Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lineární terarijní zářivky pro agamy vousaté (Pogona vitticeps)

Dobrý den,

předem se omlouvám, pokud zakládám nové vlákno na již vyřešený dotaz, ale ač jsem se snažil, nenašel jsem uspokojivou odpověď.

Chovám agamy vousaté - 2 jedince, odděleně ve vlastních terárijích, protože se spolu nesnesou. Mám je již 3 roky, zakoupeny byly jako odrostlejší mládata ve zverimexu. Pro většího z nich mám terárium 110x50x50 cm a pro menšího 80x50x50 cm (dxšxv) vyrobená na míru firmou Teraechis. V obou terarijích jsou dvě bodová svítidla (ExoTerra Sun Glo 50W), která svítí na místa pro vyhřívání. Samozřejmě mají úkryty, kde je pokojová teplota (okolo 23 st. C, v těchto vedrech samozřejmě více...) a členité pozadí, takže si mohou zvolit teplotu, která jim vyhovuje. Jako zdroj UV záření mám lineární zářivky (trubice) od firmy ExoTerra, typ Sun Glo 10.0 UVB. Nedávno jsem se bavil s jedním chovatelem a ten tvrdil, že účinnost těchto zářivek není příliš valná. Nepřijde mi, že by moje agamy nějak strádaly, ale pro jistotu se chci zeptat, jakou firmu vyrábějící lineární (trubicové) UV zářivky byste mi doporučili? Protože terária jsou již takto postavená, neplánuji měnit zdroj UV záření, ač jsou třeba UV výbojky chváleny více.

Četl jsem například tuto recenzi www.euzelva.cz a zdá se, že výrobky firmy SolarRaptor podávají dobré výsledky. Má ale cenu měnit firmu, nebo je Exoterra dobrá značka?

Trubice samozřejmě měním cca jednou ročně, a protože se tato doba blíží, budu vám vděčný za radu.

Ještě se chci zeptat, jak dlouhá doba denního osvitu UV zářením trubicí je pro agamy vousaté vhodná? Bylo mi doporučováno 8-10 hodin, čehož se snažím držet, ale je to skutečně nejvhodnější?

A poslední otázka - dá se nějak morfologicky/anatomicky opravdu přesně určit pohlaví těchto agam u takto starých jedinců? Četl jsem o metodách založených na rozmístění/velikosti femorálních pórů, vyboulení hemipenisů, velikosti hlavy ku tělu a tak dále, ale přijde mi, že některé metody se navzájem vylučují a znaky se liší dle jedince, ne jen dle pohlaví. Z toho, že se mojí dva chovanci nesnesou se domnívám, že to nejspíše budou dva samci, ale slyšel jsem i o zvýšené teritorialitě u samic, takže...

Ještě jednou mnohokráte děkuji za veškeré rady.

loading...

Zdravím,
trubice - patrně myslíte Repti Glo 10.0 - jsou silnějším zdrojem UV ve své kategorii - tedy UV trubic T8. Nicméně je i tak jejich účinnost max 10-15cm od zdroje.

Věřím, že pokud se ke zdrojům dostanou agamy dostatečně blízko, je to záření pro ně dostatečné v tom smyslu, že se neprojeví metabolické problémy. Já bych ale vždy doporučil zdroj kvalitnější - jde tu totiž o další a né-li důležitější věc a tou je dostatek viditelného světla. A dostatek světla z těchto trubic rozhodně nevymáčknete, jsou i ve srovnání s obyčejnými trubicemi velice tmavé (ja bych i s nadsázkou řekl, že to, co z nich leze není světlo :-D).

Jen pro srovnání - terárium 100x50x50cm, v něm jedna 18W(60cm) lineární T8 zářivka s dobrou intenzitou v rámci své kategorie (tedy vyšší než RG10.0) = 960lx ve vzd. 15cm.
Hluboký stín ve slunečném letním dni ČR 7600lx, slunce 100 000lx :-D, takže asi tak...

Trubice T5 od Raptoru vypadají podle měření vcelku dobře a budou i víc svítit - ale záleží to hodně i na použitém svítidle a v rozumné vzdálenosti (co se týče UV) ale patrně nedosáhneme ani těch hodnot stínu - zatím jsem ty trubice neměl a nedají se u nich u výrobce dohledat žádné grafy spektra, což mne vcelku mrzí.

Trubice nechávejte zapnuté po celou denní periodu 10-12h. Lépe měnit po 6-8 měsících.

Dobrý den,

ano, máte pravdu, jsou to trubice Repti Glo 10.0, omlouvám se za nepřesnost. Výrobce uvádí účinnost až do 50 cm od zdroje, ale známe to... :-/

Bohužel, jiné svícení nemám, ale terária jsou umístěna v pokoji s velkými okny směrem cca jihojihovýchod a pokoj je dost světlý. Jedno terárium je na jaře v určité části dne přímo osvěcováno slunce, druhé je mírně ve stínu, ale i tam na večer lehce svítí. Jinak agamy občas nechávám proběhnout po bytě a tehdy se sluní na koberci pod okny.

Každopádně děkuji za odpověď! :-)

terária jsou umístěna v pokoji s velkými okny směrem cca jihojihovýchod a pokoj je dost světlý

Já ještě jen doplním - těch 960lx jsem naměřil u terária, které přímo sousedí s oknem, které je na jih - měřil jsem to ve chvíli, kdy jsem psal ten příspěvek (mám to jeden krok od počítače)- tedy dnes, kdy mi do těch oken praží docela peklo :-). Nesnažím se tím nic dál naznačovat, jen pro info.

Jen takový návrh/tip - když dáte do každého terka dvojsvítidlo, jehož součást bude kvalitní parabolický reflektor, z těch dvou lineárních trubic (jedna UV, druhá klidně i obyč.) se dá vymáčknout spoustu světla-intenzity navíc - jednoduše všechny paprsy co se normálně rozptýlí do prostoru směřujete tam, kam chcete... určitě se to vyplatí.

Aha, tak to já to s tím světlem asi budu mít dost podobně... :-/

Parabolický reflektor, to se prodává i do terárií? Nebo myslíte domácí výrobu? ::) Já mám v obou teráriích svítidlo s trubicí a ze tří stran okolo něj + nad ním je zrcadlo, aby co nejvíce světla směřovalo do prostoru terária, ale je fakt, že jen samotné UV to nijak extra nevysvítí.

Parabolický reflektor, to se prodává i do terárií? Nebo myslíte domácí výrobu? ::)

No... tak dalo by se to udělat i doma, ale já osobně si nedovedu představit jak bych ohýbal nějakej plech přesně do paraboly:
[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_ma  d_dog/Parabolic_diagram_1.jpg]

teráriích svítidlo s trubicí a ze tří stran okolo něj + nad ním je zrcadlo

Tak to už bych asi jinej reflektor neřešil, touž by mi připadalo zbytečný.

Lucifer:
takdle - LR jsou výroba Německo.
Namiba=Replux - nejsou to dva různý kompakty, ale je to zářivka firmy Namiba Terra, která se zove Replux - bohužel jsem je neměl, ale vzhledem k wattáži a tvaru (spirála) bych dost pochyboval o tom, že nebudou taky z Číny - nicméně je to jen můj, ničím nepodloženej dohad, nerad bych to nějako poškozoval hospodskýma kecama. Možná, že se dělají v Indii :-D.

Narva - objednal jsem si na zkoušku ten nejsilnější Reptilight 12.0 11W - ty kompakty od narvy jsou všechny pouze G23 patice, takže je potřeba "svítidlo". A nejsem spokojenej - mají až desivý poměr UVB:UVI - hodím sem pak tabulku s měřením, bohužel jsem si log ze svýho měření polil kafem než jsem ho stačil přeťuknout do počítadla, takže to budu muset udělat znova :-D. Nicméně tím, že je potřeba pořešit svítidlo nebo adaptér, vyjdou docela draho a jak říkám, nicmoc.

No, puvodne ty Namiba byly uplne stejne jako Lucky Reptile = dle mne to slo z jedne linky (mam nejakou jeste nekde doma v supliku, "made in EU"), co je to ted cert nevi... :-| Ono i Lucky reptile 11W a 20W jsou ted taky "vrtule" - predtim byly "rovne", 13 a 23W.

Ad. Narva - skoda, rikal jsem si ze nemusely byt spatne, kdyz klasicke "trubice" docela sly - v mezich moznosti trubic teda...

No, puvodne ty Namiba byly uplne stejne jako Lucky Reptile

Jj, to bych se i vsadil, že ty 4U byly stejný výrobky. Koukali jsme na to spolem na Ládví myslim, bylo to zcela evidentní. Ono ti výrobci prostě nedávají k těm výrobkům téměř žádný info, v tomhle třeba katalogový weby zoomedu nebo exoterra nad ostatníma naprosto vyniká. Zvlášť ofic. stránky Nabima Terra je totální odpad (jsou tam !lživé! informace).

Ad. Narva - skoda, rikal jsem si ze nemusely byt spatne, kdyz klasicke "trubice" docela sly - v mezich moznosti trubic teda...

No mám i novou Reptilight 10.0 24W T5 trubici na odzkoušení a taky nic moc čoveče... docela jsem se na ně těšil. Klasika do 15cm dobrý, ale dál ani rana :-|

Omlouvám se, ale ještě jeden dotaz - chválíte tedy kompaktní zářivky Lucky Reptile, ale podle tohoto měření (www.euzelva.cz) nejsou příliš výkonné. Navíc předpokládám, že zvířata se nebudou zdržovat moc dlouho v jejich blízkosti. Není vhodné je kombinovat ještě třeba s nějakou trubicí, která by také emitovala (třeba jen minoritně) UVB? A jakou dávku (mikroW/cm2) by vlastně měly dostávat agamy vousaté? Děkuji.

Já se taky omlouvám, ale to měření se mi tam nechce hledat :-). Přidávám tab. s vlastním měřením (bez "decay") viz. příloha.
UV trubici tam klidně dát můžete, konečně se mi podařilo po letech dopracovat k čitelnýmu spektrálnímu grafu Narva Reptilight T8 a pokud je to reál (totiž nemám ho přímo od výrobce ani prodejce, ale z netu a to je potřeba brát s rezervou), tak jsou to docela dobré trubice - bavíme se teď o celkovém spektru, nikoliv jen o UV, které je u všech trubicovek naprd.
Co se týče toho, kolik má dostávat UV - odpovědět musím politicky : stejné dávky, jaké dostává v přírodě :-), mapy UVI se dnes už dají na meteowebech dohledat, na uvguide.co.uk najdete i měření UVB behem dne i roku v Alice Springs, což je v areálu výskytu P.vitticeps - schválně na to mrkněte a sám přijdete na to, že žádná trubice ani kompakt k vytvoření přirozených podmínek v podstatě nestačí ;-) - i když ty hodnoty nejsou nutné k tomu, aby zvíře přežilo bez toho aby se projevila přímo nějaká MBD. Všechno je to otázka toho, zda chceme poskytnout zdroje, řekněme s nadsázkou -pro přežití- nebo pro co nejpřirozenější podmínky a tímpádem i vývoj chovance. To se samozřejmě netýká jen UV, to je pouze jedna z mnoha a mnoha úskalí chovu a zdaleka ne to nejdůležitější.

Výborně, to jsem potřeboval vědět, myslím, že po této odpovědi můžu považovat mé otázky za zodpovězené a myslím, že v nedaleké budoucnosti u Vás provedu nákup - jen mi chybí zářivky v délce 90 cm (a ve vzdálenější budoucnosti bych pořídil ten UV metr :-)). Ještě jednou děkuji všem.

Omlouvám se, ale ještě jeden dotaz - chválíte tedy kompaktní zářivky Lucky Reptile, ale podle tohoto měření (www.euzelva.cz) nejsou příliš výkonné. Navíc předpokládám, že zvířata se nebudou zdržovat moc dlouho v jejich blízkosti. Není vhodné je kombinovat ještě třeba s nějakou trubicí, která by také emitovala (třeba jen minoritně) UVB? A jakou dávku (mikroW/cm2) by vlastně měly dostávat agamy vousaté? Děkuji.

P.S. V příloze přikládám fotografie mých terárií - předpokládám, že bych jednu bodovku vyměnil za UV kompaktní zářivku. Ale asi bych musel posunout objímku, aby se zvířata nedostala příliš blízko, že?

2x vyhrevna zarovka je zbytecnost, lepsi je jen jedna - aby tam byl nejaky teplotni gradient. UV "usporku" proste umistnit tak aby to vyhovelo - odsledovat kde se zdrzuje. Muj nazor - s vyhrevnou zarovkou udelat dole vyhrevne misto - vetsi kamen a zarovku nad nej (spustit o neco niz), a "UV" bych dal nekam k te horni plosince kde bude agama pravdepodobne docela casto.

Zářivku dejte nějakou, která bude mít co nejbližší světelný tok odpovídající normálnímu světlu. Já používám tyhle:

http://www.terashop.cz/index.php?page=shop.product _details&flypage=flypage.tpl&product_id=39&categor y_id=23&option=com_virtuemart&Itemid=1
http://www.terashop.cz/index.php?page=shop.product _details&flypage=flypage.tpl&product_id=114&catego ry_id=24&option=com_virtuemart&Itemid=1

Jako svítidlo doporučuji spíš něco s reflektorem, který to světlo bude směřovat dolu - viz. MadMike a jeho příspěvek výše. Klasické svítidlo nic moc, navíc ta svítidla mají často takové matné to plexisklo, které zbytečně ubírá světlo.

Reflektor nejlépe nějaký takovýhle, perfektně odráží světlo přímo do terárka, což jednak zvyšuje prosvícenost terárka, jednak to brání zbytečnýmu světlu v místnosti, ale to je zejména můj problém, mám terárka v obýváku a vedle v pracovně, takže jsem chtěl něco co bude mimo jiné bránit tomu, aby mi to tu svítilo do očí ;-)

http://www.terashop.cz/index.php?page=shop.product _details&flypage=flypage.tpl&product_id=126&catego ry_id=23&option=com_virtuemart&Itemid=1

On se dá ten reflektor na to terárko celkem dobře postavit jen tak. Protože se ale zahřívá, tak jsem ho na stranách podložil hranolky dřeva aby pod ním byla cca 1-2 cm mezera a mohl tam proudit vzduch.

Jinak reflektor se přišroubuje zespodu ke svítidlu, takže pak máte jakoby kompaktní světlo, které se prostě na to terárko postaví.

super, děkuji za radu, ještě se pro jistotu zeptám , Máme terárium 120 x 40 x 50 teplota v teráriu okolo 30-32 stupňů, noční pokles na cca 25 stupnů. Na nejchladnějším místě přes den má agamka teplotu cca 26-28 stupňů. Máme 75 watovou žárovku na výhřev a na uvb repti glo 10 26 w. Je to v pořádku?