmě lepší . Pokud chcete "mazlíka", tak stačí jednotlivec, nejlépe mladý samec (ti jsou většinou o něco krotší než samice, ikdyž jsou i vyjímky). Rozhodně jsou stehlinky k tomuto účelu vhodnější, než třeba chamíci, ikdyž já zrovna chovu plazů jako "pet" zrovna uplně nefandím
jinak co se týče té zahrady, buď mu tam můžete udělat přímo ubikaci jako venkovní terárium, což je z hlediska zvířete nejlepší, nebo ho brát na slunění v pletivové "kleci". Ikdyž mně velké zcela krotké stehlinky vydržely sedět venku na stole jen tak , to pak záleží na individuální krotkosti toho zvířete a hlavně taky na místních podmínkách, kdyby zvíře seskočilo ze stolu, aby nemělo kam utéct.
To já ho chci spíš jako mazla a do času bych mu pořídil nějakou samici ale prozatím solo postavit něco venku už není vůbec problém... a budete mít příští rok odchov? ( jinak, počítáte s ním )?
No to já nevím, záleží na tom, jestli s ním počítají galocky Ale zatím se množily každý rok, takže předpokládám, že ten příští budou taky
To kdyby jste měla tak já si rezervuju jednoho samečka :)
Ohledne mladat a UV svetla ... cetl sem ze se da UV svetlo nahradit ..treba vapenym gritem , "ktery lze pridat do substratu v terariu a mladata je s oblibou pojidaji" ... jedna se zde o univerzalni vapeny grit? zatim sem nasel jen variantu pro drubez...zajimalo by me jestli je to dobra alternativa ...dekuji za odpoved
ten vápenitý grit ale jenom doplňuje minerály, v žádném případě nenahrazuje UV ani vit. AD. Takže UVčko jim budeš muset dát jako tak. Nebo přidávat AD kombinal, ale to se musí umět a mláďata se jím snadno předávkují. Takže těm je rozhodně lepší tam dát to UV.
Diky..to byla hruba naivni chyba.
Cim bych mel cerstve vylihnute mlade krmit? ... krmim kasi/salatova okurka
Ohledne krmeni vseobecne sem cetl spoustu diskuzi a hlavne rozporu. Nekdo byl radikalne pro zivou a masitou stravu nekdo zase pro vegetarianskou.
Nekdo rika ze po zivocisne strave sou samci nachylne ke dne. Druha strana rika ze rostlina strava vyvolava nadvahu atd...
Adult par krmim ovocem zeleninou/ktera nedanyma + jako doplnek kocici kapsicky + hmyz. Jaky je idelni jidelnicek nebo kombinace?
mláďata můžeš krmit normálně hmyzem + nadrobno nastrouhaným ovocem a zeleninou. Ale té okurky moc nedávej, ta v podstatě obsahuje jen vodu a dusičnany.
Co se týče těch dospělých, tak tam nadbytek té živočišné jim prostě ničí zdraví a zkracuje život. A taky způsobuje tu nadváhu. Co se týče té rostlinné stravy, tak tam nadváhu způsobuje hlavně nadmíra ovoce, zelenina vůbec.. jinak teda ještěrky na nadýmavou zeleninu náchylné nejsou.
diky za rady :)
co se tyce snusek. cekam cca 3 do roka. sam sem byl zatim u dvou. nemam inkubator a bylo mi doporuceno nechat je v terariiu cca 2mesice. Zacatecnicka chyba, nechal sem je v chladnejsim rohu. 1 snuska mi kopletne shnila. druhou sem za 5 min 12 presunul do teplejsiho rohu. cca z 15 mi vylezlo jedno mlade. ostatni vajicka nevypadaj ani nevoni vabne..nevim jestli se z nich dockam mladych.. ma smysl jeste vytrvat?...tadle absence inkubatoru je uz leta ozkousena a predchozimu majiteli fungovala na vybornou
Jj, ony mají ročně 2-4 snůšky.
To ale záleží na lokálních podmínkách, protože ty jsou všude různé. Ber to tak, že ta vajíčka aby se vylíhla potřebují teplotu kolem 28-30°C přes den a tak 23-25°C v noci. A ne prudké a rychlé výkyvy teplot. Pokud jim to jsi schopen zajistit v krabce na terárku nebo v teráriu (ale tam je riziko, že adulti budou s tou krabkou vrtat), tak nepotřebuješ inkubátor. V opačném případě ano... já je taky líhla v krabkách na terárcích, jako skoro všechny lacertidy. Ale měla jsem vytápěnou celou místnost a vychytaná konkrétní místa na regálech.
Fotka těch vajíček by byla? Jinak pokud je prosvítíš silnější baterkou, tak u živých vajec uvidíš ostře ohraničené červené cévy. U mrtvých odumřelých pravděpodobně jen těžko definovatelnou hmotu. Pokud ta vejce smrdí, tak bych tipovala spíš tu 2. možnost.
Tak ty vajicka byli jasny tak sli. Postradam uvb svetlo ... neco malo sem si precetl z ruznych zdroju a libi se mi tadle varianta ...
https://www.akva-exo.cz/detail/teraristika/osvetle ni/zarovky/zarovky-uv/9131/25W/
vas nazor?
dekuji
RG 200 v pohodě stačí
To není žárovka pro ještěrky, ale pro noční gekončíky.
???
poslouchejte Meldu!
pro ještěrky to RG 200 úplně v pohodě, ale pokud chcete zainvestovat, poslechněte Mad Mika
Já nevim jak má pan Lazar velký terárko, ale když mu gallotie hážou vajíčka, tak budou mít 50cm.Na pár bude tedy potřeba alespon 100cm dlouhé terárko.Takže do takového terárka je ta žárovička vyborná na hledání tech vajíček, to jako jo. Vo tom žádná. Kdyby tam byli nějaký bilineaty, nebo podarcisky, tak se pod tu žárovičku vejdou, ale gallotie to ani neosvítí celé, natož by to plnilo nějakou funkci vyhřívací.Ta žárovička má tak malou učinost, že to nemá ani cenu kupovat. Za ty prachy máte už vybojku. Jinak mě radši neposlouchejte, poslechněte Aurifer
Ale no tak Meldo, rozum do hrsti... tato RGčka se používají jako zdroj UV záření, nikoliv jako zdroj vytápění /lokální zdroj pro vyhřívání zvířat. Navíc to je kompaktní zářivka, ne bodovka, takže tam fakt není podstatné, zda se to zvíře pod ni vejde úplně celé, nebo zda mu ocas bude přečuhovat vedle. Ani to není lokální zdroj tepla k vyhřívání, aby si zvíře ve snaze vyhřát si střed těla odpálilo ledviny.. A na poskytnutí UV to úplně stačí. Já u velkých Lacertidů (jakožto vlastně u většiny mých zvířat) jako zdroje UV nic jiného než RGčka nepoužívám a světe div se, funguje mi to tak už x let. Tazatel se ptal, zda to může použít. Já mu dle zkušeností z praxe odpověděla, že může... holt bez reklamy pro kamaráda, no. Ale já se snažím být nestranná
Já to říkal, at se mě nikdo na nic neptá a zeptaj se vás.
Ja bych si jen odlozil ze chapu tu nadsazku a vtip, bavit se o tom jinde tak se zasmeju. Ale ono se toho TADY nekdo neznaly muze klidne chytit a strcit RG200 k eublikum A nechci videt co to udela s nejakymi albiny, a ze jich je s albino genem mezi chovateli snad vetsina. (nemluve o necem jako Diablo blanco nebo Blazing blizzard)
A co by to snima mělo udělat? Vždyt to reptiglo nebo jak se jmenuje ten kompakt nic nedělá.UVB hrozne málo, teplo žádný a viditelny světlo taky bída. Čím teda tu syntezu provitamínu D3 udeláte? Chemicky? Cesta zpátky
v 10cm cca. 220uW, a nocni plaz + albin k tomu?
To si myslím, že je vcelku jedno ne, protože v době, kdy by svítil ten kompakt by byl ten gekončík stejně schovanej v úkrytu , takže ke gekončíkům bych se nebál prdnout i Vitaluxku (dělám si samozřejmě srandu).
Jinak kompakty všeobecně vydávají hodně biologicky aktivního UVB, nicméně nelze to až tak pokládat za výhodu - zvíře si díky tomu zvládne vytvořit dost "déčka", ale zároveň nejsou splněny všechny podmínky pro přirozenou regulaci v těle zvířete, tj. rozklad přebytečného D na příslušné steroly (tachysterol, lumisterol). Jednoduše celkovej metabolismus zvířete taky pak není to, co by měl být.
Ale to jen tak na okraj.
Chapes, jsme na "poradne" a kdo sem chodi. Pokud bude ubikace uplne blbe zarizena a jeste tam nekdo nacpe tohle protoze to tady cetl, na burze si koupi BB eublika neb se mu ten bilej libi = bude vymalovano. O to mi jde. U svych bych zadnou obavu nemel.
Jasný. Já to chápu.
Ale no tak.... Když napíše melda, ze jsou reptigla napřed, tak tím Autom. dělá reklamu? Reklamu na co? Komu?
Ne napřed, ale naprd.
Den dobry preji vam ... Nenajde se ve zdejsi komunite nekdo kdo by prodaval dospeleho samce? cca neco mezi 5-7 lety? Usti nad Labem a okoli?
Uz se nemam kam obratit ... u nas sou cice kazdou 3 sobotu zoo trhy, ale ja mam volnyho casu jako safranu a kazdej termin konani sem v praci..
Za jakekoliv info dekuji .
Nemá někdo náhodou mladé?
Zdravím. Mladé nemám ještě žádné, ale pokud mi dobře dopadne letošní sezona, něco by být mohlo. Výsledky z minulých let však jsem příliš dobré neměl. Ale mám ověřený chovný pár, dále samotnou adult samici, a subadultního samečka; a konktakty na několik dalších chovatelů.
Hledám klidně i starší, nemusí to být jen prcci
Kdyžtak se mi ozvěte na email one.cool@seznam.cz