Rehydratační roztok pro Atheris
Podáváte dehydrovaným importům nějaké speciální roztoky nebo obyčejnou vodu ? Kolega si pořídil mláďata chlorechisek z čerstvého importu... Také další rady k problematice importů atherisek vítány. Díky.
Podáváte dehydrovaným importům nějaké speciální roztoky nebo obyčejnou vodu ? Kolega si pořídil mláďata chlorechisek z čerstvého importu... Také další rady k problematice importů atherisek vítány. Díky.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Velmi dobrá téma!
vela kvalitných informácií o tejto problematike je tu roztrúsených po fore-jasné,ked nie je človek lenivý,tak si to dohladá,ale ked sa kvalitné info zhromaždí v jednej téme,tak to je super.
ked všetko víde ako má,tak vietor doveje z Afriky aj niečo k nám,uvidíme...
@Apophis-ako vyzerajú chlorechisky,country of origin atd.?
Díky!
Trochu jsem to tu projel, ale je to přesně, jak píšeš. Občas se někdo zmíní o potřebě importy saturovat vodou, ale nic konkrétního jsem nenašel. Ani teď se do toho nikdo moc nehrne, ačkoli věhlas těch co odpověděli mi stačí , abych kolegovi poradil dát atheriskám jen vodu. Myslel jsem, že někdo používá naředěné dětské rehydratační prostředky (např. Kulíšek), aby doplnil i ionty a další, ale u hadů s tím žádné zkušenosti nemám. Fotky a další informace se objeví na našich stránkách www.terakadan.cz
Ahoj Stando. Zrovna jsem docetl clanek o Atheriskach,zejmena o A.ceratophora.. Hezky,ale kolegu varuj. Pac jsem je choval temer identicky,akorat jsem je moc nevyhrejval a pri stejnejch nocnich teplotach mu vydrzi,tak ten rok a pul a padnou.. Nocni poklesy jsou opravdu potreba. Fungovali mi do posledni chvile a treba kluk padnu tri dny po krmeni a bez varovani. Holka podobne. Vic kolegu to melo stejny..
Ahoj, díky moc. Odkážu ho na tuto Tvou poznámku. Jsou to divní hadi, když drží, drží a pak náhle zakalí...
Neni za co. Bohuzel je to tak jak pises.. Opravdu drzi a pak slus. Je mi moc lito,ze jsem si to musel overit sam na sobe.. Jsou to jinak uzasni hadi. Ceratophorky co jsem mel ja (import) ,zas tak nocni nebyli a brali korist klidne ve dve odpolendne..
k těm ceratoforám- já bych spíš řekla, že jsou spíše více denní než noční, stejně jako ostatní druhy z oblastí, kde jsou výrazné noční poklesy, hispidy a desajxky nemlich a z jiných rodů třeba B.aurifer, Zhaoermie- hlavně sezónně kdy jsou ty poklesy opravdu výrazné. Naše ceratofory máme několik let a jsou to dost klidní hadi (čimž nechci říct, že by nevystartovaly, pokud se chvíli prudí), rozhodně nejsou plaché a po aklimatizaci žerou uplně bez problému, spíš to jsou dost "popelnice" s rychlým metabolismem. Pokud se jim poskytujou noční poklesy k těm 16°C a nekrměj se chlupatou kořistí, tak jsou to držáci. Ale bez nočních poklesů časem exnou bez udání důvodu v plné kondici.
Presne jak pise Auri. Pres noc mi toho moc "nenabehali",holka toho dost nalezla pres den a kluk lezl nejvic v podvecer.. Metabolismus je rozhodne rychlejsi nez u "tropictejsich" Atherisek..
ještě bych k tomu doplnila jednu celkem zajímavou věc- u těch ceratofor jsou 2 rozdílné formy, jedna je subtilnější a více barevná a zdržuje se hlavně ve větvích. druhá je jednobarevná často v odstínech hnědé nebo do zelena, je výrazně větší a zdržuje se hodně i na zemi. A tyhle dvě odlišné formy jsou vzájemně zřejmě nekompaktibilní.
O formach vim. Ale o ty nekompatibilite slysim poprve. Diky za rozsireni obzoru. Taky by se tusim, ani nemeli potkat,vzhledem k vyskytu,ale lokalitni mapu zrovna v hlave nemam..
tady je mapka ofocená z Terralogu, ale která likalita je které formy, to netušim. Ono je možné, že časem z těch forem udělají samostatné druhy, jsou opravdu hodně odlišné jak vzhledem, tak i chováním. Co se týče našich hadů, tak ty rozdílné formy o sebe vůbec neprojevují žádný zájem, ale stejné formy se nám normálně pářily. Obě zvířata na fotkách jsou adulti. To hnědé zvíře sedící na zemi je 1,0 velké formy, takhle sedává běžně. žeroucí je 0,1 menší formy, ty na zemi člověk prakticky nevidí, akorát když jim je teplo. JInak taky ta velká forma mi přijde o něco prudivější.
Diky. Skoda ze to nemaj popsany,ale i tak fajn.. Fotky hezky,ja mel ty mensi na druhy fotce. Vim,ze nekde chovatele uvadej "eastern form" a pod.. Zajimavy s tou "prudivosti",moje byli rozhodne nejvzteklejsi zviratka co jsem mel v chovu a rozhodne se nebali. Samec byl trochu vetsi trouba,ale samci stromaku,to tak celkem casto maji.. Kousali hodne,ale na druhou stranu to byli utoky defensivni a nepouzivali zuby.. Zajem o sebe tez meli,taky se mi parily,ale bez zabreznuti a pak padli,vzhledem k nedostatecnym nocnim poklesum.. Vydrzeli pres rok a pul. Kluk sel driv. Mel jsem je bez parazitu a podobne,neprelecovany. Jen detia asi na tyden,pro jistotu.
Samec slejzal na zem,vyuzival ukryt v kmeni a asi po pul roce,co se "osmelil" ,zacal byt vyrazneji arborikalni,samice byla na zemi zridka. (piti a obcas jen tak) Ale vetsinu casu byla na vetvi. Ta byla popelnice a zrala by porad,samce jsem musel obcas "ukecavat",ale zral taky.. Samice mi poimportne vyrodila ctyri neoplozena vejce a jedno nedodelany mlade,bez znamek zivota.. Byli to krasny hadi a celkem i aktivni, oproti chlorechiskam a squamam. Jsem zvedav,jestli je rozdelej systematicky..
tak ty naše se projevují celkem podobně, vč. toho páření a následného vykladení neoplozených vajec po importu a z dalšího porození nedovyvinutých mláďat. Ale nijak zvlášť vzteklé nejsou a nejsou plaché, ikdyž je fakt, že ani nějak nemají důvod se tak projevovat, já do nich moc nešťourám, a nebo mi to možná přijde že jsou pohodové v porovnání s ostatnína hadama, přecejen máme i dost ostré druhy, proti kterým jsou to fakt ňůňové Ty co jsme měli před cca 5 lety ale byly hrozně vzteklé (větší forma), to je fakt. Dobře nám žerou jak samice, tak samci...u našich hadů tam neni moc rozdíl. Ale ze začátku hlavně samci chtěli gekony a až pak pozdějc přešli na holata, kterých se ze začátku báli. Co se týče aktivity tak je fakt, že pokud maj hlad, tak docela dost rejděj, na rozdíl od ostatních aterisek (sqámy, chlorechisky, brodlejky) co nám když jsou hladové tak většinou akorát vylezou z úkrytu na nějaké exponovanější místo a udělají pozici "nabito" Ale to třeba hispidy když jsou hladový tak šmejděj taky. Všechny hady máme taky nepřeléčovaný, ale dlouhodobě bez nějakých zjevných potíží s parazitama. U ceratofor jsem se vůbec nesetkala s podkožníma boulema jako třeba u těch chlorechisek nebo níčejek, a hispidy jich taky měly docela dost.
Fajn poznatky. Taky jsem do nich moc nestoural,ale byli to celkem prasatka,tak
pri uklidu jsem je musel vyndat.. Vykaleli se klidne do kmene kde byli a tak podobne a diky onomu rychlemu metabolismu,meli potrebu celkem casto..Kdybych uklizel za jejich pritomnosti,tak by me otekla ruka neminula.. Squamy a chlorechisky o vylucovani vic "premyslej" a lezou vykonat jinam.. U tech muzu poklidit povetsinou za jejich pritomnosti. Kdyz je jistota,ze nedosahnou.. Plati predevsim pro squamy. Ktery nejsou agresivni,ale "lovej".. Jasne faze "nabito" je typicka..
Samice ceratophorky mela opravdu pekelne prischlou poimportni nedosvlecku,tak jsem si uzil adrenalinek.. Ta kousala i do vody,kde sem ji odmacel a mel cest byt "tuknut" ,ale nastesti jen onim defensivnim kousancem, bez pouziti solenoglypha.. Uff. Ale povedlo se. Ceratophorky se mi nabijeli uz jen pri otevreni tera. Spis teda samice,kluk byl o fous klidnejsi. Taky kousali i na hacku a nefungoval efekt,ze kdyz jsou mimo svoje,tak jsou v klidu. To mi funguje u squam i chlorechisek.. (samo na to nespoleham) Ale je fajn,ze nevyjizdej.. Taky po prevozu doma jsem si je dukladne prohlidl,nic jsem nenasel ani motolice v papulich,coz jsem byl rad,jen ta prischla kuze,ale ten Rakusak vozi pekna zvirata.. To jsme uz zminovali jinde.Mel jsem vubec na importy kliku,ze nebyli zivouci Zoo.
Kazdopadne uz nehodlam ceratophory doma morit "teplem" a ani jiny horaky,dokavad neporesim klima mistnost,coz jen tak nebude..
Ja davam cistu vodu(odstatou). Narosim s cistou a ked vidim ze uz pije pridam do nej trochu Bcka a Ccka(v rozumnom mnozstve). Nic ine nepouzivam.Ked som bol doma tak som sem tam nedaval ani vodu z kohutika ale z curinky(studnicka).
Znamy daval hadom do vody aj trocha hroznoveho cukru. Ale ci to nieco robilo neviem..
Importy jsem mel,ale nebyli nak zoufale dehydrovany,myslim ze roseni by melo stacit.. Wagleraci byli "echt" dehydrovay,ti pijou porad..
pokud jsou hodně dehydrované, tak do vody roztok Promotor. Ten dávám hodně zdevastovaným imporťákům obecně. Dá se použít i Duphalyte, ale ten používám spíš když maj hadi na sobě několik zaschlých nesvleků, co nejdou dolů, protože to u nich krom zavodnění a výživy vyvolá další svlek. Pokud jsou navíc hodně vyhublé, tak sondou trošku konzervy CCL, ten Promotor se dá přikápnout do toho.
K rehydrataci se používá fyziologický roztok, možno s roztokem glukózy.
jo, jenže fízák a glukóza jim dodají pouze rychlé tekutiny a trochu rychlé energie, nic víc...navíc Atherisky po tom, co jsou delší dobu bez vody a podá se jim to injekčně, tak často vzápětí zkolabujou. Takže je lepší jim p.o. podat to, co jsem psala už předtím, krásně to toho hada nakopne a bez rizika, že by zkolaboval. Mam to ozkoušené na x zvířatech, nepíšu tady nějaké své dohady.
Pokud vím pak řeč byla o rehydrataci, a fyziologický roztok se k rehydrataci používá, žádné dohady, nýbrž praxe. Neexistuje jedna správná cesta.
v běžné praxi ano, u řady druhů to tak funguje dobře. ale tady je řeč o Atheriskách- když jim ho podáte p.o., tak jim můžete rovnou dát vodu. Když jim ho podáte injekčně, tak je s dost vysokou pravděpodobností odrovnáte.
Několik čerstvých foteček. Chlorechiskám se moc pózovat nechtělo a vzhledem k prožitému stresu jsme je nechtěli obtěžovat aranžováním...: www.terakadan.cz
Díky všem za rady. Ty noční poklesy u ceratophor jsou podle mě v běžném bytě téměř nereálné !
Hezky fotky. Chlorechisky jsou na pohodu. Co se tyce ceratophorek a ostatnich "horskych" zmiji,tak to bez "klima" skutecne nejde mit doma.. Bohuzel.
Teď se přiznám, že jsem fakt línej to tady prohledávat, ale neřešil někdo "chlazení" terária ? Nejsem zrovna technik a fyzika z gymplu se mi dávno vykouřila z hlavy , no nějak to jít musí, ne ?
http://tera.poradna.net/q/view/167592-peltieruv-cl anek-vyuzitelnost?page=r167710#r167710
http://tera.poradna.net/q/view/47560-ochlazeni-ter aria?page=r47587#r47587
Moc díky, jsem ostuda .
No je tady nekde na TP tema o Peltierove clanku a boa.constriktor me vyvedl z omylu,ze to v realu neni moc dobry..(zabyva se tim v praci) Jinak klimatizace ,ci mozna se i neco prodava na chlazeni terarii,ale bude to drahy a komplikovany.. Jinak by slo nekam zmije prendavat,ale to je stres,tak taky ne a pokud neni chladna mistnost,klimatizace ci sklep,kde lze mit hadarnu,tak je lepsi horsky druhy proste nechovat.. Taky me to stve,protoze to jsou uzasna zvirata.. A.desaixi,hispida,nitschei.. Zhaoermia,B.aurife plus spousta jinych a muzu na to zatim zapomenout..
Radare a Aurifer, díky za zajímavý poznatky z chovu, informací není zrovna moc. Jinak moje krátká několikaměsíční zkušenost s ceratophorkama je podobná, aktivní hadi a to většinou přes den, moji naprosto neagresivní. Bohužel řeším taky problém s teplotama, takže je dávám pryč a prozatím na ně můžu zapomenout. Až někdo vychytá řešení, kdy v bytě s 28 stupněma v létě udělám v terárku těch 16, tak sem s tím. Opravdu úžasní aktivnní hádci, blbě se mi s nima loučí...
Cus Tome,jasny chapu.. Je to skoda,alespon se s nima rozloucis lepe nez ja.. Nahrad je squamkama,jsou taky uzasny..
Jestli pojedes do Hammu,tak urco nakou peknou barevnou sezenes.. Sam se tam nedostanu.ale mozna Te poprosim o A.broadleyi,kdyz to tam nak domluvim..
z Hammu aspoň jednu squamu. A s nákupem pro tebe počítám
ty ceratofory máš jaké, velké nebo malé? Popř, budeš je prodávat?
Super,diky. Bud to bude par tech brodlejek,nebo alespon jednu holku squamy,aby kluk mel co delat a jeste bych mohl stihnout letos odchov s odrenejma usima.. To bych moc rad,no treba prekvapej ty chlorechisky nase..
Mas uz nieco vyhliadnute(myslim predajcu atd, nie druh)?
Za nase krasky su uz peniaze na ucte a za Hamm tiez
Inak posielal si mi nieco? Vcera doslaMMS Uz nech som u teba, tesim sa na nho
No psal jsem jednomu na ty brodlejky,ale zatim nic. Ten inzerat uz je trochu starsi. Snad se tam pred Hammem jeste neco zajimavyho z Atherisek najde. Fajn. Mas nakyho opozdenyho operatora,co se tyce MMS.. Jinak jsem neposilal nic.
Že bych se připojil a poprosil o zakoupení naopak 1,0 squamáka ? Ať si mé dvě holky užijí než naplní smutné statistiky rodu Atheris v chovech ?
Jo na Tvuj inzerat jsem tez narazil.. Co se tyce statistik,tak u squam snad tolik cernych cisel neni. I kdyz.. Alespon nepadaj na na nocni poklesy..
Já k nim přišel jak slepej k houslím. Jsou krásní, ale je s nima nuda. Samozřejmě mi to ale nedá a zkusím je udělat . Překvapilo mě, že jsou asi schopny částečné barvoměny, protože žlutooranžová samice se změnila v žlutozelenou. Snad to není předzvěst těch černých čísel...
Jo jasne,squamy se umej casem prebarvovat.. Mas pravdu,ze to nejsou "akcni" hadi,ale zase to vynahrazujou svoji krasou. Jsi zvyklej na Dendroaspisky,tak chapu..
V Hammu mívá pravidelně odchovy sqám jeden náš známej, má nigerijské uplně úžasně vybarvené. Máme od něj 2 leté 1,1 ale teda to jsou vztekliny co startujou i na dolejvanou vodu, s těma odchytovýma neraktivníma bačkama z Konga co nestartujou a nestartujou co máme taky se to fakt nedá srovnávat.
Jinak my se sqámama ani brodlejkama za několik let chovu a nějakým odchovu žádné špatné zkušenosti nemáme, naopak bych řekla že jsou dost pohodové, pokud se získaj brzo po importu v dobrém stavu.
Se squamigerama z Nigeru,nemam zkusenost..Mam samce Kongo a holku NZ z Vidne a taky jsou na pohodu.. Trebas mas jen nervoznejsi jedince,jako jsem mel ceratophorky.. Squamy z Nigeru by me taky zajimali..
Já zas mám pohodové ceratofory, ty při zásazích v ubikaci seděj a koukaj a vystartujou, až když se chvíli prudí přímo do nich, takže čištění je v pohodě. Ani při manipulaci mimo ubikaci nekoušou kolem, ale já je prakticky nevynádám. A jsou klidné už od začátku. Konžský sqámy mi nesahaj vůbec, nigerijský jsou vzteklý jak sviňa, obě zvířata.
Barvoměnu maj určitě, jednak se většinou mláďata přebarvěj v průběhu dospívání- měli jsme mláďata, co se narodila jako oranžová a teď jako větší jsou spíš zelená, navíc určitou barvoměnu maj i dospělí. Samec z Nigerie je občas výrazně fialovej, jindy oranžovohnědej, to samý zvíře. Škoda, že mi tu fialovou nevezme foťák. Ono když je porovnám s těma konžskejma, tak to jsou docela dost odlišný hadi jak povahově, tak i celkově. A co jsem měli kamerunské, tak ty byly zase jiné...takže my se snažíme mít vždycky hady ze stejnýho původu.
Jasny,taky nemam v umyslu michat Kongo+Niger+treba ten Kamerun.. Taky preferuju cista zvirata a rekl bych.ze napr. Kamerun a Kongo by o sebe mozna ani zajem nemeli,vzhledem k velky diferenci.. Ten Niger jsem na zivo nevidel, tak nevim.. Ta barevna variabilita a schopnost menit barvy, je ale paradni.. Atherisky jsou pro me nej hadi a tezko se to zmeni..
joo jinak ty kamerunské sice nebyly nějak zvlášť vzteklé, ale byly schopné vystartovat bez nějakého varování a jako blesk, to konžské vůbec nedělají a nigerijské pro změnu sahaj pořád, a ty se i tak "tváří", že sáhnou když chtěj sáhnout
Aurifer - ohledně těch ceratophor - koukni do sz
Zajimavy odlisnosti. Bych to ani necekal,co stat to jina "povaha" Moje holka je odchov,ale po rodicich z Konga a ted kdyz dohani po-gravidni deficit,tak saha pekne taky a je v pozici "nabito" temer neustale,ale venku je opravdu klidna a nuninek. Kluk je na tom podobne,lovi bez rozmyslu a venku je na pohodu,ale toho jsem musel "prudit" jen parkrat.. Zdravej kluk primo z Konga a nemam s nim zadny problemy. S holkou jsem si uzil svy,ale byla vzdy na pohodu,pri veskere manipulaci a lecebnych zakrocich..
Lepší hadi co sahaj pravidelně, než ti hodní, co si sáhnou tak, jak říkával P. Voženílek. Totiž nečekaně . Já mám tak hodný mamby, až mě to někdy štve !
Jasny,rozumeno. Ale je od nich obcas prijemny,ze jsou v klidu. Tim nemyslim,ze na to spoleham,ale naky vzorce chovani u tech Atherisek,potazmo jinejch stromaku celkem fungujou. Taky se to na nich da celkem dobre poznat. Pro ty to heslo "necekane", zas uplne neplati.. Verim,ze mas hodny mambicky,ale tam uz zadna sranda neni,kdyz sahnou.. Ale krasny jsou taky..
já bych nepodceňovala (a taky že nepodceňuji ani Atherisky... sice na to třeba nemusí člověk umřít (ale taky může), ale ty nekrózy pak taky nic moc Jj ono se dá většinou čekat, jak ten had zareaguje, pokud ho člověk zná, ale není moc dobrý na to spoléhat. proto jsme si nenechávali ty kamerunské, protože ty se tvářily jako mouchy snězte si mě, a pak najednou vystartovaly a rovnou na ostro.