Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hroznýš ???

Zdravím chtěl bych Vás poprosit o pár rad.Máme doma hroznýše ale nikdo mi nebyl schopný přesně říct o jaký druh jde, podle meho jde o Boa Constrictor, je to tak?Jaké délky a jakého věku se dožívají?Momentálně máme starší teráriu a je zapotřebí nové proto by mě zajímalo jaký vyhovujicí rozměr terária by měl byt pro dospělého jedince.Bude se jednat o nějaké takové to hezčí terárko ne jen holé stěny,lampa a voda.Zda je lepší pro něj terárium vysoké nebo spíše dlouhé.Teplotu ted udržuji od 28-35 přes den v noci od 25 do 28 stupňů.Jakou vlhkost v terárku dodržovat.rosím 2x denně a svítím 10 - 12 hod.Děkuji všem

loading...

Je to mimino B. constrictor. Dorůstají v závislosti na poddruhu od 1,5 do 4m (ale většina hranici 3m nepřekoná). Dožít se může klidně 15, 20 i více let. v teráriu je vhodné udržovat různou teplotu na různých místech = tak těch 22-24 v nejchladnějším koutě a přes těch 30 na výhřevném místě pod lampou. V noci stačí pokles na pohojovou teplotu. Výška terária nemusí být závratná, ale mláďta šplhají docela rády, sakra proč to tu vypisuju

http://www.google.cz/#hl=cs&cp=7&gs_id=h&xhr=t&q=b oa+constrictor&pf=p&sclient=psy-ab&biw=1366&bih=56 6&source=hp&pbx=1&oq=boa+con&aq=0&aqi=g4&aql=&gs_s m=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=954f84 e1ebc812e7

http://www.google.cz/#hl=cs&cp=6&gs_id=16&xhr=t&q= hrozn%C3%BD%C5%A1+kr%C3%A1lovsk%C3%BD&pq=boa+const rictor&pf=p&sclient=psy-ab&source=hp&pbx=1&oq=hroz n%C3%BD&aq=0&aqi=g4&aql=&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,o r.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=954f84e1ebc812e7&biw=1366&b ih=566

DRUH je skutečně Boa constrictor. Věk je značně individuální (rekordně se hroznýš snad dožil něco kolem 40ti let). Řekl bych, že se průměrně v zajetí dožívají mezi 15 a 25 lety. Záleží na zvířeti a hlavně na péči (správné podmínky a krmení, atd.). Vyhovující rozměr - je tu vlákno první pomoci. Nějaká ta literatura by taky nebyla špatná... K tomuhle je těch informací všude moře. Ale zhruba takhle: Záleží na poddruhu, pohlaví a velikosti. Pro adultního samce menších rozměrů (třeba do 150 cm dlouhý B. c. i.) by stačilo terárium o rozměrech 120x60x60. Ale pro velikou samici "mixáka", která má třeba 260 cm bych zbudoval terárium o rozměrech 200x80x100. Udávané rozměry jsou orientační. Hlavně aby v tom hezkém teráriu měl všechno, co potřebuje. Hlavně ať má vedle osvitu a zdroje tepla nějakou tu polici, větve a pozadí (když už chceš, aby to vypadalo lépe). Rostliny bych k B. c. nedával - zničí je (zvlášť, až vyroste). Dlouhé je samozřejmost - je to mohutný had, takže potřebuje plochu (terária na výšku jsou vhodné pro stromové hady - psohlavci, různé druhy chřestýšovců, atd.). Také rád šplhá, ale není to vyloženě stromový had - takže tam umísti nějaké větve na šplhání a police by také nebyla od věci. Prostě, zbuduj mu "podélné" terárium, kde bude dodržena určitá výška. Ta teplota se mi zdá nějak vysoká (zvlášť ta noční). 28 v noci je docela palba. Stačilo by 24 - 30 °C (s tím, že nějakých 24 °C máš v chladnější části a pod žárovkou těch 35 °C) přes den a v noci klidně nějakých 21 - 24 °C. V noci bych mu rozhodně ubral. Ty příliš vysoké teploty nejsou pro hady vůbec nic dobrého. Vlhkost bych udržoval na 60 - 65. Nepíšeš, jakou tam teď máš. Ani nevím, jak hodně rosíš a jaký máš substrát,... Kup si nějakou knihu. Projeď stránky a vlákna tady a dozvíš se spoustu informací.

Vodopád k "hroznovi" nedoporučuji.

Knihu mám hroznýš královský od Ondřeje Hese.Chtěl jsem ale názory ostatních chovatelů i když si myslím že kniha je velice dobře zpracováná.Rosím 2x-3x denně rozprašovačem.Substrár mám lignocel s vermikulitem takový trošku mix poměr nevím.Jediné co mi tam chybí teď je police ale to proto že to terárko nebylo určeno hadovi proto chci udělat přes zimu nové.Rostlinu jsou uvažoval jen jednu a to bromélii ta by měla vydržet a jak ji zničí hold tak ji zničí :-D jinak už ted tam mám jen umělou kvetenu.zkusím hodit foto.Myslel jsem že mu tam udělám nádrž vestavěnou na vodu takovou jako misku kde bych dal čerpadelko a vyhnal to nahoru jako vodopádek nebo kaskádu která by to podle mého i lépe rosila a vytvařela vlhkost.Ted u toho terárko co mám tak to jezírko co je v rohu už je zrušené a nahrazené keramickou miskou.Jinak topný kámen používám jen přes noc když nesvítí lampa tak na udržení teploty dnes ho teda vypnu aby teplota klesla a uvidím kolik tam bud v noci

Umělé rostliny budou asi lepší... Pro živou zeleň bys musel mít osvit. Lignocel k hadům nedoporučuji. Zvlášť pokud bys ho měl krmit v teráriu. Stejně bych ho vyndal. Rašelina s pískem, bukové štěpky, hobliny, noviny,... To všechno ano. Lignocel ven! K hroznýšovi a do takového typu terária bych se s vodopádem neobtěžoval. Máš to účelové. Kdybys dělal velikou biotopovou vitrínu s rostlinstvem a se vším všudy, tak proč ne (ale do standardního "malého" terária...). Stačí porosit. Tu vlhkost 60 udržíš jako nic. Určitě bych na noc vypínal a tu teplotu ubral.

dobré rady nad zlato takže bukové štěpky.Jsem chytřejší lignocel mi totiž zbyl doma takže ven s ním!!!!!provedu.Právě že jsem uvažoval o nějaké velké biotopové vitríně ale zatím mám čas než doroste.ted to mám 100cm dlohé 40cm hloubka 60 výška.když vidím že se bude svlékat vlhčím častějic a zatím bez problému.takže když budu uvažovat do budoucna o terárku bude dostačující rozměr 170cm délka 60 hloubka 80 výška?nebo větší hloubku?

Marty - 30cm je v pohodě .. :-) Tvé rozměry jsou v pohodě ,akorád bych se vybodl na tu zadní stěnu která ti sežere 10cm hloubky , 50 cm už je v celku málo ,ale i tak by se dalo ... Udělej zadní stěnu třeba z korku či kůry ,zabere ti to méně hloubky ... 2m výška je zbytečná ,bohatě postačí těch 50-60 cm a vleze se ti tam i police ...

Osobně používám terárko z 22mm OSB desek o vnitřních rozměrech 200X80X100. V polovině výšky je přes celou délku terárka police, která je na různých místech různě široká. Ještě více tak zvětšuje prostor využívaný hady. Přístup na ni usnadňují ořechové větve. Na dně je vlepena vana z linolea. Vyhřívací místo je vybaveno 60W bodovkou která tuto část terária i osvětluje. O zbytek se stará sluníčko, občas když potřebuji zapínám i 11W úspornou žárovku. 6W topný kámen jsem zrušil - podle mne byl již zbytečný. Jako substrát používám lignocel, ale včera jsem jej překryl vrstvou dubového listí, mám tam i několik kamenů a oblázků. Velký plastový kočičí záchod slouží jako bazén/napáječka. Zadní stěnu jsem vyřešil pouze nátěrem a jako dekoraci jsem umístil plastové rostliny.
Žárovka jede 12 hodin přes sezonu až postupně na 9 v zimě. Teplota na stěně u žárovky je 30 st. takže pod ní i více, teplota v opačném koutě při dně nepřesáhne 24. Vlhkost nad nádrží je 60-70%. Občas rosím, ale substrát udržuji suchý.
Terárko obývá pár B. constrictor. Samice má teď přes 180cm, samec je menší a stále se ten prostor jeví jako luxusní.
Vypadají spokojeně, svlékají se v celku, krásně žerou, takže předpokládám, že jim tento systém vyhovuje. Terárko vypadá jak takž dekorativně a to při zachování jisté hygieničnosti, snadné přístupnosti a ani případná manipulace s hady není příliš složitá a o to mi šlo. Jinak hodně štěstí při čerpání informací. Je jich mnoho, protože problematika chovu B. constrictor je jednou z nejlépe propracovaných.

http://www.reptarium.cz/profiles/3512/photogallery /26435

http://www.kopcoviczoo.websnadno.cz/Fotogalerie.ht ml?fotka=49#foto

jak velkou tam máš větrací mřížku abych to nepřehnal na svém a nedělal mu zbytečněj průvan a naopak abych to neměl malé a nevětralo to.Jinak dnes jsem stanovil přesné rozměry na 180d x60h x 80v ale výšku můžu ještě klidně zvětšit to je jidiný rozměr který nemám limitován místnosti

Nemám klasickou mřížku - ostatní mě asi ukamenují, ale mě tento systém vyhovuje. Mám v jedné stěně vyvrtané otvory o průměru..já nevím, tak 8mm. Jedna ta plocha má cca 30X30 a jdou 2 vedle sebe spíše u dna a další dvě vedle sebe u stropu. Těch otvorů je na té jedné ploše nějakých 150 a musím zaklepat - při zachování vlhkosti, jakou tam mám (60=70%) nemám problém s plísní.

Bude se jednat o nějaké takové to hezčí terárko ne jen holé stěny,lampa a voda.Zda je lepší pro něj terárium vysoké nebo spíše dlouhé.

z tohoto důvodu nemohu souhlasit s výškou terárka navrhovanou Filipem,

30cm je v pohodě ..

protože , pokud má terárko sloužit , krom jiného, jako dekorace v bytě, tak 30 cm mi připadá (z estetického hlediska) jako naprostá katastrofa. Pokud tomu nic nebrání, tak bych volil výšku od 60 cm do 1m. Nechá se lépe rozčlenit policemi, případně větví a hroznýš si může vybrat místo, kde se bude cítit nejlépe.

[http://tera.poradna.net/file/view/9828-hog-island- boa-14-jpg]

Ahoj,

v příspěvku výše uvádím, že hobliny jsou jako substrát možné. Já bych sáhl určitě po těch bukových. Ale dej tam větší hobliny - ne žádné prťavé nebo ten prach - není to pro hada dobré na dýchání, všude se to dostane, je to prašné, atd.

Jinak k tebou udávaným rozměrům bych přední větrací mřížku udělal klidně mezi 4 a 5 cm (děrovaný plech s 2 mm otvory) a horní tak mezi 9 a 14 cm (jemné pletivo). Namátkou takhle... Třeba. Bude ti to dobře držet potřebné klima a vhodnou vlhkost.

Tu výšku (pokud chceš, aby to vypadalo)bych určitě volil mezi 60 a 100 cm. Tvůj hroznýš tím rozhodne nepohrdne. Naopak ti připraví spoustu skvělých zážitků, když ho budeš pozorovat v prostornějším teráriu.

Ne. Myslím tím šířku! Je to obdélník. Mřížku dáš přeci podélně přes celou přední i zadní stěnu. Takže to bude třeba 4x180 cm vepředu a 12x180 cm nahoře. Ta mřížka se dává většinou podélně. Mě to takhle vyhovuje. Obdélník by šel vepředu krkolomně. A je lepší mít větrání dole na přední straně a nahoře vzadu. A rovnoměrné.

Ještě jsem se chtěl zeptat mám doma velké množství vermikulitu myslíš že ho mohu použít jako podestýlku?Doporučujou to jako podestýlku pod vejce v inkubatorech (dobrý tepelný izolant) dnes mi říkal i borec ve zverimexu že je to dobré ale myslel si že to chci u něj koupit a není to zrovná levné tak mi mohl navykládat bludy.