Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguán Zelený -- Chočenie

Zdravím. Prosím mohli by ste mi pomôcť??? 23.12. som dostal leguána zeleného .. začal žrať normálne a vylúčil aj stolicu no 4 deň čo bol u nás som chcel začať s chočením .. Robil ssom to čo som čítal , po ráne pred zapnutím lampy som ho vybral , potom samu podarilo úsť ... asi o 5 minút osm ho našiel a zobral ... Hladkal som ho no ako náhle sa mi pozrel do tváre , začal utekať, škriabať atď.. Teraz sa bojí už len keď sa priblížim k terárku .. mohli by ste mi pomôcť prosím?? Pokazil som to velmi???,

loading...

Pokazil som to velmi?

Ano pokazils to velmi. to zvíře se tě bojí a brání se proto, protože mu z jeho hlediska ubližuješ. To chytání a braní do ruky totiž z jeho úhlu pohledu není nic jiného než přímé ohrožení z tvé strany. Takže má důvod se tě bát. Pokud chceš, aby se ochočil, tak ho musíš nechat v klidu zabydlet, vůbec ho nehonit, nesahat na něj, jenom mu v klidu čistit ubikaci a dávat krmení. Aby pochopil, že nejsi nebezpečný, ale naopak mu nosíš jídlo. Až nebude jančit, jen co tě uvidí, tak ho začít krmit z ruky a když se přestane bát ruky, tak na něj pomalu začít sahat. Tím stylem, že mu dáš něco dobrého a podrbeš ho zlehka na laloku nebo na hlavičce. To mají leguáni rádi a celkem to vyhledávají, ale nesmí tě už brát jako hrozbu a bát se ruky. Když se nechá drbat, tak si ho třeba nalákat kouskem jídla na ruku a nechat ho na ní sedět. když už poleze na ruku, bude se nechat drbat a nebude se bát, tak ho můžeš začít i pomalu zvedat pod břichem. Až zjistí, že mu ničím neubližuješ, tak ti postupně dovolí čímdál víc věcí. Ale počítej s tím, že je to běh na dlouhou trať, řádově v měsících, možná i rocích. A že ne všichni legoši se ochočej. Někteří prostě zůstanou plašani a nebo sice nebudou plaší, ale ani kontaktní. Každé zvíře je jiné.

na kúpanie ho neber, dej mu tam dostatečně velkou nádobu s vodou, aby se mohl koupat sám. Pokud nemá nějaké kožní problémy, které je potřeba řešit koupelema, tak ho nekoupej. koupat ho začni (pokud se mu to bude líbit) až se tě nebude bát a nechá se brát do ruky.

Má v teráriu bazének, resp. něco, kde by si mohl lehnout do vody? Pokud ano, nechat ho, ať se vykoupe dle libosti. Povinné koupání není. Nám legu sleze do vody ochotně pokaždé, když dostane pěkně teplou - ozkusí si vzduch, pořádně si prohlídne vaničku a pak tam sedí, s blaženým výrazem... myslím, že ze začátku by stačilo rosit. Při rosení terária prostě zmáčet i leguána, ale nepronásledovat ho kvůli tomu.
Hodně štěstí při ochočování a jak říkala Aurifer, může to být na dlouho.

Ahoj já mám legouše dva měsíce a teprv se nechá pohladit, do ruky ho vzít ještě nemúžu.Chce to vážně víc času a trpělivosti.Co se týká koupání hodně záleží na teplotě vody.Mám v terku bazének 15l ale taky se mu tam vždicky nechce jak je voda chladnější tak tam nejde.Hodně štěstí

Mna len zaujima jedna vec: ako riešia takéto problémy v Zoo.Určite nemaju čas denodenne sa mazličkovť a mojkať s leguánmi.Majú veľké výbehy,teráriá.Ako ich chytajú v prípade potreby.
Asi príde veto s puškou a lega "zostrelí" z konára...
Vela ludi si kupi lega,vedia prd o chove,podmienkach a vybave terka,ale prva vec,čo ich zaujima je pohlavie a ako rychlo sa môžu mazličkovať s leguánom.:?: Kam sa všetci ponahlate? Ved za 20 rokov neverim,že leguana aspon čiastočne nesocializujem..:!:
po ráne pred zapnutím lampy som ho vybral , podla mna hluposť...treba sa venovať aktivnemu - nahriatemu legovi.Ked ho zoberieš do ruky "ospaleho" ,sa nahreje a je zbytočne v strese.
1. vec,čo ludia robia chybu - terko položene na zemi a pristupuju k legovi zhora.
Ale vlastne,čo tu mudrujem,ked sam mam legov " divoké šelmy":-D
moderatori - prosim Vas,premenujte tuto temu,leba ma ....

Klídek.Zas se tak nerozčiluj.Tvůj legoš to není.;-)Se vším s tebou souhlasím.A takovýchto případů zase po vánocích přibyde.Všichni si přejí leguánka,a dokonce i když ho viděli známí u mě.Ale když na něj koukli po pár ročcích,tak z něj mají strach a ani si ho nepohladí.:-DHold to není mazlíček.Alespoň ten můj je docela klidný,ale hlazení moc neholduje.Je po vánocích,tak se připravte na nejhorší.Radši dobře poradit,než aby zvíře zkapalo.Zatni zuby3-[

po ráne pred zapnutím lampy som ho vybral
To mě taky krapet zarazilo... po ránu, před rozsvícením, to je pro mě doba, kdy čistím skla, co potřebuju vyndat - protože drhnout skla a ještě hlídat leguána, pochodujícícho po místnosti, to by bylo moc. Někdy už je vzhůru a hledí na mě a ani by mě nenapadlo na něj, chudáka, potmě, šahat a to je fakt kliďas a hodný zvíře (zatím)... jak by bylo mně, kdyby do mě někdo šťouchal ještě v posteli?
Taky si řikám - mám na to času, třeba žaka jsme jakžtakž ochočili po 15 letech a ještě je to s ručením omezeným a jen částečně - ale zase nemáme závisláka, který by se oškubal, sotva na něj hodinu nikdo nepromluví. Zabývá se svým, je rád za občasné podrbání, hodně toho namluví...
Jenže teď vypuknou "dárečky" - všechny ty malé roztomilé vodní želvičky, co budou za chvíli kašlat a sípat, protože jim nikdo nezatopí... kjálíčci, chjupaťoučký a jostomijoučký - co nadělají svinčajzu, smrdí jak bolavá noha a překvapivě dokážou pěkně podrapat, když se jim něco nezdá nebo přijdou do puberty... atd. Chudáci betty a minikostky s barevným pískem a designovýma samolepkama...
Nu, pevné nervy vám všem hrdinům... já jdu ohřát legovi vodu, před hodinou rozsvítil, už bude při smyslech, až se pěkně vykoupe, dostane pytel polníčku a trochu hroznového vína s Plastinem a Nutrimixem a začne prudit, že chce ven...
Všem tady přeju, ať to hezky klape... :beer:

Já jsem teda spíš jen nadšenec, než terarista, tak bych nechtěla dělat chytrou:-D, ale taky se tu každou chvíli chytám za hlavu, když tu čtu všechno to chočenie a kúpanie:-D Asi nemá cenu se rozepisovat, Y Draig Goch mi mluví z duše...za betty v krychličkách bych vraždila, za leguání mazlíčky taktéž...co se týče živých vánočních dárečků, tak jsem našla za barákem při venčení psa morče s rampouchama u p.dele (asi moc smrdělo...) Myslím si...a určitě nejen já...že zvíře typu leguán, chamík, apod. jsou sice děsně "kůůůl a hustý", ale na nějaké vymazlování to nebude:-/
Nepatří to sem, ale připomíná mi to teď ten boom s gambiema, jak típek vidí na netu krutou velkou krysu a musí si jí pořídit, aby jí moh tahat po venku na kšírkách a myslí si, že bude snášet všechny tyhle krávoviny, jako potkani. Známá, co je chová, mi pak v křečích píše, jak jí lidi bombardujou s dotazama, jestli se pro ně teď na zimu daj sehnat oblečky atd atd atd:-| Auri by jistě mohla taky vyprávět:-D Nějak mě to nadšení, že bych si jí pořídila pouští, asi bych si musela připadat, jak náctiletá gothic-krutá holka:-D Někdy mám nevim proč pocit, že lidi tak nějak zapomínaj používat mozky, když si pořizujou živýho tvora...ale jinak se nerozčiluju:-D

jo, o tom mi povidej...300x můžeš zájemcům o mládě gambie říct, že to neni potkan a 400x, že ho nemaj chovat společně s jinými zvířaty. Pak ti nanacenej majitel napíše, že gambík je moc fajn a bydlí s morčískem, že se spolu sqěle snášej a papaj spolu z mističky. Abys mu na to vysvětlila, že je má okamžitě oddělit, páč až z gambíka nebude mimí, tak si začne bránit teritorium a z morčíka udělá 4...aby mi majitel napsal za 3 měsíce, že mu ten hnusnej gambík morčíska rozsápal, že měl morčík vykousanou hlavičku a střeva byla až na podlaze pod klecí, přítelkyně když viděla tu spoušť tak omdlela a že už tu agresivní krvežíznivou svini nechce ... njn. Tamagoči bylo taky děsně KŮL a IN. Bohužel u něj nezůstalo.

Naja, gambie. Taky mě zajímají, ale někdo (ukazuje na Aurifer) mi je krásně rozmluvil. Mně už se byl ptát kolega, jestli neuživíme králíka, že ho dostaly děti od babičky a jeho pčítelkyně se toho zvířete štítí... neuživíme, protože by z něj čokl dostal psotník. Snese morče, křečky, potkyše... ale jak vidí králíka, vzpomene si na co byl původně vyšlechtěný (ano, lov divokých králíků) a hotovka... vánoční dárky, uf! ]:(

Já jsem nad gambií nebo eminou taky dlouho uvažovala. U mě je jedinej problém prostor a matka (ostatně to je taky důvod, proč ještě doma nemám milion terárek, akvárek a klecí:-D) Ale počítám s tim, že až dostuduju a najdu si vlastní bydlení mimo mojí Kelly familly, tak to budu řádit, jak černá ruka:-D A gambie byla odjakživa na seznamu]:) Jen už se na ně chovatelů uplně bojim zeptat, protože dost chápu jejich reakce:-D

Což to asi jo:-D Ale zatim kromě smečky potkanů a jiné hlodací havěti a akvárek, bych ráda ještě větší akvárka:-D, dendrobátky a chamíka...plus nějaké opeřence:-) No a časem, podle toho, jak by mi to šlo, by se mi páčil třeba tady ten leguán, nebo nějaké náročnější žáby:-) No a pak bych se klidně vsadila, že se to stejně zvrhne, jak se znám:-[

Taky mě limitovali rodiče...teď mě naštěstí limituje prostor - ono pronajímat si byt, kde bude pokoj jen na terárka není většinou v možnostech, krom toho pak přijde vyúčtování za elektriku a ukážou se jiný limity, který u rodičů vidět nebyly...a zrovna leguán...tam je ta elektrika celkem znát :-D:-D a najednou je hlavním limitem ČEZ:-D

Ne vždycky... někdy se sejdou dva šílenci a to je potom teprve hula... tedy haló... :-D V podstatě jsou pak nejhorší hádky na téma "Kdo toho debila chtěl - ty nebo já?", následující po akci, vedoucí k zničení/poškození něčeho, po zaplacení účtu za veterináře nebo elektřinu/vodu... v zimě za zeleninu...
Ha potém... ha potém... potém se něco stane a v cojávím akváriu vypukne něco zábavného a zase si člověk libuje, jak se s těma zviřátkama pěkně pobaví...
A tak to jde kolem dokola a dál...

No bude to chtít postup typu: "Dobrý den, mám zájem o mládě bla bla bla.....a předem bych vás chtěla ujistit, že ho nehodlám venčit, jako pejska na kšírkách, chovat v kleci pro křečka, ani se nebude muset kamarádit s pejskem a kočičkou...nebudu se ho snažit spářit s potkanem (ano, i o tom jsem slyšela:-D) a nebude nucen být mazlivým myšákem..." Zabere to?:-D Já moc nemusim, i když lidi tahaj potkany v kapucách po hospodách, tak nějak nechápu, jak si můžou myslet, že jim to nevadí:-/

Ahoj,asi to sem zrovna nepatří,ale chci se zeptat jestli svítíte přez noc ohřívací lampou a nebo jen přez den.Pokud bych ji přez noc vypl,tak by mi teplota v terárku klesla na cca 15°.Mám tedy raději nechat svítit a nebo zhasínat,nebo taději volit režim chvíli svítit a chvíli zhasnout?Přeji všem vše nej do roku 2012

no tak leguán musí mít v noci tmu, taky by se ti blbě spalo při rozsvíceným světle. Ale pokud by ti to takhle hrozně kleslo, tak to budeš muset vytápět i v noci. buď lampou- ale pozor, s červeným nebo modrým světlem, nebo nějak jinak- buď topným kabelem, nějakou topnou rohoží nebo fólií. 15°C je pro zeleného lega na hranici přežití, při takovéhle teplotě (i noční) už je schopnej nastydnout. Je to vysloveně tropické zvíře a v jeho domovině to pod 18°C neklesá..

Zdravím všechny v Novém roce :-).Sice tento dotaz tady nepatří,ale probírali jsme ho tady.Chci se zeptat co je vnodnejší Tepelná deska a nebo Tepelný kámen,mněl bych to na přitápění v noci,kdy nesvítím žárovkou,nic jiného mi ve zverimexu tady u nás nenabídli.Děkuji za odpověď

čeče mívala jsem stejněj problém, jako tsisters. Ono v RD to bejvá celkem běžnej problém, většinou se po dobu co jsou lidé v práci nebo přez noc netopí a topí se jenom po tu část ne, kdy jsou doma a bdící. Obzvlášť pokud je třeba kotel na pevný paliva. když js bydlela ještě v domě rodičů, tak to byl taky pěkně studenej odchov. ikdyž mi v bytě trochu jako teplotní stabilizátor fungovala 2 500litrová akvárka, tak zvířata musela mít dotápění i v noci, páč tam taky bylo 15-16°C. teda horský druhy si nestěžovaly a já si stěžovat nesměla :-D

No bydlel či nebydlel,myslím že jak by ti přišel účet za plyn,tak by sis rozmyslel jestli topit na 20° pořád a nebo jen přez den :-).Ještě se zeptám:na www.leguanzeleny.cz jsem nenašel pořádné vysvětlení jestli mu stačí když se má kde vykoupat a nebo jestli je vhodné zvlhčovat vzduch nějakým vodním rozptašovačem,píšou pouze o nějaké odpařovací nádobě.Děkuji za odpovědi na moje laic.otázky

Však jo, jenže tohle lidé, co třeba bydlí celý život v paneláku moc nepochopěj, páč se s tím nesetkají.

Když ho každý večer narosíš šprickou na kytky vlažnou vodou, tak to uplně stačí ;-) Ono právě vzduch dost zvlhčuje bazének na koupání, aby plnil funkci tak musí být vyhřívaný, jinak do něj lego nepoleze...a když je vyhřívaný, tak má i větší odpar a funguje zároveň jako zvlhčovač.

No, moji měli nejrači to, co by se jim dávat nemělo, tak rači nenapíšu :-D Co se týče toho bazénku tak pokud není vyhřívaný, tak je potřeba dávat pozor na to, aby nebyl o moc chladnější, než teplota ubikace. Páč zvířata jsou někdy schopná po skoku do chladnější vody se utopit, i v troše vody...