Phelsuma Madagaskarská odmita potravu....
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli by mi nekdo neporadil. Moje Phelsuma odmíta cvrčky a jinou živou potravu. Chce pouze sladké ovocné kašičky a med....
Poradí mi nekdo, začínám mít o ní strach ješte před 14 dny to byl přímo lovec... Všem děkuji za ospověď.
Aké má podmienky chovu ?
Napíš sem akú žiarovku-žiarivku-výbojku s podielom UVB žiarenia používaš. Akú výhrevnú žiarovku máš. Aké vitamíny-minerály používaš a ako často. Aké cvrčky, ak vieš, jej podávaš. Veľkosť terária, či má v tom tera kamaráta, aký má substrát...
Fotka by tiež nezaškodila.
Kašičky ji prostě nedávej a nech ji třeba týden hladem.Pak určitě začne žrát.
A je to tady zase. Snad si toho všimne i luma
UVBčkem to nejspíš nebude. Pokud felzumy dostávaj vápník a nějaký to déčko tak naprosto v pohodě jedou po generace i pod normálníma žárovkama/zářivkama.
Jestli nemá žádný zdravotní potíže typu měknoucích čelistí, pokroucených tlapek a podivně se celá netřese, tak je nejspíš jen zmlsaná z těch kašiček a na cvrčky nemá chuť. Hlad je nejlepší kuchař....
Nene vypada zdravě a je čilá, nejspíš máš pravdu je zmlsana.... Díky moc
njn, zrovna felsumy pokud jsou dobře živené s tim problémy fakt nemaj...dříve UVčka nebyla a felsumy se taky chovaly a množily. máme roky felsumu navolno v terarijní místnosti a jediný co může se slunit přez okno a to stejně nepropouští UV... a ona s tim fakt nemá problém.
Jojo to až luma uvidí tak ho vomejou
Mně to občas velké felsumy dělají, že po překrmení odmítají cvrčky, ale přesnídávku si dají. To je jak u lidí, když jsem přejedený, tak čokoládu si dám, ale brambory ne...
Jojo, díky moc za odpověd.
souhlas, zvířata jsou stejná akorát to nelovení hmyzu by mohlo souviset třeba s měknoucíma čelistma, je to jeden z prvních příznaků, že zvíře nechce lovit...ale toho by si asi tazatel všiml, začnou se kroutit prsty směrem nahoru, čelist se začne ohýbat dolů, záda se vyhrbí...ale toho by si asi všiml. takže pokud je felsuma jinak ok, zdravá čilá vybarvená, tak jí prostě vysadit kašičky...
Jojo všiml nic takoveho na ní nepozoruju vypadá ve výborném stavu jen odmítá sníst cvrčka, vždy když ho dam k ní. tak ho akorat kousne a odhodi...
tak jí vysaď kašičky a pak vypusť pár cvrčků, ať si zaloví...on ten pohyb hmyzu rajcuje sám o sobě.
Dobrý den,
máme přímo tento problém, spodní tlamička ji upadává směrem dolu a konce prsttu se začínají otáčet. Máte nějaké řešení k tomuto problému nebo už je pozdě ? :(
Předem děkuju za odpověd
To už je špatné, felsuma nemá vitamíny, které byly zanedbány. Bohužel v tomto stavu už s tím nejde nic dělat.
Ale příjde mi divné, že i přesto, že felsumi, jsou v jednom terariu dvě ( obě samičky ) a tyto problémy má jen jedna. Obě dostávají stejnou potravu, stejné vitamíny a obě mají stejné podmínky.
Chtěl bych tedy předejít problémům i u té druhé a proto se ptám, které vitamíny by jste doporučil nebo které vitamíny používáte.
Děkuji za odpověd
Možná je jedna dominantní nad tou druhou.
Nejlepší vitamíny jsou ty průmyslové - Roboran H pro slepice, Plastin, Nutrimix. Naopak specializované vitamíny se mi neosvědčily (konkrétně Reptivite). A pak je nutný přísun vitamínu D3, přidávám do přesnídávky Hydrovite AD3 (koupíte v lékárně), 1 malou kapku na 1 čajovou lžičku přesnídávky.
Ono různá zvířata jsou individuálně citlivá, to máš jako s lidma- někoho zklátí choroba hned, jiného později. Co se týče vitamínů- nejdřív napiš, v čem je jak chováš, co používáš za vitamíny, v jakém množství a čim svítíš.
Chováme je v teráriu o rozměrech 35x35x60 (šířka x hloubka x výška ). V teráriu jako podklad máme smíšenou rašelinu s pískem v poměru 1:2. Mám zde 1 bromélku a pár bambuuosvých tyčí různě umístěných v terárku. Svítím UV zářivkou 10W ( tato zářivka je dočasná, jelikož zařívka obsahující UVA-UVB nám odešla před dvěma dny ). Jako potravu jim podávám drobné crvčky obalené v Nutrimixu 3krát týdně, ve zbylích dnech marmeládu nebo med mírně zředěný s vodou. Vlhčím je 2krát denně.
Celkem v pohodě, jediné, co by to chtělo, je asi silnější zdroj světla, přijde mi, že s tou úsporkou tam musí mít zimu. A pak v potravě chybí ten Hydrovite AD3, normálně to přidávej do toho medu nebo marmelády v množství, co jsem napsal. Samotný Nutrimix potřebu vitamínu D nepokryje.
Dobře :) Mockrát Vám děkuji. Měl bych ještě jeden dotaz. Mohu v případě nouze použít ten vytamín AD3 i u Chameleonů Jemenských ?
Ano.
Ale: Treba si uvedomit, ze kvapkami sa da zviera predavkovat velmi, ale naozaj velmi lahko. A predavkovanie je horsie ako nedostatok. Skor ako jednu kvapku na lizicku vyzivy by som do kvapiek iba namocil ihlu a zamiesal nou vyzivu.Je to fakt silny koncentrat.
Mam tu pri sebe Kombisol AD3 30ml.
A davkovanie je:
Prasata (100kg z.h.) - 1ml na 4ks/den
Kone, skot (500kg z.h.) - 1ml na 1ks/den
A treba si uvedomit, ze ta Phelsuma ma max par gramov....
Najlepsie je pouzivat dobre osvetlenie a netreba si prirabat problemy a zbytocnu pracu podobnymi pripravkami.
To je sice pravda, ale u felsum je to s UV blbé - pokud je světlo v teráriu, často na něj lezou a můžou se spálit a uhynout. Mám pár kolegů, jejichž felsumy zařvaly na ReptiGlo a podobné UVB zdroje. Proto je lepší ten Hydrovite nebo Combisol (objí je prakticky stejné). Já to používám tak, že jedna kapka = namočený konec špejle (cca. 3-4 cm) otisknutý do přesnídávky (marmelády, medu...).
No, RG su vsetci vieme naco. na druhu stranu, ziarivky az tak velmi nehreju a ked uz, nieje taky velky problem natiahnut okolo lampy napriklad sietku proti hmyzu.
Skuseny chovatel uz vie ako tak odhadnut davkovanie a podobne blbosti. Ale zacinajucemu teraristovy by som kombisol do ruk nedaval. Ako som pisal, skor zvieratu uskodi(aj ked to bude mysliet dobre).
no, já v současnosti (nejen) u felsum používám RGéčka, právě proto že jsem líná se patlat s tim Kombinalem. A zvířata jsou uplně v pohodě. Všechny zdroje mam mimo ubikace. Zvířata se o to nezpálej a když s tim něco je, nemusim šahat do terárek (což je výhoda u jedáků). Je fakt, že ty spirály bych dovnitř do terárka nestrčila, řada zvířat je tak blbá, že je schopná si uvnitř té spirály dělat solárko a přetáhnout ho v gril.
Dobrý den,
včera jsme pořídili mládě Ph. m. grandis. Dali jsme ho do terária Exo-Terra(30x30x30) bez substrátu (papírové ubrousky), má tam misku s vodou a pár větví z vinné révy a jednu silnější větev z lísky (je hodně hladká). Zítra vyměním za bambusové tyče. Dále kousek rašeliníku – volně položený a kousek plata od vajec. Jako tepelný a světelný zdroj jsem použila do exoterráckého krytu 25W obyčejnou žárovku a jako další zdroj světla nad nádrž lampičku s úspornou žárovkou. Je takto vybavené terárium pro mládě vyhovující? Mám k dispozici nový kompakt Lucky Reptile Compact UV Sun 20W (z terashopu), ale bojím se, že by mohl být moc silný. Díly moc za každou radu...
V zásadě to stačí, pokud dodržíš zásady krmení a vitamíny, popsané výše. Určitě by bylo vhodné dát do terárka víc předmětů na lezení a třeba i živou kytku v květináči (malý tchýnin jazyk, bromélii, scindapsus...), aby tam měla felsumka nějaké úkryty.
Mi se to líbí, i když mám rád trochu víc zeleně.
Jeden chovatel mi doporučil, že když už tam teda budu mít misku z vodou, tak ať do ní dám i když je mělká nějaké "záchytné" body, aby se felsumy neutopily.
Vlhkost řešíš jak?
Vlhkost řešíš jak?
asi vodou
Tak tak, na blbou otázku...
Taky mi to přijde jako celkem vyhovující, akorát nechápu to plato od vajec, to felsumka jako úkryt asi moc neocení. Rašeliník taky nějaký zvláštní význam nemá.. Dala bych jí tam nějaký dutý bambus, do toho lezou moc rády. Osvětlení je ok.
Díky moc za všechny postřehy. Rašeliník jsem nechala kvůli udržení vyšší vzdušné vlhkosti, ale už jsem tam dala scindapsus v květníku, takže rašeliníku již netřeba. Dnes přidám bambus, tak pak vložím novou fotku.
Tak teď už to vypadá snad trochu lépe. Ještě bych měla dotaz ohledně krmení - když bych chtěla krmit bzučivkami, lze nechat zakuklit červy přímo v teráriu? Nebo raději v kelímku mimo a pak mouchy obalit vitamíny? Díky...
proč si myslíš,že je repti glo na nic?všude čtu,že je k ničemu,ale nikdo nedokáže rozumně napsat,proč!?
Pretoze je (u niektorych zvierat - teda vecsiny). Je to slabe svetlo, podiel UV je mizivy a to aj na kratku vzdialenost. Pri nejakych 15-20cm od ziarivky ju UV prakticky 0, co sa u kvalitnych svetiel povedat rozhodne neda. Rovnako ako farebne spektrum (myslim, ze sa to tu na fore teiz niekde rozoberalo).
Mimo toho, ze tu bolo aj par blbych serii pri ktorych mali zvierata problemy z ocami.
Já mám RG compakt 10.0 26w a na krabici píší,že má dosah až do 50cm.
Reklamní kecy. Nebuď lenoch a najdi si na netu výsledky měření UVB zdrojů.
nenoch teda fakt nejsem!za prvé:nemám čas celé dny sedět jen u netu,pže než člověk něco rozumného najde,tak je půlnoc a za druhé:asi proto,že ten čas trávím ,myslím užitečněji,tak mě ani nenapadlo něco takového hledat.ale dík za radu.
Asi už se toho přežrala a tak si chce dát chvilku vegetarianskou stravu.Já mám opačnej probém,mám legouše co nežere ovoce a chce jen červíky je to asi masožravec.
Tak mi jedna z felsum nechce žrát. Je to asi 4 měsíční mrně a už tak 4-5 dní neměla cvrčka. Zkouším jí dávat i kukly moučňáků, ale jediné co žere jsou přesnídávky s vitamíny. Oproti té druhé vypadá docela vychrtle, ale nějaké problémy by mít neměla. Většinu dne se vyhřívá pod UVBčkem nebo někde poletuje. I když poslední dobou se drží víc při zemi (kde je menší teplota) a někdy zčerná. Ta druhá prospívá dobře.
Nevíte, čím to může být?
V terárku mám 40W bodovku a Repti Glo 5.0 13W. V úrovni kvetináče, kde je bodovka je teplota 30C, na substrátě 23C. Vlhkost 60-80%.
halaly : bude to chtít mnohem více UV a když to nezabere tak další UV
K_prvnímu dotazu.
Šoupni tam mouchu :)
Pestrost stravy se vyplácí i Anolisové mi odmítají dokola cvrčky (jedna Pogona mi to dělala také) .. ty bys dokola také nejedl knedlíky.
Felzuma miluje létajicí potvory ... (čmelák,trubec,masařka) já vpohodě ryskuji i vosu.Na zimu hold seženeš jen tu mouchu ...
V létě otestuj i mravence + kukly /bacha na chráněné druhy/.
Ale to mám otestované na Felzumách pavích.Vaše je o krapet delší.
Edit.
Než se toho nekdo chytne :)
Bacha na tox.Nebrat hmyz co maš za ohnem :)