Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama vousatá : chování

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat na dotaz ohledně mé agamy.
agamka se mi podivně zbarvila. Nyní je šedo- zelená a postupně občas zčerná. lehne si na bříško, pak zakloní hlavu směrem na záda, až se následně překulí a valí sudy. a to udělá např. 3 krát za sebou. Můžete mi prosím poradit co s tím. Jo a ještě je poměrně sama vyděšená a otvírá na mě pusu když si jí chci pohladit, jako by chtěla zaútočit.
Předem děkuji za odpověd.

Máme dvě agamy. Obě dvě jsou narozené 1.7.2011 a jsou od narození spolu.Agamy spolu vycházejí dobře. Terárium je 1 metr dlouhé a svítíme jim asi 10 hodin denně. Začala to dělat nedávno. a co mě ještě zaráží že ta co má tyto příznaky je dvakrát větší než ta druhá. krmeny jsou cvrčky, červíky a ledovým salátem.

A teplota? jaký máš UV?
jaký máš substrát? a taky by bylo vhodné napsat i ostatní rozměry terárka, že má jeden metr je hezký, ale když má 20 cm hloubku tak je stejně k...
Co různé ukryty, já vím že nejsi idiot aby to tam agamy neměly, ale bylo by vhodné napsat úplně všechno.

zbytečné rozhodně nejsou, určitě je tam dej. nejlíp jak na teplém, tak na studeném místě, ať si má agama možnost vybrat. Ono dospělá zvířata (pokud jsou sólo) a už jsou náležitě otrslá, tak úkryty moc nevyužívají, ale pro mláďata jsou hlavně ze začátku úkryty důležité. i pro zvířata chovaná v párech nebo ve skupinách, aby měla možnost se případně jedno druhému vyhnout.

No, dle mne zbytecne jsou, mladata spis oceni neco na co budou moct vylezt - proto davame vzdy do odchovny "agamovnik" - drevena kulatina s podstavcem omotana provazem, nahore s umelou kytkou. Vsechny mladata na tom spi, takze vecer je nima vylozene oveseny. V ukrytech by se jim schovaval hmyz, nebyla by nad nimi kontrola - nebo se zbytecnym stresovanim. U dospelych se nam to taky moc neosvedcilo, kdyz samec "blbne" tak bude dorazet klidne i do toho ukrytu. Neco ty nase dospele maji, ale absolutne nevyuzivaji - preferujou plosinky, vetev. I kdyz spolu "nemluvi" - nejvyssi plosinka v koute = "trucovna"...

- jen muj osobni nazor, nenutim

já používala jako úkryty pro prcky (používám je v odchovnách a karanténách pro malá zvířata dodnes) takové ty plastikové přihrádky do kufříků na nářadí. Je do nich vidět, nemusí se zvedat a zvířeti poskytnou soukromí. Jsou lehké, dají se dobře mýt a desinfikovat. Navíc se nahoru dá položit miska na vodu a zvířata si do ní nenahrnou písek. Já sice měla F1, ne "domestikované vousatky" a to zdaleka nebyl ten dnešní "ještěr blbec", ale ono pro začátek, když si někdo přinese dom agamku, tak je rozhodně lepší, když jí ty úkryty dá. Protože se zvíře snáz zbaví stresu a pak tu u přemýšlejícího novopečeného majitele možná odpadnou ty dotazy, proč nová agamka nepapá. Samozřejmě když vytáhneš mláďata z inkubátoru a dáš je do odchovny, kde to znají od narození a žádný stres ještě nikdy nezažily, tak ten úkryt na zklidnění nervů nepotřebujou, to je jasný ;-)

Dobře, já mám pod vyhřívacím místem (kámen, který je jednou stranou položený na jiném kameni) skulinku, kam se může bez problémů dostat a nezavalí jí to.. a na druhé straně, kde je menší teplota (25-27°C) kořen na lezení, pod který se může také dostat. Ale jako úkryt, kam by mohla vlézt a nikdo by ji ani neviděl to nemá.. Teď mám dilema, jestli mám nějaký koupit nebo ne.:-)

víš co? vyfoť terárko a vyfoť agamu a pak sem dej ty fotky ;-)a krom fotek taky napiš, jaké maj v tom terárku teploty, v různých místech.

valí sudy

Tohle mi není uplně jané.. Jako že si doslova lehne na záda a otáčí se kolem své osy?
A tohle dělá naprosto sama od sebe?
Slyšel jsem o něčem podobném ale to bylo jen při krmení a agama měla problém s orientací a zaměřit potravu.

Pořádně popiš o co tě tu žádali.
Oči má normální?Extrémě silné UVB prej může poškodit zrak.
Při krmení se chová také normálně a žere jako dřív?

Edit.
Já mám jako úkryt převys docela nízko nad pískem.
Občas tam spí furt a jindy se tam neukážou měsíc.
Když jim zhasne veškeré světlo naráz tak chrápou tam kde ležely .. když jim malonko přisvítím a simuluji stmívání,tak si něco najdou .. ale to je jen takovej postřeh :-D