Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem samička chameleona jemenského, problém s vajíčky...

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu ohledně mé dvoulelé chamičky. Zhruba od srpna má břicho plné vajíček (?). Koupila jsem jí samečka, abych ji nemusela vystavovat zbytečnému stresu z návštěvy veteriny, kde mi po tel.řekli, že odtranění vajíček, či folikulů, včetně předoperačního vyšetření vyjde na cca 5tisíc, a to ještě s tím, že se nemusí vůbec z celkové narkozy probrat!!!! :.( Tedy jsem pořídila raději samečka a nechala to přírodě. Samce hned připustila, 10dní spolu byli v terárku , než se zbarvila tmavě se žlutými a zelenými tečkami, naznačující březost. Samce po té již odmítala. Po 3 týdnech jsem ji dala do nádoby s hlínou pro nakladení vajec, kde byla týden. Nyní je to bezmála druhý měsíc a samice vajíčka stále nenakladla, poslední dobou odmítá cvrčky, je celý den i na jednom místě, naštěstí sem tam pije.Barvu má hnědo zelenou. Chtěla jsem ji tedy nechat znovu připustit, ale na samce "syčela" a odmítala ho a zbarvila se opět do tmavě hnědé se zelanými a žlutými tečkami. Dnes jsem ji dala opět do nádoby s hlínou aby nakladla,ale moc se mi to nezdá.
Nevím si už rady a pod kudlu je mi jí opravdu líto dávat... :-(
Prosím poraďte co bych mohla ještě zkusit..
Děkuji mnohokrát!!! :-)
D.

Předmět Autor Datum
http://tera.poradna.net/q/view/150209-snuska?page= r151585#r151585 jinak - mozna vam nic jineho nez…
boa.constrictor 28.11.2010 16:13
boa.constrictor
Zhruba od srpna má břicho plné vajíček (?) ??? Koupila jsem jí samečka, abych ji nemusela vystavov…
krokodýl 28.11.2010 16:45
krokodýl
Od srpna se jí začalo zvětšovat břicho, tedy jsem předpokládala, že má neoplozená vajíčka.. V nějaké…
dixie 28.11.2010 19:08
dixie
Ne, bez samce oplozená vajíčka mít nemůže. Někteří plazi ano, ale jemeňák ne, alespoň jsem o takovém…
krokodýl 28.11.2010 19:12
krokodýl
Dávám jí ve stříkačce s vodou vitamíny s calciem, je u topení ve velkém upraveném kanystru. Snad to…
dixie 28.11.2010 19:17
dixie
Doba březosti je 30 dní + -.
Melda 28.11.2010 19:44
Melda
Abych pravdu řekla, jsem tak nějak úplně mimo! Jestli to dobře chápu, tak v nejhorším má v sobě vají…
Host 123 28.11.2010 20:05
Host 123
Veterinář nepoznal, že v srpńu vajíčka nemá? Nebo má? at ctu prispevek jak ctu, pochopila jsem z n…
.JaBula. 28.11.2010 20:17
.JaBula.
Moc nechápu, co to bylo za veterináře, ja bych to i chapala, zvlast, pokud slo pouze o konzultaci…
.JaBula. 28.11.2010 20:12
.JaBula.
Jasný, bylo to pouze po telefonu. Co když to tedy nejsou vajíčka? Můžou to být nějaké nádory??
Host 123 28.11.2010 20:53
Host 123
Tak, když měla po přidání samce gravidní zbarvení, tak asi půjde opravdu o vajíčka. Rentgen nebo son…
krokodýl 29.11.2010 17:05
krokodýl
Tak dlouho?! Jak dlouho tedy v sobě ty vajíčka teoreticky může mít, aniž by hrozilo úmrtí? 2 a více…
Host 123 29.11.2010 17:26
Host 123
Jen spekuluju, že v tom srpnu o vejce nešlo neb nenahodila zbarvení a potom (tuším v září nebo v říj…
krokodýl 29.11.2010 17:53
krokodýl
Tak to jsem zas o něco chytřejší!! Pouze k tomu vyhřátému písku. Při mé první snůžce (tedy mojí sami…
Host 123 29.11.2010 19:11
Host 123
Lidičky!!!! Tak v pondělí se vykladla, šikulka!!! :-) 47 malinkatých vajíček, teda oproti dřívějším… poslední
dixie 01.12.2010 11:35
dixie

Zhruba od srpna má břicho plné vajíček (?)

???

Koupila jsem jí samečka, abych ji nemusela vystavovat zbytečnému stresu z návštěvy veteriny, kde mi po tel.řekli, že odtranění vajíček, či folikulů, včetně předoperačního vyšetření vyjde na cca 5tisíc, a to ještě s tím, že se nemusí vůbec z celkové narkozy probrat!!!!

To moc nechápu, jak by sameček pomohl, když už byla plná vajec, ale předpokládám, že asi ten srpen plný vajec je poněkud nesmysl, to už by byla zřejmě mrtvá.

Tedy jsem pořídila raději samečka a nechala to přírodě. Samce hned připustila, 10dní spolu byli v terárku , než se zbarvila tmavě se žlutými a zelenými tečkami, naznačující březost.

Tedy předpokládám, že v srpnu plná vajec nebyla a že byla oplozena až samcem.
Každopádně i přesto se již, jestli to dobře chápu cca dva měsíce nevykladla, v tom případě už je skoro pozdě a hrozí, že vajíčka už budou přirůstat k vejcovodům a žádný oxytocin už nepomůže (on není u plazů samospasitelný). Bez operativního vyjmutí to zřejmě nepůjde. Řešit to několik týdnů po termínu je už ale asi o ničem.

Moc nechápu, co to bylo za veterináře, protože pokud už měla vejce v srpnu a nevykladla se, tak jiné řešení než operativní asi nebylo, samec už jí pak maximálně vystresuje. Nicméně podle zbarvení samice to vypadá, že ji napářil až samec. Ovšem pokud po dalších cca 3-4 týdnech nevykladla, přestože už týden hrabala, tak nebylo co odkládat. Veterinářovi se tak jako tak po takové době nevyhnete a je dost možné, že samici už nezachrání.

Od srpna se jí začalo zvětšovat břicho, tedy jsem předpokládala, že má neoplozená vajíčka.. V nějaké literatuře jsem četla, že se v krizových situacích, kterou tedy moje samička nezažila, se samooplodní a nakladou oplozená vajíčka v rámci zachovaní rodu, je to vůbec možné?!?
Jinak děkuji moc za odpověď. Právě jsem se dívala do nádoby, a vypadá to, že hrabe, jen je do zelena, ne klasicky před kladením... tak jí držim palce :-)

Ne, bez samce oplozená vajíčka mít nemůže. Někteří plazi ano, ale jemeňák ne, alespoň jsem o takovém případu neslyšel. Tak snad to ještě vyklade, ale přijde mi to hrozně dlouho. Zkuste ji dát calcium a potřebuje teplo a klid.

Dávám jí ve stříkačce s vodou vitamíny s calciem, je u topení ve velkém upraveném kanystru. Snad to vyjde, ikdyž ta barva se mi nezdá.. :-(
Každopádně mi to taky právě připadá strašně dlouho :-(
Díky moc

Abych pravdu řekla, jsem tak nějak úplně mimo! Jestli to dobře chápu, tak v nejhorším má v sobě vajíčka skoro 4 měsíce, a v lepším případě je tedy od srpna v sobě neměla, ale byla opolodňěna samečkem někdy tedy v říjnu? Veterinář nepoznal, že v srpńu vajíčka nemá? Nebo má? Může mi to někdo trochu více vysvětlit???

Veterinář nepoznal, že v srpńu vajíčka nemá? Nebo má?

at ctu prispevek jak ctu, pochopila jsem z nej, ze navsteva veteriny vubec neprobehla a vec byla jen konzultovana po telefonu...ale treba jsem nekde neco prehledla.

Moc nechápu, co to bylo za veterináře,

ja bych to i chapala, zvlast, pokud slo pouze o konzultaci po telefonu. Co si budeme povidat, je spousta majitelu (specialne chamiku, resp. plonkovych chamicic), kteri nez aby za vysetreni a operaci vysolili x tisic, tak radeji situaci resi "po domacku", pripadne nechaji zvire tise trpet v terarku az do konce. (Radeji jeste dodam - tohle neni mysleno primo na tazatelku, spis je to takova vseobecna uvaha...)

Tak, když měla po přidání samce gravidní zbarvení, tak asi půjde opravdu o vajíčka. Rentgen nebo sono by to ujasnili, ale pokud hrabe, tak zřejmě opravdu plná vajec bude.

Tak dlouho?! Jak dlouho tedy v sobě ty vajíčka teoreticky může mít, aniž by hrozilo úmrtí? 2 a více měsíců?? Mě to totiž tak časově vychází.

Jen spekuluju, že v tom srpnu o vejce nešlo neb nenahodila zbarvení a potom (tuším v září nebo v říjnu) k ní byl přihozen samec, pak zbarvení údajně nahodila, tak cca do měsíce by měla klást (takže někdy v říjnu nebo počátkem listopadu), pokud nemá ideální podmínky, tak zřejmě může i gravidita trvat o něco déle (ovšem, co to udělá s těma vajíčkama???), případně přenáší z důvodu nevhodnosti podmínek, i když teda kyblík (nádobu) měla a údajně týden hrabala a nevykladla, což je divný, to i kdyby to nebylo ideálně prohřáté, tak by to asi vyprdla. Možná z nějakého důvodu nemůže vyklást (např. abnormálně velké vejce, přetočený vejcovod...). Což zase může odhalit rentgén nebo sono, případně se to zjistí při operativním vyjmutí. Prostě stejně to bez doktora nejspíš nepůjde. A jak dlouho může přenášet??? Toť otázka, může jít o týdny, ale v extrému i o měsíce. Samozřejmě to riziko úmrtí tam je v podstatě už od doby, kdy se normálně nevykladla (buď už od srpna - což je zřejmě už nevratné, nebo až od toho října, což ještě může být zachranitelné, ovšem zřejmě už přijde o vejcovody /přirostlá vejce, rozsáhlý zánět/ a bude už dále neschopná reprodukce, ale třeba ještě není pozdě).

Tak to jsem zas o něco chytřejší!! Pouze k tomu vyhřátému písku. Při mé první snůžce (tedy mojí samičky :-D, jsem z roztržitosti vůbec písek nenahřála, chudák ho měla jako led, a vyprdla se celá za cca 6 hodin! To jsem si pěkně nadávala, ale dobře to dopadlo.

Lidičky!!!! Tak v pondělí se vykladla, šikulka!!! :-) 47 malinkatých vajíček, teda oproti dřívějším nakladeným vajíčkům, ty byly zhruha jednou tak velká..
Díky ještě jednou za všechny rady! :-)
D.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru