Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Takydromus sexlineatus - naléhavé

Zdravím,

dne 10.9. jsem si na aqua-terra ostrava pořídila dva páry takydromů sexlineatů a problem ční v tom, že dodnes se mi stále nerozežrali. Nabízím jim cvrčky schválené přímo jejich chovatelem, ale oni je ignorují, cvrček by po nich mohl i "skákat".

Terárium mám 45x45x60 s žárovkou na výhřev a se zářivkou ReptiGlo 2.0, teplotu mají kolem 25 stupňů, pod žárovkou i víc, v teráriu mají větev na šplhání a jsou na novinách. Terárium mám poblíž okna. Miska s vodou je samozřejmostí, vídám je, jak z ní pijí. Takydromové často šplhají po terárku (je síťované), i po větvi, kde je vídám i ležet naproti sobě i na sobě.

Ale včera mi bohužel umřel jeden sameček, byl znatelně menší než ostatní ještěrky, takže asik byl i slabší, ale už nechci, aby mi umřeli i ti ostatní.

Napadlo mě zkusit je krmit cvrčkami z pinzety, ale když si je nevemou normálně, tak nevím, jestli je vemou i tak. Je nějaký způsob, jak je nakrmit? Nejlépe nenásilnou cestou, nechci je zbytečně stresovat. A ani nevím, jak přesně u těchto drobků jim ty tlamičky mám otevírat...

A žerou i něco jiného, než cvrčky? A jestli ano, co? Potřebuji, aby se nažrali...

loading...

Takydromové jsou obecně celkem pažravý ještěrky.Sežerou cokoliv co přemůžou. Máš je z odchovu nebo import? Ty cvrčky jim pouštíš do terária nebo je dáváš do nějaký misky? Víš jistě, že nežerou? Jak často rosíš? Dej sem fotku terárka...

Co je to za cvrčky, že byli ráno mrtví??? A počítáš je, nebo jak víš přesně jestli žerou nebo ne? Nemáš v tom terárku nějakou chemii nebo něco co by ty cvrčky sejmulo? Zkusil bych sehnat neprodleně jiný cvrčky, nejlíp z jinýho zdroje. A neobaluj je v ničem. Taky jim nemusej jet ty vitamíny.Tu fotku terárka přidej...

Když byli ještě čtyři, dávala jsem jim cvrčky dva pro jednoho a na druhý den jsem je tam viděla mrtvé... Takže je nemám v ničem obalovat? Nebudou jim chybět vitamíny? V teráriu byl kdysi použit frontline, ale tomu je už víc jak tři měsíce a vymývala jsem to pečlivě pod proudem vody a také bylo větrané... A před tím, než jsem do něj dala ještěrky, celé terárium jsem vymyla...

Mám doma 1,1 T. sexlineatus a žerou mi perfektně.Rosíš jim terárium,nejsou dehydrovaní?Krmím cvrčky,šváby,moučný červy(moučňáky pouze občas).Zkus jim nachytat mouchy.Kdykoliv vidím mouchu chytím ji a dám ji do terária,Takydromové běhají a skáčou jak diví,aby jí chytili.Létavý hmyz je 100% vyprovokuje k lovu,ale taky to chce rosit.

Pokud by vůbec nežrali, tak touhle dobou budou již mrtví všichni. Pro ně je víc jak týden bez potravy smrtelný. Oni Takydromové jsou dost agilní a žravá zvířata, jak už psal Cejna, pokud mají vyhovující podmínky. A pokud nejsou, tak je něco špatně. Co se týče toho chcípání cvrčků, tak v krabičce ti cvrčci nechcípají? Pokud ne, jenom v teráriu, tak tam je nějaký problém a ten zřejmě zapříčiňuje i ty potíže těch ještěrek. Nemáš tam třeba dané čerstvě koupené kytky z květinářství? ta větev co tam mají, nebyla nějak ošetřená? Máš tam nějaké umělé rostliny? Nestojí to terárko v průvanu (pokud dobře chápu, že je ze síťoviny)? JInak na dno je lepší jim dát substrát, oni dost lezou i po zemi a na novinách jim to zbytečně klouže, což je může stresovat.

No, mně taky napadlo, že to prostě můžou být zvířata z importu, která jsou v takovém stavu, že už jim není pomoci. Takových zvířat se u nás prodává hodně a zrovna tento druh se často vozí. Že prodejce říkal, že jsou z odchovu, to je běžná věc, někteří prodejci importů lžou jak když tisknou. Pokud jsou zvířata dehydrovaná, parazitovaná a k tomu ještě vystresovaná, tak to na nich nemusí být úplně dobře vidět (zvlášť když s chovem tohoto druhu nemáš zkušenosti a nevíš, jak vypadají zdraví jedinci).
Ale každopádně bych to nevzdával, to je jen jedna z možností a snad to není ta správná. Ostatní rady, které tady padly, jsou všechny smysluplné a mně napadlo taky něco na způsob létající potravu, něco jedovatého na kytkách, předmětech v terárku, dát jim substrát, rosit... Držím pěsti a snad to dobře dopadne!

Ona to mohla být zvířata z importu koupená v dobrém stavu, ve špatném už by touhle dobou zřejmě dávno nežila- pokud jsou koupení v horším stavu, tak pokud se nedostanou do ideálních podmínek, tak většinou exnou během několika málo dnů po koupi. Což teda často exnou i v těch dobrých podmínkách, hlavně čerstvě vykladené samice už často nenaberou dost síly na přežití. Pokud byli v dobrém stavu, ale je něco špatně s ubikací, tak trvá o něco dýl, než se zdevastují natolik, aby padli. Je fakt, že Takydromové teda zrovna nejsou zvířata ideální do síťových terárií, spíš jim vyhovuje klasické dobře větrané terárko s dostatkem úkrytů, větvičkama a spletí živých nebo umělých rostlin, vlhkým chuchvalcem mechu atd. Oni nežijou na stromech, ale ve vysoké trávě.

Substrát jsem právě chtěla kouit, ale bohužel jej na burze neměli.

Vše chci co nejrychleji napravit, už se sháním po nějakém lepším teráriu a osvětlení. A jestli takydromové umíraj už po týdnu nežraní, nakonec mi asi budou žrát, protože už je mám kolem dvou týdnů a ještěrky bývají aktivní.

Substrát jsem právě chtěla kouit, ale bohužel jej na burze neměli.

Vše chci co nejrychleji napravit, už se sháním po nějakém lepším teráriu a osvětlení. A jestli takydromové umíraj už po týdnu nežraní, nakonec mi asi budou žrát

Upřímně, tos všechno měla mít zařízené, nežs je koupila a ne to začít zařizovat po 14 dnech, když začali chcípat, Takydromové zrovna nejsou zvířata, co ti budou 14 dní skvěle fungovat v nouzovce. obzvlášť ne v nouzovce, která nevyhovuje jejich potřebám. To už by byl lepší perforovaný plastbox s navrchu hozenou podlinkou, miskou na vodu, mechem a rašelinou na dně a nějakou umělou nebo živou kytkou, než ten síťák. Ten je dobrej pro některý chamíky nebo třeba Abronie, ale pro Takydromy zrovna moc ne. takže se zas tak nelze divit, že už 1 zvíře zařvalo, ikdyž by to byl třeba opravdu odchov a ne import. Co se týče toho úhynu cvrčků, tak ještě mne tak napadlo- to v terku chcípou, ikdyž jim dáš neobalené ve vitamínech? Pokud ne, tak to může být jenom tím obalením v přípravku, menší cvrčci se jím často udusej dřív, než se stihnou očistit. Další věc je ta, že pokud jsou cvrčci na ještěrky velcí, tak (nejen) takydromové, když už jsou trochu nažraní, tak je někdy jenom kousnou a nechají být, přičemž cvrček pak stejně chcípne.. Jinak co se týče toho substrátu a kytek, tak jak už tu psali kolegové kolem.

Tak já jsem se ptala chovatele, od kterého je mám, v čem bych je mohla mít. Kdyby mi řekl, že síťované terárium je pro ně nevhodné, nebrala bych je a to jsem se na to ptala. Ty cvrčky, co umíraly, jsem obalovala ve vitamínech, tak je možné, že se tím zadusily; když jsem je našla mrtvé, stále na sobě měly ty vitaminy. Ale teď koukám, že mi začínají aktivně lovit cvrčky, které jsem jim dala a neobalovala jsem je ve vitamínech.

Tak to buď ráda a raději jim urychleně udělej vyhovující ubikaci. On ti může kdekdo poradit kdeco, aby to prodal...obzvlášť pokud to ani není chovatel, ale jenom prodejce zvířat. Ti někdy ani neví, co vlastně prodávají a jakou to potřebuje péči.

Zajdi do nějakýho hobby marketu, kup si pytlík písku a pytlík rašeliny, smíchej to a šup s tím do terárka. Můžeš na to položit kousky mechu, chomáč rašeliníku, nějaký listí. Dal bych tam třeba ficus pumila,docela rádi v něm lezou. Ty větvičky jsou z jakýho keře? I když by tam problém bejt neměl, podle mě. A co ty cvrčkové? Chcípaj i v krabičce, nebo jen v tera?? Jo a jestli je to terárko sí'tovaný ze všech stran, tak bych nějakou stranu zakryl, nebo terárko postavil někam ke zdi. Průvan by jim mohl taky vadit. A ty teploty v terárku co jsi psala jsou změřený nebo jen orientační? Kdyžtak to změř v prostoru tera i pod žárovkou.

Průvan tu nemám, větvičky jsou z keře u lesa, nevím, co je to za druh a pole tu nemáme. Teď jsem zkoušela jim dát cvrčky a jedna z ještěrek si už cvrčka hned chytla, druhá nevím, je schovaná pod novinama a třetí odpočívá na větvičce.
Cvrčci v krabičce nechcípají. Čím bych ty stěny mohla zakrýt? UIž mě to také napadlo...

Stěny můžeš zakrýt zvenku třeba nějakou folií, na zkoušku. Noviny ještě dnes vyhoď, terárko radši ještě jednou vymej a dej tam substrát. Tu větvičku bych pro sichr vyhodil a buď tam dal jinou odjinud, nebo místo ní nějakou kytku, o který víš, že není chemicky ošetřená. Co ty teploty?

což je taky možný. Ovšem teda koupit zvířata, nic o nich nevědět, do něčeho je dát, aniž by vůbec byly zjištěný podmínky, co v té ubikaci jsou a pak se divit, že moc nefungujou je teda mazec....:.(

Taky se připojím, teď máme většinou tak22-24°C, v místnosti s terárkama, kde teď sedím a dělám prezentace do práce, je 23,2°C, jak ukazuje meteostanice, a to je tak klasika. V zimě je většinou kolem 21°C. Jinak s tou zimou je to fakt, Cejna to podle mě trefil, chce to fakt hřející žárovku, ReptiGlo dodá UV, ale tepla moc ne. A zrovna takydromové se hřejou rádi.

ale dál od žárovky je kolem těch 24-25 stupňů, blíže k ní je více...

Všichni se ti tady snažíme pomoct, ale aby naše pomoc mohle bejt alespoň trochu efektivní je potřeba nám dodávat taky trochu přesnější informace. Ty teploty jsi už konečně změřila nebo je to jen tvůj pocit? Vono to z tebe leze taky jak z chlupatý deky. Už jsi jim dala do tera nějakej ten substrát?

Ja tu mam aktualne bez "primeho" vytapeni 25C, ale teraria (zejmena varani) delaj svuj kus prace.. Taky zatepleni k tomu prispiva. V zime (topeni nezapimam) tu mam zhruba 22C a kdyz vetram, tak se dostanu k tem dvaceti (na chvili).. Holt panelakovej produkt no..

Jinak me udivuje, ze nikdo da jesterky do sitoveho teraria a nema zjisteno co potrebuji pred porizenim, pritom to neni zadna veda a chova je tu hodne znamych lidi.. Melda,Aurifer,Cejna etc.. tak se stacilo zeptat pripadne juknout na jejich stranky..

A říkala jsem něco o tom, že terárium bych neměla zařízené? Osvětlení jsem měla, vše ostatní také, jen substrát ne. A kdyby mi ten chovatel řekl, že do síťového terária nepatří, nekupovala bych je.
Ano, možná jsem udělala chybu, že jsem si je vzala zrovna od tohoto chovatele, ale vše se teď pokouším napravit. Hold se najdou i takoví chovatelé, kteří ze zvířat chtěj jen peníze a na pohled to člověk nepozná, já do hlavy jiným nevidím.

No ja zas nepsal nic o tom, ze teraium je nezarizene, ale ze je sitove.. Jde o to, ze i kdyz prodejce muze byt jaky chce, je ZAKLADNI VEC si nastudovat podminky chovu PRED PORIZENIM ZVIRETE.. Ne se ptat na posledni chvili prodejce na burze. Kdyz si neco porizuju sam, tak uz vim jak se mam o zvire postarat a prodejce se maximalne zeptam pro zajimavost jak je drzel on, kdy je naposledy krmil a treba na posledni svlek.. a pod. Nemyslim to zle, ale kdyz si to priste lepe poladite, tak vse pujde mnohem lepe a treba i bez umrti zvirete.. ;-)

V tom máte pravdu, já si něco nastudovala, hlavně na webu od Meldy a včera jsem se s ním i radila. Jde o to, že tehdy jsem ještě plně neměla v plánu je koupit, ale když mi ten prodejce řekl, že mohou být i v tomto teráriu, nakonec jsem je vzala, což možná byla i ta chyba, kterou si uvědomuji a proto chci udělat vše, co je v mých silách, abych to napravila. Už jsem jim vyměnila noviny za substrát, vyměnila jsem jim i ty větvičky, teď tam mají jednu velkou a dvě menší na lezení, všimla jsemsi, že na nich už i leží nebo teď zrovna mi běhají po síti.

K tomu úmrtí toho samečka... Na burze jsem si toho moc nevšimla, ještěrky byly spíše schované v hoblinkách, ale doma jsem si všimla, že je oproti ostatním hodně malinký, tak je možné, že to byl slabší jedinec... Také nebýval moc aktivní oproti ostatním...

Tak to rad slysim. :-) Hlavne ze je zlepseni na ceste a budou uz snad jesterky delat jen radost.. K tomu umrti je to mozne, clovek co nema cvicene oko, muze prehlednout nake vlastnosti zvirete, kdyz s tim druhem nema osobni zkusenosti. Take se mi stalo, zvire je teda na zivu, ale do chovu ho nepouziji. A bylo to za hodne penez.. Tak at se dari a Melda je moudrym radcem, jesterky to je jeho.. ;-) Priste vemte u nej a nebudete zklamana v zadnem ohledu..

Vzala bych, ale já jsem z Moravy, což je přeci jen kus cesty a jelikož jsem ještě student, nemám se jak dostat až do Plzně. Kdybych byla blíže, určitě bych si je koupila od něj :) Děkuji za každou radu a opravdu udělám vše, co je v mých silách, abych své chyby napravila.

No ja zas tak moc neporadil.. Nechovam je, ale omlouvam se take za mozna velkou kritiku,ale nemam rad kdyz nekdo kupuje zvirata na burze a pak nevi co s nimi.. Coz tady zas tak neni, snaha se ceni a zkusenost je vlastnost trvala.. :-) Do Plzne je to kus cesty, ale zase u Meldy je se na co divat (taky musim napravit) tak se to da vzit formou vyletu. :-) Snad me Melda nesezre za ziva :-D Tak at se dari, sezene se samec a pak budou nake odchovy.. ;-)

To,že křoví roste um lesa neznamená,že tam není chemie.Pokud tam je poblíž pole,může být stříkané nějakou chemikálií. Vykašli se na kupovaný substrát.Mě se osvědčila směs rašelina+písek 1:1 a mám v tom i volně zasazené rostliny
Epipremnum pinnatum (Potos)který v tom roste nádherně.Nehnojím ho,pouze rosím a tím i udržuji vlhký(ne mokrý) substrát.

Tak už takydromové jsou už pár dní v novém teráriu velikostí 30x30x40, substrát je půl napůl cca modřínová kůra a písek, osvětlení mají uv zářivku ReptiGlo 2,0 a žárovku 25W, teplota je v okolí 27-28 stupňů, pod žárovkou 32 stupňů, vlhčím každý večer, krmím co dva tři dny cca šesti cvrčky středně velkými.

Ještěrky krásně papají, když neodpočívají, aktivně prozkoumávají terárium a šplhají.

Přikládám foto terária i ještěrek, jsou trochu nekvalitní, foceno z mobilu. Tento týden, nejlépe už zítra do terária ještě půjdu sehnat nějakou zeleň, uvažuji spíše nad umělou, přidám ještě větvičky a na příští teraburze koupím buďto mech nebo rašeliník :)

http://www.upnito.sk/imggal.php?viewGallery=c76f6b e273c6301d948f5d695c12df5c

P.S. jestli tam mám něco špatného nebo tak, prosím, napište mi to, ihned to správím, doplník či odstraním.

tak ono tohle zařízení jim takhle bude stačit, na to, aby v tom fungovali. Ale kdyby to mělo upravené stěny a pozadí, aby po tom mohli šplhat, bylo by to podstatně lepší a líp by to i vypadalo. navíc co se týče toho dna- kombinace kůra/písek je dobrá, ale ve směsi. Normálně to promýchej (co to je za písek?) oni se totiž s volným pískem v přírodě nesetkají, žijou v travách a křovinách. Co se týče toho reptigla 2.0 tak kdyby tam nebylo, to vyjde na stejno...to je jako zdroj UV staršně málo a je potřeba počítat s tim, že holky až začnou klást, tak budou mít velkou spotřebu vápníku. Navíc ono to tam není vidět-ale není ten UV zdroj, mimo terárko, přez sklo? Jinak teplota v prostoru je zbytečně vysoká, pod zdrojem OK, ale v prostoru by mělo být tak těch 26°C a místy může být i míň..

Tu ReptiGlo mám danou nad větrací síťkou. Dobře, substrát promíchám, písek jsem kupovala ze zverimexu, je určen jak pro akvária, tak i pro terária, je křemičitý, zrnka o velikosti 0,8mm. Pro šplhání chci právě sehnat ještě další větvičky, pozadí bych moc nebrala kvůli schovávání cvrčků, mám s tím špatnou zkušenost od pagekonů. Ale na větvičky musím počkat, až to venku trochu proschne, teď u nás docela pršelo.

A ještě bych měla otázku ohledně cvrčků a obalování ve vitamínech, mám cvrčky obalovat pokaždé při krmení, nebo jen jednou za čas? naprříklad jednou za týden či dva?

Pokud je přez větrací síťku, tak se dovnitř prakticky žádné UV nedostane- sám o sobě je to slabý zdroj, který vyzařuje jen na pár cm kolem sebe, něco mřížka odrazí, něco pohltí a výsledek je 00prd. Zdroje UV patří dovnitř, nebo pokud bys měla třeba síťovaný vršek, tak by to bylo použitelné, ale klasická větrací mřížka to uplně odstíní. Co se týče pozadí, tak ono se dá udělat i tak, aby bylo strukturované a ještěrky mohly lézt, ale bez štěrbin, do kterých by zalezli cvrčci, ne? Stačí použít hlavu.

Co se týče toho obalení ve vitamínech, tak nemusíš obalovat každé krmení. Klidně ob 2-3. Jinak tyhle malé druhy je lepší krmit denně menším množstvím kořisti, než ob 2-3 dny větším.

Ano, s tím pozadím vím, že to tak jde, ale měla jsem terária s pozadím bez štěrbin a stejně se v tom cvrčci ztratili, kor když to nejsou dospělí, kteří vidět jdou víceméně i na tom pozadí... Ale pouvažuji nad tím.

S tím UV vím, že tam toho moc neprojde, jestli vůbec a kor ta síťka... Ale aspoň jim to tam dodává světlo, kor když je teď často zataženo a slunce nikde :-D A podle mne je lepší, když tam mají světlo, než-li by byli ve tmě.

To samozřejmě ano, jsou to světlomilná zvířata a ve tmě by nefungovala, ale ono víc svetla jim dodá obyčejná podlinka do kuchyně položená nahoře na terárku, než ta mžourka 2.0 ;-)

podlinka se říká tomu světlu do kuchyně, co se dává pod linku ;-) stačí nějaká v délce, aby pasovala na to terárko....mají je v elektru nebo kdekoliv, kde prodávají svítidla. Uv bez zavedení do terária je zbytečné dávat, páč sklo ho prostě pohltí...jinak to nejde.