Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon - nafouknutá přilba

Zdravím...viděl jsem tady v celé historii fóra celkem 3 dotazy bez odpovědí, tak se musím svěřit. Našemu rok a půl starému chameleonovi jemeňákovi se z ničeho nic nafoukla přilba. Má ji nafouknutou na obou stranách a mírně i vzadu, protože lebeční kost není uprostřed vyplněná. Byli jsme s ním u 2 veterinářů a mluvili s několika odborníky vč. fakulty v Brně.

To, že má chameleon nafouknutou přilbu má na svědomí jakýsi pohlavní cyklus, přijde to samo a samo by to mělo odeznít, ale někdy nemusí. Vůbec to nemá vliv na chování jemeňáka. To místo není pod tlakem. Při zmáčknutí je měkké. Kůže z blízka vypadá taky normálně. Nezkoušejte to napíchnout....nesplaskne to. My jsme to punktovali :-)

Setkali jste se s tím někdo? Je to vzácný jev.

loading...

Tak si asi vymýšlím a má v tom hnis. A když mu 2 veterináři udělali punkci, tak nevysáli vzduch, ale hnis. Vzhledem k tomu, že přítelkyně je doktorka, tak by snad takový banální problém diagnostikovala sama, ne?

Já se neptám, jak to mám léčit. Náš chamík není nemocný. Byl důkladně vyšetřený. Já vám tu píšu o vadě na kráse, která se ve vzácných případech může objevit u chamaeleo calyptratus a v první řadě bych tu chtěl vidět příspěvky od chovatelů, kteří se s tímto jevem taky setkali.

Ale i tak díky za rady :-)

Já tedy nevím, co konkrétně myslíte tím nafouknutím - ani nemám výhrady k podmínkám v tera, krom toho lignocelu. Ale nemyslíte, že by to pozoroval někdo z těch, co chameleony dlouhodobě odchovává? Pokud je to třeba nepatrné zduření u samců, třeba bych tomu i věřila, ale nevím o tom, že by to někdo další zmínil (třeba jo, ale jen mi to uniklo). Nicméně celkem zásadně nesouhlasím s poměrem ovoce - nejsem proti dávání ovoce, ale nic se nemá přehánět a tohle už mi přijde jako moc sacharidů. Takže pokud ne zánět, tak nějaké ukládání látek v přilbě si myslím, že je pravděpodobnější, než nějaký děsně vzácný pohlavní cyklus, který nikdo krom těch odborníků nezná. Přijde mi to trochu jako když nevíme co, svedeme to na něco vzácného. Ale pokud jsou k tomu nějaké podklady, moc ráda si je přečtu.

Já to taky nechápu, ale on byl i na sono té přilby a žádné látky mu tam nenašli. To ovoce dávám samozřejmě v malém množství a střídám s listovou zeleninou, ale i tak souhlasím, že ho dávám trochu víc. Snížím to.

Já tady právě chci narazit na někoho, komu se stalo to samé. Jinak opakuju, že jedl normálně, pil normálně, spal normálně, měl silný stisk, dobrou náladu, stolici v pořádku. Teď už znám pár chovatelů osobně a nikdo neví.

A kam by se mu vlastně ty látky ukládaly v jaké podobě? Sono přilby prý bylo také v pořádku.

Jo, jinak podklady mají na Veterinární fakultě v Brně. Oddělení plazů. Veterináři tam volají, když si s něčím neví rady. Jinak můj veterinář je pan MVDr. Rampich. Zde na Teraporadně je celkem chválený. Spolupracuje tu se ZOO a s Maxexoticem (viz. http://www.teraporadna.cz/q/view/75268-nejvetsi-zv erimex-maxexotic)

No, tak citrusy snad odvápňují kosti... Ta listová zelenina - salát z obchodu je vyhnaný dušičnany... to tělo to musí nějak všechno odbourat a pak se ty metabolity někde ukládají - a ono vzduch to nebyl, ale nějaký plyn to klidně být může - ale to je fakt jen domněnka - biochemie není zrovna moje silná stránka. Že by to byl nějaký cyklus projevující se zrovna u jednoho jediného chameleona...

Není jediný. Viz. třeba: http://tera.poradna.net/q/view/116018-nafoukla-pri lba?page=r116021#r116021

Ale děkuju za rady...zkusím teď hodně ubrat ovoce. Jinak s kvalitou ovoce a zeleniny je to u nás na štýru. My, když jsou v provozu, tak nakupujeme na farmářských trzích, ale ty u nás letos začínají až za 4 týdny. Pak by měl mít ještě kvalitnější rostlinnou stravu. Vodu mu dáváme převařenou.

je jediný, u kterého někdo řekl, že je to cyklem... U těch ostatních případů se vždy odhalily nějaké nevhodné podmínky - většinou časté rošení a zatuchlý vzduch, který způsobil infekci a v podstatě ucpané dutiny... Oteklá přilba, nafouklá a opuchlá je tu každou chvíli, ale vždy s příčinou v chovu.
Co se kvality ovoce a zeleniny týká jsem trochu skeptik - ono to farmářské nebude o tolik slavnější. S tím ovocem je to celkově složité - někdo tvrdí nedávat vůbec, někdo dává jen určité druhy a někdo to bere jako nutnost... Ještě mě napadá, že alergické reakce se projevují taky otoky...tak jestli nemá chameleon třeba alergii (ale to už je fakt jen úvaha)

Není jediný. 3 veterináři ho viděli a se dvěma jsem po týdnu mluvil po tom, co se ptali dál. Jeden z nich působí u nás v ZOO. Nevypadá jako amatér.

Jinak farmářského ovoce a zeleniny se nebojte. Je rozdíl, jestli kupujete v řetězcích ovoce či zeleninu, která má za sebou dalekou cestu a ovoce a zelenina místního původu i kdyby na ní byl použitý nějaký postřik. Když už mu dáváme ovoce nebo zeleninu, tak ověřené kvality, ale i tak to zkusím maximálně omezit. Úplně ho vynechat mě přijde jako škoda. To už je zase na pováženou, jestli je pro něj lepší přírodní ovoce a zelenina nebo umělé vitamíny. Nakonec něčím musím vykrmit i cvrčky a šváby, které jim množím. V posledních dnech hodně pije, ale to mají nejspíš na svědomí ty antibiotika a stres.

Alergie snad proboha ne. Z očí ani z nozder mu nic neteče, nekýchá, neškrabe se.

Díky za pomoc ;-)

Tak za prvé, u výše zmíněného chameleona to asi nebylo žádným cyklem, když měl oteklou i nohu! Za druhé ovoce a zeleninu každopádně dávat,určitě je o lepší než umělé vitamíny, ale ovoce v minimálním množství, vhodá je hruška, meloun , což je tedy zelenina (alespoň myslím, teď si nejsem jista, ) spíše pak květy a listy rostlin. A co se alergiií týče, tak přítelkyně lékařka Vám určitě řekně, že alergie se v žádném případě neprojevuje jen výtokem z očí a kýcháním!

Náš chameleon neměl oteklou nohu. To jsem nikde nepsal. Meloun je v podstatě ovoce, ale řadí se mezi zeleninu. Jo...meloun jsme mu taky dávali, ale právě ty melouny, které se prodávaly vloni, byla ukrutná bída bez chuti a typické červené barvy. Alespoň u nás. Tam jsem se právě bál a ni jsme je tu nekupovali. Ty květy začnu víc praktikovat. Přeci jen u nás před barákem je čisto a tady se asi kvality tolik bát nemusím.

Přítelkyně bohužel zatím stále nemá dlouho po škole a proto jsme šli za MVDr. Trochu mě tedy zaráží, že právě v mém příspěvku se snažení veterinářů zpochybňuje, ale ona to nebyla jen jedna návštěva veteriny a nazdar. Mimochodem veterináři toto viděli poprvé. To, že to řeším s veterinářem mi připadá jako nejvhodnější řešení, protože můj příspěvek má doteď 394 zobrazení a zatím sem nikdo nenapsal, že by se mu stalo to samé :-(

Nemyslela jsem trvale vynechat, ale zkusit to pár dní vynechat úplně - třeba dva týdny. Tak ono chameleon má jiný metabolismus než člověk, aby měl výtok z nosu - a ne vždy se to tak projevuje.

O zelenině vím své - většina takových věcí se spláchne do půdy - takže tam nemusí být až tak rapidní rozdíl, ale zase proč ne. Umělé vitamíny dáváte stejně, když dáváte reptivite. A krmit ovocem krmení pro cháma je něco jiného, než cháma samotného.

To, že hodně pije bych viděla jako odkouřené ledviny - ať už antibiotiky nebo právě tím odbouráváním látek z nevhodné skladby stravy. Resp. je to dost pravděpodobné.

To, že někdo působí v zoo ho ještě nemusí nutně předurčovat k odbornosti na plazy, ale neznám, nevím, jen bych si o tom ráda přečetla nějaký odborný článek nebo aspoň nějaký solidní podklad;-) Protože se mi to stejně nezdá, že zrovna chameleon trpící na zánět pak má najednou z ničeho nic zvláštní cyklus. A ještě začne víc pít. Ale ráda se poučím.

Ne, nevynechám trvale, jen výrazně omezím. S odkouřenými ledvinami bych to neviděl zas tak černě. Chamík nechřadne. Má 223g ve svém roce a půl života a má se hodně k světu. Ledviny teď dostaly zabrat díky vpíchnuté dávce antibiotik a prostředku na záněty. Navíc 3x v krátké chvíli absolvoval cestu k vetovi a samozřejmě stres. Jinak pil vždy normálně.

Pokud by mu za 3 měsíce helma nesplaskla a byl jinak vitální jako teď, seženu ty podklady a vystavím je tady na teraporadně. Sám jsem to po telefonu tak dokonale nepochopil jako kdybych to viděl rozepsané v nějakém odborném článku.

Ahoj, stejný problém jsem tento týden začal pozorovat u svého chameleona (samec). V místech, kde není kostní podklad, je přilba nafouklá. Jinak je zvíře normálně aktivní, potravu přijímá. O jakémkoli dalším průběhu budu informovat.

Ahoj...dej prosím vědět, co se děje s tím tvým. Ten náš se prostě zatím stále chová normálně, ale otok mu ještě nesplaskl. Ale vypadá to přesně jak říkáš. Psal jsem tu ještě, že ten náš víc pije, ale soudil jsem, že je to následkem zatížení metabolizmu od stresu, antibiotik a dalších léků. To nadměrné pití se ale už mění k normálu. Má chuť k jídlu, k mazlení i páření :-)

Tak...slíbil jsem, že budu průběžně informovat, protože lacerta se to snažila svést na ledviny, zánět, či ukládání neodbouraných látek. Chameleon má pořád nafouknutou helmu, pořád více pije, pořád se chová normálně, leze, má sílu, spokojené zbarvení, chuť se pářit atd. Stále je nafouknutá jen helma.

Ovoce jsme již před měsícem téměř vysadili, rosíme vydatně 1x za 2 dny a krmíme výhradně cvrčky a šváby.

Mezitím můj veterinář mluvil o případu s dalšími veterináři a jen utvrdil poslední výše zmíněnou diagnózu. S veterinářem jsme v kontaktu :-)

Já to vím, já to nemyslel a ani nepsal ve zlém. Ale ten příspěvek, který jsem sem přidal nevznikl tak, že včera jsem zjistil a dnes píšu na tera poradnu. Já chci také pomoci těm, co se s tím náhodou setkají, a proto sem píšu po nějaké době. A napíšu znovu, až přilba splaskne.

Jasný....a jak jsem já říkal, seženu nějaký odborný článek a dám ho sem, ale abych o něj žádal až v Brně u odborníků, kteří se s tím několikrát setkali, tak chci mít taky nějaké informace pro ně. Chci tomu ještě dát nějaký čas, jestli přilba opravdu sama splaskne do normálu. Ale když jsem posledně "více" mluvil s naším místním odborníkem na Plazy, říkal, že se s tím v tom Brně setkali několikrát a zkoumali to na několika jedincích. Při nedostatečnosti ledvin většinou natékají nohy, ale ne přilba. Já jsem také nevěřící, ale náš chamejk se prostě stále chová normálně :-)

Tak mně tak napadá nesousvisí to nějak z jejich hormony, případně jejich postavením ve smečce či k družce?
Myslím tím, že např váš by byl v přírodě něco jako alfa samec? Dospěl do určitho věku a tak mu narostl pořádný kouhout.
Zkuste ho léčit sexem. Dejte mu druha, nebo družku, třeba mu to pomůže, Každopádně mu to neublíží.
Ted se třeba smějte nebo nadávejte. Je to jen názor.
No a nebo nemohl spadnout nazem, nebo se spálit, že by se mu udělalo něco jako puchýř a voda z něho by se vstřebala, ale kůže by už zůstala odstátá? Na kůže se projevuje spálenina zčernáním, ale jak na hlavě?

Zdravím všechny teraristy, můj chameleon má stále nafouknutou přilbu, ale již přes týden pije normálně (tj. skoro vůbec). Má chuť k jídlu, páření a je naprosto v pohodě. Na podrobných fotografiích ho viděl náš největší specialista na plazy a sám říkal, že vypadá naprosto zdráv a že bych se neměl znepokojovat, pokud nebude pít každý den. Nehubne!

Jediné, co mě znepokojovalo, bylo to nadměrné pití (2-3ml obden). Někdy pil denně a když 3 dny nepil, měl mírně zapadlá očka. Pravděpodobně pil do zásoby, což se prý u nich stává.

Nechtěl jsem přidávat fotky kvůli staršímu zranění na hořejším okraji helmy, které jsme mu mazali Betadinou. Nyní je to již téměř zahojené.

Díky za pochvalu. Nicméně nedokážu pochopit, že chameleon najednou pil jako hydroponie a nateklé měl i tváře a oční víčka v místě, kde vystupují z hlavy. Ano, ta víčka se mu vrátila do normálu, ty tvářičky ještě úplně ne, ale ta helma prostě je nafouknutá a stalo se to asi během týdne.

No, hned člověk klidněji spí :-)

Ahoj! Mám od června chamíka (je mu teď 9 měsíců) a před pár týdny se mu taky nafoukla přilba. Jak píšeš, z boků i zezadu. Nikam jsem s ním nešla a pátrám a ptám se...zatím nikdo nevěděl a říkali, že to je OK. Taky měl problém s nesvlečenou kůží na předku přilby a pak si jí tvrdou odloupl až mu z toho trošičku teklo (taková malá kapička). Problém je, že se moc nechce nechat rosit, vždy se napije a pak se otočí, tak mi jde blbě ho rosit zepředu. Nechá se pořádně orosit jen tak jednou týdně.
Ale píšu hlavně proto, že jsem se s tím taky setkala a moc děkuju za tvůj příspěvek!

Jinak tu nafouknutou přilbu kdyžtak vyfoť, aˇt je vidět, jestli je to fakt nějak markantní nebo jestli třeba chameleon není tučnej..

Popis podmínek v terárku a celková fotka by taky nezaškodila.. Asi neurčíme příčinu tý přilby na 100%, ale třeba se najdou nějaký chyby, který by tomu mohly napomoct..

Nafouklá přilba se tu už někdy řešila, ale nevím, jaký byl rezult, jestli vůbec nějaký byl. I když pořád mi někco říká, že by o zrovna mohlo být tou vysokou vlhkostí. Představuju si houbu, která se jako mokrá nafoukne. I když reálnej základ to asi nemá.