Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosba o pomoc při výběru obyvatel hotového paludária

Ahoj, chtěl bych Vás požádat o pomoc při výberu obyvatel do mého rostlinného paludária. To jsem začal budovat před cca rokem, poté co jsem dostal krásnou velkou láčkovku, které se v prostředí bytu vůbec nedařilo. Nyní je již cca 4 měsíce hotové a krásně zarostlé, ale všichni mi říkají, že by to tam chtělo nějakou žábu nebo něco podobného... Boužel se orientuji spíše na pavouky a mého mazla krajtu královskou (3-letého samce Fandu) a protože chci aby mé budoucí svěřenci měly ideální podmínky, chtěl bych Vás poprosit o radu....

[http://img209.imageshack.us/img209/7012/2012020618 0245.jpg]

Vytvořil jsem paludárium o d. 75cm, hl. 55cm a výšce 70cm, osvětleno 4*24W T5 trubicemi a osazeno čerpadlem a zvlačovačkou... Celé palu je řízeno mikropočítačem (spínání osvětlení, čerpadla, zvlhčovačky a ventilace) a ve spodní části je rozdělěno ze 2/3 na suchozemskou část (mokřady), a z 1/3 vodní nádrž (odsud čerpadlo "žene" vodu do levé horní části, kde se nachazí malý rybníček se zvlhčovačkou, na něž navazuje potůček a vodopád, který ústí ve vodní nádrži). Řízení prostředí, osvětlení a elektoinstalace je v horním deklu, z něhož jsou vyvedeny čidla a konektory.

A nyní něco o životě v paludáriu:
Ve vodní nádrži je vodní mech a několik vodních rostlinek, doplněny o paví očka, neonku, dva šneky, "přícucku", a dvě malé vodní žabky. Nad vodou je láčkovka která částečně listy zakrývá plochu a Scindapsus, která stonky a hlavně kořeny "okupuje ježirko". Pod vodopáden v zadní části je čerpadlo s filtrem. Výška vodního sloupce je 6-10cm.
V suchozemské části je keramzit (3cm), na něm jakýsi substrát (1-2cm) a kokos (2-10cm). V substrátu je uchycena větev (vinná réva dovezená z chorvatska zbavená kůry) na níž se nachází větší množství tilandsií (butzii, medusa, ionatha a ani už nevim :-)). V substrátu jsou: 3x fittonie, 2x bromelie, mini láčkovka, mini rosnatka, bublinatka, kapradina, jakási lijána koupená na teravýstavě, rašeliník a 3x mech a nějaké další neidentifikovatelné...
V terarijním pozadí jsou umístěny květníky s drenáží (také rybníček se zvlhčovačkou, potůčkem a vodopádem), v nichž rostou: láčkovka (dominanta paludária, láčky délky až 12cm), parožnatka, 3x orchidei, scindapsus, 2x cosi převislého (jedna z nich kvete 8cm vysokám kvetem který vypada jak vršek "trifida" :-) - mohu dodat foto), nephrolepis (kapradina). V hormí části pozadí je několik tilandsií, orchideí (kolem rybníčku - til. tam "exly") a jakási plazivka s drobnými lístky.

Chtěl bych od Vás poradit, jakým živočichům (ideálně v páru, ale i větším množství), by vyhovovalo umístění v paludáriu a zároveň tak, aby umožňovalo přirozené rozmnožování za následujících podmínek:
Paludárium je na VŠ kolejích a na víkend jezdíme domů, tudíž je potřeba aby svěřenectvo přežilo půst od (ČT-PÁ) až do (NE-PO), (cca dva dny). Taky v noci potřebujeme spát (někdy i ve dne - když je zkouškové :-D )a bylo by značně nevhodné, aby nový svěřenci často vydávali hlasité zvuky, zvláště v noci (bydla a sousedi by mě asi hnali...). Představoval bych si nějakou žabku, nebo ještěrku, popř. nějaké jiné návrhy.. :-)

[http://img820.imageshack.us/img820/690/20120206181 535.jpg]
[http://img688.imageshack.us/img688/1899/2012020618 0306.jpg]
[http://img860.imageshack.us/img860/7323/2012020618 0557.jpg]
[http://img94.imageshack.us/img94/5042/201202061814 34.jpg]
[http://img714.imageshack.us/img714/8627/2012020618 1416.jpg]
[http://img823.imageshack.us/img823/8472/2012020618 0341.jpg]
[http://img193.imageshack.us/img193/1450/2012020618 0321.jpg]

Doufám že jsem uvedl vše podstatné a že jsem to nepřehnal s množstvím... :-D Pokud byste někdo zatoužil po určitém detailu, rád ho poskytnu. Mockrát děkuji za jakoukoli pomoc!

Díky a Čau

Jirka

loading...

Klobuk dole ;-) Toto mat doma, tak uz to zije :-D

No, pravdu povediac, s tou mesozravkou nebude asi najlepsi napad. nech tam das cokolvek, je velka sanca, ze to uz nenajdes.
Inak by do toho sli krasne nejake Dendrobatky (D.azureus, D.auratus, D.tinctorius, Phyllobates Vittatus, P.bicolor). Vyzaduju trochu nizsie teploty (26-28stupnov). Teploty okolo 30 stupnov su pre vecsinu druhov uz likvidacne. A pomerne vysoku vlhkost, z ktorou ale zrejme problemy mat nebudes.
Rataj tak zhruba z 25-30l objemu na zabku. Najcastejsie kupis ale neurcene zabky. Zaby s urcenym pohlavim su o nieco drahsie.

Vecsim zabam by 2 dnova hladovka nemala robit problemy. Ako krmivo su dobre bud mikro cvrcky, alebo octomilky.

A pri dendrobatkach nieje najlepsi napad taky hlboky "bazen". Niesu to najlepsi plavci, takze sa moze stat, ze sa utopia.

Ja by som do toho urcite dal zaby. Aj ked nejake tie jasterky by sa dali tiez.

Snad som pomohol...

Ahoj, paludárko máš opravdu nádherné. Moje zkušenost je následující. Udělal jsem si něco podobného v kanclu dopředu se záměrem, že to bude jen pro kytky. Několik měsíců bylo paludárko skutečně pastvou pro oči, ale pomalu se začal projevovat konkurenční boj jednotlivých rostlin a rovněž různé nároky. Po pár letech jsem to celé musel předělat, některé druhy odešly - moc vlhko, jiné pro změnu také odešly - moc sucho. Třetí dorazil sladkovodní krabík, kterého jsem tam hodil "jen tak" a on tam takhle žil bez krmení tři roky ! Tedy bez krmení..., tu a tam si zobl nějaké té kytky.
U tebe vidím vedle sebe druhy, které takhle pohromadě také být nemohou a dlouhodobě je to tak neudržitelné. Teď to vypadá ale fakt parádně, jako když se fotí akvária do knížek :-). Co se týká zvířat, nic bych tam nedával. Je to nepřehledné a někomu to vždy nebude vyhovovat - buď kytkám nebo zviřátkům, čili bude se muset udělat kompromis. O čištění ani nemluvím. To ale neznamená, že to nejde !

Původní situace
[p3280198.jpg]

Detail interiéru. Sice pěkné, ale neudržitelné !

[p3280199.jpg]

Současné funkční řešení s pečlivě vybranými druhy rostlin podle jejich potřeb. Zadní stěna je rozdělena do tří zón - vlhká s "vodopádem", mírně vlhká, sušší (zleva)

[09102011899.jpg]

[070220121042.jpg]