Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama vousatá nežere

mam doma sedmi mesicni agamu kdy sem ji kopila tak mesic vpohode jedla ale kdyz prisel prosinec tak nechtela ani lovit proto se snazim ji donuti aby jedla ale marne jinak vpohode leze beha................ jina predem dekuju a prosim pomocte mi
Změna předmětu, původně: pomoc prosim.......... (Aurifer)

využiji již založené téma, agama vousatá, cca 15cm subtilní postavy, terárko 140x60x40 na stropě 2x18W světlo, 1 žárovka na teplo a 1x SunLux 50W na uvčko (ano Lumo, vím je to zbytečné ale v tuto chvíli to nechme stranou).
Teplota na kameni cca 40°C, jinak gradient od 32-25°C v různých koutech.

1 den sbaštila 3 cvrky, 2 den 1 cvrk a půl švába (neptejte se jak to dokázala), dneska ráno jeden cvrk. Zelenýho maj denně dost, taktéž čerstvé vody.

Je to stresoun a schovává se za kamen jen co jdu kolem nebo se na ní koukám, je důvod se začít obávat nebo se ještě aklimatizuje a nechat jí klid?

díky za rady.

Poznámka, v terárku je s druhou agamou, cca o 3-4cm větší, jsou udajně z jednoho chovu. Druhá agama problémy s potravou nemá, denně cca 2-3 cvrky a kolem 4 švábů.

Dáváte vitamíny? Ano dáváme
Svítíte? Ano svítíme 12h
Maj večer klid? Ano, přes sklo hážeme ručník aby měli klid a nehlučíme (i nedělní hard and heavy na Beatu jsem ztišil)

díky za ujištění že to je v pohodě nebo že to mám začít řešit.

Vlasta Plamen
hořím jenom pro vás

Už jsem si tě tu všimnul nedávno - jsem si říkal "Ááá, někdo má stejný nick jako Vlastík z m.cz" a ono jsi to nakonec ty osobně.. :-p

Jj, pogony jsou ludry mslné a dělají drahoty.. :-D
Neboj, není to naposled, co takhle protestovala.. ;-)Nic si z toho nedělej - není to pes nebo kočka, plazi to mají postavené trošku jinak.
Ale podle toho co píšeš, jí nemáš dlouho - takže hlavně klid, zbytečně nelézt do terárka (v tomto případě asi ani k terárku) a ono se to srovná, uvidíš.. :-) Nebude to dlouho trvat a nebudeš stíhat krmit.. :puff:

P.s.: podmínky má (oproti jiným, zde popisovaným) nadprůměrné, takže bych se toho fakt nebál..

takže znovu se vracím, stále nejí, cca cvrk-dva denně max a to jen vyjímečně.

Co se mi nelíbí:
dělá menší a menší bobky - souvisí s tím že nežere
apatie
dýchání - cca 5 sekund nedýchá, pak zběsilý nádech a výdech s pootevřenou tlamkou - z boku to vypadá jako když kuňká žába ale bez zvuku. Není to doprovázeno hlasitým chrčením, občas to udělá tichounké >puk<.

snažili jsme se do ní nacpat alespoň nějaké moučňáky, ty si dala tak 3x a jen pár kousků. Nereaguje na cvrky, na šváby ( ani na malé kousky).

má tedy smysl snažit se o umělé rozkrmení což bude předpokládám dost stresová záležitost a šance že "padne" se zvýší

nebo

jí zkusit zavřít do krabičky s pár švábama a nechat jí v klidu bez druhý agamky?

díky za radu.

Pokud je apaticka a spatne dycha tak to neni dobre :( Zkusil bych zaridit nejakou karantenu - klidne z plastoveho boxu, svetlo a nejaky vyhrev na spravnou teplotu, nechat v klidu - jen rosit a zkusit krmit. Na nejake leceni to moc neni, je to prilis male na nejake rozumne vysetreni, davkovani leku atd. = jen doprat rozumne podminky - a radej mimo ostatni zver kdyby to bylo neco infekcniho - cekat. Pripomina mi to problemy vubec s prvnimi mladaty co jsme kdysi koupili, prezilo jedno ze 3. Moje blbost ze jsme koupili takhle male, a vubec spatna koupe. Z celeho toho odchovu prej prezila jen ta jedina - nase, ostatni padly do mesice-dvou.

Kdyžtak sem hoď fotku toho mláděte....ono když člověk kupuje malé mládě, a nemá jich už pár nakoukaných, tak se někdy stane, že prostě koupí krypla. Podmínky vypadají OK a péče taky, takže normální zdravé mládě by mělo začít normálně fungovat. To krypl bohužel nezačne, ikdyby ses na hlavu stavěl...ono při hodně zvýšené péči může nějakou dobu fungovat a pak stejně padne, tak jestli vůbec má cenu kolem něj takhle tancovat ;-)

To já mu to klidně napíšu, páč to je jedna z možností a to dokonce dost pravděpodobných možností (v dnešní době, kdy se lidi snažej prodat kde co a kde jakého chcípáka), kde může být příčina potíží. Páč takhle si zbytečně může lámat hlavu nad tím, co dělá blbě a přitom prostě v tomto případě může být chyba v tom zvířeti. Které pokud to je tak, tak stejně padne. Takže pokud to je krypl, tak je zbytečné kolem něho poskakovat, ale nechat ho třeba někomu na zkrm a prostě koupit nové zdravé mládě, které mu bude fungovat...už se to táhne moc dlouho na to, aby se to dalo přičíst stresu ze změny prostředí.

myslím si že mi není 10 a tak unesu když doznám že to nebylo nejlepší koupě a nejmenší trápení i pro agamu bude rychlý konec. Fotky dodám večer (snad nebude vadit že z mobilu neb foťák je v servisu). Chápu že bez fotky jen z popisu se blbě radí, ale myslím si, že se můžeme oprostit outlocitnosti a řešit to dle fakt. Ne že jsem necita, ale radši vím na čem jsem :)

každopádně díky za rady.

No, i podle toho jak vypadá to prostě nebyl dobrý kup. Můžeš si s ní ještě nějakou dobu hrát, ale já bych takovéhle zvířátko zkrmila a koupila kvalitnější ;-) Ono tak nějak obecně- u pogon, který jsou ukrutně žravý a skoro nezničitelný, jak nějaký mládě dlouhodobě samo nežere, tak je zbytečný se s nim babrat a cpát ho násilím. Zdravé mládě v dobrých (v Tvém případě skoro až nadstandartních) podmínkách žere jak mlejn...

přběh u konce, malá to nedala, po příchodu domu jsem jí našel s pootevřenou tlamičkou zarytou v písku bez známek života. Budiž jí písek lehký.

Myslím, že druhá agama bude mít se slušně se rozjíždějící kolonií dubií plnou tlamku práce :)

Díky všem velkou pomoc a cenné rady.
Jestli přiště budem vybírat agamicu, poprosím někoho z Vás o lehkou asistenci...