Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov zlatohlávků pro krmné účely

Chov zlatohlávků z nám a tak potřebuji spíše jen doporučení, který se pro tyto účely nejlépe hodí. Jednalo by se o společný chov, tzn žádné třídění a dělění larev někde bokem. Prostě něco, co se až tak moc v zájemě nepožírá.
Pokud by se ale někdo chtěl rozepsat i o samotném chovu, jistě to nebude na škodu
Děkuji

Za mne říkám pachnody, choval jsem m. marginata i m. pergergina, jsou blbuvzdorní, nežerou se. Krmit jdou snad čimkoli a larvy jedou jak divý v jakýkoli hrabance s trochou trouchu. Jakožto krmivo se mi osvědčili asi nejvíc, zvířatům chutnají. Navíc jsou celkem ozdobní.

Můžu se zeptat, který druh tedy konkrétně?

Vždyť to tam píšu, P.m.p. a P.m.m. Ale jistě půjdou i jiné, jenže ty se buď hůř množí, nebo nejsou vůbec v chovech. Jinak se doporučují ještě Smaragdethes africana (doufám, že ten název neprznim), ale s těma zkušenost nemam.

A když už tu je tohle téma, jak je to u krmení, dají se používat komplet, nebo jenom larvy?

Krmil jsem vždy jen larvama, zaprvé mi bylo imag líto, zadruhé mi nikdy nic brouky jíst nechtělo, jedinou výjimkou byly asi pogony, ale pachnody jsem jim nezkoušel viz bod jedna. Ale bacha, ani larvy nejsou na nějaký denní krmení, je to tak pro březí samice, či když se potřebujou dostat zvířata do kondice. Používají se jako taková laskomina, zvířata po nich hrozně tloustnou.

Nejčastější jsou peregrini, ale chovají se všechny poddruhy prakticky stejně snadno, ke zkrmování jsou vhodné larvy, dospělci asi moc ne, za prvé jsou dost tvrdí a nestravitelní a ještě jsou tak nějak "nechutní" (schválně zkuste zlatohlávka a vlastně jakéhokoliv brouka chvíli dachmat v ruce a pak si čichněte...). Samozřejmě existuje dost tvorů, kteří jsou schopni požírat i imaga zlatohlávků i jiných brouků včetně opravdu hodně nestravitelných smrtníků nebo potemníků, ale rozhodně se to netýká běžně chovaných menších nebo středně velkých ještěrů. Ale nevylučuji možnost pozření dospělců brouků např. největšími ještěrkami (lepidy, paterky) nebo třeba velkými ropuchami (ač je to skoro k nevíře, osobně jsem se setkal s velkými jedinci bufo mauritanicus, které byli nacpaní velkými tvrdými potemníky, ovšem je třeba dodat, že jim v dané oblasti nic moc jiného nezbývalo...).

zdar:-Dpřátelé a kamarádi:-D,Lumo tebe se to netýká:-D:-D..proč jste se nechali chytit na svěstkách:-D.Lumo bud klidný,za těch pár let se nic nezměnilo :-D:-Duž je to 25let stejný tak neprovokuj:-D:-D nehledě na to,že tuším příští víkend je Tour de Bohemia Tis:-p a já bych ti přivezl jiné larvy...ale ty jedou:-D:-D:-Dje to spíše pro prtata a menší druhy ještěrek.

Od narození jsem od Plzně :-), ale já jsem všude zdejší. Říká a neříká, mysl si myslí, že ano, sklerotik ve mě tvrdí, že ne :-D. Šváby jsem měl, postupně jsem je vytřídil jen na krmný a už tak dva roky mi hlodá svědomí, že si je postupně zase seženu :-) (když už mi to leze všude po bytě, tak ať je to aspoň rozmanitý...).

Meldo nemam, nedaří se mi sehnat nikoho, kdo by přenechal větší množství za rozumnou cenu (on je spíš problém to větší množství, rozchovávat to z pár brouků je na strašně dlouho, ikdyž už jednou jsem začínal s 1,2 a dostal se na počty, kdy sem je mohl používat jak potemníky, ale trvá to - na základce bylo času dost...), abych je zase rozjel. Před stěhování a po u mne proběhla silná všestranná redukce, dodnes toho lituju, ale víš, jak to se mnou je, nějak už není čas na nic.

Polyphagy jsem kdysi měl aegyptici (možná je ten název špatně, fakt už nevim a hledat se mi to nechce), kamarád mi je dovezl z Egypta, ale nikdy se mi moc nedařili, samice sice odkládali ootéky, ale skorem nic se nelíhlo. Ale fakt si nepomatuju, že bych je s někým řešil. Co si tak o nich pomatuju, tak to, že jsem je někomu vezl do Edenu či na Brumli. Na fauně jsem na 100% řešil Gromphadorhiny a Archimandrity, nejspíš i Blaptici a Periplanety.

zdar:-D a.d Uro+Melda..no tuto je něco:-DMeldo nemam, nedaří se mi sehnat nikoho, kdo by přenechal větší množství za rozumnou cenu (on je spíš problém to větší množství, rozchovávat to z pár brouků je na strašně dlouhotak tomu se říká smůla dobrýho hráče :-D:-D:-D,takže at se vám daří je sehnat:-D:-D:-D:-D aneb líná huba holé neštěstí:-D:-D.Uro,Meldo :-) já vám mám kamoše,ten celkem pravidelně vozí na burzu nasáčkovaný mrtvoly i plný krabice na koukajdu.Tuším,že zrovna Uro od něj viděl cca 40druhů cetonek z chovu v krabicích.Když budete hodní a nebude my zlobit seznámým vás s ním.
Zdar:-)

jedna spřátelená Fa. začala ted nedávno dovážet opravdu velké spektrum krmného hmyzu i neběžných druhů,mj i larvy Pachnod těsně před kuklením 10 ks 87,- kč což mi až tak kritický nepřijde...nechci sem jejich nabídku dávat veřejně,ale kdyby mněl někdo zájem pošlu mailem.

Dobrý den, měl bych doplňující otázku - chtěl bych chovat Pachnoda marginata peregrina (pro krmné účely, jak jinak). Je možné místo hrabanky, trouchu a podobně, použít lignocel, s tím, že bych larvy samozřejmě přikrmoval?

Tady jsem našel (http://www.ifauna.cz/bezobratli/forum/r/detail/200 57/lignocel-a-zlatohlavci), že to lze, ale na žádný stránkách zabývajích se chovem brouků jsem o tom neviděl ani zmínku. Máte s tím někdo zkušenosti, případně jaké?

Děkuji :-)

Já lignocel míchám do hrabanky, když jí mám třeba v zimě málo a na brouky ani larvy to nemá žádný zjevný vliv. Ale v čistém lignu bych je už nechovala...ze začátku jsem je měla jen v lignocelu, páč jsem si je tehdá pořizovala v zimě a hrabanku jsem měla nasyslovanou sotva pro šneky a lesní plazy. A nebyla tam zdaleka taková výtěžnost larev, jako při chovu v hrabance nebo směsi hrabanky a ligna. Navíc je s tím při chovu v čistým lignu zbytečně víc práce, páč se fakt musej pravidelně krmit.

Mám takový problém - z 20 larev se mi většina zakuklila, ale dnes jsem zjistil, že v těch hliněných hrudkách, které mají okolo sebe, je i spousta drobných larviček - zřejmě od mušek (octomilek), které se mi tam dostaly (přestože místo pletiva jsem použil na vršek punčochu). Jak to udělat, aby se mi do toho příště zase nedaly mouchy? Mám lignocel, dřevo a listí nějak vypékat nebo tak něco? Jenže ty mušky se mi tam mohou dostat stejně kdykoliv poté - třeba od šneků...

A ještě jeden dotaz - dva dospělci, kteří to přežili mají nějaká pomačkaná křídla - předpokládám, že byla chyba ve vlhkosi - ale byla vlhkost příliš vysoká, nebo nízká?

Děkuji.

dva dospělci, kteří to přežili mají nějaká pomačkaná křídla - předpokládám, že byla chyba ve vlhkosi - ale byla vlhkost příliš vysoká, nebo nízká?

obavam se, ze problem mohl byt klidne i v pritomnosti tech "musich" larev. Kazdopadne si nedokazu moc predstavit jak musel byt substrat vlhky, aby se v nem takhle hemzily nezadouci brebery.
Osobne mam terarko s dospelcema na koukani, ktere prubezne prehrabuju a vyndavam male larvy, ty dokrmuju v petilitrovkach. Cast z nich zkrmim, cast necham zakuklit a kukly pri trideni davam na LEHCE vlhky substrat do bedynky s pruduchy az do lihnuti. To pak prehodim brouky zase do terarka. Aby se pachnodam zkrivily krovky z nizke vlhkosti, musel by to byt opravdovy extrem, navic, ty "musi" larvy by tam asi moc neprosperovaly. Spis tipuju na premokreni. Je ale otazka, jestli uvnitr kokonu brouci nejdriv neuhynuli a teprve pak se na mrtvoly nesebehly "mouchy".

Děkuji za odpověď, zřejmě to opravdu bylo těmi mouchami. A nějaký tip, jak jim předejít - kromě ne tak mokrého substrátu? Měl jsem jej mokrý tak, aby při zmačknutí z něj netekla voda, ale je možné, že při posledním dolévání vody mi "ujela" ruka. Taky jsem někde narazil na zmínku, že mouchy odpuzuje hřebíček (koření), tak jsem jej nasypal k oblovkám a k masožravkám - tedy tam, kde je hodně vlhko a odkud asi vylétávají - samozřejmě jsem předtím vyměnil substrát.

A nějaký tip, jak jim předejít

neprevlhcovat a neprekrmovat. Osobne treba listovku vubec neprepekam, vybiram jen brouky, pavouky, stonozky a spol. V zacatcich se mi v terarku hodne lihly octomilky na zbytcich ovoce, nasadila jsem ale lugubrisky a od te doby je v danem terarku od octomilek pokoj :-).

to vlhčení omezím

kazdopadne - i tady plati, ze je potreba ho omezit jen "primerene".
Osobne pouzivam smes jeden dil listovky (uz lehce jete listi, nizsi napul zetlela vrstva), 1 dil trouchu a na doplneni lehce stareho jiz prekousaneho substratu z nadrzi, kde uz jsem larvy zkrmila nebo vyndala kukly. Rozemnute to tvori celkem kompaktni smes ktera dobre drzi vlhkost a larvy ji prekousou bezezbytku, tohorocni listi mi az tolik zrat nechteli. Kukly davam na povrch substratu, nezahrabavam je.

taky si myslím, že brouci v kokonech exli a až pak se tam seběhly mouchy. Páč třeba já mám bohužel v chovu tyhle mušky taky, ale u pachnod se mi objevěj vždycky až když tam je nějakej chcíplej brouk. na živé brouky, kukly nebo larvy mi vůbec nejdou. Jinak co se týče vlhkosti, tak substrát mám fakt jenom mírně vlhký.

Dobře, děkuji vám oběma (JaBula, Aurifer) za rady a tipy :-)

Na tu vlhkost si už dám pozor a kukly budu nechávat navrchu na substrátu.

Co se týče těch larev much - našel jsem je v jedné kukle u ještě živé larvy, tak jsem z toho vyvodil, že je parazitovaly, ale mohla to být i náhoda.

Ono když už tam něco smrdí, nalítnou tam, nakladou mrak vajec a vylíhnuté larvy prostě hledají co by mohly ještě zakousnout - ale do tvrdého kokonu by se nedostali, měl jsi to fakt moc mokrý.

přesně tak- ty vylíhlé larvy se pak jsou schopné dát z hladu i do zdravých zvířat, kde se do nich dostanou třeba přirozenýma tělesnýma otvorama. ale mouchy tam musí nalákat něco smrdícího.