ahojte neviete mi poradit mam axolotla a stale plava pri hladine ked som ho priniesol tak pekne plaval hore aj dole aj lozil (ak sa tomu tak da povedat) po dne a teraz je len na hladine. mate niekto skusenosti? co mu moze vadit? alebo je to normalne? dakujem za odpovede.
myslim ze nie nemam tam ziadny ohrievac. takze klasicka izbova teplota. mas nejake skusenosti s jeho chovom?
Může být že má ve vodě málo kyslíku, tak si pomáhá plícema víc než normálně,což ho nadnáší, případně sežral něco co mu způsobuje plynatost. Nebo může jít o nějakou nemoc.
v akvarku je okyslicovac a zerie surove nakrajane srdiecko. ake choroby ho mozu trapit? nemata nejake odkazy?
Upresni, čo najviac chovných podmienok. Či sa vie ponoriť a iba sa mu nechce, alebo nie. Takisto jeho vek, či dostáva iba srdce, ktoré je chudobné a hrozí avitaminóza, alebo aj niečo, čo obsahuje pre život dôležité látky. Izbová teplota síce nie je príliš veľa, ale dosť výrazne skracuje život axíka. Kombinácia viacerých faktorov môže spôsobiť aj vážne problémy. Doteraz si dal trochu málo informácií.
ahoj tak zije v akvarku 65l v ktorom je strk filter s okyslicovacom, nie su tam rastliny ani osvetlenie tak mi poradil kolega ktory sa ho chel zbavit jemu to synator priniesol domov a mali ho v 5l takej bandaske asi tyzden. takze jeho vek neviem ma nejak 15 az 18 cm. no krmil som ho srdieckom ako mi bolo poradene a kupil som mu aj rybycky take malicke 13kusov nieco zozral uz su len 4 kusky o ktore nejavy zaujem plus jeden karas a asi 7cm prisavnik. snazi sa niekedy ponorit ale hned ho to tlaci na hladinu.
co nějaká opuchlost,vředy,boláky,nestejně zabarvená kůže,nemá opadané či jinak porušené žábry? foto by pomohlo víc asi...u axíků neni moc dobrá teplota nad 20°C dej mu preventivně tejden hladovku. Jak často měníš vodu?
to ho máš v akvárku s těma rybama? Pokud tam je teplota vody vyhovující pro ty ryby, tak tam je na něj moc teplo... zkus ho dát do kýble s čerstvou čistou vodou a někam do chladna... krmení kuřecím srdíčkem dobrý není, lepší jsou žížaly nebo nitěnky a tím masem jenom občas prostřídat. jinak pokud byl předtím v nevyhovujících podmínkách, tak je možné, že už má nějaké potíže odpředtím. Není třeba zaplísněný?
no rybky su ako potrava zajtra skusim nejake foto. zatial dakujem
plus jeden karas a asi 7cm prisavnik
nevím, jak velký je ten karas, ale to by musel být fakt malinký, odrostlý ax zvládne tak rybu velikosti gupky, není to žába..naopak od větších ryb hrozí, že axoj okoušou žábry (pominu-li to, že většina tropických akv. ryb potřebuje teplejší vodu než axli). ocasatí potřebují podstatně menší sousta než třeba žáby s velkou držkou. Jsou schopní sežrat i velkou žížalu, ale tu do sebe můžou nasoukat postupně. 7cm ryba je fakt moc, navíc ten "přísavník" je co, Ancistrus? Pokud jo, tak to je hodně blbý nápad- kdyby ho náhodou zvíře zkoušelo sežrat, tak se zraní a možná i zabije. Těmahle sumcema se prostě nekrmí, stejně tak Corydorasema atd- když je něco chytí a zkouší spolknout, vztyčej ostny a šprajcnou se, takže je zvíře nemůže ani spolknout, ani vyplivnout a většinou brzo na to chcípne. Co mám tak zkušenosti, tak je zvládly a přežiliy to akorát některé velké cichlidy.
Zdravím, moc se v nich nevyznám, ale co jsem četl, tak pokud axolotla překrmíte, vytvoří se v jeho těle spousta plynů. Zvíře může zahynout - údajně pomáhá prudké snížení teploty, třeba i přidáním ledu. Ale nejsem si jist, zda-li se to netýká jen "larev" (ač je Axolotl "larvou" po celý život) ani, zad-li je to Váš případ. Ale plavání na hladině by to vysvětlovalo. Snad Vám někdo poradí lépe.
ještě jsem neslyšel o axolotlovi který by složil krávu,vyrval jí srdce,a sežral ho .....přestan ho krmit tím hovězím srdcem,a bude klid- hovězí maso a hlavně tuky v něm obsažené(srdeční svalovina tuky také obsahuje) jsou pro obojživelníky a ryby velmi špatně stravitelné,zvláště za teplot do cca 27 stupnů Celsia -většinou při tomto krmení následují trávicí potíže a u obojživelníků je plynatost s následnou neschopností ponoření klasické příznaky.
nevím, jestli blbě nečtu, ale on píše o kuřecím...což teda taky není zrovna výhra, ale z nouze se jím občas krmit dá. ikdyž samozřejmě biologická potrava je biologická potrava a tou by mělo být krmeno hlavně...co se týče té teploty do 27°C, axli jsou dá se říci studenovodní a optimum je okolo 15-18 v létě a 10 v zimě. přez nějakých 22°C už začínají být nesví, 25°C už je v podstatě letální mez...
Zas až tak černé to s tou teplotou není, měl jsem je dlouhodobě mezi 25 a 30°C, vlastně od prcků po dospělost, ale je s tim hodně práce, stačí pár hodin horší voda než křišťál a už maj dejchací a kožní problémy...rozhodně to pro ně není vhodné.
čeče mně při letních vedrech pokapali už při nějakých 26°C, a při konzultaci s obsluhou akvárek v liberecké botanické měli stejné zkušenosti. a to byla v obou případech normálně filtrovaná a vzduchovaná čistá voda. takže ono je možné, že za nějakých podmínek přežívají i při vyšších teplotách, ale za jiných už padaj. Navíc pokud zvířata jsou oslabená sama o sobě, tak je rozhodně lepší studenější voda, protože teplejší je pro ně přitěžující okolnost. A to plavání nahoře je právě často reakce na vysokou teplotu, a třeba Necturusi se projevujou uplně stejně. ale těm stačí něco málo přez 20 a už se tváří že problém...
Kdysi se mi to občas stávalo i u odrostlých žebrovníků.Nebylo to u všech,ve skupině např.15 ks se nafoukli 1 až 2 kousky.Při oddělení a přendání do jinýho akva se to nezlepšilo a do deseti dnů byli v p-----.
moje chyba,píše jen "srdiečko" bez udání původu,nabyl jsem z toho dojmu že jde o hovězí-v akvaristice většinou krmím srdcem znamená hovězím,i když poslední dobou se začíná lehce prosazovat o něco vhodnější drůbeží,většinou krůtí... nicméně specielně axolotlům bych hovězí nedával ani z nouze,drůbeží jen v krajní...tou teplotou jsem mněl na mysli to co jsem psal tj. že POD 27 stupnů je špatně stravitelné a čím nižší teplota tím hůř....to že se axolotli mají chovat v teplotě mnohem nižší už bylo správně řečeno dříve...
ahoj prikladam foto ktore som slubil. vodu som menil pred mesiacom ved sa stale filtruje ale dnes ju celu vymenim axik je v kybli a je na dne takze asi to bude tou teplou vodou. a co mi odporucite ako krmivo. ja som mu dal tetru neonovu a danio pruhovane ze to nech zerie take male rybky a karas a prisavnik su pozieraci odpadu. nie na to aby ich zozral preto aj prisavnik taky velky je aby sa mu do papule nedostal.
nj když ty tam máš v podstatě uplně všechno špatně... to se pak nelze divit, že je zvířeti blbě
1.máš bílé dno, to zvířata (nejen axe, ale i ryby) stresuje, protože jsou na něm vidět a navíc blbě odspodu odráží světlo, což je jeden z důvodů, proč ax plave nahoře.
2.to bílé dno bude zřejmě nějaká mramorová drť, což během chvíle tak zčubí PH a CT, že voda bude vhodná leda pro macaráty
3.měsíc neměněná voda- to s filtrací nemá nic společného, část vody (cca1/3-1/4 obsahu nádrže) se má měnit 1x týdně. Nemáš tam žádné rostliny, které by odbourávaly odpadní látky od zvířat, ta voda už musí být pro obojživelníka v podstatě jedovatá, navíc musí být strašně tvrdá.
4.chybí tam úkryty
5. ten ax má nějaký problém s ocasem, nejde podle fotky moc přesně poznat co, ale zřejmě to jsou nějaké deformace následkem těch špatných podmínek.
vůbec se nelze divit, že po přendání do kýble klesnul ke dnu´, protože v tom kýbli s čistou vodou mu je konečně lépe.
takže: 1.komplet předělej akvárko, dej tam jiný substrát, nejlíp praný křemičitý říční písek nebo akvarijní kamínky (kačírek), musí být tmavý, v žádném případě ne bílý. Žádná štěrková nebo mramorová drť ani podobné nesmysly, prostě akvarijní písek. můžeš dát i nějaké kytky, třeba trsy Microsoria
2. dej tam nějaké úkryty, buď z kořenů, z keramiky nebo z nouze střepy z většího květináče
3.vodu měň 1x týdně 1/3-1/4 obsahu nádrže
4. krm ho žížalama, patentkama, nitěnkama, rybičkama, okružákama..
5. NASTUDUJ SI DOSTATEK INFORMACÍ K CHOVU AXOLOTLŮ !
pokud všechno uděláš tak, jak se s tím tady smolím, tak ax bude normálně u dna a bude normálně žrát. Pokud ne, tak zřejmě poměrně brzo normálně chcípne. Jinak teda kombinace axolotl + ancistrus + závojnatka je dost nešťastná kombinace. sice jsou to všechno dost tvrdá zvířata, ale mají každé uplně jiné požadavky k chovu. A mimochodem, ancistrus je převážně býložravý a závojnatka potřebuje také rostlinnou potravu. Když už ta zvířata chceš chovat, tak si k nim aspoň nastuduj základní info, takhle je akorát moříš.
no tak som dnes celu vodu vymenil a axik je uz pri dne ten biely strk som kupil normalne v akvaristike ale vymenim ho ten karas a prisavnik mi boli poradeny ze su dobry na cistenie mozem mu tam kupit neonky tie zral a ten ancikrust je uz mimo akvaria lebo axika prenasledoval origos za nim plaval a ten mal stres s neho a ten chvost ma poskodeny taky povytrhany ho ma. sprvy sa mu to alebo uz mu zostane taky skaredy? co je to okruzak? dakujem za vycerpavajucu odpoved.
nj ono bohužel dneska řada věcí, co koupíš ve zverexu pro zvířata pro ně nemusí být vhodná, ba naopak a personál dost často ví zhola prd (hlavně, že musej prodávající povinně absolvovat kurzy ), ale hlavně, že se to prodá... partner oněhdá koupil ve zverexu substrát do akvárka "tříděné a prané akvarijní písky a drtě" a doma, když se to vysypalo do kýble, tak se z toho vyklubal obyčejný štěrk, co se používá na nivelaci chodníku, a rozhodně né praný... a takový pytlíček ho stál 40,- Ono bohužel člověk bez znalostí jim na to naletí raz dva
Karas na čištění dobrý není, protože jednak ukrutně sviní, a sice je fakt, že žere zbytky, ale třeba žížaly žrát nebude. Zato může axloj ožďoubat žábry. Nejlepší je žádné ryby k němu nedávat a krmit jenom tolik, kolik ax ihned sežere a pokud něco zbyde, tak to prostě odsát hadičkou. Ancistrus žere řasy, ale v akvárku s axem asi nebude moc šťastný, má radši teplejší vodu. Navíc se v nové nádrži musí dokrmovat- proto možná šel po tom axolotlovi, prostě z hladu si na něm chtěl škrábnout trochu kůže. Ty neonky se jako krmení hodí, ale taky pozor na to, aby axla neoďubovaly. Na krmení mu normálně kup nitěnky nebo patentky, můžeš i mražené. Nevím, jak je to u vás těďka s počasím, ale místy už se dají najít žížaly- ty jsou uplně nejlepší. Dají se taky koupit třeba v rybářských potřebách.
Ten ocas by se mu v dobrých podmínkách měl zhojit, ikdyž nějaké následky mu na něm asi zůstanou. Okružáci jsou akvarijní šneci. Malé jedince mají axlové rádi.
Ještě k tomu ancistrusovi a závojnatce- není dobré, aby zůstávali s axem, ale ani je nevyhazuj třeba do wc, zkus je někomu dát nebo vrátit do akvaristiky, je škoda je zabít a navíc nemůžou za to, že je někdo špatně poradil.
takze dnes uprava akvaria vymena strku nejake rastlinky (umele) kamenny ukryt pokusim sa pridat foto
no vida, to už vypadá podstatně lépe určitě i ax už je mnohem spokojenější
este musim nejaka vymysliet ako udrzat tu vodu studenu nakolko mame dost teply byt a rychlo sa ohrieva. nemate niekto nejaky napad? Aurifer dakujem za rady uz je spokojnejsi hned zlupol jednu rybycku.
ono záleží na tom, jak moc tam ta teplota vody stoupá. pokud ho nemáš, pořiď si akvarijní teploměr. pokud to nejde přez těch 25, ideálně do těch 22, tak při dobrý filtraci a vzduchování to není tak zlé. ale když ten ax tam přežil doteď v nevyhovujících podmínkách, tak ve vyhovujících už s tou teplotou takový problém nebude a není potřeba to nijak chladit.
Také si připojím k diskuzi. Myslím, že to předělané akvárium je už hodně dobré. Axolotlům svědčí zarostlá nádrž (samozřejmě všeho moc škodí). Co se týče soužití axolotla s ancistrusem a závojnatkou, tohle jse dost sporné. Ono geograficky se tito živočichové nemohou potkat. Axolotl je endemit a to takový, že žije jen v jednom jezeře v mexiku, kde se s eurasijským karasem (závojnatka) nesetká, avšak jako studenovodní ryba by teoreticky měla v nádrži s axolotlem přežít. Ovšem ancistrus, který má geograficky k axolotlovi blíže už to má horší. Zatím co axolotl vyžaduje chladnou vodu (uvádí se 14-20), ancistrusovi, žijícímu mnohem jižněji, by neměla teplota vody klesnout pod 18 C. Pravda je, že běžnou pokojovou teplotu vody mezi 20-22 stupni by všichni tito živočichové mohli akceptovat. Na závěr něco pro inspiraci http://www.caudata.org/cc/species/Ambystoma/A_mexi canum.shtml http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ambystoma_m exicanum_at_Vancouver_Aquarium.jpg
este mam taky malicky dotaz ci by som mu tam mohol ako krmivo prihodit krevetku red cherry cas od casu? no to chladenie som pozeral je to dost velke ma napadlo jedno tiez len neviem si nebude problem ked bude voda pretekat cez medenu trubku? brzdovu trubicku (samoska ze novu) omotam o pet flasu pripevnim a dam to do mraznicky zamrznut a potom take zamrznute vyberiem a pripojim na fontanove cerpadielko a spustim nech sa chladi co myslite mohlo by to fungovat alebo je to blbost?
NEJDŘÍV TAM SAKRA UŽ STRČ TEPLOMĚR ať víme, jak na tom jsi, jestli vůbec potřebuješ chladit(kvůli jednomu axíkovi tak jako tak nepotřebuješ). To co popisuješ je blbost, která te stejně po pár dnech přestane bavit, takže vůbec nemá cenu to zkoušet. Krevetky by neměly vadit, pokud se jim povede na sebe moc neupozorňovat,klidně se tam i můžou množit,ale spíš je sežere :)
dobre dam tam teplomer ale musim ho kupit najskor. teplota v byte je 27c staci teky teplomer co sa lepi na sklo akvarka?
ahoj tak som tam prilepil teplomer a ukazuje 24C. axik je chvilku hore a chvilku zase dole.
Nu to pro něj není nic co by nemohl přežít, když mu nenecháš zkazit vodu(pozor na zbytky krmení). Můžeš zkusit ubrat topení v místnosti nebo víc větrat,ale jak říkám, není to bezpodmínečně nutný.
to kurenie bolo 48hod vypnute tak este to odsledujem ci to nedude stupat ale hadam nie
pokud tam mas 24, tak mu dobre vyduchuj a filtruj a nic dalsiho neres... ty krevetky jako krmivo samozrejme neskodi, ale je to pro nej zbytecne luxusni a drahy gabl
pokud tam mas 24, tak mu dobre vzduchuj a filtruj a nic dalsiho neres... ty krevetky jako krmivo samozrejme neskodi, ale je to pro nej zbytecne luxusni a drahy gabl
zdravim,
Mam axolotla a zrazu mu zacali blednut ziabre. Co mam robit?? pls help
Gabo
Dobrý den,
měl bych také dotaz ohledně axolotla mexického. Žere, má chuť k jídlu a chtěl by žrát, ale jakoby mu to nešlo dostat do trávicího traktu. Jídlo (mražené nítěnky, patentky) mu prochází žaberní štěrbinou ven. Už kvůli tomu i zhubl. Nevíte někdo, o co by se mohlo jednat? Je možné, že má ucpaný trakt kamínky ze dna? Co se s tím dá případně dělat?
Děkuji mockrát za jakoukoli odpověď!
Jak je velký? Patentkama se krmí prckové, zkuste mu dát žížalu, kousek rybího masa.
taky bych řekla, že jsou na něj moc jemné...dát mu o trochu větŠí sousta.
prosim vas pomozte mi
moj axik plava stale pri hladine ked som ho priniesla ta bolo vsetko v poriatku plaval sem a tam hore aj dole. ponarat sa vie aj strede akvarka plava ale furt sa vracia na hladinu. v akvarku je sam nemam tam ziadny strk iba velke kamene na ukryt ani rastlinky tam nema. voda sa mu stale kazdy den meni. teplota vody je 18 a najviac 20. papka vsetko radom takze chut do jedla ma az moc velky. papkat mu davam patentky a tinenky. axik je este malinky ma iba zhruba 10cm.
prosiiim pomozte mi nechcem aby sa mu nieco stalo. aka kolvek odpoved bude dobra DAKUJEM
Nitěnky nejsou pro tyhle obojživelníky vůbec vhodné, můžou je nakazit parazity. A 10 cm už není takový prcek, aby nemohl dostávat třeba žížalu, rybí maso. Jinak to, že se často dlouhodobě vznáší u hladiny je normální, jestli se nedokáže potopit, i když to zkouší, to už je problém. Jestli má chuť k jídlu, zkusila bych dát už něco výživnějšího než jenom patentky a nitěnky už vůbec..
dobre tak ja to skusim aj tak mam doma maly pavi ocka tak mu to dam nech si chyti a uvidime.Ale uprimne tie nazory ludi sa tak moc lisii nektory ludia hovoria ze najlepsie su nitenky a patentky preto som to vybrala. rada by som este vedela ci tie granule pre axikov su dobre a vizivne pre nich a doma mam red cherry krevety mozem mu jedalny listok axika s tymto spestrit?
Někde jsem četl, že když se axolotl překrmí, trpí plynatostí, která může způsobit až úhyn zvířete. Tuším, že pomáhá snížit teplotu třeba kouskama ledu - myslím, že to psal Čihař v knize Teraristika...
AJ ja mám axolotla tiez sa mi to stalo,znizil som teplotu vody a prestalo to
Ahojte, mam 6 axiku a chovam zvlast 4 kusy a zvlast dva. Dva jsem daroval mame, aby mela v koupelne veselo. Uz si je oblibila na tolik, ze je chodi pozorovat a vola mi, kvuli kazde blbosti, ze se nehybe a tak Nic mene, ted uz nevolala zbytecne a prijel jsem se na ne podivat. O axiky je starano perfektne, dostavaji na jidlo ty nejlepsi ryby, tydne se jim meni cast vody a teplota nikdy nepresahne 20°C
Ted k veci: -delsi dobu nas trapi, ze pojidaji kameny ze dna. Nechtel jsem tam davat pisek, aby je to neucpalo, ale uz maji pul roku, vyrostli a kameny si pletou s potravou. Obcas si nacpou bricha kamenim tak, ze se ani nehnou a kameny jsou pres bricho videt. Kameny pozdeji nejspis vyplivnou, protoze uz je tam za dva dny nemaji. Jeden axik byl ze zacatku takovej mensi a byl otloukanek. Druhej mu ukousl nohu (ta sice dorostla, ale ted ma asi 10 prstu ) Posledni dobou se ale vytahl a je z nej krasnej velkej axik. Jneze proc vlastne pisu..... Ted posledni tyden plave na boku.... bud plave u dna a nebo na hladine, ale porad naklonenej. Rekl bych ze je nadmutej, ale to by neplaval i u dna ne? Potravu prijma velmi rad a kdyz chce plavat, tak se toci porad v kruhu. Nedalo mi to a vytahl jsem ho. Jemne jsem mu prohmatal bricho a zda se mi, ze v nem ma pisek (pritom v akvariu zadny neni) jen kaminky, ktery bych citel. Nevite cim to muze byt??
Jinak jsou zdravi, maji krasne cervene zdrave zabra, zadne fleky atd.. do vody pravidelne pridavam takovou modrou srajdu proti parazitum.
Jak uz jsem na zacatku zminil, tak tak chovam jeste dalsi 4, ty mam asi ve 120ti litrovem akvariu s filtraci a ac jsou ze stejno vrhu, zbarvili se mi vice do tmava (asi mam doma vetsi tmu a nebo naopak svetlo, nebo je to tim tmavsim prostredim.... kameny atd.. ) a zda se mi, ze nemaji tak krasne velke cervene zabra, jako maji ty maminy. Ze by to bylo tou filtraci? (vic kysliku ve vode = budeme min namahat zabra a tim padem si je tak nevyvinem) ???
Jinak dole foto jak jeden lezi hlavou dolu na boku ( to je ten chudak ) a vedel nej krvelacna bestie, ketera utoci na vse, co se pohne
PS: vic fotek mi neslo vlozit, hlasi to ze jsem nezadal tip souboru nebo co
To jsou moji, kteri jsou zbarveni spis do tmava, pritom je to stejnej vrh (fotka uz je stara) tady jou jeste prcci
toto jsou ti dva nevim proc svetlejsi ( byla by to hodne velka nahoda, ze zrovna tito dva maji jinou barvu i kdyz jsou ze stejneho vrhu).... musi to byt tim prostredim ve kterem vyrustaji... ale tod otazka... co ma vliv na jejich barvu??
Jinak se omlouvam, ze jsem se tu tak rozepsal... nemam se s kym podelit, na zadne Axolotl forum jsem nenarazil :(
do vody pravidelne pridavam takovou modrou srajdu proti parazitum.
To je podle mě cesta do pekel, axolotli jsou citliví k jakékoliv chemii a tohle je pomalu zabíjí. A mimo ryb bych přidávala i jiné krmení, např. žížaly. To, že jsou tmavší je prostě barva, mají víc pigmentu.
OK, ale bylo mi doporuceno, ze je to setrny a neskodi to i kdyz by to clovek nahodou prehnal... Ale radeji to prestanu davat teda :)
premyslel jsem, ze ty zizaly pridam na jidelnicek, prej jsou dobry na traveni, tak treba to pomuze od plynatosti :)
Dobry vecer, po temer dvou tydennim pustu (zrejme kvuli horka) se mi dnes axolotl nafoukl a plave brichem nahoru. Snazi se otocit, takze se hybe, pohyby jsou docela prudke, ale plyny ho zrejme nadnaseji presprilis. Sem tam z tlamy upusti bublinu. Prendala jsem ho do chladnejsi vody. Jen nevim, jak mu jinak pomoci. Prosim tedy o radu. Dekuji
Dobrý den, zkuste napsat sem rybicky.net , tady vždycky poradí.
Není to horkem, ale může za to ten půst. Chladnější voda pomůže, zároveň to chce i opatrně nakrmit. Kdysi se doporučovalo rychlejší ochlazení vody pomocí ledu.
image-1-jpg prikladam foto, ma i oteklou kloaku, snizuji teplotu alespon na 23 supnu (z 29 stupnu v byte), vice se mi snizit nedari
Snaží se aspoň žrát? U axolotlů je dlouhodobé nekrmení za normálních teplot bohužel tristní chybou
ahoj, taky se pridam... stalo se mi uplne to stejne , akorat ze ten muj zral a pak najednou prestal... dal jsem ho do studenejsi vody na samotku a bylo mi doporuceno mu do vody pridat methylenovou modř... ze prej ma parazita.... tocil se totiz v kruhu, byl nafouklej a lezel na boku... druhej den mel bile zabra a byl mrtvej. zjistil jsem pak, ze sezral kamene ze dna a nemohl se vysr..at , okamzite sem je vymenil za pisek a jeste nekolik tydnu po vymene se jich par objevilo na dne, takze mi to potvrdilo, ze je meli celou dobu v zaludku.
nechci te strasit, ale moc nadeji mu nedavam..
ps. omlouvam se, ze nepisu velke pismena, nefungujem mi caps lock ani shift ;d
Axolotl požírá drobnější štěrk (dospělý frakci cca 1cm), potřebuje to k trávení. Jestli je písek moc jemný, moc mu nepomůže, naopak, měla bych obavu, aby se s ním neucpal.
Z dotazu jsem pochopila, že - dva týdny nežral asi kvůli horku - ne že by ho nekrmili. A moc se mi nezdá, že by 14 dní půstu axolotla takhle rozhodilo, vydrží určitě víc..
Já pochopil to, že měl teplotu kolem 29 stupňů a to je značně moc. Aby nebyl problém právě v té teplotě.
Tak jak je to s tim sterkem??? Ja se vsude docetl, ze jim ten sterk vadi a muze je to ucpat a zabít.
normální akvarijní písek "kačírek" a třeba čedičová drť jsou pro ně v pohodě. Prostě "kamínky". Zdravá zvířata chovaná v dobrých podmínkách se jimi neucpou, i když je požírají jako gastrolity.
A moc se mi nezdá, že by 14 dní půstu axolotla takhle rozhodilo, vydrží určitě víc..
Za nižších teplot určitě ne, ale za teplot okolo 23°C a více se zvíře snaží lovit i když ho nekrmíte. Zdát se Vám to tedy nemusí, ale realita je taková, že se axolotli následně uchylují k polykání vzduchu ze vzduchovacích kamínků, filtru a jsou uváděny případy, kdy hladový axolotl polyká do žaludku i nadechovaný vzduch. Tolik na objasnění. Vůbec tu neřeším jestli to zvíře "dá nebo nedá", ale že uvedené podmínky jsou příčinou toho, proč se není schopen potopit a ve střevech má plno vzduchu. Pokud je to tak jak říkáte a zvíře odmítalo potravu samo, může být problém skutečně v uváděné teplotě - 29°C je příliš. Osobně jsem se ale s plynatostí u zvířat za vyšších teplot nesetkal (je fakt, že u mě teplota na chov u axolotlů nikdy neatakovala hranici 26°C). Jinak k tomu požírání kamínků a jejich potřebě trávení - nejsem si tak úplně jistý, že to samé činí v přírodních podmínkách (alespoň podle toho, co jsem četl jak má vypadat biotop v Xochimilco)
já se tam byla před pár lety podívat. Na dně jsou usazeniny, ale i místa s normálním pískem. Axly jsem tam teda žádné neviděla, ta voda byla šíleně kalná. Takže co a jak dělají v přírodě neposoudim. Každopádně ale celé generaci teraristů (včetně mně) chovaly Axe v normálních akvárkách s normálním akvarijním pískem na dně. Axli občas nějaký šutr zblajznou, ale pokud jsou to normální zdraví Axli v chovaní v adekvátních podmínkách, tak s tím rozhodně nemají problémy a sežraný kamínek zase vyleze opačným koncem.
Skoro v každém výkalu od axolotlů najdu kamínky (nejdou pořádně odsát, padají ke dnu ), a není to tím, že by je sežrali omylem při krmení, žerou z ruky. I mláďatům přidávám štěrk odpovídající velikosti a využívají ho.
Však jo, žerou ho. Ale taky ho zase vy**** Já Axly chovala normálně v akvárkách se dnem, stejně jako ostatní extrémně nesvinící vodní živočichy. Nevim kdo vymyslel a pustil do éteru, že se tak chovat nemají, aby se neucpali....pokud se někomu ucpali pískem, tak to 100% nebyl problém v tom písku, ale v tom zvířeti, potažmo v tom, že prostě nefungovalo z nějakého důvodu jak má.
Přesně tak, zase je vylučují Já jsem tam nebyl, ale co uvádí dostupná literatura + weby, tak je tam písek jemný a naprostá většina jezera je bahnitá, což odporuje zákonitě myšlence, že se axolotl záměrně cpe šutry jako gastrolity. Když jsme u těch ucpávek, totožný problém byl zmiňován u obyčejných eublepharů, kde k tomu měla dispozici přesně jak uvádíš jen kryploidní zvířata, která se dokázala zacementovat. Vždy šlo o špatně/atypicky lovící zvířata. Navíc kdo je choval ví, že eublephar, který se netrefí dokáže písek zase vyložit aniž ho polyká. Takže i já jsem za, že problém je v konkrétních zvířatech a ne v použití substrátu na dno. U axolotlů jsem s tím potíže také neměl, přestože zrnitost byla dobře přes 6mm.
Možná je to proto, že v akváriích těžko můžeme krmit tím, co si můžou nalovit v jezeře. Vždycky je to náhražka, i když se snažím krmit co nejvíc "přirozeně". Pak třeba potřebují gastrolity.
No tak to by byla evoluce v přímém přenosu
jo, no. S Eublíkama je ta situace dost podobná, vždycky jsem je chovala na písku a nikdy žádný problém. Ale měla jsem normální zdravé Eublíky v "původní" formě. písek občas žrali, ale pak ho zas vyloučili. Vlastně všechna zvířata mi občas sežerou s potravou trochu substrátu, ale nic se neděje. On pokud člověk odpitvá mrtvolky plazů nebo obojživelníků třeba přejetých autem, tak mají GIT taky plný různých kamínků, listí, větviček atd. Pokud se tím v lidské péči ucpou, tak je něco špatně někde jinde (teď teda nemluvím o lignocelu, to ani vůbec není přirozený substrát).
Já neměl problém ani s mutačními, dokonce mám pocit, že když se na to přišlo a řešilo (byla tomu věnována i stať v AT), tak to bylo u přírodních zvířat. Lignocelem jsem úspěšně oddělal dvě vzrostlé rohatky, paráda je, že to trvá i dva roky, než to žábu oddělá, takže člověk jaksi nemá pocit, že je něco špatně dost dlouhou dobu. Lignocel a chameleoni, to už je přímo legenda
tak ono je z tohohle hlediska uplně jedno, jakou to zvíře má barvu. Tam je podstatné jen to, jestli je zdravé a funguje, jak má.
Ono taky u rohatek než se jim ty jejich trubky ucpou to trvá, no...
Ahojte. Mali sme dvoch axikov. Vsetko bolo v poriadku az kym som pred par dnami nenasiel albina s fialovymi flakmi, zdeformovanou chrbtovou plutvou a scernanyni ziabrami. Precerpali sme vsetku vodu. Premyli sme piesok. Nepomohlo a albin uhynul. Dnes ma rovnake priznaky aj tmavy. Neviem ako ho zachranit.
před pár dny byla dost vedra, nepřehřáli se vám? Vysoká teplota v kombinaci s dlouho nevyměněnou vodou je pro ně konečná a ty příznaky by tomu odpovídaly.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat: před pár hodinami jsem si donesl domu 2 axolotly. mám 112 L akvarium 3 rostlinky a jinak vybavení akvária větší kameny pro ukryt atd.. jako podestu mam kaminky ktere přikládám jako foto. stalo se to že oba axolotli byli vpořadku plavali po dně ale jeden začal plavat více pořad dokola a najednou se nemohl potopit dolu a byl trochu bokem nahoru.. a za par minut už břichem nahoru takže umřel..... nevíte náhodou čím by to mohlo být ? druhy axolotl je zcela vpořádku??? jinak teplota vody je 15 stupnu Díky za odpověď
sledoval jsem je snad celou dobu a nic nesežrali a ten druhy pořád žije a je vpohodě Mám v akvariu tři rostliny ale kupoval jsem je na fauna trzich a davaji se normálně do akvarii s rybkami takže nevím jestli yb to nemohlo být tím ale jak říkám ten druhy je vpohodě..... Jinak co říkáte prosím na ten podklad ? muže být ?
Moc dobře to vidět není, co to je za štěrk? Rostliny určitě smrt nezpůsobí. Fakt má ta voda 15°? Předtím byli taky v tak studené? Nebo snižovala se teplota pomalu?
ano ma 15 stupnu.... je v tom akvariu asi od 3 hodin odpoledne a v 7 hodin ten jeden umřel
Axotl má mít pod 24 stupňů v akváriu jak mile přesáhne doporučuji ledovat
Axotl má mít pod 24 stupňů v akváriu jak mile přesáhne doporučuji ledovat
Dobrý den chtěl jsem se zeptat můj axolotl už tři týdny nejedl a úplně zčervenal a já nevím co mám dělat. A často plave na hladině a ne na dnu prosím o radu. děkuji
Dobrý den. Mám ten samí problém ,mám axelota bílého už 3mesice a plaval furt a teď už vůbec ,jen leží na dně ,často v rohu. Ale rybky ji .. Poradí někdo zkušený uživatel. Děkuji
Zdravim. Nemá moc teplou vodu?
myslim ze nie nemam tam ziadny ohrievac. takze klasicka izbova teplota. mas nejake skusenosti s jeho chovom?
Může být že má ve vodě málo kyslíku, tak si pomáhá plícema víc než normálně,což ho nadnáší, případně sežral něco co mu způsobuje plynatost. Nebo může jít o nějakou nemoc.
v akvarku je okyslicovac a zerie surove nakrajane srdiecko. ake choroby ho mozu trapit? nemata nejake odkazy?
Upresni, čo najviac chovných podmienok. Či sa vie ponoriť a iba sa mu nechce, alebo nie. Takisto jeho vek, či dostáva iba srdce, ktoré je chudobné a hrozí avitaminóza, alebo aj niečo, čo obsahuje pre život dôležité látky. Izbová teplota síce nie je príliš veľa, ale dosť výrazne skracuje život axíka. Kombinácia viacerých faktorov môže spôsobiť aj vážne problémy. Doteraz si dal trochu málo informácií.
ahoj tak zije v akvarku 65l v ktorom je strk filter s okyslicovacom, nie su tam rastliny ani osvetlenie tak mi poradil kolega ktory sa ho chel zbavit jemu to synator priniesol domov a mali ho v 5l takej bandaske asi tyzden. takze jeho vek neviem ma nejak 15 az 18 cm. no krmil som ho srdieckom ako mi bolo poradene a kupil som mu aj rybycky take malicke 13kusov nieco zozral uz su len 4 kusky o ktore nejavy zaujem plus jeden karas a asi 7cm prisavnik. snazi sa niekedy ponorit ale hned ho to tlaci na hladinu.
co nějaká opuchlost,vředy,boláky,nestejně zabarvená kůže,nemá opadané či jinak porušené žábry? foto by pomohlo víc asi...u axíků neni moc dobrá teplota nad 20°C dej mu preventivně tejden hladovku. Jak často měníš vodu?
to ho máš v akvárku s těma rybama? Pokud tam je teplota vody vyhovující pro ty ryby, tak tam je na něj moc teplo... zkus ho dát do kýble s čerstvou čistou vodou a někam do chladna... krmení kuřecím srdíčkem dobrý není, lepší jsou žížaly nebo nitěnky a tím masem jenom občas prostřídat. jinak pokud byl předtím v nevyhovujících podmínkách, tak je možné, že už má nějaké potíže odpředtím. Není třeba zaplísněný?
no rybky su ako potrava zajtra skusim nejake foto. zatial dakujem
nevím, jak velký je ten karas, ale to by musel být fakt malinký, odrostlý ax zvládne tak rybu velikosti gupky, není to žába..naopak od větších ryb hrozí, že axoj okoušou žábry (pominu-li to, že většina tropických akv. ryb potřebuje teplejší vodu než axli). ocasatí potřebují podstatně menší sousta než třeba žáby s velkou držkou. Jsou schopní sežrat i velkou žížalu, ale tu do sebe můžou nasoukat postupně. 7cm ryba je fakt moc, navíc ten "přísavník" je co, Ancistrus? Pokud jo, tak to je hodně blbý nápad- kdyby ho náhodou zvíře zkoušelo sežrat, tak se zraní a možná i zabije. Těmahle sumcema se prostě nekrmí, stejně tak Corydorasema atd- když je něco chytí a zkouší spolknout, vztyčej ostny a šprajcnou se, takže je zvíře nemůže ani spolknout, ani vyplivnout a většinou brzo na to chcípne. Co mám tak zkušenosti, tak je zvládly a přežiliy to akorát některé velké cichlidy.
Zdravím, moc se v nich nevyznám, ale co jsem četl, tak pokud axolotla překrmíte, vytvoří se v jeho těle spousta plynů. Zvíře může zahynout - údajně pomáhá prudké snížení teploty, třeba i přidáním ledu. Ale nejsem si jist, zda-li se to netýká jen "larev" (ač je Axolotl "larvou" po celý život) ani, zad-li je to Váš případ. Ale plavání na hladině by to vysvětlovalo. Snad Vám někdo poradí lépe.
ještě jsem neslyšel o axolotlovi který by složil krávu,vyrval jí srdce,a sežral ho .....přestan ho krmit tím hovězím srdcem,a bude klid- hovězí maso a hlavně tuky v něm obsažené(srdeční svalovina tuky také obsahuje) jsou pro obojživelníky a ryby velmi špatně stravitelné,zvláště za teplot do cca 27 stupnů Celsia -většinou při tomto krmení následují trávicí potíže a u obojživelníků je plynatost s následnou neschopností ponoření klasické příznaky.
nevím, jestli blbě nečtu, ale on píše o kuřecím...což teda taky není zrovna výhra, ale z nouze se jím občas krmit dá. ikdyž samozřejmě biologická potrava je biologická potrava a tou by mělo být krmeno hlavně...co se týče té teploty do 27°C, axli jsou dá se říci studenovodní a optimum je okolo 15-18 v létě a 10 v zimě. přez nějakých 22°C už začínají být nesví, 25°C už je v podstatě letální mez...
Zas až tak černé to s tou teplotou není, měl jsem je dlouhodobě mezi 25 a 30°C, vlastně od prcků po dospělost, ale je s tim hodně práce, stačí pár hodin horší voda než křišťál a už maj dejchací a kožní problémy...rozhodně to pro ně není vhodné.
čeče mně při letních vedrech pokapali už při nějakých 26°C, a při konzultaci s obsluhou akvárek v liberecké botanické měli stejné zkušenosti. a to byla v obou případech normálně filtrovaná a vzduchovaná čistá voda. takže ono je možné, že za nějakých podmínek přežívají i při vyšších teplotách, ale za jiných už padaj. Navíc pokud zvířata jsou oslabená sama o sobě, tak je rozhodně lepší studenější voda, protože teplejší je pro ně přitěžující okolnost. A to plavání nahoře je právě často reakce na vysokou teplotu, a třeba Necturusi se projevujou uplně stejně. ale těm stačí něco málo přez 20 a už se tváří že problém...
Kdysi se mi to občas stávalo i u odrostlých žebrovníků.Nebylo to u všech,ve skupině např.15 ks se nafoukli 1 až 2 kousky.Při oddělení a přendání do jinýho akva se to nezlepšilo a do deseti dnů byli v p-----.
moje chyba,píše jen "srdiečko" bez udání původu,nabyl jsem z toho dojmu že jde o hovězí-v akvaristice většinou krmím srdcem znamená hovězím,i když poslední dobou se začíná lehce prosazovat o něco vhodnější drůbeží,většinou krůtí...
nicméně specielně axolotlům bych hovězí nedával ani z nouze,drůbeží jen v krajní...tou teplotou jsem mněl na mysli to co jsem psal tj. že POD 27 stupnů je špatně stravitelné a čím nižší teplota tím hůř....to že se axolotli mají chovat v teplotě mnohem nižší už bylo správně řečeno dříve...
ahoj prikladam foto ktore som slubil. vodu som menil pred mesiacom ved sa stale filtruje ale dnes ju celu vymenim axik je v kybli a je na dne takze asi to bude tou teplou vodou. a co mi odporucite ako krmivo. ja som mu dal tetru neonovu a danio pruhovane ze to nech zerie take male rybky a karas a prisavnik su pozieraci odpadu. nie na to aby ich zozral preto aj prisavnik taky velky je aby sa mu do papule nedostal.
nj když ty tam máš v podstatě uplně všechno špatně... to se pak nelze divit, že je zvířeti blbě
1.máš bílé dno, to zvířata (nejen axe, ale i ryby) stresuje, protože jsou na něm vidět a navíc blbě odspodu odráží světlo, což je jeden z důvodů, proč ax plave nahoře.
2.to bílé dno bude zřejmě nějaká mramorová drť, což během chvíle tak zčubí PH a CT, že voda bude vhodná leda pro macaráty
3.měsíc neměněná voda- to s filtrací nemá nic společného, část vody (cca1/3-1/4 obsahu nádrže) se má měnit 1x týdně. Nemáš tam žádné rostliny, které by odbourávaly odpadní látky od zvířat, ta voda už musí být pro obojživelníka v podstatě jedovatá, navíc musí být strašně tvrdá.
4.chybí tam úkryty
5. ten ax má nějaký problém s ocasem, nejde podle fotky moc přesně poznat co, ale zřejmě to jsou nějaké deformace následkem těch špatných podmínek.
vůbec se nelze divit, že po přendání do kýble klesnul ke dnu´, protože v tom kýbli s čistou vodou mu je konečně lépe.
takže:
1.komplet předělej akvárko, dej tam jiný substrát, nejlíp praný křemičitý říční písek nebo akvarijní kamínky (kačírek), musí být tmavý, v žádném případě ne bílý. Žádná štěrková nebo mramorová drť ani podobné nesmysly, prostě akvarijní písek. můžeš dát i nějaké kytky, třeba trsy Microsoria
2. dej tam nějaké úkryty, buď z kořenů, z keramiky nebo z nouze střepy z většího květináče
3.vodu měň 1x týdně 1/3-1/4 obsahu nádrže
4. krm ho žížalama, patentkama, nitěnkama, rybičkama, okružákama..
5. NASTUDUJ SI DOSTATEK INFORMACÍ K CHOVU AXOLOTLŮ !
pokud všechno uděláš tak, jak se s tím tady smolím, tak ax bude normálně u dna a bude normálně žrát. Pokud ne, tak zřejmě poměrně brzo normálně chcípne. Jinak teda kombinace axolotl + ancistrus + závojnatka je dost nešťastná kombinace. sice jsou to všechno dost tvrdá zvířata, ale mají každé uplně jiné požadavky k chovu. A mimochodem, ancistrus je převážně býložravý a závojnatka potřebuje také rostlinnou potravu. Když už ta zvířata chceš chovat, tak si k nim aspoň nastuduj základní info, takhle je akorát moříš.
no tak som dnes celu vodu vymenil a axik je uz pri dne ten biely strk som kupil normalne v akvaristike ale vymenim ho ten karas a prisavnik mi boli poradeny ze su dobry na cistenie mozem mu tam kupit neonky tie zral a ten ancikrust je uz mimo akvaria lebo axika prenasledoval origos za nim plaval a ten mal stres s neho a ten chvost ma poskodeny taky povytrhany ho ma. sprvy sa mu to alebo uz mu zostane taky skaredy? co je to okruzak? dakujem za vycerpavajucu odpoved.
nj ono bohužel dneska řada věcí, co koupíš ve zverexu pro zvířata pro ně nemusí být vhodná, ba naopak a personál dost často ví zhola prd (hlavně, že musej prodávající povinně absolvovat kurzy ), ale hlavně, že se to prodá... partner oněhdá koupil ve zverexu substrát do akvárka "tříděné a prané akvarijní písky a drtě" a doma, když se to vysypalo do kýble, tak se z toho vyklubal obyčejný štěrk, co se používá na nivelaci chodníku, a rozhodně né praný... a takový pytlíček ho stál 40,- Ono bohužel člověk bez znalostí jim na to naletí raz dva
Karas na čištění dobrý není, protože jednak ukrutně sviní, a sice je fakt, že žere zbytky, ale třeba žížaly žrát nebude. Zato může axloj ožďoubat žábry. Nejlepší je žádné ryby k němu nedávat a krmit jenom tolik, kolik ax ihned sežere a pokud něco zbyde, tak to prostě odsát hadičkou. Ancistrus žere řasy, ale v akvárku s axem asi nebude moc šťastný, má radši teplejší vodu. Navíc se v nové nádrži musí dokrmovat- proto možná šel po tom axolotlovi, prostě z hladu si na něm chtěl škrábnout trochu kůže. Ty neonky se jako krmení hodí, ale taky pozor na to, aby axla neoďubovaly. Na krmení mu normálně kup nitěnky nebo patentky, můžeš i mražené. Nevím, jak je to u vás těďka s počasím, ale místy už se dají najít žížaly- ty jsou uplně nejlepší. Dají se taky koupit třeba v rybářských potřebách.
Ten ocas by se mu v dobrých podmínkách měl zhojit, ikdyž nějaké následky mu na něm asi zůstanou. Okružáci jsou akvarijní šneci. Malé jedince mají axlové rádi.
Ještě k tomu ancistrusovi a závojnatce- není dobré, aby zůstávali s axem, ale ani je nevyhazuj třeba do wc, zkus je někomu dát nebo vrátit do akvaristiky, je škoda je zabít a navíc nemůžou za to, že je někdo špatně poradil.
takze dnes uprava akvaria vymena strku nejake rastlinky (umele) kamenny ukryt pokusim sa pridat foto
takze slubene foto.
no vida, to už vypadá podstatně lépe určitě i ax už je mnohem spokojenější
este musim nejaka vymysliet ako udrzat tu vodu studenu nakolko mame dost teply byt a rychlo sa ohrieva. nemate niekto nejaky napad? Aurifer dakujem za rady uz je spokojnejsi hned zlupol jednu rybycku.
Dajú sa aj kúpiť chladiče do akvárií ale vídu veľmi draho, tu je nejaký článok o podomácky vyrobenom chladiči http://www.cichlidportal.sk/index.php/veobecne-o-c ichlidach/217-ako-si-svojpomocne-postavi-chladi-na -chladenie-akvaria
ono záleží na tom, jak moc tam ta teplota vody stoupá. pokud ho nemáš, pořiď si akvarijní teploměr. pokud to nejde přez těch 25, ideálně do těch 22, tak při dobrý filtraci a vzduchování to není tak zlé. ale když ten ax tam přežil doteď v nevyhovujících podmínkách, tak ve vyhovujících už s tou teplotou takový problém nebude a není potřeba to nijak chladit.
Také si připojím k diskuzi. Myslím, že to předělané akvárium je už hodně dobré. Axolotlům svědčí zarostlá nádrž (samozřejmě všeho moc škodí). Co se týče soužití axolotla s ancistrusem a závojnatkou, tohle jse dost sporné. Ono geograficky se tito živočichové nemohou potkat. Axolotl je endemit a to takový, že žije jen v jednom jezeře v mexiku, kde se s eurasijským karasem (závojnatka) nesetká, avšak jako studenovodní ryba by teoreticky měla v nádrži s axolotlem přežít. Ovšem ancistrus, který má geograficky k axolotlovi blíže už to má horší. Zatím co axolotl vyžaduje chladnou vodu (uvádí se 14-20), ancistrusovi, žijícímu mnohem jižněji, by neměla teplota vody klesnout pod 18 C. Pravda je, že běžnou pokojovou teplotu vody mezi 20-22 stupni by všichni tito živočichové mohli akceptovat.
Na závěr něco pro inspiraci
http://www.caudata.org/cc/species/Ambystoma/A_mexi canum.shtml
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ambystoma_m exicanum_at_Vancouver_Aquarium.jpg
este mam taky malicky dotaz ci by som mu tam mohol ako krmivo prihodit krevetku red cherry cas od casu? no to chladenie som pozeral je to dost velke ma napadlo jedno tiez len neviem si nebude problem ked bude voda pretekat cez medenu trubku? brzdovu trubicku (samoska ze novu) omotam o pet flasu pripevnim a dam to do mraznicky zamrznut a potom take zamrznute vyberiem a pripojim na fontanove cerpadielko a spustim nech sa chladi co myslite mohlo by to fungovat alebo je to blbost?
NEJDŘÍV TAM SAKRA UŽ STRČ TEPLOMĚR ať víme, jak na tom jsi, jestli vůbec potřebuješ chladit(kvůli jednomu axíkovi tak jako tak nepotřebuješ). To co popisuješ je blbost, která te stejně po pár dnech přestane bavit, takže vůbec nemá cenu to zkoušet.
Krevetky by neměly vadit, pokud se jim povede na sebe moc neupozorňovat,klidně se tam i můžou množit,ale spíš je sežere :)
dobre dam tam teplomer ale musim ho kupit najskor. teplota v byte je 27c staci teky teplomer co sa lepi na sklo akvarka?
ahoj tak som tam prilepil teplomer a ukazuje 24C. axik je chvilku hore a chvilku zase dole.
Nu to pro něj není nic co by nemohl přežít, když mu nenecháš zkazit vodu(pozor na zbytky krmení). Můžeš zkusit ubrat topení v místnosti nebo víc větrat,ale jak říkám, není to bezpodmínečně nutný.
to kurenie bolo 48hod vypnute tak este to odsledujem ci to nedude stupat ale hadam nie
pokud tam mas 24, tak mu dobre vyduchuj a filtruj a nic dalsiho neres... ty krevetky jako krmivo samozrejme neskodi, ale je to pro nej zbytecne luxusni a drahy gabl
pokud tam mas 24, tak mu dobre vzduchuj a filtruj a nic dalsiho neres... ty krevetky jako krmivo samozrejme neskodi, ale je to pro nej zbytecne luxusni a drahy gabl
zdravim,
Mam axolotla a zrazu mu zacali blednut ziabre.
Co mam robit?? pls help
Gabo
Dobrý den,
měl bych také dotaz ohledně axolotla mexického. Žere, má chuť k jídlu a chtěl by žrát, ale jakoby mu to nešlo dostat do trávicího traktu. Jídlo (mražené nítěnky, patentky) mu prochází žaberní štěrbinou ven. Už kvůli tomu i zhubl. Nevíte někdo, o co by se mohlo jednat? Je možné, že má ucpaný trakt kamínky ze dna? Co se s tím dá případně dělat?
Děkuji mockrát za jakoukoli odpověď!
Jak je velký? Patentkama se krmí prckové, zkuste mu dát žížalu, kousek rybího masa.
taky bych řekla, že jsou na něj moc jemné...dát mu o trochu větŠí sousta.
prosim vas pomozte mi
moj axik plava stale pri hladine ked som ho priniesla ta bolo vsetko v poriatku plaval sem a tam hore aj dole. ponarat sa vie aj strede akvarka plava ale furt sa vracia na hladinu. v akvarku je sam nemam tam ziadny strk iba velke kamene na ukryt ani rastlinky tam nema. voda sa mu stale kazdy den meni. teplota vody je 18 a najviac 20. papka vsetko radom takze chut do jedla ma az moc velky. papkat mu davam patentky a tinenky. axik je este malinky ma iba zhruba 10cm.
prosiiim pomozte mi nechcem aby sa mu nieco stalo. aka kolvek odpoved bude dobra DAKUJEM
Nitěnky nejsou pro tyhle obojživelníky vůbec vhodné, můžou je nakazit parazity. A 10 cm už není takový prcek, aby nemohl dostávat třeba žížalu, rybí maso. Jinak to, že se často dlouhodobě vznáší u hladiny je normální, jestli se nedokáže potopit, i když to zkouší, to už je problém. Jestli má chuť k jídlu, zkusila bych dát už něco výživnějšího než jenom patentky a nitěnky už vůbec..
dobre tak ja to skusim aj tak mam doma maly pavi ocka tak mu to dam nech si chyti a uvidime.Ale uprimne tie nazory ludi sa tak moc lisii nektory ludia hovoria ze najlepsie su nitenky a patentky preto som to vybrala. rada by som este vedela ci tie granule pre axikov su dobre a vizivne pre nich a doma mam red cherry krevety mozem mu jedalny listok axika s tymto spestrit?
Někde jsem četl, že když se axolotl překrmí, trpí plynatostí, která může způsobit až úhyn zvířete. Tuším, že pomáhá snížit teplotu třeba kouskama ledu - myslím, že to psal Čihař v knize Teraristika...
AJ ja mám axolotla tiez sa mi to stalo,znizil som teplotu vody a prestalo to
Ahojte, mam 6 axiku a chovam zvlast 4 kusy a zvlast dva.
Dva jsem daroval mame, aby mela v koupelne veselo. Uz si je oblibila na tolik, ze je chodi pozorovat a vola mi, kvuli kazde blbosti, ze se nehybe a tak Nic mene, ted uz nevolala zbytecne a prijel jsem se na ne podivat. O axiky je starano perfektne, dostavaji na jidlo ty nejlepsi ryby, tydne se jim meni cast vody a teplota nikdy nepresahne 20°C
Ted k veci:
-delsi dobu nas trapi, ze pojidaji kameny ze dna. Nechtel jsem tam davat pisek, aby je to neucpalo, ale uz maji pul roku, vyrostli a kameny si pletou s potravou. Obcas si nacpou bricha kamenim tak, ze se ani nehnou a kameny jsou pres bricho videt. Kameny pozdeji nejspis vyplivnou, protoze uz je tam za dva dny nemaji. Jeden axik byl ze zacatku takovej mensi a byl otloukanek. Druhej mu ukousl nohu (ta sice dorostla, ale ted ma asi 10 prstu ) Posledni dobou se ale vytahl a je z nej krasnej velkej axik. Jneze proc vlastne pisu..... Ted posledni tyden plave na boku.... bud plave u dna a nebo na hladine, ale porad naklonenej. Rekl bych ze je nadmutej, ale to by neplaval i u dna ne? Potravu prijma velmi rad a kdyz chce plavat, tak se toci porad v kruhu. Nedalo mi to a vytahl jsem ho. Jemne jsem mu prohmatal bricho a zda se mi, ze v nem ma pisek (pritom v akvariu zadny neni) jen kaminky, ktery bych citel. Nevite cim to muze byt??
Jinak jsou zdravi, maji krasne cervene zdrave zabra, zadne fleky atd.. do vody pravidelne pridavam takovou modrou srajdu proti parazitum.
Jak uz jsem na zacatku zminil, tak tak chovam jeste dalsi 4, ty mam asi ve 120ti litrovem akvariu s filtraci a ac jsou ze stejno vrhu, zbarvili se mi vice do tmava (asi mam doma vetsi tmu a nebo naopak svetlo, nebo je to tim tmavsim prostredim.... kameny atd.. ) a zda se mi, ze nemaji tak krasne velke cervene zabra, jako maji ty maminy. Ze by to bylo tou filtraci? (vic kysliku ve vode = budeme min namahat zabra a tim padem si je tak nevyvinem) ???
Jinak dole foto jak jeden lezi hlavou dolu na boku ( to je ten chudak ) a vedel nej krvelacna bestie, ketera utoci na vse, co se pohne
PS: vic fotek mi neslo vlozit, hlasi to ze jsem nezadal tip souboru nebo co
tady je ta potvurka, kdyz byla jeste zdrava. Jde tady videt i ta ruka, ktera byla ukousnuta, rozdvojil se ji prst :)
Uz jsem zjistil, jak sem vlozim vic fotek .)
To jsou moji, kteri jsou zbarveni spis do tmava, pritom je to stejnej vrh (fotka uz je stara) tady jou jeste prcci
toto jsou ti dva nevim proc svetlejsi ( byla by to hodne velka nahoda, ze zrovna tito dva maji jinou barvu i kdyz jsou ze stejneho vrhu).... musi to byt tim prostredim ve kterem vyrustaji... ale tod otazka... co ma vliv na jejich barvu??
Jinak se omlouvam, ze jsem se tu tak rozepsal... nemam se s kym podelit, na zadne Axolotl forum jsem nenarazil :(
To je podle mě cesta do pekel, axolotli jsou citliví k jakékoliv chemii a tohle je pomalu zabíjí.
A mimo ryb bych přidávala i jiné krmení, např. žížaly.
To, že jsou tmavší je prostě barva, mají víc pigmentu.
OK, ale bylo mi doporuceno, ze je to setrny a neskodi to i kdyz by to clovek nahodou prehnal... Ale radeji to prestanu davat teda :)
premyslel jsem, ze ty zizaly pridam na jidelnicek, prej jsou dobry na traveni, tak treba to pomuze od plynatosti :)
Dobry vecer,
po temer dvou tydennim pustu (zrejme kvuli horka) se mi dnes axolotl nafoukl a plave brichem nahoru. Snazi se otocit, takze se hybe, pohyby jsou docela prudke, ale plyny ho zrejme nadnaseji presprilis. Sem tam z tlamy upusti bublinu. Prendala jsem ho do chladnejsi vody. Jen nevim, jak mu jinak pomoci. Prosim tedy o radu. Dekuji
Dobrý den, zkuste napsat sem rybicky.net , tady vždycky poradí.
Není to horkem, ale může za to ten půst. Chladnější voda pomůže, zároveň to chce i opatrně nakrmit. Kdysi se doporučovalo rychlejší ochlazení vody pomocí ledu.
image-1-jpg
prikladam foto, ma i oteklou kloaku, snizuji teplotu alespon na 23 supnu (z 29 stupnu v byte), vice se mi snizit nedari
Snaží se aspoň žrát? U axolotlů je dlouhodobé nekrmení za normálních teplot bohužel tristní chybou
ahoj, taky se pridam... stalo se mi uplne to stejne , akorat ze ten muj zral a pak najednou prestal... dal jsem ho do studenejsi vody na samotku a bylo mi doporuceno mu do vody pridat methylenovou modř... ze prej ma parazita.... tocil se totiz v kruhu, byl nafouklej a lezel na boku... druhej den mel bile zabra a byl mrtvej. zjistil jsem pak, ze sezral kamene ze dna a nemohl se vysr..at , okamzite sem je vymenil za pisek a jeste nekolik tydnu po vymene se jich par objevilo na dne, takze mi to potvrdilo, ze je meli celou dobu v zaludku.
nechci te strasit, ale moc nadeji mu nedavam..
ps. omlouvam se, ze nepisu velke pismena, nefungujem mi caps lock ani shift ;d
Axolotl požírá drobnější štěrk (dospělý frakci cca 1cm), potřebuje to k trávení. Jestli je písek moc jemný, moc mu nepomůže, naopak, měla bych obavu, aby se s ním neucpal.
Z dotazu jsem pochopila, že - dva týdny nežral asi kvůli horku - ne že by ho nekrmili. A moc se mi nezdá, že by 14 dní půstu axolotla takhle rozhodilo, vydrží určitě víc..
Já pochopil to, že měl teplotu kolem 29 stupňů a to je značně moc. Aby nebyl problém právě v té teplotě.
Tak jak je to s tim sterkem??? Ja se vsude docetl, ze jim ten sterk vadi a muze je to ucpat a zabít.
normální akvarijní písek "kačírek" a třeba čedičová drť jsou pro ně v pohodě. Prostě "kamínky". Zdravá zvířata chovaná v dobrých podmínkách se jimi neucpou, i když je požírají jako gastrolity.
Za nižších teplot určitě ne, ale za teplot okolo 23°C a více se zvíře snaží lovit i když ho nekrmíte. Zdát se Vám to tedy nemusí, ale realita je taková, že se axolotli následně uchylují k polykání vzduchu ze vzduchovacích kamínků, filtru a jsou uváděny případy, kdy hladový axolotl polyká do žaludku i nadechovaný vzduch. Tolik na objasnění. Vůbec tu neřeším jestli to zvíře "dá nebo nedá", ale že uvedené podmínky jsou příčinou toho, proč se není schopen potopit a ve střevech má plno vzduchu.
Pokud je to tak jak říkáte a zvíře odmítalo potravu samo, může být problém skutečně v uváděné teplotě - 29°C je příliš. Osobně jsem se ale s plynatostí u zvířat za vyšších teplot nesetkal (je fakt, že u mě teplota na chov u axolotlů nikdy neatakovala hranici 26°C).
Jinak k tomu požírání kamínků a jejich potřebě trávení - nejsem si tak úplně jistý, že to samé činí v přírodních podmínkách (alespoň podle toho, co jsem četl jak má vypadat biotop v Xochimilco)
já se tam byla před pár lety podívat. Na dně jsou usazeniny, ale i místa s normálním pískem. Axly jsem tam teda žádné neviděla, ta voda byla šíleně kalná. Takže co a jak dělají v přírodě neposoudim. Každopádně ale celé generaci teraristů (včetně mně) chovaly Axe v normálních akvárkách s normálním akvarijním pískem na dně. Axli občas nějaký šutr zblajznou, ale pokud jsou to normální zdraví Axli v chovaní v adekvátních podmínkách, tak s tím rozhodně nemají problémy a sežraný kamínek zase vyleze opačným koncem.
Skoro v každém výkalu od axolotlů najdu kamínky (nejdou pořádně odsát, padají ke dnu ), a není to tím, že by je sežrali omylem při krmení, žerou z ruky. I mláďatům přidávám štěrk odpovídající velikosti a využívají ho.
Však jo, žerou ho. Ale taky ho zase vy**** Já Axly chovala normálně v akvárkách se dnem, stejně jako ostatní extrémně nesvinící vodní živočichy. Nevim kdo vymyslel a pustil do éteru, že se tak chovat nemají, aby se neucpali....pokud se někomu ucpali pískem, tak to 100% nebyl problém v tom písku, ale v tom zvířeti, potažmo v tom, že prostě nefungovalo z nějakého důvodu jak má.
Přesně tak, zase je vylučují Já jsem tam nebyl, ale co uvádí dostupná literatura + weby, tak je tam písek jemný a naprostá většina jezera je bahnitá, což odporuje zákonitě myšlence, že se axolotl záměrně cpe šutry jako gastrolity. Když jsme u těch ucpávek, totožný problém byl zmiňován u obyčejných eublepharů, kde k tomu měla dispozici přesně jak uvádíš jen kryploidní zvířata, která se dokázala zacementovat. Vždy šlo o špatně/atypicky lovící zvířata. Navíc kdo je choval ví, že eublephar, který se netrefí dokáže písek zase vyložit aniž ho polyká. Takže i já jsem za, že problém je v konkrétních zvířatech a ne v použití substrátu na dno. U axolotlů jsem s tím potíže také neměl, přestože zrnitost byla dobře přes 6mm.
Možná je to proto, že v akváriích těžko můžeme krmit tím, co si můžou nalovit v jezeře. Vždycky je to náhražka, i když se snažím krmit co nejvíc "přirozeně". Pak třeba potřebují gastrolity.
No tak to by byla evoluce v přímém přenosu
jo, no. S Eublíkama je ta situace dost podobná, vždycky jsem je chovala na písku a nikdy žádný problém. Ale měla jsem normální zdravé Eublíky v "původní" formě. písek občas žrali, ale pak ho zas vyloučili. Vlastně všechna zvířata mi občas sežerou s potravou trochu substrátu, ale nic se neděje. On pokud člověk odpitvá mrtvolky plazů nebo obojživelníků třeba přejetých autem, tak mají GIT taky plný různých kamínků, listí, větviček atd. Pokud se tím v lidské péči ucpou, tak je něco špatně někde jinde (teď teda nemluvím o lignocelu, to ani vůbec není přirozený substrát).
Já neměl problém ani s mutačními, dokonce mám pocit, že když se na to přišlo a řešilo (byla tomu věnována i stať v AT), tak to bylo u přírodních zvířat. Lignocelem jsem úspěšně oddělal dvě vzrostlé rohatky, paráda je, že to trvá i dva roky, než to žábu oddělá, takže člověk jaksi nemá pocit, že je něco špatně dost dlouhou dobu. Lignocel a chameleoni, to už je přímo legenda
tak ono je z tohohle hlediska uplně jedno, jakou to zvíře má barvu. Tam je podstatné jen to, jestli je zdravé a funguje, jak má.
Ono taky u rohatek než se jim ty jejich trubky ucpou to trvá, no...
Ahojte. Mali sme dvoch axikov. Vsetko bolo v poriadku az kym som pred par dnami nenasiel albina s fialovymi flakmi, zdeformovanou chrbtovou plutvou a scernanyni ziabrami. Precerpali sme vsetku vodu. Premyli sme piesok. Nepomohlo a albin uhynul. Dnes ma rovnake priznaky aj tmavy. Neviem ako ho zachranit.
před pár dny byla dost vedra, nepřehřáli se vám? Vysoká teplota v kombinaci s dlouho nevyměněnou vodou je pro ně konečná a ty příznaky by tomu odpovídaly.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat: před pár hodinami jsem si donesl domu 2 axolotly. mám 112 L akvarium 3 rostlinky a jinak vybavení akvária větší kameny pro ukryt atd.. jako podestu mam kaminky ktere přikládám jako foto.
stalo se to že oba axolotli byli vpořadku plavali po dně ale jeden začal plavat více pořad dokola a najednou se nemohl potopit dolu a byl trochu bokem nahoru.. a za par minut už břichem nahoru takže umřel..... nevíte náhodou čím by to mohlo být ? druhy axolotl je zcela vpořádku???
jinak teplota vody je 15 stupnu
Díky za odpověď
zasilam ten obrazek
ogA
Takhle rychlá smrt, to vypadá jako otrava něčím.
sledoval jsem je snad celou dobu a nic nesežrali a ten druhy pořád žije a je vpohodě
Mám v akvariu tři rostliny ale kupoval jsem je na fauna trzich a davaji se normálně do akvarii s rybkami takže nevím jestli yb to nemohlo být tím ale jak říkám ten druhy je vpohodě.....
Jinak co říkáte prosím na ten podklad ? muže být ?
Moc dobře to vidět není, co to je za štěrk?
Rostliny určitě smrt nezpůsobí. Fakt má ta voda 15°? Předtím byli taky v tak studené? Nebo snižovala se teplota pomalu?
ano ma 15 stupnu.... je v tom akvariu asi od 3 hodin odpoledne a v 7 hodin ten jeden umřel
fotka pisku v obalu ogZ
a byli pořad v 15 stupnich
Axotl má mít pod 24 stupňů v akváriu jak mile přesáhne doporučuji ledovat
Axotl má mít pod 24 stupňů v akváriu jak mile přesáhne doporučuji ledovat
Dobrý den chtěl jsem se zeptat můj axolotl už tři týdny nejedl a úplně zčervenal a já nevím co mám dělat. A často plave na hladině a ne na dnu prosím o radu. děkuji
Dobrý den. Mám ten samí problém ,mám axelota bílého už 3mesice a plaval furt a teď už vůbec ,jen leží na dně ,často v rohu. Ale rybky ji .. Poradí někdo zkušený uživatel. Děkuji