Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zacatek s teraristikou - felsumky

Ahoj,
chtel bych se ponorit do uzaseneho sveta teraristiky a zacit s mym prvnim terarkem. Hodne jsem toho nacetl, neco mam i vybrano, ale byl bych rad za ujasneni par veci, abych je netrapil, ale poskytl dobry domov.
Zacal jsem uvazovat o P. magakascariensis g. nicmene jim podle me nedokazu poskytnout dostatecne velke terarko :(
Mam ale spadeno na parek P. klemerii, ktere chova znameho znamy a byly mi doporuceny jako dobra varianta na zacatek. Puvodne jsem chtel P. laticauda laticauda, nicmene tam by udajne nebyl chov tak bezproblemovy, navic by asi bylo tezsi je sehnat.
Chtel bych poridit terarko Exo Terra Natural Terrarium Mini/Tall (35x35x45) a k nemu jeste kryt na jednu kompaktni zarivku. Tady je muj prvni problem, neumim se rozhodnout, jakou tam osadit, doporucuje se kombinace Repti Glo 2 a 5, nicmene mam pouze jedinou objimku, tak nevim, cemu dat prednost. Pripadne svitit jeste jinak?
S tim souvisi i vyhrev, kompaktni zarivka asi terarko dostatecne neprohreje, co by rekly felsumky na variantu s vyhrivaci podlozkou nalepenou bud pod dnem, pripadne za pozadim?
Co vlhkost, staci rosit rucne, nebo pouzivat nejake pristroje?
Je podobne jako u akvaria terarium potreba nejak zabehnout?
Je mozne v takto velkem terarku mit techto mensich felsumek vic nez jeden parek?
Lisi se nejak krmeni toho "mikro druhu" od vetsi P. madagascariensis?
Diky moc!

Ahoj,
doporučuji si něco načíst na netu, informace se přece jen dají nějaké najít. Terárium Exo terra je zbytečná investice, felsumkám stačí klasické terárium pěkně osázené rostlinami a vybavené bambusy. Repti Glo pro felsumy nedoporučuji, mohou se o něj popálit. Já mám u klemmerek 15w žárovku a nad teráriem je obyčejná kuchyňská zářivka a felsumy prospívají. V létě, když je v bytě tepleji, tak žárovku měním za úsporku. Vyhřívací podložka není třeba, stačí ta obyč žárovka a zářivka..
Rosím jednou až dvakrát denně celé terárium. Nejlepší je chov v páru, někdy se snese i více samic, je to dost individuální. Měla jsem kdysi v chovu dost agresivního samce, což se u klemmerek většinou nestává, bohužel se mydlily i samice mezi sebou. Nyní mám dvě mladé samice, které jsou od malička drženy spolu, příští jaro k nim budu přidávat samce, tak jsem zvědavá, jak dopadne druhý pokus o sestavení skupinky u těchto felsum.
Krmím cvrčky obalenými ve vitamínech, cca 2x měsíčně dávám přesnídávku.
Jinak existuje hodně druhů malých felsum, které se chovají v podobných podmínkách jako P. klemmeri a nejsou náročnější - P. nigristriata, P. guttata, P. robertmertensi, P. pasteuri..

Zde je pár odkazů s informacemi o malých druzích felsum:
daygecko.borec.cz
http://mitratus.webgarden.cz/phelsuma-nigristriata
www.jaona.webgarden.cz

Diky.
To terarium neni z nejlevnejsich, na druhou stranu se mi zase libi system zavirani dveri, pri kterem nevznikaji zbytecne mezery, kudy by ty male mrsky mohly zacit zkoumat teren okolo :)
Dneska jsem prosel par prodejen potreb pro zvirata, ale paradoxne byl nejvetsi vyber v Horbachu, ale vsechno to melo posouvaci dver, kterych se mam podle literatury vyvarovat a horni cast sklenenou, tedy nepropoustejici UV :( Nejsem zase tolik zrucny, abych neco pekneho dal dokupy sam, tak nevim no.

Jsem z Kladna, zitra je burza na Ladvi, vim, bohuzel mam zrovna neco neodkladneho a nestiham ji :(
Sklenari to teda bezne delaji? Pokusim se mu pripravit nejake podklady a uvidim, jestli me nekam posle, nebo ne :)
Ohledne toho sviceni a topeni, jak se resi pruchod kabelu stropem terarka? navrta se dira ve skle? Tenhle detail nemuzu na fotkach poradne rozlustit.
A diky za trpelivost :)

No, sklenáři terárko udělají, ale většinou blbě řešené pro zvířata. Pro felsumy to chce: zavírání na pant, dvojí větrání (jedno vpředu, druhé ve stropě), a pro pár klemmerek jsou ideální rozměry řekněme 30x30x40 cm. Kabel na svícení lze protáhnout větráním (je to ale prasárna), několik výrobců dává do stropu trubku, kterou jej můžeš protáhnout. Pokud se dostaneš na další burzu na Ládví 3.12., je lepší chvilku počkat a vybrat terárko tam. Já beru od p. Lokvence, který je i zkušený chovatel, a má terária super řešená. Koukni na www.boalokvenc.cz. V tom prosinci tam budu taky, tak Ti můžu poradit co a jak i s dalšími věcmi.

Provizorne bydlime
Foto
Vecer mam jeste cestu do mesta, co nakoupit, vymenit, vyrazit?
Substrat je lignocel s piskem a posypano kokosovymi chipsy, jedna orchidej, bromelie a belomech sivy. Urcite chci poridit dalsi vetve a tenhle bambus dat vodorovne. K tomu jeste vyfiknu neco jako pozadi.
Trochu me stve, ze samicka okupuje misto pod zarovkou a samecek je prilepenej na strope :(
Jinak teda svitim zatim obyc 25W zarovkou, mam tam pripravu jeste na jeden privod elektriky, kuchynske zarivky se mi dovnitr bohuzel nevejdou (nevidel jsem zatim kratsi jak 31 cm)
Osobne bych stejnym systemem jako mam ted dal do kvetinace kompaktni zarivku s teplym dennim svetlem.

Já teda u všech felsum UV používám,ale dlouho jsem ho neměl a taky bez problémů.Dej tam obyčejnou žárovku a jako osvětlení obyčejné zářivky.Rosit stačí ručně,žádné přístroje nejsou třeba.Více párů s největší pravděpodobností nebude dělat dobrotu.Já sice mám v současnosti společně pár Phelsuma klemmeri a Phelsuma pasteuri,ale kdoví,jak dlouho to vydrží.Měl jsem klemmerky i v triu a nikdy to nefungovalo.U známých jsem ale viděl chovat klemmerky v triu a bez problémů.Krmení je stejné jako u velkých felsum,trochu problém je jen u mláďat,které potřebují maličké cvrčky.Jinak klemmerky krmím cvrčky,šváby,octomilkami,zrnokazy,larvami obilných molů a kašičkami z ovoce nebo instantním krmením pro felsumy.
Jo a terárko od Exoterra nekupuj,každý šikovný sklenář ti podobnou velikost slepí do pětistovky.

Jediny doplnek stravy, co jsem sehnal je toto http://www.mamejeradi.cz/doplnky-ke-krmeni-terarij nich-zvirat/1364-vitaminomineralni-doplnek-nutri-m ix-rep-calci-plus-100g-8594005571525.html je to ok?
Jinak porad vymyslim to spravne reseni svetel. Na vyhrev mi prijde idealni 40W zarovka v kvetinaci, premyslim porad jak to dosvicovat nejakym intenzivnejsi svetlem. Nevim, jestli dat diagonalne pod strop zarivku, nebo lampu s usporkou na terarko, pripadne povesit druhy kvetinac s reptiglo 5 nebo 10.
Ted mi totiz prijde, ze se felsumky behaji schovat jakoby nad kvetinac do tmy, tak bych je nerad presvitil a spalil :(

Podle mě je 40 w žárovka moc silná.Teplotu musíš přeměřit,ale stačit bude 15 nebo 25 w.Na osvětlení používám obyčejné zářivkové těleso z elektra s obyčejnými trubicovými zářivkami.UV být může a nemusí.Dlouho jsem je nepoužíval,ale mám pocit,že UV felsumám prospívá,přesto,že používám jen ReptiGlo.Oproti dřívějšku mi přijdou barevnější a živější.S Nutrimixem nemám žádnou zkušenost,roky používám Roboran H a Plastin

a jeste jedna vec, nevim jestli se tim mam trapit - samicka je super, zkouma terarko, hopsa, porad neco nekde kuti a je radost ji sledovat, ale samecek je takovej nouma, jen je priplaclej na stene terarka a cumi.Cvrcka si teda s chuti dal a nemel problem ani s kasickou, jen me ta pasivita trochu znervoznuje.

Moje laticaudy jsou vždycky už takhle na podzim a v zimě dost málo aktivní. Připadá mi, že i když jim svítím, stejně poznají, že se den krátí, určitě je světla celkově míň a i nižší teplota. Často nevytáhnou celý den paty z "domu", nebo se jdou jen nažrat a zase zpátky. Na jaře pak ožijou a celé léto šmejdí po terárku jako divé. Milují zejména ty horní větve pod stropem, ze kterých mají výhled. Nejdřív jsem tam žádné u stropu moc neměla, ale pak jsem od nějakého chovatele slyšela, že je preferují, tak jsem je tam zkusila dát a hned se na nich spokojeně uvelebily.
Co se týká světla, já používám výbojku, která současně hřeje, svítí, i poskytuje UV záření:
http://eshop.farmapython.cz/vybojky-bright-sun-a-p rislusenstvi/lucky-reptile-bright-sun-uv-jungle
Jestli je to nejlepší varianta nedokážu říct, protože jsem v tomhle terárku nikdy nic jiného nezkoušela, ale felsumy si nestěžují :-) A zdá se mi, že se daří jim i kytkám, žádná zranění jsem nezaznamenala a žárovky vydrží dost dlouho (rok a půl při svícení 12 hodin denně).

Osobně po pravdě nevidím rozdíl v tom, jestli je uvnitř 5W UV kompaktní zářivka, nebo obyč žárovka. Popálit se může phelsuma jak o jedno, tak o druhé. Má zkušenost je, že když se přes zářivku nebo žárovku dá květináč, nemá důvod skákat na žárovku a vše je v pohodě. 40W žárovka je podle mě na takovéto terárko extrémně moc. Já mám terárka 45x50x50, uvnitř je 10W kompaktní UV zářivka, a při pokojové teplotě je v tom terárku 26-28°C, takže u té 40W žárovky bych měl obavu, že to bude hodně. Nad terárkem mám sice ještě klasickou lineární zářivku, která přidává víc světla, ale teplotně už tomu moc nepřidá.

Jinak z hlediska světla - já mám v květináči ReptiGlo 10W, ta je fajn z hlediska UVčka, ale světla vydává podle mého málo jak pro zvířata, tak pro kytky. Takže jsem hodil nad terárko klasický zářivkový světlo a do něj jsem dal http://www.terashop.cz/index.php?page=shop.product _details&flypage=flypage.tpl&product_id=39&categor y_id=23&option=com_virtuemart&Itemid=1, která je z hlediska osvětlení uplně ideální. Pravdou je, že je dle mého názoru sehnatelná jenom v těchto větších rozměrech, takže já jí mám přes dvě terárka. Nicméně něco podobného bych kromě toho kompaktu doporučoval na dosvětlení.

Jj. asi tak nějak. Ideálně, aby teplota barev byla kolem 6000K. Než jsem se rozhodnul koupit ty Activy, tak jsem taky šmejdil po obchodech a třeba v Globusu jsem takový zářivky viděl taky, takže se určitě dají sehnat i jinde a možná i za nižší cenu. Sice netvrdím, že je to absolutní nutnost, ale z mé zkušenosti kombinace "přírodního UV", tedy nikoliv z vitamínů ale ze světla, a nějaké dodatečné zářivky, která přidá světlo, výrazně změní chování i zbarvení phelsum.

Mozna hlasim prvni problemek. Samecek, ktery o neco mensi jak samicka mi prijde dost submisivni, ale to si mozna jen namlouvam. Co me trapi je to, ze se mu nejak prestalo darit lovit cvrcky, vzdycky na nej zautoci ale jakoby zapomnel otevrit pusu, behem toho vypadu cvrcka vzdy jen kousek odhodi a cumi jako pitomec co se stalo. Takhle se chvili snazi a pak na to prdi.
Prijde mi ze i hubne, zacal jsem mu davat obden trochu medu a kasickou, ale to asi neni strava navzdy, nevite co s nim?
Diky

No, je divné, že samec je menší než samice, to by mělo být u dospělých zvířat naopak. Pokud je ten samec nedospělý a samice dospělá (jsou to importy, tak to bohužel jinak než vizuelně poznat nejde), tak je jasné, že ho ta samice trochu utlačuje. Ideální by bylo dát ho do jiného terárka a počkat, až samici přeroste. Pokud budou společně, doporučuji menší velikost cvrčků, ať si taky něco zobne. Ideální by bylo to rozdělení.

Ale jo, jeden pár tam byl. Taky nevím, jak se pán jmenuje, ale vím že má pravidelné odchovy (nebo to tak aspoň vypadá) a měl tam celkem hezký páreček. Vypadali dobře. Vím, že vždycky vozí na burzu všechna možná mláďata a občas má i laticaudy, věřila bych, že importy to nejsou.
Hm, tak jsem myslela, že se podívám na plánek stolů a dohledám podle seznamu prodejců, kdo to mohl být, a on už je tam plánek na rok 2012 na Výstaviště :-( Tak nic. Já mám totiž od něj svoje felsumy taky, žádné problémy s nima nejsou.