Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Testudo horsfieldii - uhyn na sepsu pri/po zimovani

Dobry den, velmi pekne poprosim hlavne "stepkarov" o radu. Minuly rok som uz pocas zimovania a tento rok po odzimovani prisla kazdorocne o tri zvierata. Vysledky pitvy - sepsa. Myslim si ze mam pre korytnacky vytvorene velmi dobre podmienky a do ich zivota okrem krmenia a prenesenia na zimovisko relativne nezasahujem takze nevidim dovod na takeho mnozstva uhynov. Podmienky chovu - zvierata maju vybeh v zahrade 1,5x metre, budu z OSB dosiek (nezateplenu so spodkom), su krmene len zelenou stravou (pupava, datelina, obcas cinska kapusta). Okolo septembra-oktobra same prestavaju zrat a zacinaju sa zahrabavat, prenasam ich do zimoviska (presklena chladiaca vitrina s nastavitelnou teplotou) ked je cca 5 stupnov, teplota v zimovisku 3-8 stupnov. Minuly rok po uhyne zial chovnych zvierat s diagnozou sepsa z dovodu plneho traviaceho traktu som sa rozhodla do procesu zimovania zasiahnut nakolko uz neverim tomu ze si korytnacky najlepsie poradia same, v oktobri som kazdu 2x okupala vo vode podobnej teplote prostredia cize bola dost studena, niektore sa vyprazdnili, niektore nie a so spokojnym pocitom som ich nechala zahrabat sa a preniesla do zimoviska. Zimovanie prezili vsetky, zial jedna po druhej mi hynuli po odzimovani. Zimujem v bedniach z OSB dosiek naplnenych zeminou (do ktorej sa zahrabali) a von som ich vyniesla do vonkajsej budy vratane zeminy v ktorej zimovali zaciatkom marca, pricom som ich este cca vyse tyzdna kym sa pomaly nezobudia ani nepustala von kvoli vrtkavemu marcovemu slniecku ktore obcas dost teplo zasvietilo. Ja uz fakt neviem kde robim problem, prosim o radu lebo mam sto chuti sa na vsetko vykaslat... Dakujem!!!

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Naše želvy jsou "celoročně" venku...a to tak, že si sami určí čas, kdy se zazimují a já je tam nechá…
hathor 08.04.2012 20:27
hathor
Dakujem, idem pripomahat aj ja a hotovo :)
krueggerova 08.04.2012 22:01
krueggerova
Já bych ještě počkala, až se ozve víc chovatelů, přeci jenom víc hlav víc ví a sám BlackFlame psal,…
Evva 08.04.2012 22:22
Evva
Evva: Souhlas. Chtěl jsem se jenom podělit se svojí zkušeností. Podle mě je ideální po odzimování že… nový
BlackFlame 09.04.2012 10:58
BlackFlame
Ono je to sice fajn mat ich do maja doma, problem je ale v tom ze niektore mi uz koncom aprila znasa… nový
krueggerova 09.04.2012 15:29
krueggerova
naše už jsou venku .-) ale vždy je po zimování nechám aklimatizovat doma a jak jsou teploty okolo 10… nový
hathor 09.04.2012 16:53
hathor
To mi připadá jako docela drsné, vzít je ze zimoviště do tepla a pak v tomhle počasí zase ven (ráno… nový
Evva 09.04.2012 17:06
Evva
Tak ještě drsnější je nechat je venku i v těch -5°, nemyslíš? Proto asi píše, že želvy dává ven když… nový
cejna 09.04.2012 17:19
cejna
Hathor psala - naše už jsou venku, proto jsem reagovala. Kdybych vzala želvu domů, tak je dám ven až… nový
Evva 09.04.2012 17:22
Evva
no ono je to tak, že teploty se dlouho držely okolo těch 10 stupňů a v noci klesaly na nulu - taky j… poslední
hathor 09.04.2012 18:52
hathor
Tak som sa definitivne rozhodla takto - vzhladom na to ze tazko znasaju jarno/jesenne prechody, post… nový
krueggerova 09.04.2012 17:59
krueggerova

Naše želvy jsou "celoročně" venku...a to tak, že si sami určí čas, kdy se zazimují a já je tam nechávám do teplot okolo nuly, potom putují do sklepa, kde je kolísavá teplota ale v průměru okolo 5-8 stupňů, tam je chodím pravidelně každé cca 3 dny kontrolovat a rosit, abych je držela ve vlhkosti ( nikoli v mokru), když vidím, že se sami již začínají budit vezmu je domů, kde jsou v nejchladnější místnosti a postupně jim s odzimováním "pomáhám". Až když jsou úplně vzhůru a začnou přijímat potravu, dopřeji jim koupel a jsou doma, i jim svítím. Když už jsou potom teploty přijatelné a je relativně hezky dávám je ven...stále si je hlídám, také teploty, ale domů už je neberu. Zrovna včera na burze jsme to tam řešili s želvaři, jak si to počasí s námi a zvlášť se želvami pohrává. Myslím, že problém by mohl být v ne úplně ideálním odzimování, želvám by mělo být dopřáno trošku se aklimatizovat a ven je opravdu dát, až je pro ně přijatelné počasí- hlavně teplota. V boudách venku by bylo dobré mít alespoň slámu jako izolant.
Také záleží na stáří želv!!! Malé želvy ( do tří let věku) nemůžete zimovat déle, než dva měsíce, to nezvládnou, nebo určitě to nezvládnou všechny,věřím, že jedinci-výjimky existují, já např.roční želvy zimuji nějakých max. 6 týdnů, vlastně je jim přes rok v době jejich prvního zimování, potom další zimování je nechám lehce přes dva měsíce a teprve potom si zimování určují sami. Do roka není vůbec na škodu želvy hýčkat a rozmazlovat doma a dopřát jim tepla pod lampou či je dávat ven jen přes den, když je teplo ( Slunce není nutně podmínkou, pokud svítí, stejně musí mít možnost se před ním schovat), ostatní "nutnosti" nezmiňuji.

Evva: Souhlas. Chtěl jsem se jenom podělit se svojí zkušeností. Podle mě je ideální po odzimování želvu postupně uvést do provozního režimu. Postupně začít svítit a dopřát jí určité teploty a možnost vyhřátí. Dobře jim to stimuluje metabolismus a začínají dobře žrát. Kdybych je teď dal rovnou ven, tak teploty dost kolísají a bývá pořád dost kosa (i Hathor psala, že to tak dělá), takže nevím, jestli by želvy dobře najely na provozní režim. Po odzimování jsem je rozběhl doma a venkovní podmínky jim dopřál od toho května do toho září (léto). Samozřejmě, nechci vytvářet žádné dogma. Jen jsem se chtěl podělit, jak to fungovalo mě.

no ono je to tak, že teploty se dlouho držely okolo těch 10 stupňů a v noci klesaly na nulu - taky je důležité jak kde, u nás takto, jinak ze zimoviště je beru sice domů, ale mám je v nejchladnější místnosti v bytě, kde v noci je okolo 5ti stupňů, takže žádná vyhřátá místnost .-) přes den je tam cca 18 a dopřeji jim výhřev u lampy...ale to už je mimo...takže když se teploty drží přes den okolo 10ti stupňů jdou ven - řešila jsem to mimo jiné s želvaři na burze a i v emailech, všichni máme želvy venku a všichni nyní trneme, protože opravdu je momentálně lepší je nechat i při těch -5ti venku, než je totálně rozhodit tím, že je vezmeme domů ( navíc ti, co jich mají hodně ani nemají kam je dát, jedině zpátky do zimovišť) takže vyčkáváme.....pokud by teploty měly ještě klesat( což všichni doufáme, že ne) tak musí do přívětivějších podmínek, ale zatím jsou venku, na aklimatizeci měly zhruba měsíc, což je docela dostačující doba. Takže pokud by bylo venku jako je nyní, vyčkala bych a ven bych je nedávala, ale denně je kontroluji a zatím vypadají v pohodě - pozor na věk želv! Ty malé jsou doma i ty větší, ty půjdou až později - tak nějak jak psal někdo tady ( omlouvám se, jsem děsná na jména :-) )v tom květnu, protože želvy do cca 5ti let snášet stejně nebudou tudíž není kam spěchat .-)většinou dospívají i déle, však víme .-)na mladé a malé želvy je zbytečné výrazně spěchat

Tak som sa definitivne rozhodla takto - vzhladom na to ze tazko znasaju jarno/jesenne prechody, postavim novu zateplenu budu, dovediem do zahrady elektriku a dam tam vyhrievanie vzdy o niekolko stupnov vyssie ako bude vonku pocas tychto prechodov a budem mat snad srdce (a korky) na mieste :)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru