Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zuby jedovatých hadů.

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak jsou na tom jedovatí hadi se zuby. Konkretně mi jde o Kobru královskou, kolik zubů krom jedových vlastně má a co jiní jedovatí, mají vždy i malé nejedové zuby, nebo jsou i druhy ktere maji zuby jen jedové. O jedových zubech je toho všude hodně, ale o těch ostatních zubech nemůžu nic najít. Za případnou odpověď děkuji, jen upozornuji, ze u nejedovatých je mi to jasné.

Většina hadů má zuby k tomu, aby mohli uchopit kořist a pomocí pohybu čelisí ji transportovat do trávícího traktu. Tyto zuby jsou většinou aglyfního typu.
Zuby jedové jsou primárně určeny k intoxikaci kořisti a jsou vždy dva. Pouze během výměny zubů, ke které u hadů dochází, se může stát, že má had 3-4 zuby. také se může stát, že had nemá právě ani jeden zub (mechanické poškození, starý vypadl a nový nenarostl).
Tyto jedové zuby se dělí na tři skupiny:
Solenoglyfní - sklápěcí zuby s kanálkem v přední části tlamy (zmije, chřestýši)
Proteroglyfní - pevné zuby s kanálkem v přední části tlamy (kobry, mamby, korálovci)
Opistoglyfní - pevné zuby většinou s rýhami v zadní části tlamy, téměř na začátku jícnu (bojgy, některé užovky)

bezzubí hadi jsou např. vejcožrouti (Dasypeltidae).