Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem axolotl mexicky

ahojte neviete mi poradit mam axolotla a stale plava pri hladine ked som ho priniesol tak pekne plaval hore aj dole aj lozil (ak sa tomu tak da povedat) po dne a teraz je len na hladine. mate niekto skusenosti? co mu moze vadit? alebo je to normalne? dakujem za odpovede.

Dobry vecer,
po temer dvou tydennim pustu (zrejme kvuli horka) se mi dnes axolotl nafoukl a plave brichem nahoru. Snazi se otocit, takze se hybe, pohyby jsou docela prudke, ale plyny ho zrejme nadnaseji presprilis. Sem tam z tlamy upusti bublinu. Prendala jsem ho do chladnejsi vody. Jen nevim, jak mu jinak pomoci. Prosim tedy o radu. Dekuji

A moc se mi nezdá, že by 14 dní půstu axolotla takhle rozhodilo, vydrží určitě víc..

Za nižších teplot určitě ne, ale za teplot okolo 23°C a více se zvíře snaží lovit i když ho nekrmíte. Zdát se Vám to tedy nemusí, ale realita je taková, že se axolotli následně uchylují k polykání vzduchu ze vzduchovacích kamínků, filtru a jsou uváděny případy, kdy hladový axolotl polyká do žaludku i nadechovaný vzduch. Tolik na objasnění. Vůbec tu neřeším jestli to zvíře "dá nebo nedá", ale že uvedené podmínky jsou příčinou toho, proč se není schopen potopit a ve střevech má plno vzduchu.
Pokud je to tak jak říkáte a zvíře odmítalo potravu samo, může být problém skutečně v uváděné teplotě - 29°C je příliš. Osobně jsem se ale s plynatostí u zvířat za vyšších teplot nesetkal (je fakt, že u mě teplota na chov u axolotlů nikdy neatakovala hranici 26°C).
Jinak k tomu požírání kamínků a jejich potřebě trávení - nejsem si tak úplně jistý, že to samé činí v přírodních podmínkách (alespoň podle toho, co jsem četl jak má vypadat biotop v Xochimilco)

já se tam byla před pár lety podívat. Na dně jsou usazeniny, ale i místa s normálním pískem. Axly jsem tam teda žádné neviděla, ta voda byla šíleně kalná. Takže co a jak dělají v přírodě neposoudim. Každopádně ale celé generaci teraristů (včetně mně) chovaly Axe v normálních akvárkách s normálním akvarijním pískem na dně. Axli občas nějaký šutr zblajznou, ale pokud jsou to normální zdraví Axli v chovaní v adekvátních podmínkách, tak s tím rozhodně nemají problémy a sežraný kamínek zase vyleze opačným koncem.

Však jo, žerou ho. Ale taky ho zase vy**** :-) Já Axly chovala normálně v akvárkách se dnem, stejně jako ostatní extrémně nesvinící vodní živočichy. Nevim kdo vymyslel a pustil do éteru, že se tak chovat nemají, aby se neucpali....pokud se někomu ucpali pískem, tak to 100% nebyl problém v tom písku, ale v tom zvířeti, potažmo v tom, že prostě nefungovalo z nějakého důvodu jak má.

Přesně tak, zase je vylučují;-) Já jsem tam nebyl, ale co uvádí dostupná literatura + weby, tak je tam písek jemný a naprostá většina jezera je bahnitá, což odporuje zákonitě myšlence, že se axolotl záměrně cpe šutry jako gastrolity. Když jsme u těch ucpávek, totožný problém byl zmiňován u obyčejných eublepharů, kde k tomu měla dispozici přesně jak uvádíš jen kryploidní zvířata, která se dokázala zacementovat. Vždy šlo o špatně/atypicky lovící zvířata. Navíc kdo je choval ví, že eublephar, který se netrefí dokáže písek zase vyložit aniž ho polyká. Takže i já jsem za, že problém je v konkrétních zvířatech a ne v použití substrátu na dno. U axolotlů jsem s tím potíže také neměl, přestože zrnitost byla dobře přes 6mm.

jo, no. S Eublíkama je ta situace dost podobná, vždycky jsem je chovala na písku a nikdy žádný problém. Ale měla jsem normální zdravé Eublíky v "původní" formě. písek občas žrali, ale pak ho zas vyloučili. Vlastně všechna zvířata mi občas sežerou s potravou trochu substrátu, ale nic se neděje. On pokud člověk odpitvá mrtvolky plazů nebo obojživelníků třeba přejetých autem, tak mají GIT taky plný různých kamínků, listí, větviček atd. Pokud se tím v lidské péči ucpou, tak je něco špatně někde jinde (teď teda nemluvím o lignocelu, to ani vůbec není přirozený substrát).

Já neměl problém ani s mutačními, dokonce mám pocit, že když se na to přišlo a řešilo (byla tomu věnována i stať v AT), tak to bylo u přírodních zvířat. Lignocelem jsem úspěšně oddělal dvě vzrostlé rohatky, paráda je, že to trvá i dva roky, než to žábu oddělá, takže člověk jaksi nemá pocit, že je něco špatně dost dlouhou dobu:-/. Lignocel a chameleoni, to už je přímo legenda

Ahojte. Mali sme dvoch axikov. Vsetko bolo v poriadku az kym som pred par dnami nenasiel albina s fialovymi flakmi, zdeformovanou chrbtovou plutvou a scernanyni ziabrami. Precerpali sme vsetku vodu. Premyli sme piesok. Nepomohlo a albin uhynul. Dnes ma rovnake priznaky aj tmavy. Neviem ako ho zachranit.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat: před pár hodinami jsem si donesl domu 2 axolotly. mám 112 L akvarium 3 rostlinky a jinak vybavení akvária větší kameny pro ukryt atd.. jako podestu mam kaminky ktere přikládám jako foto.
stalo se to že oba axolotli byli vpořadku plavali po dně ale jeden začal plavat více pořad dokola a najednou se nemohl potopit dolu a byl trochu bokem nahoru.. a za par minut už břichem nahoru takže umřel..... nevíte náhodou čím by to mohlo být ? druhy axolotl je zcela vpořádku???
jinak teplota vody je 15 stupnu
Díky za odpověď

sledoval jsem je snad celou dobu a nic nesežrali a ten druhy pořád žije a je vpohodě
Mám v akvariu tři rostliny ale kupoval jsem je na fauna trzich a davaji se normálně do akvarii s rybkami takže nevím jestli yb to nemohlo být tím ale jak říkám ten druhy je vpohodě.....
Jinak co říkáte prosím na ten podklad ? muže být ?