Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Korytnačky Clemmys Guttata

Zdravím,

rád by som sa spýtal na vaše skúsenosti s chovom týchto krásnych maličkých korytnačiek. Sú to moje prvé korytnačky vôbec, z dostupných zdrojov, ktoré som si naštudoval pred kúpou, som usúdil že sa nejedná o náročný druh. Pomohli by mi typy čo do vyváženej stravy, nádrže ako aj bežnej starostlivosti.

Podľa získaných info som pripravil akvaterárium takto (vpravo je miska s pieskom,na ktorú svieti žiarovka):

[http://i1219.photobucket.com/albums/dd425/Collaris /P3141222.jpg]

fotky zakúpeného páru:

[http://i1219.photobucket.com/albums/dd425/Collaris /P3141215.jpg]

[http://i1219.photobucket.com/albums/dd425/Collaris /P3141219a.jpg]

pár ďalších foto je tu(úplne dole).

Ďakujem,

Ľubomír

loading...

Něco najdeš na mým webu www.zasklem.net
Ke stravě : krmím rybami, žížalami, želatinovou směsí, občas granule pro štěňata.
Hladina vody je OK. Obecně guttata není moc dobrý plavec, je potřeba mít jen tolik vody, aby se mohla nadýchnout a zadní nohy měla na dně. Želvy jsou semi-akvatické a rádi využívají souš. Moje terárka jsou dělaná 45:45 voda : souš (10je filtr). Do budoucna by jsi měl zvětšit souš (viz moje stránky, kapitola biotop a vzorce chování, pochopíš proč)

Ještě taková malá rada, z fotek to není moc patrné ale pod akárko dej proužky polystyrenu (stačí 1cm), které vyrovnají nerovnosti tvrdého podkladu, předejdeš tak prasknutí dna. kdyby jsi měl další dotazy na CG, můžeš i SZ.

Ďakujem za odpoveď, z Vašej stránky som čerpal počiatočné informácie o chove tohto druhu.
Čo do stravy, je možné kŕmiť aj živými rybami (napr gupky)? Prípadne aké ryby,prípadne rybacie mäso bežne dostupné je vhodné? Moje jedince majú do 5 cm.
Okrem dáždoviek, je možné kŕmiť potravou, ktorá je bežne dostupná v akvaristikách? Na niektorých stránkach boli spomenuté nitenky, ráčiky a podobne.

Ďakujem.

Crocodylus ti už povedal prakticky všetko. ešte by som pridal trochu rastlinnej potravy v podobe voľne plávajúcich vodných rastlín, ktoré by tam boli natrvalo. Okrem doplnku výživy poskytnú úkryt a odbúravajú z vody dusíkaté látky.
Blahoželám ku krásnym potvorkám. Je t jeden z mojich snov, len neviem, kedy sa k nemu dopracujem. Odkiaľ si a kde sa ti ich podarilo zohnať? Ináč, ak majú iba 5cm, pohlavie vôbec nemusí byť isté. Chcelo by to detailnú fotku chvosta

Miro, kytky jsem zkoušel, ale v akvateráriu brzy hnijou. Moje želvy sem tam kousnou a pak nejeví zájem. Kytky vidím OK do jezírka nebo opravdu velkého teráia. BTW. do želatinové směsi dávám mletou mrkev, hrášek a tošku salátu, takže rostinnou složku tam mají okrajově zastoupenou.

Ďakujem za typy, som z Bratislavy a korytnačky som našiel cez terraristik. Tam som si našiel že ich ponúka jeden chovateľ, mladé jedince mal za 80eur. S cenou som rátal tak som si na ne odložil peniaze a známi mi vyzdvihol na ostatnom Hamme.
Plávajúce rastliny skúsim, ako bolo spomenuté, uvidím ako sa im zadarí. Okrem rybiek a spomenutého krmiva, čo sa dá zakúpiť pre ne v napr akvaristike pre spestrenie jedálnička?
Prikladám fotky chvostíkov, jedince majú do tých 5 cm a rozdiely sú naozaj minimálne.

a)
[http://i1219.photobucket.com/albums/dd425/Collaris /P3161241.jpg]
[http://i1219.photobucket.com/albums/dd425/Collaris /P3161243.jpg]

b)
[http://i1219.photobucket.com/albums/dd425/Collaris /P3161238.jpg]
[http://i1219.photobucket.com/albums/dd425/Collaris /P3161236.jpg]

ďakujem

Keď si pozrieš posledné správy v tomto vlákne: http://tera.poradna.net/q/view/407-pochlubte-se-ze lvy, nájdeš tam Crocodylusovho samca. Tie tvoje sú proste zatiaľ mláďatá, pohlavie sa určiť ešte nedá. Budeš si musieť ešte nejaký rok počkať.
Z rastlín by som dal jávsky mach, mne vydrží skoro všetko a mám ho aj vo filtračných komorách. Ostatné druhy rastlín, tak ako píše hore Crocodylus, uhynuli v priebehu niekoľkých týždňov.
Čo sa týka jedálnička, ak máš akvárium s rybami, chovaj tam pre ne slimáky. Kotúľky sú super krmivo, navyše sa neutopia ako bežná suchozemská potrava. Dalo by sa povedať, že kombinácia rýb, slimákov a dážďoviek postačí skoro každej vodnej korytnačke ;-)

Pozeral som si ten link, moje zvieratá majú ešte naozaj ďaleko od toho :) Nikam to neponáhľa, uvidí sa čo z nich nakoniec vyrastie. :)
V akvaristike som kúpil som im kúpil hovädzie srdce so špenátom, mrazené rybky a mrazenú zmes pre korytnačky (nie je tam obsah, zväčša rybie mäso, ráčiky, trocha zeleniny..), akú by si odporúčal periodicitu kŕmenia? Myslím že zmes by mohla byť denne, u hovädzieho srdca si nie som istý. Zobral som tiež spominané kotúľky do akvária,aspoň konečne niekto požerie tie riasy :)

S periodicitou ti poradí skôr crocodilus, ja chovám väčšie druhy. Ale pri tejto veľkosti by som kŕmil zatiaľ denne s občasnou 1-2 dňovou pauzou. Od nejakých 6-7cm obdeň.
Potrava z chováčov je predražená, vymenil by som to za klasickú ľudskú. Ak si porovnáš ceny, je to jasné. Hovädzie by som ale vynechal, má veľa proteínov, na ostatné zložky je však chudobné. Keď už ho ale máš, kľudne ho skrm ;-) Keď sa ti podarí namnožiť tie kotúľky, bude to v pohode. Vzhľadom na ich veľkosť, je to spolu s dážďovkami a našimi sladkovodnými rybami ideálna potrava. Ak si rybár, alebo máš kamošov rybárov, nalov si beličky, prípadne iné biele ryby a máš po starostiach.

Máš pravdu, kebyže mám viacej korytnačiek či väčšie, potrava z akvaristiky by nevyšla moc efektívne. Pre 2 maličkých prckov je to iné,za cca 4 eura majú čo papať na asi mesiac a pol,dva a majú to docela pestré. :-)

Ako často kŕmiš živými rybami? Čítal som že B1 vitamín v mŕtvych rybách nie je ale je potrebný,zaujímalo by ma asi aká periodicita kŕmenia živými rybkami vykryje ten deficit. Rybárov pre nalovené ryby nepoznám ale chovám pre korytnačky gupky.

Tiež, čo dávaš korytnačkám pre dobrý vápnik:fosfor?

Problémy s vitamínom B občas býva pri skrmovaní mrazených kaprovitých rýb. Ja teraz dávam mrazené striebristky a je to v pohode. Zatiaľ sa vyliahlo 17 emydur, takže dospelé asi nestrádajú :-) Keď bude rybársky lístok, presedlám na ulovené.
Čo sa týka minerálnych látok, ak skrmuješ celé živočíchy aj s kožou, vnútornosťami a kosťami, nie je potrebné dodávať nič. Pri slniacich sa druhov je dobré mať UV svetlo, ale ani to dokonca nie je až také nutné. Vo všeobecnosti sa dážďovky považujú za najvyrovnanejší zdroj vápnika a fosforu, pri mojom počte zvierat to však nemám šancu utiahnuť.

Pro Lubomíra : Ještě jedna věc. Mláďata lze chovat dohromady, stejně tak i menší skupinku samic.
ALE samce je lepší držet odděleně a pouze připouštět. Samec bývá agresivní k samicím a kousáním si "vynucuje pozorost". Společným chovem by jsi riskoval zbytečná poranění. Pokud tedy zjistíš takové chování, je lepší oddělit.
Stejně tak je potřeba hlídat zvířata při krmení, aby i slabší zvíře mělo možnost se dostatečně nažrat. Já to řešil tak, že jsem nejsilnější zvířata dal bokem do lavorku a až se zasytila nejslabší zvířata, pak jsem je dal zpátky do terárka a nechal je taky nažrat.

Ďakujem za typ, zvieratá sa k sebe správajú ako väčšina mladých - teda veľmi si nevšímajú jeden druhého, keď tak jedna na druhu vylezie aby mala lepšie miestečko :-) Určite rátam s tým, že ak by sa dostavilo agresívnejšie chovanie, bude ich treba oddeliť.
Spmonínané kŕmenie riešim tak že zvieratá vyberiem do menšej nádoby s vodou, kam im dávam krmivo. Kŕmim ich teraz mrazenou zmesou,ktorá sa veľmi drobí. Takto mi to nezašpiní ich nádrž, každá sa môže v kľude najesť a tiež vidím čo žerú z tej zmesi a koľko toho zožerú.

Jedna vec ktorá ma prekvapila je, že sa vôbec neslnia, ako som čítal v popisoch chovu. V nádrží som im pripravil vyvýšené miesta, no oni ich nevyužívajú a sú len vo vode. Asi to bude normálne, sú u mňa necelý týždeň a sú to zatiaľ dosť plaché zvieratá. Na pancieri a koži sa im ale už robí jemný povlak (možno stará koža) a vraj slnenie je pre korky dobré pre tieto veci.

Prikladám foto nádrže, možno to chce vytvoriť lepšie miesta na slnenie, či vložiť rastlinky,aby ich pri tom schovali a cítili sa bezpečnejšie.
ďakujem

[http://i1219.photobucket.com/albums/dd425/Collaris /P3191271.jpg]

Rád by som sa ešte spýtal, aké máte skúsenosti s prípravkami pre vápnik, ktoré sa dávajú do nádrže? Ktorý by ste odporúčali?
Teraz som im kúpil klasický Nutrafin (biela korytnačka), nemáte náhodou skúsenosť s jeho menším dávkovaním? V návode nie je nič podrobnejšie, zväčša sa odporúča to dať celé, len keď pri týchto korytnačkách mám dokopy 2,5 litra vody, asi by to nebolo najoptimálnejšie dávkovanie :-)

Dobrý deň, nevedel som kam túto otázku umiestniť, tak ju dávam sem.
Zaujímal by ma názor ľudí, čo chovajú tento druh korytnačky, aké majú skúsenosti s ich chovom, je to podľa Vás vhodný chovanec pre úplného začiatočníka ohľadne teraristiky, napríkľad v porovnaní s nejakými bežnejšími druhmi ako je napr. Trachemis scripta scripta alebo Sternotherus odoratus, viem že posledné dva uvedené druhy sa veľkosťou dosť líšia...
Poprípade dajú sa zohnať na nejakých iných burzách v bližšom okolí SR ako je Hamm, napr. v St. Poltene alebo Budapešti? Má tento druh okrem malej veľkosti a nízkej hladiny vody v nádrži ešte nejaké výrazné špecifiká alebo nie?
Viem že s dostupnosťou Clemmys guttata je to v SR a ČR zlé, ale tiež viem z tohto fóra, že používateľ "Crocodylus" sa snažil o ich odchov, ako to skončilo?

ahoj, vím, že to není zrovna k tématu, ale zaráží mě proč má spousta lidí v akvárku tak málo vody?vždyť v tak malém množství se těm želvám musí strašně špatně plavat a vegetovat vůbec.....nebo se snad mílím?Já osobně mám želvy nelsonky a nádhernou a v každém mám zhruba 36 čísel vody a zbytek souš. Odvíjí se to snad od druhu špatných a dobrých plavců?

No, ja sám želvy nechovám, ale z toho čo som si naštudoval tu na fóre a aj inde na internete, ide o to, že sú vodné koritnačky tzv. brodivé, ktoré majú v hlbšej vode problémi napr. aj Clemmys guttata a sú vodné korytnačky, ktoré si v hlbšej vode libují napr. Trachemis scripta scripta. Takže tieto guttaty by v takej plitkej vode mali prosperovať a v tomto ohľade nijak nestrádať. A guttaty sú tiež malým druho želv, takže hĺbka vody musí byť aj v pomere k veľkosti telu.

Juro, brodivé korytnačky sú napr matamata, kajmanky a podobne, ktoré brodia preto, lebo im ich hmotnosť nedovolí plávať.
Je viac druhov korytnačiek, ktoré nie sú dobrí plavci a preto sa im nedáva veľa vody. V severnej Amerike je to napr Clemmys guttata, Glyptemys muhlenbergii, známe sú aj podrastové korytnačky, ako sú napr zástupcovia rodu Rhinoclemys. Ak si pozriete ich nohy, nie sú ani plávavé, ani také, ako u klasických suchozemiek. Je to proste niečo medzi.