Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon jemenský-otevírání tlamy

Ahoj.chtěla bych se zeptat.Mám 2 měsíčního chameleona jemenského,samečka a mám ho už 14 dní.A jsem úplný začátečník.Terárko mám na výšku 60,na šířku 60 a hloubku 30.Uvnitř mám UVB žárovku 5.0 a bodové světlo HeatGlo 100W,které mi doporučili ve zverimexu místo obyčejné 25W žárovky. Poslední dva dny sem si všimla, že pootvírá tlamičku a sedí uplně na horních větvích terárka za bodovým světlem,kam nejdou paprsky skoro u větrání nebo má zavřené oči.Kolem nozder má bělavé kola,nejdříve sem si myslela,že se bude svlékat,ale už je to asi 5 dní a stále to tam má. Dneska měl asi jen 3 cvrčky a pít sem ho taky neviděla.Rosím každý den alespoň 4x.Když sem si ho vyndala z terárka a dala sem ho na kytku,tak byl spokojený a barvy taky mění a na ruce byl velmi čilý.Budu moc ráda,když mi poradíte,nemám nikoho,koho bych se mohla zeptat, a proto budu moc ráda za každou radu :)

Uvnitř mám UVB žárovku 5.0 a bodové světlo HeatGlo 100W

Rosím každý den alespoň 4x.

A nedusi se chamik ve vlastni stave? 100W zarovka v kombinaci s rosenim 4x denne to skoro ukazuje na solidni saunu. Nema tam moc vedro a zatuchlo? Jake jsou v terarku teploty?

Kolem nozder má bělavé kola,

to budou nejspis vysrazene prebytecne mineraly. To je OK.

No možná jo :( má tam takový těžký vlhko,mi přijde což tedaasi není dobře,že jo?já právě myslela,že je to lepší.Takže když během školy narosim terárko pouze 3x nebo 2x tak to stačí?Teploměr mám umístěný uprostřed stěny a malinko na něj dopadají parsky,jinak teplota tam je 30-36°C a vlkost kolem 60%.A jak bych to popřípadě poznala,že je nachcípanej?

A jak bych to popřípadě poznala,že je nachcípanej?

v tomhle prostredi nebude nachcipanej, ale uvarenej :-(

má tam takový těžký vlhko,mi přijde což tedaasi není dobře,že jo?

je to dokonce to nejhorsi, co tomu chamikovi muzete v terarku udelat.

Takže když během školy narosim terárko pouze 3x nebo 2x tak to stačí?

Staci uplne jednou bud rano nebo navecer. Vseho s mirou.

Teploměr mám umístěný uprostřed stěny a malinko na něj dopadají parsky,jinak teplota tam je 30-36°C

jestli je tahle telota uprostred, ani se neodvazuju odhadovat, kolik ma chamik v hornich prostorach terarka.
Takze - hned zitra vyndat tu stowatovku, schovejte si ji treba do vetsiho terarka, a nasroubujte puvodni 25 (idealne bodovku). Kupte si obyc. akva lihovy teplomer za 40 Kc, zmerte potom teploty pod zarovkou a v chladne casti terarka a pokud bude teplota nizka, zkuste dat misto 25w 40W a opet zkontrolute teploty.
Upozornuju, ze dlouhodobym prehrivanim organismu muzete chameleona i zabit, a pokud bude v takovem zatuchlem vlhku jake popisujete, tak jeste pred smrti bude trpet plisnemi.
Takze okamzite napravit at o zvire zbytecne neprijdete. Teplotu pod zarovkou at ma kolem 30, 32 stupnu, zbytek terarka muze klidne klesat na 22 - 25.

Do terárka 60x60x30 je 100W žárovka hrozně moc.Viděl bych to tak na 40W.Takhle si ho upečete.Stačí obyč bodovka za 40 kaček.Roste jen jednou až dvakrát denně.To stačí.
Otevírání tlamky znamená,že je mu horko a ty fleky na nose je vyloučená sůl.
Uberte na žárovce bude to dobrý.

Rosit stačí jednou denně, nic se nestane, kdy se někdy zapomene! Já rosím tak obden. Pokud tedy jinak pije nebo přijímá ovoce. Vedro mu určitě je, možná je tam i špatné větrání. Že vylučuje sůl znamená, že má minerálu dost, možná nadbytek.

Aha,a já myslea,že víckrát,když jsou mu teprve 3 měsíce.Cvrčky mu sypu pokaždý,když mu je dávám. A ještě se zeptám,když je teda 100W moc,můžu tam dát místo 40W Heat Glo 50W?Vyhovuje mi,že svítí červeně a tolik neoslňuje místnost nebo je to červené světlo taky špatný?A vitamíny mám Reptivite,stačí nebo mám dokoupit ještě nějaké?

A ještě se zeptám,když je teda 100W moc,můžu tam dát místo 40W Heat Glo 50W?

wataz je potreba vyzkouset promerenim teplot. Ani nemusite pro zadne specialni Glocko, staci bodove zarovky z domacich potreb.

Vyhovuje mi,že svítí červeně a tolik neoslňuje místnost

to je ale presne stav, ktery nebude vyhovovat chamikovi. Ten potrebuje intenzivni osvit svetlem s vhodnym spektrem. Pokud nechcete intenzivne osvicene terarko, prejdete na nocni druhy. Tem polosero vyhovuje a cervene svetlo je navic nebude rusit. Chamikovi tim neprospejete.

já bych zas tak černě neviděl, samozřejmě, že hlavní složka potravy bude hmyz, ale nepatrné porcento tvoří i rostlinná potrava. Neviděl bych na občasném podání kousku ovoce, čínského zelí nic špatného. On i sám chamík si v teráriu čas od času ukousne mladý výhonek listu atd.

nevím jestli máš chamíka zvyklého jíst ti z ruky či pinzety jestli ano je možný, že si vezme. Jinak zkusit podat z misky. Ale dávat mu jen opravdu kousek nečeho a jen občas třeba jednou za 14dní. Každopádně podání ovoce nevyřeší problém, kvůli kterému bylo založeno tohle vlákno :-)

Předtim,než mi to doporučili ve zverimexu,jsem tam měla 25W a to mi přišlo zase málo

pokud nemate odhad na teploty, je lepsi je zmerit a pak teprve poridit zvire. Pokud zvire pookralo pod silnou zarovkou, nemuselo to byt nutne zvysenim teploty, ale treba i intenzitou svetla, kterou jemenaci take potrebuji vysokou. Ve zverimexu Vam take mohou neco jen doporucit, ale vzdycky jen orientacne. Nikdo nevi presne jak mate delane terarko (vetrani), jake teploty mate v mistnosti a pod. Vzdy je potreba vse vyzkouset a dukladne promerit.

A tu sůl vylučuje proč?Nějaký nedostatek nebo tak něco?

tak pokud to jsou prebytecne soli (mineraly), tak to asi nedostatek nebude, ze ;-). Muze to ale souviset s tim nadbytkem tepla, event. s nadbytkem nejakych vitamino mineralnich smesi, ktere treba podavate na potrave. Pokud napisete jmeno pouzivaneho pripravku a mnozstvi, dalo by se odhadnout, jestli je to primerene, nebo ne...

Používam Reptivite,nasypu do mystičky tak jednu malou lžičku,v tom je vyválim, ap ka přendam do jiné průhledné krabičky a dam do terárka

vitaminovani a krmeni vypada ok, ted jeste upravit ty teploty a vetrani. Pokud se treba terarko otevira soupackami, da se jedno ze skel treba nejak provizorne nahradit sklenenym rameckem s vlepenym pletivem.

Takže co mam doma 40W obyč žárovku,tak mu jí tam hned dam. :)

hlavne potom nezapomente promerit teploty pod zdrojem a v chladne casti terarka a to v dobe, kdy uz bude osvetleni treba hodinu v chodu. Prece jen - nez se terarko vyhreje, muze to nejakou dobu trvat. Taky je potreba pocitat s tim, ze s pridanym vetranim se teploty v terarku mohou zmenit.

Já sem to terárko kupovala přímo na terarijních trzích,který se pořádají 1x do měsíce v Plzni. I sem se toho pána ptala,jestli to odvětrávání stačí a on mi řek že jo.Jinak cvrčky mu dávam jen z mističky nebo sem tam z pinzety,tak by se tam žádnej potulovat neměl,ale zkusim to nějak vyřešit.možná by šlo celý ty jedny dvířka vysadit a dát tam pouze nějakou pletivovou síťku,kterou bych mohla zandat do těch kolejničet pro sklo

Svítí se 12 hodin a pak je noční klid.
Ještě o ovoci hamíky chovám přes 10 let, hlavně jemeňáky, ale měla jsem i furcifery. Podávám ovoce a zeleninu od mláďat! Samozřejmě jim ji podávám a duď si vezmou nebo ne. Umělých vitamínů pak podávám minimum. V životě žádný chamík ńeměl jakýkoli problém, žádný nezahynul, nejstarším je 5 a 6 let. Kdž těm starším nabídnu dvě mističky, z nichž jedna obsahuje cvrčky, smýkaný hmyz apod. a v druhé je ovoce a zelenina, většinou preferují misku s rostlinnou potravou. Takže absolutně nechápu, proč by tu admin měl něco mazat!!!

Sorry, ale podle mě je takový způsob chovu kravina. Evidentně máte jiný názor, takže nemá smysl ho vymlouvat. Jenom bych doporučila jim dát radši napít a ty narašené větvičky. Je hrozně naivní představa, že by z toho ovoce měl nějaké vitamíny. Ovoce tak maximálně pro nějakého pagekona,ale cham fakt ne. Nedala bych to ani agamám, které mají přirozeně v krmné dávce určité množství rostlinné stravy.

Pro mě má cenu se dohadovat. Prodávám nějaké svoje odchovy, dávám si práci s tím, abych všem vysvětlila zásady chovu a přesto se stává, že mám zpětnou vazbu od nového majitele, že dělal chamíkovi ovocný den. Proč, když jsem mu říkala, že to dělat nemá? Protože na teraporadně četl, že je to dobrá věc.. Nezlobte se na mě, ale to mě pak dokáže neskutečně vytočit. Cítím za zvířata z mého chovu zodpovědnost a nebudu tady slepě přikyvovat na takové chovatelské přehmaty.
Ty packy je klepou jako by měl třesavku nebo je to prostě takový fázovaný pohyb při lezení?

Já vás naprosto chápu,kdybych byla zkušený chovatel,tak bych tu zodpovědnost taky měla. Já sem se jen ptala z důvodu,že sem se to dočetla v knížce,takže děkuji za radu,že ho podávat nemam :) Všimla sem se toho prvně dneska,dělal to jen chvilku a pak to přestalo. Dělal to při pohybu,když dával packu dopředu,tlapka se mu zvláštně klepala,nevím jak to popsat,možná jako křeč nebo tak nějak

Můžu se zeptat co je teda špatného na krmení ovocem a zeleninou?
Všude právě taky čtu, že občas jim to dopřát, a teď čtu že zase ne, tak člověk potom neví ;).
Např v knize Chameleon jemenský - Abeceda teraristy od Nataši Velenské se píše, že rostlinná potrava slouží jako doplňkové krmino a může nahradit až 10% krmné dávky.
Já dávám svojemu chamikovi do térarka list čínského zelí a buď si ho dá nebo ne. Čínské zelí miluje a většinou se do něho hned pustí. Jednou za měsíc dostane třeba malý plátek jabka.
Tak by mě teda zajímalo, proč ovoce a zelenina ne.
Děkuji za vysvětlení =)

Ovoce a zelenina ANO. Když je chamík malý, když hodně rostě, rostlinná část potravy by měla tvořit cca 3-5% stravy.Když je chamík již dospělý, může rostlinná strava tvořit i více, cca 8%. Spíše by se měla dávat asi zelenina, ale moji chamíci preferují právě ovoce a pak pampelišku. Jenom pozor na citrusy a jahody, to dávat minimálně, protože mají dost agresivní šťávy. Když pak dáváte kvalitní třeba domácí ovoce a zeleninu, nahradí to spoustu umělých vitamínů. Takže ty potom podávám minimálně. V životě mi chamík nemarodil. Jednou měl jeden nateklé oči, tak jsem vyhodila i UVB. Od května do září je dávam každé slunné odpoledne ven, zbytek roku dávám vitamín D tekutý.

pekný deň vsetkým
cítam si vašú diskusiu a mám pocit že ste tu niektorí fakt odborníci tak by som chcel poprosiť o radu. Mám samičku jemenaka úž dva roky a všetko je ok. pred pol rokom nakladla v terárku vajíčka a rozhodli sme sa že ich tam necháme a uvídíme či z toho niečo bude. včera sa nám vyliahol prvý chamík a ja sa nikde neviem dočítať kedy by mal začať žrať lebo zatiaľ sa mu nechce,a ani neviem či je medzi jemenakmi kanibalizmus. dík za skoré rady

kanibalizmus funguje 100%, mam odskusane, nie ze by som rodicov krmil drobcami ale ked maleho videli cez sklo tak hned po nom strielali. Mimochodom, mas len samicku??? ako mohla zniest oplodnene vajicka ked nemas samca??? Krpci zeru do niekolko hodin po viliahnuti, aspon mne tak fungovali. Urcite nenechvaj mlade s dospelimi, bud ich pozeru alebo si vo velkom terarku aj tak nenajdu potravu. Mladatom treba davat potravu umerne velku, mikrocvrcky(do 5mm), octomilky, pripadne prve stadia svabov

:-D
Jde o to, že teoreticky může mít oplozenou snůšku i když nebyla u samce, a to z důvodu nějakých pozůstatků v ní z minulého páření. Mně se to ale nikdy nestalo, proto mě to zajímalo.:-) A k Vašemu dotazu, přsně jak radí kolega výše.

ok. mám to tak nejako spravené tak budem len čakať. A kedže som vam odbočil tému tak aspoň malú moju skúsenosť s ovocím. Naša samička sa ide zblázniť ked vidí mandarinku.
Samozrejme kúsok primeranej veľkosti a dostatočne zrelú. Vybehne z terárka na ponuknutú ruku. Nikdy z toho nemala žiaden problém. Zrejme je to individuálne a samozrejme netreba s ovocím preháňať ale ak jej dlhšie nedáme niečo zelené tak výraznejšie ožiera fikus.

Citrusy moc nepřehánět, taky jahody s mírou, i když naši je přímo milujou.Je to kvůli agresivním šťávám. Všechno jim loupu a dávám jen dužinu, aby se jim slupka někam nepřilepila. Ještě jim to před podáváním proleju teplou vodou. Na ty saláty ze supermarketů pozor, kvůli zapaření a hnojivům.

Moji chamíci taky moc rádi ledový salát a sameček je blázen do banánů.Dostane ho jednou za měsíc tak na dvakrát kousnutí.Chodí si kousnout přímo a nebo z misky.Ještě jeden tip jak naučit chamíka jíst salát,tak aby ochutnal jestli mu pojede nebo ne.Jelikož jsem si samečka naučila pít z misky dala jsem kousíčky salátu tak cenťák na cenťák do vody a lehounce foukala.Jak se salát po vodě pohyboval chamíka zaujal a od té doby ho miluje i když ho položím nehnutě na talířek.

Kleofáška jsem naučila pít z misky podobným způsobem a to tak ,že jsem prozměnu dala do té vody cvrčka:-D jak ho zmerčil chňapal po něm a pak zjistil,že se může tak i napít.Potom začal chodit k mističce sám i když tam nic neměl.Jinmak se naučil jíst banán až kolem roku.Jitušce je čtrnáct měsíců a nejeví o banán naprosto žádný zájem :-)názorný příklad jak je každý chamík jiný;-)

neviem kde to viazne ale v priebehu týždňa sa vyliahol iba jeden ďalší chamík. takže máme dvoch - samica je mimo terárka - odskúšal som cez sklo a fak by ich lovila !!!
maličký už začali loviť a zdajú sa byť v dobrej kondícii. Dúfam len že ešte nejaký vylezú. má niekto z vás skúsenosť s odchovom priamo v terárku ?

Zdravím.. mám chamíka asi tři týdny a když se nahřívá tak otvírá tlamičku, ale okolo nozder nic nemá,jí pravidelně a rosím 2x denně, někdy i 3x. Terárko mám 50x50x100, větrání nahoře i dole. UVB Repti Glo 5.0 100 a žárovku Exo terra Daylight Basking Spot 100W. Teplota pod žárovkou je 32stupnů...co myslíte, je to normální, že občas otevře tlamičku? Nebo mám něco změnit? Díky za odpověd