Vipera berus Uz nam ty potvurky opet vylezaji:) Sice jen 2 kousky, ale i to stacilo:)
Gratulace k ulovku, mel jsem v planu taky vyrazit na obhlidku, kdyby nahodou neco, ale cely vikend pracovni. Ne jen me, by urcite zajimala alespon priblizna lokalita nalezu
Parada uz sa to pomalicky rozbieha gratulujem k nalezu
Pěkný, byl jsem o víkendu taky kouknout, bohužel bez foťáku. Vivipary už jsou venku, zmije jsem nepotkal (Hlinsko).
no vidis, ja zas na jesterky nenatrefim ani kdybych se po...:D Ale zmije nachazim pravidelne kdyz vyjdu:)
Tak to máte fajn. Já byl v pátek a na místech, kde sníh slejzá jako první bylo stále okolo 120-130cm:D takže zimoviště ještě stále nejsou průchodný ven:D
Pěknej kousek...jak hledáte hady ve volné přírodě? Já sem se byl podívat u našeho rybníka, kde by údajně měly žít užovky, ale nenarazil sem na nic, co by tomu napovídalo.
Štěpáne paráda:) Bohužel u nás stále hodně sněhu:D:D:D
Dnešní úlovek z Trojské kotliny. Prosím o pomoc s určením, nejsem si jist.
Je to skokan z okruhu zelených (Pelophylax esculentus complex), vzájemě se mezi sebou kříží, z fotky Ti to tudíž nikdo přesně neurčí. Nejspolehlivějšími rozpoznávacími znaky u zelených skokanů jsou zvukové projevy samců.
súhlas, ale podľa zvukových prejavov sa dajú aj tak identifikovať len samci .
Neviem, ako je to v Čechách, ale napr. na Slovensku sa, okrem iných, vyskytujú populácie "zelených/vodných" skokanov v zastúpení Pelophylax lessonae oboch pohlaví + samice hybridného P. esculentus (resp. samcov je extrémne málo). Podľa zvukových prejavov by tak mohol pozorovateľ nadobudnúť dojem, že na lokalite žijú len lessonáci, čo však nemusí byť pravda, niekedy početne dominujú práve samice hybridného taxónu P.esculentus
problematika týchto skokanov je dosť zložitá, určovanie nie vždy spoľahlivé - do hry niekde vstupujú aj triploidní hybridi fenotypovo podobní niektorému z "čistých druhov", a u juvenilov (ako je zrejme aj prípad na fotke) je určovanie podľa sfarbenia i morfológie obzvlášť ťažké
Děkuji za objasnění Máte pravdu, jednalo se o mladší exemplář. Nikde jsem nenašel spolehlivé determinační znaky (a nechtěl jsem žabce vykloubit nohu), tak jsem to zkusil tady. Měl jsem za to, že by to měl být P. ridibundus nebo P. esculentus, jelikož P. lessonae se na lokalitě nemá vyskytovat. Ale vzhledem k uvedenému to radši nechám být a nebudu si tím lámat hlavu - prostě pěkný malý skokan
u mláďat skokanov (či "zelených" alebo "hnedých") aj tak nemá pretáčanie a naťahovanie nôh význam - telesné proporcie ako napr. dĺžka zadných končatín vs dĺžka trupu sa počas rastu menia. V kľúčoch často udávané morfometrické determinačné znaky platia pre dospelé jedince, a ani vtedy nie je určovanie len podľa dĺžky nôh 100%-ne spoľahlivé.
Bych netušil, že v Praze jsou takové lokality pro obojživelníky. Pro mě je to holt velkoměsto:D I když nedávno jsem byl v Šárce a tam už si přehršel rozmnožujících se a spokojených obojživelníků představit dokážu. Existuje nějaký seznam, které naše druhy obojživelníků a plazů jsou zastoupeny přímo v Praze?
Ta lokalita s ropuchou zelenou, to je někde na okraji, nebo nějaké polozapomenuté/dočasné místo blíže centra?
Lokalita by mě taky zajímala! Rád bych vyrzail na průzkum :)
To já se asi nevydám, přece jenom 300 km je 300 km) Ale jestli se tam dostaneš, tak se poděl o své nálezy. Tipnul bych si, že by tam mohly být i nějaké kuňky a čolci.
O seznamu jako takovém nevím, ale v knize Ivana Zwacha, Obojživelníci a plazi ČR je u každého druhy mapka ČR s označeným výskytem.
Není to přímo na okraji města, je to v areálu "skladiště" drceného stavebního materiálu, které je normálně v provozu.
Známých lokalit ropuchy zelené je v Praze několik - mrkni sem: krasnazaba.org , tam máš 3, ale tam kde jsem fotil já, mezi nima není.
Super stránky, díky za info a za odkaz ;) Jak se jinak daří tvým žabákům a žábám? Nějaké potomstvo na obzoru? :)
Chápu že by vás zajímala přesná lokalita, ale nechci být konkrétní, snad pomůže odkaz a těším se na vaše fotografie!
Axolotll - Kuňky jsem letos zimoval měkce a moc se jim do páření nechce, ale snad se to zlomí. Možná překvapí i pralesničky, čas ukáže.
Já konkrétní lokalitu vypisovat tady veřejně z pochopitelných důvodů ani nechtěl, to spíš přes soukromou zprávu (když už), jen mě zaujalo, že tam takové lokality jsou. Jinak já ty moje 3 samce nezimoval, ale pářit by se chtěli furt) Původně jsem chtěl dva prodat a pořídit si místo nich samice, ale už mi nějak přirostli k srdci, takže si je asi nechám a samice si pořídím, když bych v budoucnu plánoval přesun do většího terárka.
Před lety jsem chytal viridisky v Karlíně v Pobřežní ulici na chodníku,to tam ještě nebyl hlavní tah na Libeň,ale jen odstavné parkoviště autobusů z Florence a betonárka Metrostavu...leta tam nežiju,tak nevím jak dnes...
me (japa): O stránkách už nějakou dobu vím (díky pánovi, co je propaguje na burzách) a na Parukářku jsem se chystal už taky delší dobu. Dnes jsem tedy pln očekávání vyrazil, že konečně viridisky nacvakám. O to větší bylo moje zklamání, když jsem na lokalitu dorazil. Areál je kompletně oplocen, přelézt se dá ale díky pevným vratům naproti skautské klubovně. Po rozmnožištích zůstala pouze popraskaná zem, místy jen slabě vlhká. Porost rákosin kompletně pryč, stejně tak okolní nálety. Zimoviště je plné odpadků. Zajímalo by mě, jestli se na lokalitě ještě nějaká ropucha vyskytuje. Z toho, co jsem měl dnes příleřitost vidět, mi to tak nepřišlo.
Já měl na ně štěstí minulý rok. Lokalita je jedna vesnice u Prahy. Byly jsme na návštěvě u přátel a ti je mají přímo na zahradě. Ta třetí fotografie je jen tak pro pobavení...
Já bych šel taky, ale zatím tady furt leje. No co, aspoň se doplní kaluže)
Před chvílí jsem se vrátil. Taky tu poprchávalo. Je zima a pod mrakem. Natrixky ještě na lokalitě k vidění nejsou. Chtěl jsem jít ještě odpoledne jinam, ale dnes už taky vzhledem k počasí zůstávám doma. Jednu fotku z dnešní procházky přiložím.
No spíš obyvatel. Fešák. Má tam i přítelkyni obyvatelku?
Jojo má tam manželku =).
kunka červenobruchá Bombina bombina, druh s inguinálnym amplexom
Měl jsem konečně taky volnější den... Kokořínsko, 21.4.
Celekem 2,0 A. fragilis, 4,0 L. agilis a 6,2 V. berus Z toho 6 zmijí na prostoru cca 3x3m. Další dva samci zhruba o 30m dál
Pěkní zmijáci, já přidám pár žabek ze včerejška od Turnova.
A moji oblíbenou kuňku obecnou od hradu Trosky ze dneška.
Tie berusky sú naozaj pekné, máte prehlad či sa tam nachádza nejaká významnejšia lokalita ich výskytu alebo čím si vysvetľujete tú ich hustotu výskytu?
Ahoj, asi moc nemám, co považuješ za významnějí loalitu? V. berus je v okolí poměrně hojně rozšířena. Tuhle konkrétní lokalitu jsem navštívil poprvé, ale určitě mám v plánu se na ni někdy v budoucnu vrátit. Všechny zmije co jsem našel, jsem našel buď přímo na nebo v těsné blízkosti železniční trati. Je jaro, období páření, samci pátrají po samicích a zdržují se v jejich blízkosti. Samičky jsem našel u kusu velkého puklého betonu, osluňené místo, zpola kryté vegetací a přitom pár cm od pukliny, do které mohli během chvilky zmizet. Samci byli všude poblíž. Samotný dřážní násep skýtá rovněž spoustu úkrytů, nedivil bych se, kdyby byl přímo zimovištěm. Vedle dráhy pole a remízek = dostatek potravy. To jsou asi důvody, jimiž si vysvětluji vyšší hustotu výskytu. Další dva samce jsem potkal přímo na trati cestou zpět, vůbec je netrápila moje přítomnost, proplazili se okolo mě a pokračovali dál k místu, kde jsem našel předchozí skupinku.
PS: jsem ty, ne vy :)
Knoxi,souhlasím.Předloni jsem na podobnom místě,u trati,asi v tudle dobu,na okraji cesty v takovom bordelu(polehlý suchý kopřivy,tráva,atd.)našel zmijí svleček a když jsem na něj šáhl,eště byla vláčná,čiže čerstvě svlíklá.Udělal jsem pár kroků,zastavim a čumim a najednou z leva,aniž dal přednost,letěl sameček,vykulený oči,roztáhlý chřípí,přejel mi špiky Prestiží a mazal,asi za tou čerstvě svlíklou.Kdybych stál o půl kroku dopředějc,snad by do mě narazil.Uplně byl vygumovanej a pud sebezáchovy v čudu.
Ahoj, tak potom ten popis okolia vysvetľuje tú značnú hustotu výskytu V. berus, ďakujem veľmi pekne za odpoveď a prajem pekný deň.
To neni hustota vysktu to je len obyčajne spoločne zimovysko oni sa sparia a migruju na loviska za potravou podobne som našiel pred zhruba 10 dnami 18 kusov na cca 25 metrov takže na jar je hojnost uplne bežna
diky uz to ide :)
OK, ďakujem za vysvetlenie...
Ropucha zelená dnes v Praze, tentokrát se snůškou vajíček.
přibližně týden stará snůška vajíček
provazce vajíček s skupinama pulců (černé fleky)
Před 5 minutama na naší zahradě v Malých Heralticích (SM)
Zkuste u příspěvků psát alespoň přibližnou lokalitu a denní dobu nálezu, teplotu a tak, ať to má taky nějakou hodnotu. Jinak fotky super, hlavně Berusky :)
Tak ze včerejší procházky. 28.4.2012 Konicko, okr.Prostějov.
Ráno kolem 8:30 U rybníka
a na kolejích A.fragilis
A kolem 14:30 na zahradě, se vyhřívala C.austriaca
Taky neco pridam... Vipera berus
Natrix natrix
Kde je focaná ta obojkovka? Alespoň přibližne... Krásná fotka a místo
moja prvá tohtoročná stromovka
Sv. Jur pri Bratislave 30.4.12
Krasavica :)
Salamandra salamandra 21.04.2012, místo výskytu Gurmánský víkend
Kochánovické rybníky 30.4. procházka se psem. Kuňky, skokany, čolky a ostatní obojkovky mi úspěšně zahnala do vody...
Z. vivipara
N. natrix
P. esculentus complex
Z posledních pěti dnů - lokalita v Praze - Troji
1.5.2012, odpoledne, zatopený lom na Semilsku, vedro jako blázen Lacerta agilis a Natrix natrix. Docela mě překvapilo, že Agiliska mi pila vodu z dlaně a poměrně dost dlouho
Bydlím v této oblasti a je fakt že jich tu je požehnaně.Ale takto krásné záběry jsem nepořídila.Jsou nádherné děkuji
had záhradný, strážca jabloní
Sv. Jur, 25.5.
Ty vzerá poriadne obrovská:) kolko mohla merať cca?
hej, bola veľká, asi 1,5 m
Nalezena na stromě?
nie, pôvodný zámer bol vyfotiť ju na nízkom konári, ale mrška počala šplhať vyššie, tak som musel za ňou...
Zajímalo by mě, jestli někdo někdy našel stromovku na stromě :) Přidávám obojkovky z dnešní procházky okolo rybníků.
Našel...
nespomínam si teraz, či na strome, ale isto na kríku som už stromovku zastihol, aj na plote + mám viaceré hlásenia od iných ľudí, čo našli stromovky na drevinách (napr. pri alebo po plienení vtáčích hniezd; na istej študijnej ploche kde mali ornitológovia búdky pre vrabce a sýkorky, sa stromovky naučili na nemalú zlosť výskumníkov vyberať vajcia a mláďatá, takže výrazne kazili výskum )
na kríkoch a plotoch vylezené som dokonca pár krát videl aj natrixky a teselátky
Já stromovku nikdy nad zemí nenašel :) Tessellátky se rády sluní na keřích a stromcích nad vodou, to jo. Dokonce jsem od domorodců u Berounky slyšel o stromcích doslova obalených hady. Obojkovky jsem taky občas viděl na křoviskách nad vodou, hlavně v období páření, ale ne v takové míře.
Já bych se s dovolením zeptal, jak daleko od hranic s ČR byla fotka pořízena? Klidně do SZ...
je tam napísané Sv. Jur (= Svätý Jur), to je mestečko pri Bratislave, GoogleEarth pomôže
Omlouvám se, úplně sem to přehlédl...moje blbost...
Nádherná fotka
Tak dnes sem byl zase na výletě...
Tak něco pro zarputilé odpůrce introdukce : Kadaň, Ohře
pulci ropuchy zelené ve vysychající kaluži, dnes v poledne v Praze
škoda
reprodukcia viridisky je zrejme viac ako u iných našich obojživelníkov ovplyvňovaná "vrtochmi" počasia (snáď ešte kunky sú na tom podobne), ale ako pôvodne stepný druh so stratégiou voľby efemérnych vôd musí rátať, že nie každá sezóna bude úspešná
bola poskytnutá nejaká pomoc žubrienkam, či boli ponechané svojmu osudu ?
jj, přenesl jsem asi 150 pulců o 3 metry dál do hlubší louže, která by neměla vyschnout
Krása... Stromovku jste měřil, vážil nebo zjišťoval pohlaví? Klidně SZ...
Hřebečná, Krušné hory
pěkný!
Přidávám něco málo z procházky se psem - Novopacko
Mladá samička L. Agilis
A. fragilis
metamorfující B. bufo mezi kameny po celém břehu rybníka
tá otvorená šachta asi funguje ako efektívna pasca (?)
me: V kanále byly další dva exempláře.
perenquen: To je otázka, ale taky mě to hned napadlo. Kanál je hluboký necelé dva metry, s vlhkým dnem a napadanými prkny, pod kterými se žabky ukrývají. Při vyrušení se snaží utéct menšími odtokovými kanály. Když jsem jeden kus kvůli určení na světle vytáhl nahoru a dal do vody, druhý den jsem jej (pravděpodobně ten samý, soudě podle velikosti a nevýraznosti zbarvení) našel opět dole v kanále. Zajímalo by mě, jestli se tam dostávají někudy spodem, nebo, jak říkáte vy, tam prostě zahučí.
Nějaká žabka na hromadě malých čolků xD odborně řečeno xD
Sv. Jur: natrixky ešte využívajú slnečné dni, ostatné užovky sú už zrejme na zimoviskách
Bistu dalšia persa pekne
taká menej výrazná, ale každopádne poteší
přihodím taky nějaký fota z cest ... datum a lokaci už ale neupřesním
Pekne trošku ten šum prekaža ale ništ strašne lokalita biely papier :DD
tak slepejš a ještěrka jsou na kapotě auta a roháčoj jsem postavil ateliér na cestě v zámeckým parku v Lednici :D
Co si budem povídat, viděl jsem od tebe mnohem lepší fotky. Tohle sterilní pozadí mě nijak nebere, stejně jako celá řada fotek, kde je na první pohled patrné, že je zvíře naaranžované. Poslední dobou pro mě mají mnohem větší hodnotu zašuměné "in situ" fotky, třeba i z mobilu, kde je zvíře vidět přirozeně, bez zbytečného vyrušování a stresování. Technická kvalita je druhořadá. Mám pocit, že tohle vlákno se rok od roku ubírá přesně opačným směrem, než by mělo. Mělo by to být o zvířatech, jejich přiblížení ostatním, popřípadě mapování, ne o jejich stresování a honbou za skvělou fotkou za každou cenu. Jde to i bez vyrušování, jen to chce více trpělivosti. Každý ať si to přebere jak chce, je to jen zamyšlení...
Plzeň - jih, Blovicko - Letiny
Zelený skokan, podle fotek se mi ale nepodařilo určit o jakého jde.
esculenta alebo ridibunda
alebo klepton esculenta?
Právě že bez důkladných dokladových fotografií je od sebe odlišit nelze. Bylo to foceno už před pár lety, to jsem ještě do zvířat odborně nefušovala .)
no hej, esculenta je klepton (hybridogenetický hybrid), ale zvyčajne som lenivý písať to "kl."
trochu prekvapivý nález - coronellka (Sv. Jur)
12.11. sychravo, zamračené, teplota vzduchu cca 9 °C
takto neskoror ešte strašia gratulujem k nalezu :P
Pěkný, u nás už několik týdnů spí.
no keby som túto nenašiel, tiež si to myslím...
U vas je relativne ešte teplo kamoš našiel pred dvoma dnami na holubakoch slepucha a aj murovky su ešte stale aktivne ked je slnečno :)
veru múrovky - ak budem mať čas, vybehnem ich pozrieť do Bratislavy na dunajské nábrežie, bývajú tam k videniu niekedy aj v zime
Kedy najneskor si videl murovku v akom mesiaci ?
Nechodím ich tam pozerať často ani pravidelne, ale dajú sa vidieť aj v novembri. V roku 2007 bola relatívne mierna zima a fotil som ich tam 14.februára.
Je to určite R.temporaria. K farebnej variete sa neviem vyjadriť, mám ale pocit že "validita" mnohých popísaných foriem je dubiózna
anguis fragilis olbramice, okres ostrava
lacerta agilis, samice, olbramice - u nás na zahradě
a ještě jsem ten rok našel u nás v lese slepýše, nevím, jestli je to východní nebo křehký, protože měl modré skvrny, ale byli jen někde u konce těla a v malém počtu a malé. nemám foto.
3.3.2012 P.Muralis
Vipera berus
Uz nam ty potvurky opet vylezaji:) Sice jen 2 kousky, ale i to stacilo:)
Gratulace k ulovku, mel jsem v planu taky vyrazit na obhlidku, kdyby nahodou neco, ale cely vikend pracovni. Ne jen me, by urcite zajimala alespon priblizna lokalita nalezu
Parada uz sa to pomalicky rozbieha gratulujem k nalezu
U nás zatim nic :(
5,3,2012
15.03.2012
17-18.3.2013 Nova dubnica okolie
Pěkný, byl jsem o víkendu taky kouknout, bohužel bez foťáku. Vivipary už jsou venku, zmije jsem nepotkal (Hlinsko).
no vidis, ja zas na jesterky nenatrefim ani kdybych se po...:D Ale zmije nachazim pravidelne kdyz vyjdu:)
Tak to máte fajn. Já byl v pátek a na místech, kde sníh slejzá jako první bylo stále okolo 120-130cm:D takže zimoviště ještě stále nejsou průchodný ven:D
Bez fotaku nejdem nikde :)
Konečne aj u nas :)
23.03.2012 liptov trip :) + včerajsšia samička berusky :)
Tak se mi včera konečně taky poštěstilo
Pěknej kousek...jak hledáte hady ve volné přírodě? Já sem se byl podívat u našeho rybníka, kde by údajně měly žít užovky, ale nenarazil sem na nic, co by tomu napovídalo.
Štěpáne paráda:) Bohužel u nás stále hodně sněhu:D:D:D
27.3.2012 prvá tohtoročna N.Natrix
No v okolo Třince jsem zatím nenašla nic... ale už vylezají aspon skokani :)
Dnes v Praze.
podobne pri Bratislave
Dnešní úlovek z Trojské kotliny. Prosím o pomoc s určením, nejsem si jist.
Je to skokan z okruhu zelených (Pelophylax esculentus complex), vzájemě se mezi sebou kříží, z fotky Ti to tudíž nikdo přesně neurčí. Nejspolehlivějšími rozpoznávacími znaky u zelených skokanů jsou zvukové projevy samců.
súhlas, ale podľa zvukových prejavov sa dajú aj tak identifikovať len samci .
Neviem, ako je to v Čechách, ale napr. na Slovensku sa, okrem iných, vyskytujú populácie "zelených/vodných" skokanov v zastúpení Pelophylax lessonae oboch pohlaví + samice hybridného P. esculentus (resp. samcov je extrémne málo). Podľa zvukových prejavov by tak mohol pozorovateľ nadobudnúť dojem, že na lokalite žijú len lessonáci, čo však nemusí byť pravda, niekedy početne dominujú práve samice hybridného taxónu P.esculentus
problematika týchto skokanov je dosť zložitá, určovanie nie vždy spoľahlivé - do hry niekde vstupujú aj triploidní hybridi fenotypovo podobní niektorému z "čistých druhov", a u juvenilov (ako je zrejme aj prípad na fotke) je určovanie podľa sfarbenia i morfológie obzvlášť ťažké
Děkuji za objasnění Máte pravdu, jednalo se o mladší exemplář. Nikde jsem nenašel spolehlivé determinační znaky (a nechtěl jsem žabce vykloubit nohu), tak jsem to zkusil tady. Měl jsem za to, že by to měl být P. ridibundus nebo P. esculentus, jelikož P. lessonae se na lokalitě nemá vyskytovat. Ale vzhledem k uvedenému to radši nechám být a nebudu si tím lámat hlavu - prostě pěkný malý skokan
u mláďat skokanov (či "zelených" alebo "hnedých") aj tak nemá pretáčanie a naťahovanie nôh význam - telesné proporcie ako napr. dĺžka zadných končatín vs dĺžka trupu sa počas rastu menia. V kľúčoch často udávané morfometrické determinačné znaky platia pre dospelé jedince, a ani vtedy nie je určovanie len podľa dĺžky nôh 100%-ne spoľahlivé.
První moje letošní mládě obojkovky
Nádhera ! Nezapomenu jak jsem jednou seděl na zahradě a sledoval líhnutí těchto prcků z chumlu vajíček, který byli v kompostu. Supr zážitek
Lacerta viridis, 5.4.2012
NPR Horšianska dolina
zostrih s posledneho tyzdna :)
prve tohtorocne melano
Dnes v Praze.
Pseudepidalea viridis
super z našich žiab moja najobľúbenejšia
nadherne su najkrajšie žabky :)
Bych netušil, že v Praze jsou takové lokality pro obojživelníky. Pro mě je to holt velkoměsto:D I když nedávno jsem byl v Šárce a tam už si přehršel rozmnožujících se a spokojených obojživelníků představit dokážu. Existuje nějaký seznam, které naše druhy obojživelníků a plazů jsou zastoupeny přímo v Praze?
Ta lokalita s ropuchou zelenou, to je někde na okraji, nebo nějaké polozapomenuté/dočasné místo blíže centra?
Lokalita by mě taky zajímala! Rád bych vyrzail na průzkum :)
To já se asi nevydám, přece jenom 300 km je 300 km) Ale jestli se tam dostaneš, tak se poděl o své nálezy. Tipnul bych si, že by tam mohly být i nějaké kuňky a čolci.
O seznamu jako takovém nevím, ale v knize Ivana Zwacha, Obojživelníci a plazi ČR je u každého druhy mapka ČR s označeným výskytem.
Není to přímo na okraji města, je to v areálu "skladiště" drceného stavebního materiálu, které je normálně v provozu.
Známých lokalit ropuchy zelené je v Praze několik - mrkni sem: krasnazaba.org , tam máš 3, ale tam kde jsem fotil já, mezi nima není.
Super stránky, díky za info a za odkaz ;) Jak se jinak daří tvým žabákům a žábám? Nějaké potomstvo na obzoru? :)
Chápu že by vás zajímala přesná lokalita, ale nechci být konkrétní, snad pomůže odkaz a těším se na vaše fotografie!
Axolotll - Kuňky jsem letos zimoval měkce a moc se jim do páření nechce, ale snad se to zlomí. Možná překvapí i pralesničky, čas ukáže.
Já konkrétní lokalitu vypisovat tady veřejně z pochopitelných důvodů ani nechtěl, to spíš přes soukromou zprávu (když už), jen mě zaujalo, že tam takové lokality jsou. Jinak já ty moje 3 samce nezimoval, ale pářit by se chtěli furt) Původně jsem chtěl dva prodat a pořídit si místo nich samice, ale už mi nějak přirostli k srdci, takže si je asi nechám a samice si pořídím, když bych v budoucnu plánoval přesun do většího terárka.
Před lety jsem chytal viridisky v Karlíně v Pobřežní ulici na chodníku,to tam ještě nebyl hlavní tah na Libeň,ale jen odstavné parkoviště autobusů z Florence a betonárka Metrostavu...leta tam nežiju,tak nevím jak dnes...
me (japa): O stránkách už nějakou dobu vím (díky pánovi, co je propaguje na burzách) a na Parukářku jsem se chystal už taky delší dobu. Dnes jsem tedy pln očekávání vyrazil, že konečně viridisky nacvakám. O to větší bylo moje zklamání, když jsem na lokalitu dorazil. Areál je kompletně oplocen, přelézt se dá ale díky pevným vratům naproti skautské klubovně. Po rozmnožištích zůstala pouze popraskaná zem, místy jen slabě vlhká. Porost rákosin kompletně pryč, stejně tak okolní nálety. Zimoviště je plné odpadků. Zajímalo by mě, jestli se na lokalitě ještě nějaká ropucha vyskytuje. Z toho, co jsem měl dnes příleřitost vidět, mi to tak nepřišlo.
Právě pan Knížek z občanského sdužení Krásná žába mne dovedl na místo výskytu ropuch zelených, na Parukářce proběhly pozemní úpravy jak píšeš, žáby tam určitě jsou, jen se momentálně nemají kde rozmnožovat. Více o kauze: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095913550-n edej-se/211562248430010/titulky/
Fajný dokument :)
Já měl na ně štěstí minulý rok. Lokalita je jedna vesnice u Prahy. Byly jsme na návštěvě u přátel a ti je mají přímo na zahradě. Ta třetí fotografie je jen tak pro pobavení...
Tak sa pripajam bufo viridis zo Slovenska 16.04.2012 plus jedna melano ktoru som tiež dnes stretol :)
Konečně na lovu. Dnes jdu zase.
Já bych šel taky, ale zatím tady furt leje. No co, aspoň se doplní kaluže)
Před chvílí jsem se vrátil. Taky tu poprchávalo. Je zima a pod mrakem. Natrixky ještě na lokalitě k vidění nejsou. Chtěl jsem jít ještě odpoledne jinam, ale dnes už taky vzhledem k počasí zůstávám doma. Jednu fotku z dnešní procházky přiložím.
Obyvatelka mojí skalky
No spíš obyvatel. Fešák. Má tam i přítelkyni obyvatelku?
Jojo má tam manželku =).
kunka červenobruchá Bombina bombina, druh s inguinálnym amplexom
Měl jsem konečně taky volnější den...
Kokořínsko, 21.4.
Celekem 2,0 A. fragilis, 4,0 L. agilis a 6,2 V. berus
Z toho 6 zmijí na prostoru cca 3x3m. Další dva samci zhruba o 30m dál
Pěkní zmijáci, já přidám pár žabek ze včerejška od Turnova.
A moji oblíbenou kuňku obecnou od hradu Trosky ze dneška.
Tie berusky sú naozaj pekné, máte prehlad či sa tam nachádza nejaká významnejšia lokalita ich výskytu alebo čím si vysvetľujete tú ich hustotu výskytu?
Ahoj,
asi moc nemám, co považuješ za významnějí loalitu? V. berus je v okolí poměrně hojně rozšířena. Tuhle konkrétní lokalitu jsem navštívil poprvé, ale určitě mám v plánu se na ni někdy v budoucnu vrátit. Všechny zmije co jsem našel, jsem našel buď přímo na nebo v těsné blízkosti železniční trati. Je jaro, období páření, samci pátrají po samicích a zdržují se v jejich blízkosti. Samičky jsem našel u kusu velkého puklého betonu, osluňené místo, zpola kryté vegetací a přitom pár cm od pukliny, do které mohli během chvilky zmizet. Samci byli všude poblíž. Samotný dřážní násep skýtá rovněž spoustu úkrytů, nedivil bych se, kdyby byl přímo zimovištěm. Vedle dráhy pole a remízek = dostatek potravy. To jsou asi důvody, jimiž si vysvětluji vyšší hustotu výskytu. Další dva samce jsem potkal přímo na trati cestou zpět, vůbec je netrápila moje přítomnost, proplazili se okolo mě a pokračovali dál k místu, kde jsem našel předchozí skupinku.
PS: jsem ty, ne vy :)
Knoxi,souhlasím.Předloni jsem na podobnom místě,u trati,asi v tudle dobu,na okraji cesty v takovom bordelu(polehlý suchý kopřivy,tráva,atd.)našel zmijí svleček a když jsem na něj šáhl,eště byla vláčná,čiže čerstvě svlíklá.Udělal jsem pár kroků,zastavim a čumim a najednou z leva,aniž dal přednost,letěl sameček,vykulený oči,roztáhlý chřípí,přejel mi špiky Prestiží a mazal,asi za tou čerstvě svlíklou.Kdybych stál o půl kroku dopředějc,snad by do mě narazil.Uplně byl vygumovanej a pud sebezáchovy v čudu.
Ahoj, tak potom ten popis okolia vysvetľuje tú značnú hustotu výskytu V. berus, ďakujem veľmi pekne za odpoveď a prajem pekný deň.
To neni hustota vysktu to je len obyčajne spoločne zimovysko oni sa sparia a migruju na loviska za potravou podobne som našiel pred zhruba 10 dnami 18 kusov na cca 25 metrov takže na jar je hojnost uplne bežna
diky uz to ide :)
OK, ďakujem za vysvetlenie...
Ropucha zelená dnes v Praze, tentokrát se snůškou vajíček.
přibližně týden stará snůška vajíček
provazce vajíček s skupinama pulců (černé fleky)
Před 5 minutama na naší zahradě v Malých Heralticích (SM)
A o chvíli později... tentokráte s regenerátem...
Liptov
Podarcis muralis
Podarcis muralis
Natrix natrix
Bufo viridis
Taky něco z dneška ,celkem jsem potkal 6 kousků
Ta prva je uplne bez kresby alebo sa mi to len zda ??
Zdá ,byla nejspíš ve svleku ,tak kresba nebyla tak výrazná ,ale byla.
Zkuste u příspěvků psát alespoň přibližnou lokalitu a denní dobu nálezu, teplotu a tak, ať to má taky nějakou hodnotu. Jinak fotky super, hlavně Berusky :)
Tak ze včerejší procházky. 28.4.2012 Konicko, okr.Prostějov.
Ráno kolem 8:30
U rybníka
a na kolejích A.fragilis
A kolem 14:30 na zahradě, se vyhřívala C.austriaca
Taky neco pridam...
Vipera berus
Natrix natrix
Kde je focaná ta obojkovka? Alespoň přibližne... Krásná fotka a místo
moja prvá tohtoročná stromovka
Sv. Jur pri Bratislave 30.4.12
Krasavica :)
Salamandra salamandra
21.04.2012, místo výskytu Gurmánský víkend
Dnešní procházka
Kochánovické rybníky
30.4.
procházka se psem. Kuňky, skokany, čolky a ostatní obojkovky mi úspěšně zahnala do vody...
Z. vivipara
N. natrix
P. esculentus complex
Z posledních pěti dnů - lokalita v Praze - Troji
1.5.2012, odpoledne, zatopený lom na Semilsku, vedro jako blázen
Lacerta agilis a Natrix natrix. Docela mě překvapilo, že Agiliska mi pila vodu z dlaně a poměrně dost dlouho
4.5.2012 kolem poledne, Semilsko
niečo s vikendu fototrip najdete na mojej novej stranke http://slovakherp.eu/nezaradene/kovacovske-kopce-0 6-05-2011/
11.5. 2012 procházka Protivanov
Tak konecne aj ja nieco.
Ostrava, myslim ze 10.5. horuco jak svina....
Dnes jsem vynechal burzu, ale nelituju...Malá ukázka:
CHKO Bílé Karpaty
fajná u nás je to s nimi zatial velká bieda :(
Nejspíše letošní mládě Natrix natrix, stará asfaltová cesta v louce nad Fojtkou (Liberecko), 20.5. v 10:12, na sluníčku cca 27 °C.
Kratučky zostrih s poledného týždna
Vipera berus
Coronella austriaca
Lacerta agilis
Bombina variegata
Na letošní je ještě brzy, bude loňské.
Dík za usměrnění, byla fakt mrňavá (max 15 cm), to bych vůbec neřekla
Jičínsko a Novopacko
(21. - 22. 5.)
ať žije učení na státnice :)
N. natrix
A. fragilis
C. austriaca
mrtvé mládě N. natrix u odtoku z rybníka
Nostalgicka spomienka na burdu plus new fototrip http://slovakherp.eu/nezaradene/vulgaris-reborn-23 -05-2012/
Ablepharus kitaibelii
Mlok bodkovaný
Vipera berus
Bydlím v této oblasti a je fakt že jich tu je požehnaně.Ale takto krásné záběry jsem nepořídila.Jsou nádherné děkuji
had záhradný, strážca jabloní
Sv. Jur, 25.5.
Ty vzerá poriadne obrovská:) kolko mohla merať cca?
hej, bola veľká, asi 1,5 m
Nalezena na stromě?
nie, pôvodný zámer bol vyfotiť ju na nízkom konári, ale mrška počala šplhať vyššie, tak som musel za ňou...
Zajímalo by mě, jestli někdo někdy našel stromovku na stromě :)
Přidávám obojkovky z dnešní procházky okolo rybníků.
Našel...
nespomínam si teraz, či na strome, ale isto na kríku som už stromovku zastihol, aj na plote + mám viaceré hlásenia od iných ľudí, čo našli stromovky na drevinách (napr. pri alebo po plienení vtáčích hniezd; na istej študijnej ploche kde mali ornitológovia búdky pre vrabce a sýkorky, sa stromovky naučili na nemalú zlosť výskumníkov vyberať vajcia a mláďatá, takže výrazne kazili výskum )
na kríkoch a plotoch vylezené som dokonca pár krát videl aj natrixky a teselátky
Já stromovku nikdy nad zemí nenašel :) Tessellátky se rády sluní na keřích a stromcích nad vodou, to jo. Dokonce jsem od domorodců u Berounky slyšel o stromcích doslova obalených hady. Obojkovky jsem taky občas viděl na křoviskách nad vodou, hlavně v období páření, ale ne v takové míře.
Já bych se s dovolením zeptal, jak daleko od hranic s ČR byla fotka pořízena? Klidně do SZ...
je tam napísané Sv. Jur (= Svätý Jur), to je mestečko pri Bratislave, GoogleEarth pomôže
Omlouvám se, úplně sem to přehlédl...moje blbost...
Nádherná fotka
Tak dnes sem byl zase na výletě...
Tak něco pro zarputilé odpůrce introdukce : Kadaň, Ohře
bubinko malee viac foto na necakany-nalez
pekný nález
od Popradu myslím existuje aj starý údaj o hrabavke (Pelobates fuscus), tú by si tam mohol tiež objaviť...
Roky hladáám a nič :(
nádherná fotka, můžu se zeptat co používáte za fotoaparát?
a přidávám také jedno foto
Dik nikon d 90 s tamronom 90 mm f 2.8
pulci ropuchy zelené ve vysychající kaluži, dnes v poledne v Praze
škoda
reprodukcia viridisky je zrejme viac ako u iných našich obojživelníkov ovplyvňovaná "vrtochmi" počasia (snáď ešte kunky sú na tom podobne), ale ako pôvodne stepný druh so stratégiou voľby efemérnych vôd musí rátať, že nie každá sezóna bude úspešná
bola poskytnutá nejaká pomoc žubrienkam, či boli ponechané svojmu osudu ?
jj, přenesl jsem asi 150 pulců o 3 metry dál do hlubší louže, která by neměla vyschnout
Krása...
Stromovku jste měřil, vážil nebo zjišťoval pohlaví?
Klidně SZ...
Hřebečná, Krušné hory
pěkný!
Přidávám něco málo z procházky se psem - Novopacko
Mladá samička L. Agilis
A. fragilis
metamorfující B. bufo mezi kameny po celém břehu rybníka
čerstvo metamorfovaný skokan hnedý (Rana temporaria)
20.6., Modra - Zochova chata
Včera okolo 20:00, Praha - Karlín.
Lokalita
Pěkná ropuška, bylo jich tam víc?
tá otvorená šachta asi funguje ako efektívna pasca (?)
me: V kanále byly další dva exempláře.
perenquen: To je otázka, ale taky mě to hned napadlo. Kanál je hluboký necelé dva metry, s vlhkým dnem a napadanými prkny, pod kterými se žabky ukrývají. Při vyrušení se snaží utéct menšími odtokovými kanály. Když jsem jeden kus kvůli určení na světle vytáhl nahoru a dal do vody, druhý den jsem jej (pravděpodobně ten samý, soudě podle velikosti a nevýraznosti zbarvení) našel opět dole v kanále. Zajímalo by mě, jestli se tam dostávají někudy spodem, nebo, jak říkáte vy, tam prostě zahučí.
Nějaká žabka na hromadě malých čolků xD odborně řečeno xD
vyzerá to na mladú ropuchu (Bufo bufo), čolky budú asi Lissotriton (Triturus) vulgaris
Pěkný
Další obyvatelka Bílých Karpat, tentokrát i s plným břichem...
To se mně nikdy nepodaří. Krásný kousek
261 teraristi ...
Kouzelná
http://slovakherp.eu/nezaradene/herping-mala-fatra -2012/ plus par fotiek s dnešneho tripu xD
Něco z poslední doby:
N. tessellata - zdá se, že Pražská populace roste, cca stovka hadů během hodinky.
Jičínsko a Novopacko
L. agilis, gravidní samička
B. bombina
N. natrix
juvenil vyhřívající se v rákosí, vysoko nad zemí
115cm dlouhá samička
čerstvě metamorfovaná B. bufo
C. austriaca
Nenapadá někoho, co má s okem? Mladá užovka, druhé bylo normální.
a nějaký Carabidi:
C. violaceus
C. auronitens
Krásné fotky :) Chodil jsem letos do Troji na jaře a v době páření bylo obtížné na nějakou užovku nešlápnout :D Bude jich tam opravdu požehnaně...
arvaliska
Křižák pruhovaný (Argiope bruennichi)
Má necelé tři centimetry. Mám pocit, že je to gravidní samička.
Novojičínsko, 24.7.2012
Dofča na krátkonžky burda-part-2
9.8.2012 - Velké Karlovice
L.agilis ?
jo, samička
Jo to sem si myslel, že to bude samička a byla celkem tlustá, tak byla možná i gravidní
skokani :)
nádherná fotka nádherného tvora
Konečně jsem měla štěstí a můžu trošku přispět. Kousek od Ptení, okres Prostějov, 11h, zataženo.
Super a navíc Ptení, to je kousek od nás
Díky, kdyby jsi věděl ještě o nějakých místech, budu ráda, když se podělíš.
Tak se Ti to preci povedlo.. Pekne fotky a fajn zazitek co ?
Jj, díky
L. agilis
Novopacko
S. salamandra
Chrast u Chrudimi
dnešné fotky, Sv. Jur
Bombina bombina
Zamenis longissimus
Rana dalmatina, Bratislava
R.Temporaria
Mimina z Karpat a ještě jedna Coronella...pár dnů staré foto...
Rukavice byly jednou z podmínek při udělení vyjímky.
Pěkný, mám rád tohle "období mimin" :)
Jop, snad to ještě chvilku vydrží. A já si snad příště vemu foťák a ne fotit mobilem...
Pekne repti ja som mladu longinu v prirode nevidel hadam aj 4 roky :/
Se musíš stavit a já ti je ukážu
Když už pudu tak jenom kuli bufo calamity )
.
dnešná stromovka
Tie su eštw aktívne mo to si robíš srandu
no už sa zliezajú na zimoviská...možno to bola tohto roku moja posledná
a želvy už tiež zimuju ? :)
všetko sa už chystá... ale má byť ešte pár pekných dní, tak možno niečo ešte z plazov uvidím a nafotím :) (viac cez ss )
Salmandra salamandra 13.10.2012
Okolie Liptovskej lužnej :)
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detail page&v=E0gyd-hi_Hw
Sv. Jur: natrixky ešte využívajú slnečné dni, ostatné užovky sú už zrejme na zimoviskách
Bistu dalšia persa pekne
taká menej výrazná, ale každopádne poteší
přihodím taky nějaký fota z cest ... datum a lokaci už ale neupřesním
Pekne trošku ten šum prekaža ale ništ strašne lokalita biely papier :DD
tak slepejš a ještěrka jsou na kapotě auta a roháčoj jsem postavil ateliér na cestě v zámeckým parku v Lednici :D
Co si budem povídat, viděl jsem od tebe mnohem lepší fotky. Tohle sterilní pozadí mě nijak nebere, stejně jako celá řada fotek, kde je na první pohled patrné, že je zvíře naaranžované. Poslední dobou pro mě mají mnohem větší hodnotu zašuměné "in situ" fotky, třeba i z mobilu, kde je zvíře vidět přirozeně, bez zbytečného vyrušování a stresování. Technická kvalita je druhořadá. Mám pocit, že tohle vlákno se rok od roku ubírá přesně opačným směrem, než by mělo. Mělo by to být o zvířatech, jejich přiblížení ostatním, popřípadě mapování, ne o jejich stresování a honbou za skvělou fotkou za každou cenu. Jde to i bez vyrušování, jen to chce více trpělivosti. Každý ať si to přebere jak chce, je to jen zamyšlení...
Plzeň - jih, Blovicko - Letiny
Zelený skokan, podle fotek se mi ale nepodařilo určit o jakého jde.
esculenta alebo ridibunda
alebo klepton esculenta?
Právě že bez důkladných dokladových fotografií je od sebe odlišit nelze. Bylo to foceno už před pár lety, to jsem ještě do zvířat odborně nefušovala .)
no hej, esculenta je klepton (hybridogenetický hybrid), ale zvyčajne som lenivý písať to "kl."
trochu prekvapivý nález - coronellka (Sv. Jur)
12.11. sychravo, zamračené, teplota vzduchu cca 9 °C
takto neskoror ešte strašia gratulujem k nalezu :P
Pěkný, u nás už několik týdnů spí.
no keby som túto nenašiel, tiež si to myslím...
U vas je relativne ešte teplo kamoš našiel pred dvoma dnami na holubakoch slepucha a aj murovky su ešte stale aktivne ked je slnečno :)
veru múrovky - ak budem mať čas, vybehnem ich pozrieť do Bratislavy na dunajské nábrežie, bývajú tam k videniu niekedy aj v zime
Kedy najneskor si videl murovku v akom mesiaci ?
Nechodím ich tam pozerať často ani pravidelne, ale dajú sa vidieť aj v novembri. V roku 2007 bola relatívne mierna zima a fotil som ich tam 14.februára.
Kvačanská dolina, krásná potvůrka
Opravdu krásná Bombina variegata. Kdy byla fotografie pořízena?
Červenec 2012, PR Krašov
spomienkana leto 2012 :)
nevíte někdo jestli je tohle rana temporaria var. nigromaculata? případně který je to jiný druh ?
Je to určite R.temporaria. K farebnej variete sa neviem vyjadriť, mám ale pocit že "validita" mnohých popísaných foriem je dubiózna
anguis fragilis
olbramice, okres ostrava
lacerta agilis, samice, olbramice - u nás na zahradě
a ještě jsem ten rok našel u nás v lese slepýše, nevím, jestli je to východní nebo křehký, protože měl modré skvrny, ale byli jen někde u konce těla a v malém počtu a malé. nemám foto.
Tie skvrny maju vyrazne najme staršie samce a počas doby parenia