Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguán zelený nejí

Dobrý den,chci se zeptat mám mladého leguána a nechce žrát,vezme si pouze z ruky a to mu ještě musim nutit:-/!Terárium ma rozměry 60x60x110 dxšxv teplota:den 26-28°C a noc kolem 21°C.
Změna předmětu, původně: Leguán zeleny (Aurifer)

Diky moc,mě to radil chovatel od ktereho jsem si legoše bral říkal,ze na stěnu se mám vykašlat jestli nechci škrábat trus pinzetou a když jsem mu řekl o te plisni na vetvích poradil mi PVC trubky omotat. :-/ jinak hned na začátku jsem se chytal,ze budu mít krasně zelene terarko ale jak mi o tom řekl vše (PROTI) tak jsem rači od toho udstoupil :-/

Ahoj, nechci zakládat nové vlákno, proto se zeptám tady. Předevčírem jsem si z burzy přivezla leguána zeleného. Stáří mi paní řekla okolo 1 roku. Je to odchov. První den jsem ho nechtěla stresovat a dala jsem mu do mističky jen kousek papriky a ibišku. Vůbec si toho nevšiml. Další den jsem mu udělala salát ze strouhané mrkve, struhaného jablíčka, ibišku a papričky a pořád si toho vůbec nevšímá. Vodu mu měním každý půl dne. V teráriu má dost větví na prolézaní, ale spíše se zdržuje v horní části terária. V terárku je světlo na teplo (cca 35 °C)- to mu svítí od rána do noci a UV zdroj, který má zapnutý cca půl dne. Terárium je velké 100 cm výška, 60 cm šířka a 60 cm hloubka. Toto terárium je prozatimní, je po chameleonovi. Vím že zanedlouho legošovi stačit nebude a už se vyrábí nové. Větrání má dole i nahoře. Jako podestýlku má kůru. Myslíte, že nejí protože je pořád ve stresu z nových majitelů? Budu vděčna za každou radu i kritiku :-) Přidala bych i foto, ale píše mi to "nezadali jste typ souboru" :(

Má tam lego dost světla? Jakože opravdu světla? Jestli má jen výhřevku a UV, může mu to připadat že je noc a může vesele spát celý den... leguán potřebuje spoustu světla.
Ad "salát ze strouhané mrkve, struhaného jablíčka, ibišku a papričky" - kupte mu čínské zelí, římský salát, polníček, endivii - prostě listí. Toho potřebuje nejvíc. Náš leguán sežere mrkve docela dost, ale kupříkladu jablko a ibišek (ačkoliv ho spousta chovatelů krmí docela běžně) ignoruje. Papriku má náš legu nejradši červenou a žlutou - to jsou v jídle u leguánů preferované barvy. Asi tak 80% krmné dávky v zimě tvoří na střídačku čínské zelí, římský salát a polníček, zbytek různá zelenina a ovoce. V od jara do zimy samozřejmě zahradní - luční směs.
Mimochodem, jak jste ho z burzy dopravovala?
Jinak, může být že je pořád ještě vystresovaný ze změny prostředí a majitele. Některým leguánům to trvá docela dlouho.
Náš leguán má docela rád, když mu nabídnu jídlo a pak "začne pršet" - rosení ho vyloženě motivuje k jídlu, rosím ho teplou vodou, aby nedošlo k zbytečnému ochlazení. I jídlo je dobře podávat "odstáté", ne rovnou z lednice.
Nu, nic dalšího mě teď nenapadá.
Poslední otázka - máte nějaké předchozí zkušenosti s terarijními zvířaty, případně kde jste čerpala informace... :-D

:) Má i tepelnou zářivku Sun Glo 75 W od Exo terra. Saláty jsem mu kupovat nechtěla, na www.leguanzeleny.cz jsem se dočetla že obsahují mnoho oxalátů, fytátů a goitrogenů, a doporučená dávka těchto salátů je max 2× týdně. Papriku jsem mu nakrájela na malinké kousíčky a je to paprika červená. Z burzy jsme ho dopravovali v polistirenové krabici a ještě byl schovaný pod bundou (sice se tam krabice celá nevešla) a po příchodu na nedaleké parkoviště předem vyhřátým autem.
Zkusím tedy porosit teplou vodou - to mi přijde jako moc dobrý nápad. Jídlo nebylo z lednice ale čerstvě koupené u vietnamce (nemá ovoce a zeleninu v chladích zařízeních)
Zkušenosti mám s ostatními terarijními zvířaty (gekončíci, chameleon, želva, scink, krajta, sklípkani), ale s leguánem je to má premiéra.
Informace jsem čerpala z www.leguanzeleny.cz a z publikace Encyklopedie Teraristika.
Děkuji za rady :-)

U salátů jde hlavně o hlávkový a ledový, ty jsou úplně na prd. Nejlepší je čínské zelí, ovšem ... řekněme, že leguán umí být značně tvrdohlavý ve výběru jídla. ]:) Římský salát nám legu žere bez řečí, hlavně hodně tmavý, miluje polníček (ovšem to je drahá sranda, vzhledem k tomu, že zblajzne pytel za 36 Kč na posezení) a vůbec nechce rukolu a ibišek - ani listy, ani květy. Jestli máte doma nějakou jinou "jedlou" rostlinu, zkuste mu nabídnout - když zastřiháváme scindapsus nebo epipremnum, to jsou hody. Taky semtam list monstery, když něco vyrazí špatným směrem - po těch se může utlouct.
Případně ještě mrkvová nať a semtam hodně dobře umytý list kedlubny. To se většinou vyhazuje, v marketech se toho dá nabrat a s Vietnamci u nás v zelenině už máme dohodu a mrkvovou nať mi schovávají - dostanou z toho hlodavci, papoušci i leguán. :-D Petrželovou a celerovou nať nám nechce.
Ze zeleniny má nejradši červenou papriku, tu sežere posypanou čímkoli (Plastinem, NutriMixem, rozdrcenou kvasnicí), fazolové lusky a mrkev. Z ovoce hroznové víno, ale to má fakt jen občas, je to samý cukr a když něco je, dostane od toho trochu - snědl už maliny, jahody, švestky, blumy, borůvky, broskve, banán, meloun - ten mu taky hodně šmakuje... jablka nechce ani na kousky, ani strouhaná.
A semtam trošičku vařené rýže nebo brambor, vzhledem k tomu že přílohy nesolíme, tak je to snad OK, ale to je tak jednou za dva, tři měsíce...
Začínám mít dojem, že legu se má líp, než já... a to nemluvím o létě, kdy se jídelníček zásadně rozhojní o všechny dary luk a polí! :-D

Oni mají pestrý jídelníček všichni... hlavně v létě, když je co trhat, to to teprve fičí. Taky by mě nebavilo jíst každý den totéž a stojím si za tím, že když je to jedlé a vím, že to zvířeti neškodí (jako např. žakovi petržel), zkusím to nabídnout. Naštěstí je náš leguán celkem popelnice, až na to ofrňování se nad čínským zelím... ale chápu to, první dva roky života nic jiného (doslova) nejedl.
Je tu pár diskusí na téma "legu žere, legu nežere"... :-D
A jak říkám, nejradši má jídlo když v džungli prší...
Ale samozřejmě, jestli je ve stresu ze změny prostředí... my měli výhodu, že nás leguán znal, ode mně jedl s chutí i u předchozího majitele, a pak to nějak vyplynulo a leguán skončil u nás. Kde od prvního dne pokračoval v rozežranosti.
Přeju hodně štěstí a brzkou dobrou chuť.

Stáří mi paní řekla okolo 1 roku. Je to odchov.

není to spíše faremní odchov? Odchovů jako takových tu moc není a už vůbec ne po burzách, jestli jsem viděla pravé odchovy na burze za celé roky 2x, tak to bylo hodně...zato faremních leguánů tu je na kila. Ale o to teď nejde- pokud má leguán vyhovující podmínky a není v příliš špatné kondici, tak začne žrát sám. Ale počítejte s tím, že to může být i třeba až za 14 dní. některá zvířata žerou skoro hned, jiným to trvá docela dlouho a čím jsou větší, tím většinou déle. Co se týče krmení, tak jak už bylo psáno výš- dejte mu hlavně zelené lupeny, to čínské zelí, rukolu, polníček, čekanku atd. Pokud mu hned ze začátku dáte skoro homogenní hromádku ze strouhané mrkve, jablka, papriky atd, tak si to řada legošů často ani nespojuje s jídlem, pokud na to nebyla uvyklá od předtím. Proto tyhle složky potravy je lepší mu také zamíchat do toho listí.

Dobrá...Zkusím tedy preferovat to listí jako hlavní složku potravy :-)Děkuji a radu
Bohužel nevím co si mám představit pod pojmem faremní odchov... Paní nám řekla že je to odchov od jejích vlastních leguánů.
Ještě bych se chtěla zeptat na jednu drobnost. Všude je napsáno, že můžou ibišek, ale nikde už není jestli jsou myšleny květy nebo listy ibišku. Květy 100% ale jestli může i listy.

Možná paní křivdim, ale že by někdo prodával svůj vlastní odchov leguánů až na roce věku ( a nevěděl jak přesně je to mládě staré), to se mi zrovna uplně nepozdává. Ona to s nima není sranda, na 20-30 mláďat je po pár týdnech až měsících potřeba několik terárií, páč se začnou mezi sebou sodit a silnější mláďata si vybírají slabší, které pak šikanujou. Takže většina lidí se je snaží udat co nejdřív. Nebyla by fotka toho lega? Odchová lega jsem totiž ani na burze neviděla, jenom faremní dovozy. Co se týče toho Ibišku, tak květy i listy, ale pozor- ne hned jak ho koupíš v květinářství, páč z květinářství bývají chemicky ošetřené.

Co se týče toho světla, tak pokud tam máš jenom tepelný výhřev a UV, tak to bude chtít asi ještě dosvětlit lineární zářivkou, lega potřebujou opravdu mraky světla.

Leguány paní prodávala jen tři. Opravdu nevím. Fotka by byla, ale bohužel nejsem počítačový specialista a nevím jak fotku dát do jiného formátu, tak aby se sem dala nahrát. Pořád mi to píše "Nezadali jste typ souboru"
Ibišku se nebojte - máme doma už asi 25 let velký keř, chemicky neošetřovaný jen pravidelně zalévaný.
S tím světlem budu počítat do příštího terária, které je ve výrobě :)