Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Krajta tmavá je agresivní

Dobrý den, dnes jsme koupili samičku krajty tmavé. Podle prodejce, od kterého jí máme, jí je prý 7 měsíců, co jsme se dozvěděli dál bylo, že hádě jenom krmil, a vůbec nebral do ruky, takže nyní není vůbec zvyklá na manipulaci a není navyklá na lidi. Když jsme u terária, tak pokaždé startuje. Mohl by mi někdo poradit, co v tomto případě dělat, jak se chovat, aby na mě při každém pootevření terária, nevystartovala. Předem moc děkuji za odpovědi.

Lidi prosimvás přemejšlejte nad těma názvama vláken trochu...by mě zajímalo, jestli si někdo čte vůbec ten text před založením příspěvku :-). Asi těžko...
Změna předmětu, původně: Poradí někdo? (MadMike)

Já jsem si skoro 100% jistej, že jde o molurusku, ale nicméně kousat může i tmavka a ne, že ne, ale není to tak časté. A naopak moluruska se většinou taky časem zklidní. Já konkrétně s moluruskama vůbec žádný špatný zkušenosti nemám, když si odmyslím jejich syčení a občasné starty během prvních pár měsíců chovu. Není to tak, že bych je bral bezstarostně jako často vidím u některých majitelů tmavek, ale pokud jí (molurusku) normálně vezmu za tělo, tak se nechá přendat, občas si sice sykne, když se jí to zdá neadekvátní, ale jinak startujou jen občas, když jim máchá člověk rukou před hubou a tak... a oproti tmavkám mají výhodu menšího vzrůstu, přeci jen 3,5-4 m jsou o něco lepší při manipulaci než 5-6 m. Navíc mě připadají molurusky (včetně pimbur) hezčí než tmavky, ale to je jen můj osobní pocit.

no asi takový, že všechno to jsou nukleární hovada, pimbury do délky o něco menší, ale obojí jsou běžně vzteklé a kousavé. Tmavky sice kousat mohou taky, ale bývají podstatně klidnější než ty další 2 poddruhy. Pokud má naoranžovělou hlavičku i v reálu, tak to tmavka nebude..

Tak tmavka jak uz bylo receno predtim, to neni:) chtelo by to trochu kvalitnejsi fotku, aby se dalo rict jestli to je moluruska nebo pimbura, ale podle toho, co je videt, tak to je pekna pimbura. Jinak rozdil oproti tmavkam je ve velikosti, zbvarveni, atd. Kdyz nevis, tak nejlepsi zpusob je mrknout se ji na supiny pod okem. viz obrazek[http://www.bushmaster.estranky.cz/img/picture/5/im  agebig_03-02pixb.jpg]
Jinak na jakou velikost se muzes tesit. Tak pimburky jsou nejmensi, max. je 3,5m, ale vetsinou to je v rozemzi 2,5 - 3m. Jinak povaha je individualni, jsou povazovany za agresivnejsi. Ale neni to nic hroznyho, teda vetsinou:D Kdyby si cokoli chtel, tak se zeptej.
A souhlasim s Krokem, ze pimbury a molurusky jsou hezci nez tmavky:)

Povaha, viz výše, dá se s nima manipulovat taky poměrně dobře, mám zkušenosti s F1 P. m. molurus a je pravda, že hlavně zpočátku byly vznětlivější, ale od cca 2 m výš byly už poměrně klidnější a pokud s nima člověk zachází v klidu, tak nekoušou, je teda jistě vhodné jim pro jistotu hlavu "odstínit" třeba koštětem, pokud pro ně saháte, ale je to většinou v pohodě.

Jinak pro tazatele:
"moluruska" - Python molurus molurus - krajta tygrovitá "světlá" - Indie, Nepál - většinou do 4-5 m.
"pimbura" - Python molurus pimbura - krajta tygrovitá "cejlonská" - Srí Lanka (Cejlon) - většinou do 3,5 m, často bývá (zřejmě oprávněně) synonymizovaná s P. m. molurus.
"tmavka" - Python molurus bivittatus - krajta tygrovitá "tmavá" (krajta tmavá) - jv. Asie - většinou do 5-6 m.

Je to jak pise Krokodyl. Poddruhy P.m.m a P.m.p jsou oficialne spojeny v P.m.molurus. Jsou mezi nimi jen nepatrne rozdily, ale jsou tam:)
Ja chovam jak P.m.m , tak i P.m.p a na povahu sem mel celkem stesti a jsou to celkem klidasove, i kdyz obcas se trochu na*erou a byva trochu zabava:) Ale neni to nic neresitelneho.
Ale neboj, pokud ho budes trochu zvykat do ruk a na svoji pritomnost, tak by se mel sklidnit. Jinak jak pise Kroko, jakmile dosahnou urcite velikosti, tak se trochu sklidni.

Dneska celý den leží v teráriu, není ničím a ani nikým rušena, ale stejně, leží neustále pohazuje ocasem, a startuje, na každý pohyb. Jak mě to mrzí, tak bych jí klidně vyměnil i za krajtu tmavou, tygrovanou... Kterou jsem původně myslel, že kupujeme. Teď je odemně asi 3 metry, je otočená do zdi, svihá ocasem, takže jsem asi koupil zajíce v pytli,,,

Je fakt, že s takovým hadem je lepší začít se učit vycházet od malička. Lépe si zvyká a sem tam nějaký ten kousanec není nic hrozného, ale když na ní půjdete opatrně, mohla by si zvyknout. Je fajn mít kvalitní a dostatečně dlouhý hák na hady, kterým můžete "jistit" přední část hada a držet si jej od těla. S přehnaně agresivními hady zkušenost nemám, ale z vlastní zkušenosti s mláďaty hroznýšů (mláďata bývají často kousavá) mohu říct, že jediný "problém" byl dostat hada z terária. Na rukou už se trochu zklidnil a pokud se mu člověk neopatrně nedostal "na dostřel" nebyl problém. Po 14 dnech už nebyl problém vůbec s ničím.

Taky mám tedka takový problém dříve byla krásně hodná nikdy nevyjela ale tedka poslední dobou furt funí a vyjíždí po mě když si vezmu rukavici tak se ihned do ní zakusuje a denska mě dokonce pomočila nevím čím to je nažrat dostala předevčírej ale je stále agresivní prosím o pomoc.děkuji za odpovědi.

Je cca 9 měsíců stará dostává každý týden 2myši a terárium je 120délka 70výška a hlouba 60. a krajta má asi 90cm ale tedka je agresivní až tak ty dva týdny jinak ze začátku byla hodná, výtáhnout se nechala bez problémů a tedka po mě jentak vyjíždí když jí zavírám tak, startuje po skle.

Dostává každý týden tedka měla naposledy 27.12: 2x a těch 90cm je odhad je možné že má i metr ale tak dobrej odhad asi nemám kdyžtak ju zkusím zítra změřit ale nevím co jí přelítlo přes hlavu že najednou kouše vždycky to byl takovej kliďas tedka najednou i hroznýš je proti ní mazel :-D

Ke dvou metrům tak to je divné podmínky myslím má dobré svítím jí skoro 12hodin denně někdy i více, ale je pravda že dlouho jsem jí neviděl svlékat vždycky byl k tomu náznak ale potom žádná svlečka a žrala by furt i ty 2 myši jí občas nestačí a zase potkana se jí bojím dám jelikož mi příde že na něj má ještě malou tlamu

Ta potrava musí růst zároveň s hadem. Krmit více krmnými zvířaty na jednou je možné, ale lepší i přirozenější je jedno krmné zvíře odpovídající velikosti. Krmná frekvence se prodlužuje s velikostí a stářím hada. Teď bych volil cca 1x za deset dní. To nechápat jako každých deset dní, ale když se spočítá aritmetickým průměrem krmení v určitém obobí, mělo by zhruba odpovídat.
K té velikosti, i hadi ze stejné snůšky mohou růst rozdílným tempem. Neříkám že není možné mít 2m 3/4 roční mládě, ale bude to spíš vyjímka (i u samice). Samozřejmě že je možné hada takto vykrmit, ale není to v zájmu zvířete.

Takže pomalu jsme se myslím k tomu dobrali. Začni více krmit. Tmavky i když se na to nezdají tak jsem celkem popelnice... Někde ti můžu vyhrabat některé fotky velmi mladých tmavek co mi žraly 2 selata na jeden hlt :D Nebylo to pravidelně ale tu a tam jsem jim dopřál vydatnou svačinku a věř že jim to neublíží :-). Věřím že tvůj mazel se časem zase uklidní ;-)

Všeobecně se říká že se v dospělosti tmavky poněkud zklidní ale pokud někdo chce hada na hraní tak tmavka to rozhodně není :-D. No mám doma nějaké a každá je opravdu povahou někde jinde. Velkou albínku mám natolik tolerantní že u původního majitele spala na sedačce vedle pitbula který ji s oblibou olizoval hřbet a já mohl jen nevěřícně kroutit hlavou:-/. Takže ta je v klidu celkem, mám 3,5 letýho samce granita a ten je agresivní pořát, stále a čím dál tím více se mi zdá, no a potom mám nějaké co jsou poměrně v klidu,, sem tam chvíli syčí, ale vytáhnu je rukama holýma a po chvíli se zklidní. Ono poradím ti jednu věc, dej jim chvíli, zkoušej to dál, pokud mají někde něco jako úkryt tak to okamžitě zruš, krajta má potom moc velký pocit bezpečí, a chová se teritoriálně.. Normálně si pořádně umyj ruce, hada upozorni na svou přítomnost, já vždy většiho hada pohladím po tělě nějakým předmětem a až teprve když vidím jeho reakci tak jej vytáhnu.

to je u hadů naprosto normální, když bude přemejšlet logicky tak had nerozeznává nějaký mazlení nebo páníčka
had když je ve svým teritoriu tak ví že se tam objevuje potrava která vyzařuje teplo a pohybuje se, tak proto po tobě jde, a syčí protože to dělá ÚPLNĚ KAŽDÁ tmavka když ji vytahuješ, nemá ráda zezačátku to sahání ale jak ji vytáhneš ven tak už je v klídku a nemá tendenci tě lovit :)Pokavad tak tomu neví tak doopravdy nevim.

DERP: to teda hrubě nesouhlasím.. obzvlášť mláďata nekoušou kvůli tomu, že by si myslela, že jsi potrava - prostě se brání před domnělým predátorem.. časem se staneš přirozenou součástí jejich prostředí a jejich reakce už nebudou tolik prudké. Samozřejmě mluvím hodně obecně, protože třeba importy jsou většinou taky někde jinde

Ahoj. Prakticky už tu bylo vše řečeno. Jen přidám své poztřehy. Naše tmavka se nechá vyndavat normálně rukama. No a když zrovna "blbě čumí", tak se jí nejdřív něčím dotknu na hlavě a můžu k ní. Pokaždé syčí, ale jinak je ok. Krmím jak má hlad...pokud ho nemá chrápe nebo se jen napije, ale je v klidu. Pak začne být aktivní, tak jí pár dní nechám ať se trochu proleze a nakrmím. Je to cca po třech týdnech. Má asi přes dva metry a dávám co největšího potkana, popř. dva menší. Bude mít asi ke třem letům. Není ani vykrmovaným prasátkem ani podvyživenou tkaničkou. Prostě už poznám, kdy má hlad a tak dostane. Při krmení musím dávat hodně pozor, jelikož ona je v tu chvíly schopna sežrat vše co se hne. Kolikrát ještě hledá po teráriu klidně hodinu po krmení, co by ještě zbodla. Kdybych jí cpala dokud nebude mít dost tak snad praskne. :-)