Chřestýšovec běloretý, jak to vypadá
Ahoj všichni chovatele jedovatých mazliků. Již nákej pátek chovám nejedovaté a rozhodl jsem se postoupit k prvnímu jedovatému. Přemýšlel jsem co rozhodl jsem se pro chřestýšovce před zmijí, všude i info a fotek a rad hromada, ale nikde mi nikdo nenapsal co a jak se s člověkem děje když už kousne... Rozdejcham to u čaje? Stihnu se odvést do nemocnice? Nekdo mě má odvést? Nobo rovnou ambulenci? Je mi jasné, že na nekoho kdo má metr a půl s padesáti kilama to bude jiné než dva metry a sto deset kilo to bude jiné,ale nák to zobecnit nebo napsat svou zkušenost. Předem díky za poslední radou před chovem, jo nepište mi sem, že mámm mít povolení háček, rukavice, vše už vím. DÍÍÍK.
Změna předmětu, původně: Chřestýšovac běloretý, jak to vypadá (MadMike)
Albolábris je dobrá volba pro začátek, pokud pořídíš odrostlé samostaně žeroucí zvíře. Co se týče kousnutí, tak tam platí jako u všech ostatních jedáků- nenechat se kousnout. Zrovna u albolábrů to nebývá problém, jsou celkem klidní a pohodoví- akorát nenažraní, takže když mají hlad, mohou "sáhnout" když otevřeš terárko, takže na to je potřeba dávat bacha. Jinak samozřejmě základní bezpečnost jako u všech jedáků, neudělat nějakou blbost. Co se týče umělého rozkrmování mláďat, tak tomu je lepší se pro začátek vyhnout a pořídit odrostlé, časem až od nich budeš mít odchov tak se tomu ale stejně nevyhneš, pokud je nebudeš krmit lugubrisama. Co se týče toho kousance, když už k tomu dojde- zobecnit se to nedá, je to hodně individuální, záleží na tom jestli had vůbec pustí jed, jestli předtím žral a tudíž se vykousl do myši atd. Hodně záleží na tom, jak organizmus kousnutého reaguje a není to ani moc a velikosti a váze- od žádné reakce nebo jenom otoku (můj případ) po docela slušnou nekrózu a pár dní na JIP (případ kamaráda, který je o hlavu větší a váží 1x tolik co já). Takže prostě se nenechat kousat. Jestli se stihneš dovézt do špitálu nebo ne- někdo to stihne sám nebo se tam ani nemusí vozit, jiný na tom bude dost blbě. Jak na to budeš reagovat zrovna Ty těžko říct- pokud třeba patříš k těm, co upadají do šoku po píchnutí včelou tak je lepší na jedovaté rovnou zapomenout.
Jestli od začátku uvažuješ o možnosti kousnutí, tak se na jedáky raději vykašli, neb co u jednoho vypadá jako sranda může u druhého mít fatální následky. Doporučuji prostudovat knihu Dr. Valenty:Jedovatí hadi.
animals:
S tím se snad počítat musí, proto se rozdělují chovatelé jedáků podle koulí. Někdo má koule i na mamby a někdo třeba jen na nějaké ty menší viperidae (myslím spíš menší účinkama, takže podle mojí tabulky jsou třeba poměrně malé echisky docela velké mrchy). Ovšem fakt je, že spousta "takyjedáků" má pocit, že má koule větší než ve skutečnosti má.
Podle koulí? čeče já nemám koule vůbec
Spíš bych řekla, že ti co chovají hady a nemají je zdůvodu "Tyvolejásemmachrjámamdomakobru" (čímž se samozřejmě nechci dotknout chovatelů kober), tak chovají spíš určité skupiny, které je prostě zajímají.
To jsou koule psychické, ty maj i holky. Tak samozřejmě, že ideál je mít druhy, který tě zajímají, ale i tak, přestože mám rád zmije, tak russelku nebo lebetinu už bych doma nemusel. Ale to je i o prostoru, kdybych měl samostatnou místnost, ideálně se samostatným vstupem, tak se hranice i posunou, spíš jde o bezpečí těch okolo. Ale třeba na tajpana bych prostě koule neměl tak jako tak.
Tak to pak jo . Ad možnosti a preference- to samozřejmě souhlas, k tomu asi není co dodat.
Zajimave cteni je v ATcku 41 (7) z 1998 roku pod nazvem Ustknuti chrestysovcem Trimeresurus albolabris od Ondreje Hese. Snad by to slo dohledat na webu v archivech AT.
Myslím, že v archívu mají jen rejstříky článků a autorů. Takže asi jedině scan a mail.
Stručný obsah článku:
Uštknutí mláďetem T. (C.) albolabris nemusí být taková prdel, jak by se mohlo zdát...
Mohu zaslat nascanovaný článek na mail.
krokodýl - možná by nebylo od věci šoupnout ten článek rovnou sem. Ať si i všichni ostatní uvědomí, že "albíci" nemusí být vždycky tak neškodní, jak se o nich obecně traduje...
To by bylo sice fajn, ale to bych musel se souhlasem autora (Ondry Hese), což by asi nebyl takový problém, když bydlíme asi kilometr od sebe, ale nevím jestli je to úplně vhodné.
Spis se souhlasem vydavatele, jelikoz kopirajt u publikovanych clanku vetsinou prechazi od autora na nej. Davat sem ten clanek urcite radsi ne, nestoji to za ty komplikace (a tim nemyslim kopirajt, coz zrejme ani Krokodyl). Nedavno se tu podobnym komplikacim predchazelo...i kdyz spousta lidi chtela vedet...
Vzpominam si, ze jsem nedavno na jakysi archiv AT clanku narazil; byly to normalne pdfka. Ale nevim, jestli to byly kompletni cisla a rocniky. A uz vubec si nevzpomenu na to URL.
Jeste mne napadlo: ten samy rocnik AT, c 9, taky inspirativni clanek.
Jj. Latasteika... Taky relativně v poho, ale překvapí.
Otázkou je jestli vydavatel ještě funguje, aspoň já už AT nějaký pátek nedostávám...
Myslim, ze ano: www.lon.cz.
Notak chlapci neřešme kdo má větší koule... Pro toho at si to nepořizuji, Já nepočítám s kousáním, ale až ho ty vole budu krmit nebo čistit a stane se to nákou blbou náhodou stane tak jsem chtěl mít představu.. Dík té slečně/paní asi nej odpověd..
brzdi s tím titulováním voly-za prvé má pravdu,za druhé když tenhle člověk choval jedáky ty jsi pravděpodobně ještě nebyl na světě....v neposlední řadě tě můžu ujistit že do očí bys mu to neřek.....dělat ramena po netu umí každej...třeba někdy budeš moc rád,že se s tebou podělí o zkušenosti.
Myslím, že nabídka nascanovaného článku (nebo odkaz na inkriminované číslo AT) od zkušeného lékaře by taky byla ku prospěchu, zatím jste ji, milý chlapče, nevyužil.
Jo odkaz mi je k něčemu, nikterak jsem vás nikoho urazit nechtěl. Jen ten výraz mi děti dnes používáme... Jo a nemívám problém s tím někomu něco říct, ale to je uplně od věci..
Odkaz by ale určitě nebylo od věci si pročíst
já bych spíš řek,že vám dětem chybí základní slušnost a ůcta k lidem kteří mají znalosti zkušenosti.
Chcete něco vědět,a jediné co jste pro to ochotní udělat je napsat dotaz na internet a očekáváte že zkušení chovatelé vám obětují čas a podělí se s vámi o leckdy léta těžce získané zkušenosti,a ještě si nechají nadávat.....
Myslím, že je zbytečné hnedka startovat, pánové ty předchozí příspěvky nemysleli ve zlém a mají recht- ono se dá zařvat i na kousnutí beruskou, víme. takže ikdyž nějaký druh platí za "toxicky málo významný", tak to neznamená, že je dobré to podceňovat a spoléhat na to, že zrovna budeš patřit k té většině, co to přežila bez větších úhon. Nebo třeba "jenom" přišla o prst. Ono v průběhu pár dní pozorovat, jak Ti uhnívá kus ruky , který Ti nakonec budou muset uříznout taky není nic moc.
Ad kousání při krmení- tomu se dá u samostatně žeroucích v poho vyvarovat, ale zrovna jeden z důvodů, kdy had má "nevykousnuto" a loví kořist, takže při zákusu pustí plnou dávku. Pokud Tobě do ruky..
Při čištění se tomu taky dá v pohodě předcházet, je celá řada způsobů, jak se tomu vyhnout. Při běžné manipulaci taky, samozřejmě nejrizikovější je, pokud hada musíš vzít do ruky. Tzn nějaký zákrok (dosvlékání, ošetření rány atd), cpaní mláděte- a tam se taky může stát, že pokud zvíře kousne, tak taky naplno, protože se brání.
Tedy nevím, jestli si po některých Tvých hláškách zasloužíš, aby Ti tu kdokoli věnoval trochu svého času, ale následující odkaz obsahuje dokumenty ke stažení týkající se hadího uštknutí: kkt.cz. Jinak doporučuji sehnat si knihu MUDr. Valenty (viz odkaz) a trochu si v ní počíst.