Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osvětlení (uvb) pro agamu

Ahoj, zařizuji terárko (65x40x40, délka x šířka x výška) pro agamu a potřebovala bych poradit ohledně UVB. Na internetu je spousta informací, ale jako žena se v tom moc nevyznám... Všude píšou, že záleží na hodně faktorech, na vlnové délce, výkonu, ... A že špatný výběr způsobí různé nemoci. Jaké by tedy bylo nejlepší osvětlení? Jak vysoko by mělo být umístěno? Prosím o návrhy s co nejnižší cenou, ale tak, aby byly vhodné a neškodlivé. Děkuji

Tou nízkou cenou jsem hlavně myslela, aby mi tady někdo zbytečně nedoporučovat osvětlení za 2 000 Kč, když by se dalo sehnat na té samé úrovni levněji :) Terárko bude zatím jen provizorní, proto je tak malé. Takže tedy Repti glo, i když nemá moc vysokou kvalitu a nemůže nějak Agamě uškodit? A kolik by asi tak mělo mít Wattů, prosím?

Pokud nechcete investovat do vybavení nezbytného pro chov konkrétního zvířete, tak si nepořizujte ani zvíře samotné.
Pořizovací cena zvířete býva dost často ta nejnižší položka, kterou je nutné zaplatit.
Zkrátka, když chcete šetřit na světlech, nepořizujte si denního pouštního ještěra. Raději zvolte něco jiného. Například gekončíky noční (kterým bude vyhovovat i tohle malé terárko), nebo jiné druhy gekonů. Tam stačí žárovka za 20 Kč jako zdroj tepla.
Jinak tady budeme zase nucení za 1-2 měsíce číst vlákno o další utýraný agamce, která se klepe, nežere, nehejbe se a divně se kroutí....

Nevím, co je na tom tak špatného... Neříkám, že chci osvětlení za 20 Kč, ale taky nechci prostě nějaké nejdražší co je vůbec na trhu, když by se dala STEJNÁ kvalita sehnat levněji. Samozřejmě pokud bude kvalita hodně špatná u nízkých cen, u všech druhů osvětlení, tak samozřejmě investuji více peněz, když to bude nutné... Myslím si, že je aspoň dobré, že se snažím se poradit, protože znám lidi, co mají žárovku za 200 Kč a nebo tam ani třeba uvb nemají! Mohla jsem si vzít k srdci rady od nich, že stačí nějaká uvb za 200 Kč... Raději se ale snažím zjistit, co by bylo pro agamu nejlepší a zároveň co nejpřijatelnější pro mě...

Chce to hlavne vetsi terarium, delka 65cm je malo. Do mensiho teraria muzete dat treba Lucky Reptile Compact UV Sun 20W. Nezapomenout i na dostatek svetla - pres celou delku teraria obycejnou zarivku - "trubici". A taky je potrebne vyhrevne misto s teplotou kolem 40°C, staci 25W bodova zarovka z elektra a pod ni nejaky pekny placaty kamen.

Do toho relativne maleho prostoru by to mozna i stacilo (pokud by bylo svitidlo s "reflektorem"), ale tyhle "uv" zarivky maji relativne malou svitivost ve viditelnem spektru (chybi jim ten vykon ktery vyzaruji v UV oblasti). Agamy chteji i hodne svetla, jinak se budete trapit tim ze nejsou aktivni, nechteji zrat atd. Proto doporucuju linearni zarivku spis pouze jako zdroj svetla (Narva BioVital treba) a jako zdroj UV treba to co jsem uz napsal. Nebo tu "UV" linearku, ale doplnit ji o dalsi jen kvuli svetlu. A nezapomenout na to vyhrevne misto.

Samozřejmě počítám s tím, že tam musí být hodně světla a výhřevné místo a tak... Jde mi hlavně o to uvb, protože jsem četla, že když uvb vyzařuje na nějaké nižší vlnové délce, tak je to spíše škodlivé a těch druhů osvětlení uvb je docela dost a já nevím, které tedy vyzařuje nejlepší ,množství, uvb. A to Lucky Reptile Compact UV Sun 20W by se dalo koupit kde? Myslím tím jinde než přes internet... Jestli by jí mohli mít třeba v nějakém elektru nebo tak. A Žárovka Repti Glo 10 UVB 26W je tedy špatná?