Předmět Autor Datum
Böhme, W.; Wagner, P.; Malonza, P.; Lötters, S & Köhler, J. 2005. A new species of the Agama agama g…
boa.constrictor 13.12.2010 20:51
boa.constrictor
Mockrát děkuji.Podle fotek mi přijdou jedna jako druhá.Dokonce jsem na Reptáriu našel Agama agama li…
Melda 13.12.2010 21:20
Melda
ne, od 2005 - Bohmeho revize - byla povysena na samostatny druh... Co vim tak jen samotna mtDNA na t…
boa.constrictor 13.12.2010 21:26
boa.constrictor
Takže zvíře které je určené jako Agama agama elgonis,je dnes Agama lionotus elgonis?
Melda 13.12.2010 21:43
Melda
jo... Agama lionotus elgonis — BÖHME et al. 2005 (taky ten clanek)
boa.constrictor 13.12.2010 22:26
boa.constrictor
Dík,moc jste mi pomohl.;-)
Melda 14.12.2010 17:48
Melda
za malo :beer:
boa.constrictor 14.12.2010 17:51
boa.constrictor
Rozdíly mezi dnes samostatnými druhy nejsou malé. Chaos do toho pravidelně, těm méně se v problemati…
goniatit 14.12.2010 20:43
goniatit
Ještě připomenu, že na biolibu je pod taxonem Agama agama určitě několik fotek druhu Agama lionotus…
goniatit 14.12.2010 21:11
goniatit
Velice děkuji za upřesnění:-).
Melda 16.12.2010 20:33
Melda
zdar:-D,Meldo,Meldo :-D,ty máš kliku,že jsou ty vánoce,takže naposled :-D,najdi si souseda co do toh…
West day1-pošuk 16.12.2010 20:42
West day1-pošuk
Pavle,víš jak to je.Sám si vařím,sám si peru a když pán bůh dá,tak i motyka vystřelí:-) poslední
Melda 16.12.2010 22:28
Melda

Böhme, W.; Wagner, P.; Malonza, P.; Lötters, S & Köhler, J. 2005. A new species of the Agama agama group (Squamata: Agamidae) from Western Kenya, East Africa, with comments on Agama lionotus Boulenger 1896. Russ. J. Herpetol. 12 (2): 143-150 (83-90?)

v tomhle clanku je odpoved... v podstate rozdil v mitochondrialce...

Rozdíly mezi dnes samostatnými druhy nejsou malé. Chaos do toho pravidelně, těm méně se v problematice orientujícím, vnáší lidé, kteří píší o druzích, které nikdy neviděli, neznají je, publikují fotky se špatným určením apod.. Proto je dobré informace čerpat z ověřených zdrojů. Také někteří prodejci, kteří roky prodávají chybně určená zvířata, vnesly chaos do skutečného určení a chovu jednotlivých druhů. Prostě se o změny v nomenklatuře nestarají. Řídí se pravidlem: "Vývozce mi to určil tak a já na tom nebudu nic měnit." Tak je tomu u řady druhů z rozličných skupin. Já jsem například zavedl změny v určení některých druhů, které se dříve v ČR prodávali špatně určené. Například Gerrhosaurus major bottegoi pro zvířata, která byla dříve prodávána výhradně jako Gerrhosaurus nigrolineatus (skutečný G.nigrolineatus vypadá naprosto jinak a je podobný spíše G.flavigularis), Chondrodactylus turneri pro dřívější Pachydactylus bibroni importované z Tanzánie (oba druhy rozhodně nepatří do rodu Pachydactylus, ale Chondrodactylus a z Tanzánie se z podobných dováží jen druh turneri), Agama armata pro dříve nabízené Agama aculeata importované z Tanzánie a právě také Agama lionotus pro zvířata z Tanzánie, dříve chybně nabízena jen jako Agama agama.
Dříve komutativně pojatý druh Agama agama je dnes rozdělen nejen do mnoha druhů, ale také do několika větších skupin, kde každá obsahuje několik druhů. Základní rozdíly jsou ve zbarvení různých částí těla, tvaru lebky, v rozložení šupin na hlavě apod.. Důležité je také vědět, odkud dané zvíře pochází, což může některým chybám v detekci druhu předejít. Druh, který se vyskytuje jen na hranici mezi Ghanou a Togem, tedy na západním pobřeží, lze těžko očekávat v Keni nebo Tanzánii na východním pobřeží. V chovu není špatné určení druhů z okruhu Agama agama až tak tragické. Druhy bývalého komutativně pojatého druhu Agama agama obývají podobná stanoviště, vyžadují tedy podobné podmínky. Některé druhy jsou ale více choulostivé než jiné. Třeba Agama mwanzae je na chov v zajetí poměrně dobře se adaptující druh, zatímco současná pravá Agama agama z Ghany je na tom podstatně hůře. Agama lionotus je tak uprostřed. S dobrým vybavením terária dokáží zvířata, která byla dovezena a prodána v dobrém stavu, prosperovat i řadu let - viz vlastní zkušenosti.

Ještě připomenu, že na biolibu je pod taxonem Agama agama určitě několik fotek druhu Agama lionotus (spíše většina), takže chápu, že to může někoho zmást. Berte to tak, že se jako Agama agama dříve určovalo vše, takže to zase taková chyba není a nebavíme se tady o rozdílu mezi "kachnami a husami". Ostatně když dnes někdo napíše Phelsuma madagascariensis grandis, tak to už také není pravda. Dnes jsou druhy Phelsuma madagascariensis a Phelsuma grandis samostatné. Podobně se došlo k řadě druhů rodu Agama. Nejdříve existovalo několik poddruhů, postupně se revizí z některých staly samostatné druhy, jiné byly zrušeny (zahrnuty do synonym) a nakonec se někteří herpetologové soustředili na revizi okruhu druhu Agama agama tak, že stanovili řadu druhů tam, kde do té doby rozdíly nikdo neviděl.
Je pochopitelné, že v dnešní době je určení Agama agama, zvláště pro ty, kteří opravdu chtějí vědět co a od kud doma mají a chtějí dopřát zvířatům přesně to, co potřebují, nedostatečné. Doporučuji vždy sáhnout po aktuální zahraniční literatuře pro ověření správnosti určení, nebo kupovat zvířata od toho, kdo ví, co nabízí a může s vámi určení prodiskutovat a může také doložit jak na určení přišel za pomoci své vlastní aktuální herpetologické literatury.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru