Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Určení housenky.

Dobrý den. Prosím, mám takový problém a byla bych ráda za všechny vaše odpovědi. Dnes, kdy byla venku podstatně zima a přes noc šly teploty hluboko pod nulu, jsem nalezla na silnici téměř mrtvou housenku. Nepřezimovala a tak jsem jí vzala domů. Dlouho jsme s naším týmem hledaly co je to za druh, ale nic jsme nenašly. Kdyby někdo z vám věděl, o jaký druh motýla se jedná, prosím napište.
Popis:
Zbarvení má zelené, s krátkými proužky po stranách. Ty jsou přerušované, černé barvy. Sytě černých má celkem cca 14. Méně znatelných cca 6. Hlavu má do hněda. Měří cca 4 cm. Našla jsem ji kousek od Českých Budějovic. V okolí lesa.
[mod]Změna předmětu, původně: Brutus Ignotus (Melda)[/mod]

Tak to jde určit jen jako housenka nějakého motýla čeledi můrovitých (Noctuidae), zřejmě osenice. Tyhle housenky přezimují jako dospělé v zemi a kuklí se na jaře. Můžete ji zkusit dát do sklenice s aspoň 20 cm hlíny a nechat někde v chladu, klidně i venku. Na jaře se zakuklí a v dubnu/květnu by mohl být motýl.