Lupenitky - vaše postřehy
No, 26.3. 2011 jsem si na burze v Ostravě koupila 2 lupenitky. Vím takhle jako všechno, jsou skvělé, jen jsem se vás chtěla zeptat, kdo je chováte, na nějaké postřehy, které by mohly pomoct jak mě, tak i ostatním chovatelům. Díky za všechny příspěvky...
Ahoj, nechci se pasovat do role specialisty, odchovávám P. philippinicum a P. giganteum. Samozřejmě, v první řadě jde o to, který máš druh, jsou mezi nimi dost rozdíly.
Všechny lupenitky potřebují vlhký nebo polovlhký substrát, jinak se blbě svlékají Chovám je v plastových boxech s větráním, na dně trochu substrátu, lahvičku s vodou, do ní ostružinové listí. Žerou i jiné věci, ale ostružiny jsou nejpraktičtější, mají listy i v zimě. Jinak není třeba nic jiného, ani svítit nebo přitápět.
Z těch druhů, které se chovají, jsou P. giganteum a P. bioculatum partenogenetické (v chovech jsou jen samice, které se líhnou z neoplozených vajíček) a trochu náročnější, dost často se špatně svlékají. P. philippinicum má i samce, jsou menší, a méně náročné, svlékání probíhá docela v pohodě.
Dobrý den, jsem začátečník s lupenitkama a chtěla bych se vás zeptat zda už vaše lupenitka/y chytila/y nějakou nemoc, nám se to právě stalo.Jedna ze 6 lupenitek má nějakou nemoc chtěla bych vědět jakou a zda je to smrtelné a nebo vyléčitelné. Popis jak vypadá: Má "ožrané" nožičky, místo krásných zelených nožiček je má naoranžovělé až nažloutlé, a místo "placatého" tělíčka tam má nějaké bouličky. Zatím jí máme v jiné bedýnce aby nenakazila ostatní lupenitky. Ještě jedna otázečka je možné u nich kanibalismus? Předem díky za odpověď
Děkuju, popravdě, mám ten druh P. philippinicum, jsou skvělé, pěkně žerou, mám páreček, samičku a samečka. Díky za info, taky je mám v boxech s ostružiním jak tady píšete. Potřebovala jsem si jen ověřit že dělám vše správně.
Jestli jsou dospělé (měly by mít křídla přes skoro celý zadeček), tak už nemusí mít substrát, stačí jen papírový ubrousek, který se občas trochu navlhčí (např. rozprašovačem). Je to z toho důvodu, aby bylo lépe možné najít vajíčka.
Díky!! skvělá rada.. To si budu pamatovat.
Já mám nejlepší zkušenosti s molitanem (cca 2 cm plát).Vlhkost+hygiena.Doporučuji článek v Akvárium a terárium z dubna 2000 (M.Divoký),nebo knihu Hmyz chov a morfologie F.Kovařík a kolektiv.Hlavně ne ty blbosti o rozkrmování na dubu Encyklopedie teraristiky-E.B.
Ten článek je tuším na stránkách strasilky.cz, někde jsem ho tam viděl. Nebo je to jeho adaptace. Autor je ale stejný a je to pán, který strašilkám rozumí.
Ten nápad s dubem má jednu nevýhodu - lupenitky při přechodu na jiné krmivo dost často hynou - a duby přes zimu nefungujou, takže se raději držte ostružin.
Ano, to vím, četla jsem a popovídala jsem si s chovatelem lupenitek. A je pravda, že lupenitky se při nedostatku potravy navzájem "ožírají"?
Občas se to přihodí, zejména při přeplněném insektáriu nebo při současném chovu různě velikých jedinců.
Mně se žraly mezi sebou stejně velké samice P. giganteum, bedna plná listí a lupenitky ožrané...
Jasně, myslíte že byste mi někdo mohl sem uložit nějaké fotky? Moc by mě zajímalo, jak to vypadá u jiných chovatelů. U některých fotek na netu jsem se trošku zděsila.... :D