Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem první zimování (Lts)

Dobrý den, mám jednoduchý dotaz??:-[
Jde něco zkazit nebo podcenit ohledně zimovaní hadů??
Svoji korálovku(samici cca 1,5 stará) jsem celý prosinec nekrmil, respektivě naposledy žrala 26 listopadu, před asi 14 dny jsem začal snižovat teplotu a včera jsem úplně vypnul osvětlení a tudíž je v teráriu pokojová teplota 19-20°C a zítra ji chci dát do boxu(písek+miska s vodou) a přenést do špajzu kde je teplota teď nachystaná okolo 17-18°C a budu snižovat na nějakých 14-15°C. Nemůžu ji tady tím postupem nic udělat,nachlazení,šok atd:i:.Ze začátku častěji kontrolovat? Něco jsem o zimování přečetl, ale radši se ještě ptám, nerad bych o svoji karkulku přišel:x:

Předmět Autor Datum
Zimuj jí nějakých těch 9-10 týdnů. Uvedené teploty jsou v pořádku (na nejnižší můžeš klidně jít i na…
BlackFlame 05.01.2012 20:17
BlackFlame
tak já doufám že je perfektně vyprázdněná, dá se říct že už 40 dní nic nežrala. všude jsem četl že m…
kepibara 05.01.2012 21:56
kepibara
tak teď nevím, korálovku jsem umístil do boxu i s jejím úkrytem a přemístil do chladnější místnosti,…
kepibara 06.01.2012 17:39
kepibara
Tvoje obava je zbytečná, ona se zklidní. S vytrávením si vůbec nedělej starosti, teplota do níž jí c…
Epanterias 06.01.2012 17:50
Epanterias
Aha, su blbé, nečetl jsem nadpis:-D Sinaloe, už jsem doma. Omluva;-)
Epanterias 06.01.2012 17:59
Epanterias
Můžeš klidně i zimovat "naměkko". Vypneš v teráriu světla, necháš jí tam (v domovském prostředí) a p…
BlackFlame 06.01.2012 17:52
BlackFlame
tak to mi spadl kámen ze srdce.jojo je to sinaloe. Vodu samozřejmě doplním. Terárko váží moje asi ta…
kepibara 06.01.2012 19:38
kepibara
No já už to našel, tak jsem se nahoře opravil, taky doufám, že had je dobře určený, znám už víc lidí…
Epanterias 06.01.2012 20:12
Epanterias
Nevěděl jsem, že ze zimování natvrdo a naměkko vyplývá tolik dalších věcí. Moje domněnka byla taková…
BlackFlame 06.01.2012 20:40
BlackFlame
Letos poprvé zimuji L.t.sinaloe "natvrdo". V předchozích letech jsem zimoval kolem 16 stupňů. Ve skl…
Aleš Klement 06.01.2012 21:19
Aleš Klement
že většina korálovek bezpečně snáší pokles teplot ke 4C. Muzu potvrdit z vlastni zkusenosti... Moje…
boa.constrictor 14.01.2012 19:46
boa.constrictor
jsem rád, že mi tady boa.constrictor napsal, že má odzkoušených na Lts zimování na 4°C, píšů to tu t…
kepibara 01.02.2012 20:04
kepibara
Zkuste zajet do Obi nebo jiných stavebnin, kupte silné pěticentimetrové polystyreny, co se využívají…
Epanterias 01.02.2012 20:46
Epanterias
Tohle funguje. Další možností je do stejně vytvořený bedny prdnout topnou folii nebo kabel a připoji…
cejna 01.02.2012 20:51
cejna
Ja bych moji zkusenost nerad daval za priklad, jak se to ma delat. V mem pripade byli ty 4°C stabiln…
boa.constrictor 02.02.2012 10:23
boa.constrictor
tak to klobouk dolů před tebou Epanterias, ten nápad s bednou od polystyrenu a do ni dát petflašky s… poslední
kepibara 02.02.2012 14:59
kepibara
Není bez zajímavosti, že sám Perlowin uvádí u californií optimální hibernační teplotu mezi 10-15C, p…
carlos 30.01.2012 11:04
carlos
tak už je to víc než týden co jsem zazimoval Lts, teplota je zrovna teď na 10,5°C. Jeden dotaz- jak…
kepibara 14.01.2012 17:47
kepibara
Pokud není ten písek promočený skrz na skrz a je to jen navlhlé a box větrá, tak bych tomu nevěnoval…
Epanterias 14.01.2012 19:25
Epanterias
písek byl moc mokrý jen kde je miska s vodou, ten jsem opatrně vyndal a zůstal tam jen lehce vlhký p…
kepibara 14.01.2012 19:40
kepibara
potřebuji pro rozmnožování korálovky sedlaté chovt samce a samici odděleně a připouštět je nebo je m…
jeníčeklupik 29.01.2012 20:59
jeníčeklupik
Dají se chovat normálně v páru, stejně jako v triu. Po odzimování, které může taky probíhat společně…
Epanterias 29.01.2012 21:19
Epanterias
co bych si měl vybrast na chov sem začátečník : kajtu královskou nebo chameleona jemenského?
karelh 30.01.2012 13:55
karelh
co bych si měl vybrast idealne spravne tema...
boa.constrictor 30.01.2012 13:57
boa.constrictor
škrečka
Alecoby 01.02.2012 20:44
Alecoby

Zimuj jí nějakých těch 9-10 týdnů. Uvedené teploty jsou v pořádku (na nejnižší můžeš klidně jít i na nějakých 12 °C), vysra... ehm... vyprázdněnou jí máš patrně také. Nevidím v ničem problém. Jen samozřejmě dohlédni, aby vše proběhlo tak, jak má.

tak teď nevím, korálovku jsem umístil do boxu i s jejím úkrytem a přemístil do chladnější místnosti, teplota je tam okolo 16°C a ona už půl hodiny líta/plazí dokola v boxe, asi se ji tam moc nelibí. Chci se zeptat jestli to je normální a jestli se za čas uklidní?? nebo jsem udělal něco špatně?? Zatím jsem ji tam nedal misku s vodou, mám strach že by ji převrhla

Tvoje obava je zbytečná, ona se zklidní. S vytrávením si vůbec nedělej starosti, teplota do níž jí chceš ve finále umístit, resp. na kolik jí chceš snížit není z mého pohledu zimovací teplotou, nedojde k hibernaci jako takové. Metabolicky zvířata ve 14-15C stále jedou. Na to je třeba myslet zejména v souvislosti s dobrou hydratací. Mám zkušenost, že zimované korálovky i guttaty i při deseti stupních stále reagují na jakékoliv podněty, dokonce jsem měl při zimování klasických guttat nejvíc pokousání do ruky za jedinou kontrolu. Takže až se zklidní určitě doplnit tu misku s vodou. Mimochodem ono i to vytrávení jak se dříve uvádělo nebude v přírodě tak horké.
Ps:neuváděl jsi o jakou korálovku se jedná. Doufám, že to není hondurenska

Můžeš klidně i zimovat "naměkko". Vypneš v teráriu světla, necháš jí tam (v domovském prostředí) a případně dáš terárium někam na zem (kde je chladněji) a "zimuješ" doma při nějakých 16 - 19 °C. To je u těch domestikovaných korálovek úplně v pohodě. Prostě bude mít několik týdnů období klidu. Pro udržení "režimu" to stačí. A zimovat ty "domestikované" takhle naměkko je plně dostačující.

Edit pro kolegu Epanterias: Má tam uvedeno "Lts", tak počítám, že mluví o L. triangulum sinaloe. Jinak pravda, je rozdíl mezi hibernací natvrdo a režimem zimního klidu. Ty L. t. s. z x-té domácí populace bych nechal jenom odpočinout (už jen proto, že neznáš ani lokalitu - vzhledem k x-té populaci spíš lokality...). Jinak samozřejmě, jak říkáš, jsou v období klidu, takže voda je rozhodně potřeba. Po čase se samozřejmě uklidní (jde spíš o rozrušení z manipulace).

No já už to našel, tak jsem se nahoře opravil, taky doufám, že had je dobře určený, znám už víc lidí, co zimovalo hondurensisky a bylo to zimování poslední.
K tomu zimování - osobně chovám a odchovávám korálovky přes 14let a upřímně sinaloe, campbelli, californie, obdobně jako mexicany a další jsem vždy zimoval tvrději. Lokalita je tam naprosto nedůležitá informace, jelikož to jsou letité odchovy v ČR na totožné krvi sourozenec x sourozenec. U sinaloe snad došlo k oživení krve po dovozu tuším p. Marhoulem páru přímo z oblasti Sinaloa, ale jak to dopadlo se zapojením jejich odchovů do české populace netuším. Vím jen, že měli o dost víc vajec, vejce byla obrovská a co jsem slyšel, tak i mláďata byla daleko větší než "češi".
Chápu, že pet chovatelé, nebo prostě držitelé hada pro radost nebudou riskovat možná rizika plynoucí ze správné hibernace, nicméně já si stojím za tím, že mám-li odchovávat kvalitní zvířata, chci, aby se zvířata dožívala vysokého věku a vůbec se těšila podmínkám, jaké jsou v přírodě, je to nanejvýš vhodné. Ono při té hibernaci je navíc šance, že vychcípou jedinci, kteří by za normálních okolností přenášeli nevhodné genetické dispozice vlivem snížené životaschopnosti. Mě se taková selekce za celou dobu chovu ale nezdařila ani jednou (nechcípl mi během ní jediný had). Nejnižší teploty, co jsem vyzkoušel byly mezi 7,5-8C (L.g.californiae, L.t.campbelli), povětšinou jsem měl mezi okolo 10C, což považuji za dostačující. Ty "klidové" stavy, jakým je vypnutí zdroje a nekrmení po dva měsíce a následné ponechání hada v teplotě 18-20C nelze za odpočinek považovat ani omylem, byť se to donekonečna omýlá. Je třeba si uvědomit, že v místě výskytu se noční teploty mohou pohybovat i v létě o deset stupňů méně a zvířata při nich normálně aktivují (netýká se to jen korálovek). Ostatně i věhlasní chovatelé korálovek Applegate, Perlowin nebo Markel doporučují zimování v teplotách 10-13C. Není bez zajímavosti, že sám Perlowin uvádí u californií optimální hibernační teplotu mezi 10-15C, přičemž zdůrazňuje, že většina korálovek bezpečně snáší pokles teplot ke 4C. Zároveň upozorňuje na to, že hibernace je nezbytná pro vysokou plodnost. Období spánku u samic způsobuje produkci hormonů, které stimulují ovulaci a feromony, které pro změnu provokují samce. Chladné období u samců evokuje reprodukční chování a zvyšuje hladinu testosteronu, které mají na následek odpovídající pářicí chování a produkci zdravého, aktivního spermatu.
Jistěže to jde i na měkko, ale výsledky jsou odlišné. Kdo nevyzkoušel, neuvěří;-)

Nevěděl jsem, že ze zimování natvrdo a naměkko vyplývá tolik dalších věcí. Moje domněnka byla taková, že ideální je zimovat natvrdo (viz. první rada), ale že ze zimování naměkko vyplývají až takové rozdíly jsem netušil (viz. vliv na schopnost reprodukce). Právě ten "odpočinek" se dost často v dnešní době doporučuje (v teráriích se snažíme udělat zvířatům interhotel - a přitom je nejlepší to, k čemu je příroda stvořila). Děkuji ti za rozšíření obzorů. Ty tvoje komentáře se vždycky tak hezky čtou.

jsem rád, že mi tady boa.constrictor napsal, že má odzkoušených na Lts zimování na 4°C, píšů to tu teď protože venku udeřily dost silné mrazy a tam kde já mám umístěnou svoji Lts začíná padat teplota pod 7°C, pomalu z toho začinám hysterčit a bát se oni!!! Když furt meteorologové hrozí že nejhorší mrazy teprv přijdou v pátek a sobotu. A tím mi hrozí že v místnosti s padnou teploty ještě níž:-(

Zkuste zajet do Obi nebo jiných stavebnin, kupte silné pěticentimetrové polystyreny, co se využívají na izolaci, "stvořte" bednu, do níž se vejde box (není vůbec od věci, když je bedna velká, kupříkladu 100 na 50 x 40). Do bedny umístit přesnější teploměr (já používám čidlo od lepší meteostanice) a kromě boxu s hadem dejte do jedné části dvě tři pet lahve s vlažnou či teplou vodou, která na řadu hodin teplotu dokáže hezky držet, aniž dochází k brzkému poklesu. Pravda, je to pracnější, člověk nesmí zapomenout to kontrolovat a holt musí vodu, která klesla na teplotu okolí, resp. na námi určenou hraniční teplotu, vylít a nalít teplou (opět s rozumem, aby teplota nevylítla z třeba 6C zničehonic během půl hodiny na 12C, po krátkém čase člověk vychytá, jestli stačí vlažná, nebo je třeba přidat, taktéž to ovlivní počet použitých petek), ale na druhou stranu bych neriskoval pokusy s tím, kolik moji chovanci snesou. Rizika bych nepodceňoval a pokud není ve Vašich silách ovlivnit teplotu v místnosti přitopením, pak je tohle jedna z poměrně levných i mnou ozkoušených variant. Ony ty mrazy nebudou věčně a až poleví, nebude třeba v bedně s boxem žádných pet lahví a hlídat klesající teplotu.

Ja bych moji zkusenost nerad daval za priklad, jak se to ma delat. V mem pripade byli ty 4°C stabilni - rozhodne to nelitalo nahoru/dolu o X°C behem pul hodiny a chtel sem tium rict, ze za dodrzeni jistych pominek to zvirata daji... Ten pokles na 4°C se stal jen 1x a od te doby zimuju uz na tech +/- 10°C.

Jestlize mate teplotne nestabilni mistnost, rozhodne doporucuju zimovani v lednici (Melda ma o tom hezke vlakno), nebo tu izolovanou bednu - jak zminuji panove nize. Nicmene, poklud by byl ten pokles pozvolny a teplota pak nizsi, ale stabilni, tak zvirata v dobre kondici to preckaji bez problemu.

tak to klobouk dolů před tebou Epanterias, ten nápad s bednou od polystyrenu a do ni dát petflašky s vlažnou vodou je fakt skvělý nápad, mít doma 250ml petku tak ji dám do toho boxu. V místnosti než udeřily tyhle tvrdé mrazy se teplota pohybovala +/- 10-9°C takže to nebylo nic dramatického, akorát teď to začlo klesat, ale vyřešil jsem to tak že chvilku nechám pootevřené dveře a pustím tam teplejší vzduch, teplota se teď za posledních 24 hod zastavila na rozmezí 8,5-8°C. Za týden mrazy končí a zas bude dobře:puff::beer:

Není bez zajímavosti, že sám Perlowin uvádí u californií optimální hibernační teplotu mezi 10-15C, přičemž zdůrazňuje, že většina korálovek bezpečně snáší pokles teplot ke 4C.

Taktéž mohu potrdit z vlastní zkušenosti. Dvouleté a starší sinalojky zimuji natvrdo se zmijemi, želvami a dalšími v rozmezí od 5-10°C, jen letošní nástup zimování byl vlivem kolísání teplot trošku divočejší. Po odzimování to bývá v teráriu neskutečný hukot...

tak už je to víc než týden co jsem zazimoval Lts, teplota je zrovna teď na 10,5°C. Jeden dotaz- jak mám kontrolovat korálovku abych věděl že je v pořádku??je zalezlá v úkrytu a dlubat se mi do ni moc nechce, ať ji zbytečně neotravuji. A nevadí že má vlhký písek, jak jsem manipuloval s boxem tak jsem rozlil vodu z misky??

Pokud není ten písek promočený skrz na skrz a je to jen navlhlé a box větrá, tak bych tomu nevěnoval pozornost. Ona v místech zimování je také vyšší vlhkost, určitě bych ale neschvaloval hibernaci v totálním mokru, nejsou to mloci. Během zimování je dobré provádět kontrolu, tzn. box vyvětrat (provést test čichem:-D, ani ne tak kvůli mršině jako kvůli zápachu plísní, které se mohou na nějakých zbytcích v ideálních podmínkách rozbujet). Za předpokladu, že box má větrací plochy a není potřeba obměna většího množství vzduchu otevíráním boxu, pak by měla stačit kontrola jednou za deset čtrnáct dní, přičemž se snažit se zvířetem nemanipulovat, nerušit. Já mám průhledné boxy, stačí v místnosti jen pootevřít větší skříň, kde zvířata zimují a už na pohled je zřejmé, jestli mi tam nějaký šmejdí (což není dobré znamení při uváděné teplotě). Pokud se nic zvláštního neděje, tak ji ponech v klidu a někdy počátkem března jí začni "probírat". Dva měsíce stačí bohatě.

písek byl moc mokrý jen kde je miska s vodou, ten jsem opatrně vyndal a zůstal tam jen lehce vlhký písek, ale ještě to radši překontroluji. Box mám koupený speciálně pro zvířata průhledný, má to na proti sobě pod víkem malé dírky, to si myslím že pro cirkulaci vzduchu by mohlo být vyhovující, stejně ji měním každý týden misku s vodou. Moc krát dík za odpověď, vždy je na Vás tady spoleh.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru