Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosba o pomoc při výběru obyvatel hotového paludária

Ahoj, chtěl bych Vás požádat o pomoc při výberu obyvatel do mého rostlinného paludária. To jsem začal budovat před cca rokem, poté co jsem dostal krásnou velkou láčkovku, které se v prostředí bytu vůbec nedařilo. Nyní je již cca 4 měsíce hotové a krásně zarostlé, ale všichni mi říkají, že by to tam chtělo nějakou žábu nebo něco podobného... Boužel se orientuji spíše na pavouky a mého mazla krajtu královskou (3-letého samce Fandu) a protože chci aby mé budoucí svěřenci měly ideální podmínky, chtěl bych Vás poprosit o radu....

[http://img209.imageshack.us/img209/7012/2012020618 0245.jpg]

Vytvořil jsem paludárium o d. 75cm, hl. 55cm a výšce 70cm, osvětleno 4*24W T5 trubicemi a osazeno čerpadlem a zvlačovačkou... Celé palu je řízeno mikropočítačem (spínání osvětlení, čerpadla, zvlhčovačky a ventilace) a ve spodní části je rozdělěno ze 2/3 na suchozemskou část (mokřady), a z 1/3 vodní nádrž (odsud čerpadlo "žene" vodu do levé horní části, kde se nachazí malý rybníček se zvlhčovačkou, na něž navazuje potůček a vodopád, který ústí ve vodní nádrži). Řízení prostředí, osvětlení a elektoinstalace je v horním deklu, z něhož jsou vyvedeny čidla a konektory.

A nyní něco o životě v paludáriu:
Ve vodní nádrži je vodní mech a několik vodních rostlinek, doplněny o paví očka, neonku, dva šneky, "přícucku", a dvě malé vodní žabky. Nad vodou je láčkovka která částečně listy zakrývá plochu a Scindapsus, která stonky a hlavně kořeny "okupuje ježirko". Pod vodopáden v zadní části je čerpadlo s filtrem. Výška vodního sloupce je 6-10cm.
V suchozemské části je keramzit (3cm), na něm jakýsi substrát (1-2cm) a kokos (2-10cm). V substrátu je uchycena větev (vinná réva dovezená z chorvatska zbavená kůry) na níž se nachází větší množství tilandsií (butzii, medusa, ionatha a ani už nevim :-)). V substrátu jsou: 3x fittonie, 2x bromelie, mini láčkovka, mini rosnatka, bublinatka, kapradina, jakási lijána koupená na teravýstavě, rašeliník a 3x mech a nějaké další neidentifikovatelné...
V terarijním pozadí jsou umístěny květníky s drenáží (také rybníček se zvlhčovačkou, potůčkem a vodopádem), v nichž rostou: láčkovka (dominanta paludária, láčky délky až 12cm), parožnatka, 3x orchidei, scindapsus, 2x cosi převislého (jedna z nich kvete 8cm vysokám kvetem který vypada jak vršek "trifida" :-) - mohu dodat foto), nephrolepis (kapradina). V hormí části pozadí je několik tilandsií, orchideí (kolem rybníčku - til. tam "exly") a jakási plazivka s drobnými lístky.

Chtěl bych od Vás poradit, jakým živočichům (ideálně v páru, ale i větším množství), by vyhovovalo umístění v paludáriu a zároveň tak, aby umožňovalo přirozené rozmnožování za následujících podmínek:
Paludárium je na VŠ kolejích a na víkend jezdíme domů, tudíž je potřeba aby svěřenectvo přežilo půst od (ČT-PÁ) až do (NE-PO), (cca dva dny). Taky v noci potřebujeme spát (někdy i ve dne - když je zkouškové :-D )a bylo by značně nevhodné, aby nový svěřenci často vydávali hlasité zvuky, zvláště v noci (bydla a sousedi by mě asi hnali...). Představoval bych si nějakou žabku, nebo ještěrku, popř. nějaké jiné návrhy.. :-)

[http://img820.imageshack.us/img820/690/20120206181 535.jpg]
[http://img688.imageshack.us/img688/1899/2012020618 0306.jpg]
[http://img860.imageshack.us/img860/7323/2012020618 0557.jpg]
[http://img94.imageshack.us/img94/5042/201202061814 34.jpg]
[http://img714.imageshack.us/img714/8627/2012020618 1416.jpg]
[http://img823.imageshack.us/img823/8472/2012020618 0341.jpg]
[http://img193.imageshack.us/img193/1450/2012020618 0321.jpg]

Doufám že jsem uvedl vše podstatné a že jsem to nepřehnal s množstvím... :-D Pokud byste někdo zatoužil po určitém detailu, rád ho poskytnu. Mockrát děkuji za jakoukoli pomoc!

Díky a Čau

Jirka

Ahoj, paludárko máš opravdu nádherné. Moje zkušenost je následující. Udělal jsem si něco podobného v kanclu dopředu se záměrem, že to bude jen pro kytky. Několik měsíců bylo paludárko skutečně pastvou pro oči, ale pomalu se začal projevovat konkurenční boj jednotlivých rostlin a rovněž různé nároky. Po pár letech jsem to celé musel předělat, některé druhy odešly - moc vlhko, jiné pro změnu také odešly - moc sucho. Třetí dorazil sladkovodní krabík, kterého jsem tam hodil "jen tak" a on tam takhle žil bez krmení tři roky ! Tedy bez krmení..., tu a tam si zobl nějaké té kytky.
U tebe vidím vedle sebe druhy, které takhle pohromadě také být nemohou a dlouhodobě je to tak neudržitelné. Teď to vypadá ale fakt parádně, jako když se fotí akvária do knížek :-). Co se týká zvířat, nic bych tam nedával. Je to nepřehledné a někomu to vždy nebude vyhovovat - buď kytkám nebo zviřátkům, čili bude se muset udělat kompromis. O čištění ani nemluvím. To ale neznamená, že to nejde !

Původní situace
[p3280198.jpg]

Detail interiéru. Sice pěkné, ale neudržitelné !

[p3280199.jpg]

Současné funkční řešení s pečlivě vybranými druhy rostlin podle jejich potřeb. Zadní stěna je rozdělena do tří zón - vlhká s "vodopádem", mírně vlhká, sušší (zleva)

[09102011899.jpg]

[070220121042.jpg]