Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Geochelone sulcata - výhradně o tomto tvoru.Děkuji.

Dobrý den
Jelikož sulcata byl můj letitý sen,pořídila jsem si ji a to od mláďátka takříkajíc skoro ze skořápky a to ze ZOO a budu čekat a pozorovat,jak se bude vyvíjet.
Jelikož zkušennosti s želvami si dovolím říci,že po 15ti letech něco malinkato mám,přesto protože bych pro ně dýchala se musím zeptat na pár věcí.Nikde jsem nic podobného nenašla a když jsem se ptala rádoby chovatelů,každý mi sdělil něco jiného.

1.Sulcata se již neregistruje na odboru životního prostředí,je to tak? Postačí,když mám paragon,nebo smlouvu o původu.Byl mi sdělen opak,čemuž nevěřím.
Rádoby chovatel se se mnou hádal "do krve":-)
Pokud mám pouze jediný exemplář,nemusím psát chovnou knihu.Ta je od 2 a více kusů.Je to tak?

2.Zimovat - nezimovat? Někdo tvrdí ANO,někdo NE.Jsou to africké želvy,myslím,že mají pouze zimní útlum s tím,že musí být ve vyhřívané místnosti,nebo zatepleném přístřežku,kde mají možnost se zahřát přes zimní období,nebo se mýlím?
Pokud ne,proč? Pokud ano v jakém věku a za jakých teplotních podmínek? Můžete prosím napsat detaily,nebo je to stejné,jako zimování např.u T.horsfieldii,hermanni,graeca a pardálek?
Neodkazujte mě prosím na jiné stránky,prosím o váš názor.Jste tu myslím větší odborníci,než "chovatelé",kterých jsem se ptala.Děkuji

3.Voda a vápník.Dvě pro mě velice důležité "V"éčka.

Já tvrdím ANo a to ve velké míře,i když mi bylo sděleno že sépiovka 1x za 3 měsíce stačí,je to lež!!!!Nebo se mýlím? Měla by být snad denně k dispozici.Asi na to nemám buňky :-) Ne vážně...tohl e mi bylo nesčetněkrát sděleno nejmenovanými a hodně známímy chovateli.

Děkuji vám otevřeně a z celého srdce.Zbožňuji tato stvoření a potřebuji co největší informace k jejich chovu.
Geochelone sulcata - pokud existuje nějaká přímá literatůra o sulcátách,prosím nasměrujte mě na ni.DĚKUJI VŠEM!!!

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat na pár otázek.
1, Jaká je ideální noční vlhkost pro C.s ?
2, Je jako dostačující UVB zdroj: Repti Glo-Reptive 200-15.0 UVB 25W ? Jak pro mláďata tak pro dospělé ?
Nebo by jste mi doporučili do začátku chovu nějakou jinou (pro mláďata).
3, Četl jsem že rod Geochelone mají různé paraziny než např. Testuda. Je možné mít jeden velký želvý stůl rozdělený přepážkou a na jedné straně by byla Sulcata a na druhé třeba T.Hermanni ? Nebo nějaká jiný druh želvy ?
4, Taky jsem četl že se nedoporučuje používat Lignocel s pískem ale že je lepší používat hobliny (bez prašné). Když se želva zahrabe do lignocelu ´´je jedno kde spí když je ve vlhku a zarabaná´´. Nebo v jakém věku by jste doporučily vyměnit ty hobliny ?
5, Myslím že jsem tady v odpověďích četl že u Sulcat se v chovných prostorách nepoužívají kamínky. Zajímalo by mě proč je tomu tak ?
6, Jaká teplota by měla být v chovných prostorách ?
7, A od kdy můžou být Sulcaty venku v našich podmínkách ?
Omlouvám se za to že se některé moje otázky zdají absurdní ale ten to druh mě zaujal :)
Moc krát děkuji za odpověďi.

Sulcaty sice nechovám, tak alespoň tak všeobecně.
1. nechovám, nevím
2. Pochybuji, Repriglo není dostačující snad u žádné želvy, možná tak u mláďat. Nejlepší máte výbojky, podle velikosti a typu prostor buď "slabou" s předřadníkem, nebo "silnou" bez předřadníku (třeba Ultravitalux 300W).
3. Nevím, jak z hlediska parazitů, ale vzhledem k tomu, že by tam byla jen přepážka, mohli by se navzájem ovlivňovat podmínky v teráriu - teplota, vlhkost... Ale třeba je to blbost.
4. Asi je to jedno... Mi se hobliny nelíbí, ale na zahradě je tolik hlíny zadarmo...

Na zbytek otázek, ať odpoví ti, co je chovají...

K UV, vyssie mas poznamku mozno staci pre mladata, no nie je tomu tak. Prave mladata potrebuju dostatocne mnozstvo uv, tak urcite nieco kvalitnejsie, kludne s predradnikom, pripadne od 80W su bez predradnika. Na dosvetenie mozes pouzit trubice T5.
Vapnik sypat na vsetko, myslim na krmenie. O krmeni je toho vela, lecna zmes, v zime hlavne seno, vynechat kludne salaty,..
V sezone vonkajsi vybeh bezpodmienecne, zabezpeceny pred podhrabanim.
Teploty vybeh: mozu byt vonku, kym nocne teploty neklesnu pod nejakych cca 15C, vraj im nevadia ani nocne poklesy k 10C, no vo vybehu zatepleny ukryt a cez den vyhriatie na slnku.

Dobrý den,
měl bych taky dotaz.
Mam skupinu 5ks vypadá to na 2 samce a 3 samice?!
Je jim 10let a zajímalo by mě v jaké velikosti vám začali klást?
Myslim si že 1 samice letos kladla venku ve výběhu, ale bohužel sem snůšku nenašel.
Byla minimálně 2-3 týdny velmi nervózní a po té se najednou zcela zklidnila...
Před cca 2ma týdny jsem je přesunul do vnitřního výběhu a jedna želva vypadá to na samici je nějaká divná,
pouze sedí v úkrytu v místě kde je podlahové vytápění a nevylejzá ani na žrádlo, což je u nich absolutně nevídaná věc, protože by žrali klidně nonstop všechny za normálního stavu. Při tom když jí vytáhnu tak apatická není, normálně pobíhá a po chvíli se vrátí na to samé místo na podlahovku.
Celá skupina je spolu od narození, tak že stres z ostatních jedinců mi nepřijde, souboje jsem neviděl, nevíte někdo čím to?
žádná z nich nevykazuje ani náznakem známky jakékoliv nemoci či problému.
Venku mají výběh 15x10 ve vnitř 3x2m svítim na ně Osramkou 300W Ultraw. Nechápu...