Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vliv zvolené zeminy na pálivost papriček Naga Jolokia

Zdravím,

sem tam se tu najde i nějaký ten zelinář (jak by řekl Luma:-D), tak zkusím položit dotaz. Pěstujete někdo papričky Naga Jolokia? Četl jsem, že mimo jiné má vliv na pálivost plodů i použitá zemina. Jaká zemina (a případně jak upravená) se vám osvědčila na pěstování těchto papriček nejlépe? Samozřejmě mým cílem je dosažení co největší pálivosti. Jako fanatický konzument si musím zasadit svoje.:-D Samozřejmě se snažím shromáždit dostatek poznatků, aby byly papričky co nejpálivější.

Nechce se mi pokládat dotaz na různá pěstitelská fóra a registrovat se tam jenom kvůli tomu. Snad mi bude tento dotaz prominut. Věřím, že se tu nějaký pěstitel ochotný odpovědět najde.

Děkuji
Změna kategorie, původně: Začínáme (halapremek)

mě osobně přijde, že je to hodně i o podnebí. tady je prostě málo světla a tepla. co jsme se známími pěstovali papričky, tak vždycky byli slabší než původní (ze kterých jsme vzali semena) pěstované jižněji. Zkoušeli jme i různá hnojiva atd. a výsledek (pálivost) stejná

zdar:-D a.d.B.f::-D docela mne zaráží ,že s toho děláte Přemka Podlahu ::)Zítra si třeba povaříme:-D No nic jedem dál:-D
Ale Naga Jolokia je z okruhu Capsicum chinense tam mj.patří třeba i Habanero,takže asi to nebude žádný problém tutově se někdo ozve můj typ GG,Auri,Lama apod.Dáme hlavy dohromady jinak sz.

Luma: Když já viděl zatím živě jen plody (a sežral jsem jich už nespočet:-D), rostlinu ještě zatím ne. Už se na to těším, na tu krásu nezemskou.:-D

Geniální. Díky za rady. Zvážím své možnosti a nějak se té výzvě postavím. Samozřejmě si chci pořádně pochutnat, tak snad budu mít štěstí.

Radar: Borcovi to chudákovi dalo zabrat. Takhle je chroustat je nářez. Nejlepší je použít je do vhodného receptu. To je taky mazec, ale tepelně upravené jsou v žaludku pohodové a spíš ti to tam pěkně usadí. Mně je po nich vždycky strašně dobře a všechno perfektní. Miluji je. Navíc v některých pokrmech jsou nenahraditelné. Prostě gurmánský zážitek.:)):-p

Pošuk: Ty recepty by mohly být hodně zajímavé. Těch několik co používám stojí za hřích.]:)

Squit: O tom jsem právě slyšel taky. Po pěstitelském experimentu zkusím porovnat s vypěstovanými jinde. Uvidíme, jak se zadaří. U těchhle plodin prostě domovinu těžko nahradíš.:.(

Blacku : Na jednu rostlinu je dobrý kýbl 10l. Substrát například pro pokojové rostliny, ale je potřeba ho hned před sadbou proložit. Já používám granule (kravský hnůj). Na ten kýbl jednu, až dvě hrsti. Potom granule do zálivky 4ks na 3l vody a po třídenním louhování zalévám.
Pokud použiješ malou nádobu a nebudeš hnojit, budou ti opadávat květy a tím se plodů nedočkáš. :-D
Je to tříletka, ale to asi víš. ;-)

Letos jsem nagu zkoušel poprvé. Ze semen dovezených z Tamilnádu. Klíčení proběhlo indoorově, následně jsem sazenice přesadil v půlce května do skleníku, kde mám normální hlínu odněkud z lesa (kopřivám se v ní daří nadmíru). Díky letošnímu vypráskanému létu, slunci a vůbec, se mi dostalo prvních plodů někdy na konci srpna. Koncem října byly plody žluté a nepálily. Doteď jsou na kytkách, neměl jsem ani odvahu ani chuť je sklidit.
Tož to je moje dosavadní zkušenost s nagou.
Jak píšu, složení hlíny jsem nijak neřešil, občas přihnojuji Kristalonem (plod a květ) a ke konci zrání omezuju zálivku.
Jestli bude příští léto takové jako letos, tak prvního vohnouta, kterej přede mnou vysloví "globální oteplování" umlátím.
Kolega z práce říká, že nepozoroval vliv zeminy na chuti či pálivosti paprik. Pěstuje hlavně habanero, ale doma.

Ja si loni objednal seminka nagy z www.chilli-seminka.czcelej rok jsem se s tim piplal a vyrosto z toho pravdepodobne habanero red... :/ takze jsem je na dalsi sezonu objednal znovu odjinud a doufam ze tentokrat uz mi naga vyroste..Kazdopadne i ty Habanera palej brutalne:)
Jinak co jsem tak vycet na ruznych forech tak dost lidi si na ziskani vetsi palivosti chvali worm humus....zizali hovinka..:) Da se to sehnat v Growshopech

Jj, tyhle jsme z Mexika měli taky...v jídle byly hustý, ale samotný jsem si netroufla koštovat :-D Je fakt, že to chce teplý léto a pokud nestihnou dojít, tak je dát (i s kytkou, samo) na parapet. Ale stejně to pak není ono. Co se týče zeminy, tak jsme použili normální hínu ze zeleninovýho záhonku, která se hnojila hnojem, proloženou kompostem z kompostéru.

Tak koncem ledna nechám naklíčit a jdu do toho. Hlavně moc díky za tipy na hnojení. Použiji ty kravské granule a sem tam dohnojím žížalím humusem. Uvidíme, jak to dopadne. Léto bylo letos nic moc. Snad to bude příští rok lepší.

Ještě je tu možnost pěstování výhradně doma a část dne jim posvítit zářivkou (třeba by poradili vietnamští spoluobčané. Zkusím se nějakého zeptat. Třeba dá pár dobrých rad:-D). Měly by tak teplo (i přes noc), vlhkost (doma bych jí jim držel lépe) a světlo. Možná někdy v budoucnu, jestli jich zasadím víc.

Rozjedu je doma a až bude teplo, půjdou ven.

Osobně každoročně používám kupovanou zeminu na klíčení, nasypu do většího květináče pár semínek cca v únoru, mám to za oknem na jižní straně a v květnu je již dávám i s květináčem ven až do sklizně.Hnojím jak si vzpomenu, tekutým na zeleninu. V létě hodně zalívám. Po požití nepatrného množství to vypadá asi takto.Přijde mne že usušené pálí více. Jeden kus do 5 litrů guláše a nedá se pozřít.:-D

[100-maska.jpg]

Copa vo to, s pestovanim doma bych i poradil, ale je to dost narocnej konicek co se uctu za elektriku tyce. Pro dosazeni slusny hladiny osvetleni pro kerik tyhle velikosti to bude chtit slusny vybojky, stovky wattu. Leda vymyslet co k tomu prihodit za zviratko, ktery by rostlinu nehuntovalo a svetlo a teplo bylo radne vyuzito.

Luma: Zajímavé. Používáš je jako přísadu do nějaké masti na kožní nemoci? Zajímalo by mě to. O takovémto využití chilli papriček ale slyším poprvé. K čemu přesně ta mast slouží?

Bahno: Jasně. To by určitě šlo. Náklady by byly ale šílené. Na druhou stranu si dovedu představit je dát do vhodného prostorného vivária. Spíš by tam působily jako další z rostlin. Jen v tomhle případě by to chtělo máknout na tom dát dohromady složení rostlin ve viváriu celkově a vhodných druhů (nebo spíš druhu!) zvířat (samozřejmě záleží na charakteru projektu vivária, rozměrech, atd.).

Po pravdě mám rád obojí. Naga je perfektní hlavně v indických jídlech. Tam používám hlavně ji. Při jejich přípravě ale používáš velkou spoustu různých koření, takže výsledná chuť je velmi pestrá, takže z té Nagy ti vynikne vedle extrémní pálivosti jen to nejlepší. Je to docela alchymie. Habanera jsou skvělá na maso a různé masové směsi. Ta jejich jedinečná jakoby ovocná chuť (nedovedu to lépe definovat) je perfektní.

Taky není špatné si z té Nagy udělat sambal nebo curry pastu. Ta pálivost přetrvá a chuť dostane jinou dimenzi. Z habaner jsou skvělé různé omáčky (třeba i kupované - z přírodních je dobrá Krakatoa a z extraktových Black Mamba - ta pálí nezemsky). Ty mají luxusní chuť právě k tomu masu. Nějak se mi zbíhají sliny.:-p

oni plazi a ptáci nějak nemají na to pálivé receptory. naopak papričky je využívají jako roznašeče semínek...páč fóglem nebo legošem ta semínka jenom projdou. Savec by je pravděpodobně rozžvýkal a tím zničil semínka, takže to pálení je právě zaměřené na savce, aby to nežrali :-)

Já je pěstuji v klasické skleníkové zemině vzácně přiživené kompostem. Nečetl jsem celé vlákno, ale možná větší vliv než zemina má na kvalitu papriček dostatečná zálivka a co nejdelší vegetační období. Letos jsem klíčil pozdě a některé druhy nestačily dozrát. Také se mi zdá, že důležitý je původ semínek. Některé F2 už skoro nepálí :-( (nebo už mám tak plechovou hubu). Na snímcích Fatali, Asia Naga, Borneo a Srí Lanka.
[10092011846.jpg]
[10092011848.jpg]
[10092011847.jpg]
[151220111009.jpg]
Usušený zlomek sklizně.
[p1000822r.jpg]
Klíčení..., únor je ale pozdě, zdá se.

Tak to mě vůbec nenapadlo. Je fakt, že na druhé straně skleníku pěstuje tchán normální papriky a z toho jsem měl trochu strach. Zas takový mičurinec nejsem, tak nevím, jestli to mohlo mít nějaký vliv. Vloni to bylo stejně a když jsem papričky doma sušil, tak každýmu tekly slzy :-D

Zdravím,
mám takovou prosbu.. Mohl by některý z místních pěstitelů nějak stručně popsat celý proces? (hlavně tedy klíčení).. Já jsem letos zkoušel poprvé a úplná katastrofa (resp. vůbec nic):-/. Snažil jsem se něco načíst a podle toho, co jsem našel, jsem se začal pokoušet o klíčení. Zřejmě ale asi úplně špatně, podle fotek, který tady pozoruju (třeba Standovo). Podle návodu jsem jednotlivé druhy vložil do papírových utěrek, které jsem ráno a večer zalíval. Jednou jsem se večer nedostal domů a do rána ubrousky vyschly. No nebudu to prodlužovat. Dopadlo to tak, že se dvěma druhy se nestalo vůbec nic a další tři druhy semínek zplesnivěly. Proto bych rád poprosil o radu co a jak, aby z toho příště něco bylo. Ještě mě napadá - koupit semínka a zkusit to ještě jednou, na to už je asi pozdě, že..
Za rady předem moc děkuju,
H.

Klíčím asi takto:
Do kelímků od jogurtů co sežraly děcka dám zeminu (klasika pro výsev a pěstění). Semínka dám do zeminy asi 1 cm hluboko a zahrnu. Kelímky se zeminou a semínky dám do naprosto vytuněných plastových pařeníčků z Lidlu (PP*) 4ks za 150,- Kč. Zalívám rosičkou na hady dvakrát denně. A co je důležité, pod pařeníčky dám topnej kábl z terárka (co taky s ním, když jsem vyházel hady) a nepřetržitě topím. Wattáž si už ale nepamatuji, nicméně v pařeníčkách je cca 26-28°C. Jak mne historie přesvědčila, teplota je pro klíčení velice důležitá.
Jakmile ty moje miminka loztomilý vystrčej děložní lístky, přesunu je ke světlu. To je celé...
Je dobré mít na paměti, že paprika ma dvě zralosti. Tu konzumní a botanickou. Semínka z té konzumní klíčí (klíčí-li vůbec) o poznání déle než z těch botanicky zralých. Taky je důležité, jak jsou v prvním případě semínka po vydolování z papriky ošetřena. Musí být dobře usušena, aby neplesnivěla. V druhém případě se vo to postará parika sama ne voe ;-)
Paprika je lenoch a i s klíčením si dává na čas, takže třeba 14 dnů není zas až tak dlouho. I když s vyšší teplotou to jde rychleji.
I přes všechno snažení, když se podaří takovej rok jak loni, nakonec člověk nesklidí ani Ň.

Douška: kolega klíčí ve vermikulitu a taky celkem úspěšně. Akorát se musí docela dost babrat s přesazováním. Navíc musí odhadnout kdy, aby se kořenový systém moc nerozvinul, a aby jej následně při vymotávání z vermikulitu nepoškodil.

*) Product Placement

Zkus, pozdě ještě není. Záleží na tom kde budeš pěstovat. A taky jaký bude léto. Jestli vevnitř nebo venku. Vevnitř je to jedno, při troše štěstí a menší pálivosti dojdou i v říjnu. Pokud budeš chtít pěstovat venku, tak doporučuji velké květníky. Ty můžeš v případě nepřízně počasí, či pozdějšího nasazení plodů přenést dovnitř.
Přede dvěma lety mi dozrávala jalapeños ještě v půli října venku, na jihovýchodní straně baráku. Loni ve skleníku schnilo vše, co jsem zasadil.

Ja klicim podobne, akorat nezahrnuju seminka vbec zeminou,ale necham je jen lezet na vrchu. Zkousel jsem to s prihrnutim a nevyjely, kdyz je to moc hluboku tak nemaj energii dostat se na svetlo.

Jinak klicim v parnicku v koupelne na skrince pod stropem kde mam permanentne 27-28stupnu a je tam uplna tma.
Annum mi vetsinou klicej tak tejden, Chinese druhy, jako treba habanera nebo naga cca do tri tydnu.

Zeminu(nebo ubrousek,rockwool,vatovy tamponky) to chce udrzovat jen vlhkou, ale nemelo by to plavat, jinak to plesnivi. V tom parniku se drzi dobra vlhkost a ani se to moc neodparuje.

Loni jsem si delal takovej pestitelskej serialek kam jsem to vsechno rozepisoval, tak treba to nekomu pomuze...

http://www.chilli-forum.cz/viewtopic.php?f=82&t=12 02

a letosni kolo je tady( tam mam lip nafoceny kliceni a tu rannou fazy)

http://www.chilli-forum.cz/viewtopic.php?f=82&t=16 31

A ještě jedna věc co se týče pěstování a pálivosti, pokud si chcete udržet linii, tak vždy obětujte aspoň jednu kytku a tu pečlivě izolujte proti pylu jiných, aby došlo jen k samosprášení, z té se pak použijí semínka.
Co se týče pálivost, tak doporučím prvních pár květů vyštípnout. Kytka pak má více energie na tvorbu kvalitních papriček a ne že si je hned vyplýtvá na ty první, kdy navíc ještě roste.

Jo, f1 může být kříženec a pravděpodobně taky bude, jak se předávají vlastnosti ale netuším :-) (jsem živočichář, ne kytičkář), rozhodně pokud si chceš udržet linii a produkovat vlastní osivo, tak to není dobrý. Jinak se nechají izolovat i jen květy, případně různé druhy opylit různými různými druhy (štětečkem) a pak si počkat co z toho v f1 vyroste :-), hračičkům se meze nekladou... Pokud budeš izolovat celou rostlinu, tak s ní musíš občas zatřást, resp. nevím až jak moc jsou samosprašné, ideální by bylo opatlávat květy štětečkem. Ale možná dojde k samoopylení i bez pomoci, to fakt nevím.