Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama vousata divne chovani

Dobry den chtěl bych vás poprosit o radu má asi 10 měsíční agama někdy uplně zamrzne. To znamena že se z ničeho nic přestane uplně hýbat dokonce i při žvýkaní potravy prostě přestane kousat a ztuhne pokračovat začne až po nějake době.Jinak je trochu linější ale jen nepatrně to bych si vysvětlil ročním obdobím žere bez problemu vitamíny dostava Zoo Meds reptivite asi 2 tydně. Nevím jak to vysvětlit vše je jinak OK. Předem děkuji za odpověd.

Není snadné si to představit.
Napadá mě,že prostě jen reaguje na nějakej podmět.
Například takto reagují mé pogony,když jsou ve venkovním výběhu a přelétne nad klecí dravec,nebo třeba jen balon.
Ale to nakloní hlavu a upřeně pozorují oblohu a často následuje po pár sekundách pokus o útěk.
Tohle bys ale poznal už jen podle té nakloněné hlavy.Ale i tak se musím zeptat jestli náhodou nemáš terárium s vrchním otvíráním ??
Útok ze vzduchu je opravdu jediný moment kdy jsem se setkal se strnutím u pogon.

Mám dvě vousatky (cca 4 roky) a minimálně jedna z nich se taky občas chová, jako by byla ,,duchem mimo" ;-) Tak říkajíc kouká do blba a nereaguje na pohyb, třeba ani zúžením zornic. A při krmení občas záseky má, ale je to spíše tím, že si vzala příliš velký hmyz, a tak to rozdýchává. Občas to vypadá, že se tak chová, když na ni koukám, třeba to máte také tak?

Co mi spíše přijde divně je, že čas od času ji chytne rapl a běhá a skáče po teráriu, jako by ji něco pronásledovalo, ošívá se a tak. Těžko říct, co my víme jak na ně působí okolní zvuky (rádio), nebo třeba otřesy od aut, nebo jestli cítí další zvíře... kdo ví :-)

Jak sjem psal není snadné si představit jak přesně tu strnulost myslí :)

Jestli jde o 5 sekund tak bych to neresil .. ale kdyz jsem mel to "stěstí" a pristihl jsem je pri tej strnulosti od zaleknutí .. tak to bylo rádově v několika desítkách sekund a pak neuvěřitelně rychlej úprk :-p
nikdy bych nevěřil jak jsou rychlé ...

Děkuji za odpověď, to chování, které jste zde popsal je téměř totožné s tou moji agamkou. A co se týče toho zběsilého běhání, to bych si vysvětlil asi tím, že mám potřebu jít na záchod a jak je známo agamy dost zapáchají a vzhledem k tomu, že je v uzavřeném prostoru, tak chce na čerství vzduch. Je to trochu směšné ale v mém případě si po tomto zběsílém proběhnutí vždy uleví :-D

Dobrý den,
mám dotaz ohledně zvláštního chování mé agamy. Mám dvě, velký je podle doktora samec a malá nejspíš samice, a jednoho leguána. Ze začátku se k sobě měli pěkně, ale pak jednou leguán malou kousnul do nohy a od té doby na něj velký vždycky skáče. Prostě jakmile ho spatří tak se rozeběhne a narazí do něj, občas u toho otevře i pusu nebo se nafoukne ale nikdy ho nekousne, prostě do něho jen dost strčí. Říkala jsme si, že buď chrání malou a nebo si tak asi hraje, ale je to zvláštní. Nevíte, čím by to mohlo být??
Děkuji za odpověď :)

No, je to obranná reakce - ony si agamy totiž nehrajou - už vůbec ne s druhy z druhý strany zeměkoule, který jsou o tolik větší jako je leguán...

To je máte v jednom teráriu nebo je jen pouštíte po bytě všechny najednou?

Uf, už jsem se bála, že máte multiterárium...

No, ještě celkem chápu, že pouštíte lega, ale proč pouštět i vousatky, aspoň vidíte, že je to pro ně jenom nebezpečné. Nechte je v klidu v teráriu a nebudou se jim stávat nehody (kousance apod.) Když už je tedy musíte z nějakého důvodu venčit, tak je alespoň nevenčete dohromady - i když se to nezdá, stresuje je to. To, že by jeden druhého mohli něčím nakazit Vás nenapadlo?

Mně tohle agama taky dělala a vyřešil jsem to tak, že jsem si nechal v Hornbachu nařezat dvě dřevěné desky a dal je na terarium nahoru. (dvě proto, že jsem nechal otvor a větrání) Mám totiž terarium ve výšce pasu, tak aby se nabála, když kolem ní někdo projde. Už je to v pohodě a nedělá to. :)