Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguán Farba

Zdravím. Prosím hľadal som to ale nevedel som to nájsť. Kedy leguán mení farbu prosím?? Môj leguán zeleny zmenil farbu na hnedú.. Prečo prosím?

No neviem či to bude zima ... Lebo nešla žiarovka, tak asi deň bol bez nej... Ale uź je tam a stále farbu nezmenil.. a čo môže to by%t roztočmi? Musím kúpiť ... Mal som reptix first aid, ale ten došiel.. teraz idem kúpiť Frontline...

Věk zvířete, rozměry terária, co v něm všechno je, teplota (na výhřevném místě a na nejchladnějším) + vzdušná vlhkost, čím ho krmíte, jak často... cokoliv, na co by se zeptal i veterinář... jestli nedávno nedošlo k nějaké změně (kromě toho že jeden den neměl světlo)... jak dlouho ho máte...
Frontline je zbytečně drahá sranda. Než honem polívat zvíře chemií je lepší pořádně zapátrat.

Sú tam umelé rastlinky .. nedávno sme mu ho premenili ..cistile sme to po roztočoch tepplota okolo 25-35 stupňou vlhkosť keď klesne tak nastriekam vodu a jeto asi 70% potom.. vek prestne neviem ... mám ho od vianoc rozmery terárka asi odhadom 100 40 50 ... Ako vloźím foto?

Leguán předtím, než se svléká, většinou zešedne po celém těle... může to klidně být i tím, že se chystá svlékat - už se vám od Vánoc svlékal nebo ještě ne? Jestli máte porovnání...
Terárium 100x40x50 vám navěky nevydrží, pro dospěláka to bude malé.
Těch 35°C na výhřevném místě je OK, klidně by mohlo být i maličko víc, pokud by se měl kde zchladit. Má v teráriu něco na koupání? Dost velkého, aby se tam vešel.
Co jídlo? Čím ho krmíte a jaké dáváte doplňky?

Na dospeláka by som ho chcel ochočiť na byt... Nezvliekal sa eśte .. doplnkky .. reptix biely pášok ... inak granule.. má tam napájadlo.. žerie klasickú domácu zeleninu .. šalát uhorka mrkva .. inak aj ovocie .. hronzo .. Ale neviem lebo akurát som pozrel naňho a má tak akoby jedlo vyvrátil...

Tak s ochočováním na byt se radši rovnou rozluč. Uvědom si, odkud leguán pochází a co potřebuje. Máš v bytě 70% vlhkost, všude dost světla a teplotu kolem 35°C? A budeš ho denně několik hodin mít na slunci, při teplotách nad 30°C, aby měl aktivní metabolismus a mohl si vyrobit dost vitamínu D? Procházky klidně, ale časově omezené. Další věc je, že 150 cm velký ještěr zlikviduje co není přibité. Chovu na volno se už tady věnovala spousta vláken... určitě by to, za jistých podmínek, šlo, ale myslím, že je dost náročné jich dosáhnout.
Za 4 měsíce se nesvlékl ani jednou? Většina leguánů se svléká víceméně pořád... zaznamenáváš nějak přírustek v délce a hmotnosti?
Napajedlo nestačí, měl by mít něco, do čeho se může naložit a v čem se pořádně vymáčí.
Okurka a salát (pokud myslíš hlávkový) jsou na nic, mrkev je OK. K ní čínské zelí, polníček, rukolu (ten náš ji nežere), endívii, když už salát, tam římský, v létě hlavně pampelišky + ostatní listí, odněkud kde je čisto (jetel, jitrocel, mladé listy ovocných stromů, ibišku...), ovoce semtam. Dobře, že ti žere granule, aspoň má nějaké zpestření stravy.
UV doplňuješ jak? Druh žárovky a výkon?

Žárovka s UV zářením... ReptiGlo, Replux, Arcadia, Lucky Reptile, Solar Raptor - nějaký druh osvětlení, vyzařující i UV složku světla, nahrazující leguánům tolik potřebné slunce.
Jestli přes zimu žral salát, tak to nebyla moc hitovka. Saláty - hlávkový a ledový - jsou úplně na nic, to je jako by byl na dietě. Ze salátů jedině římský, když už. Nejvhodnější je čínské (pekingské) zelí.
Teď mě akorát mate že říkáš, že ho máš od Vánoc a zase že přes léto mu dáváš pampelišky...
Kout jako v teráriu je hezká věc, taky by se mi líbil, relativně by u nás i šel (stabilní vlhkost vzduchu 60%), ale jak říkám - volný pohyb je nebezpečná sranda pro leguána i majitele. Kromě toho, aby mu vůbec fungoval metabolismus jak má, potřebuje leguán teplotu aspoň těch 35°C. OK, řekněme, že v tom koutě bude mít kvalitní výbojku s UV a na vyhřátí, že ho denně budeš ráno koupat v teplé vodě a doufat že se vyprázní do ní a ne kdekoliv ho napadne po bytě, že někam schováš všechny volně položené předměty, nebudeš mít nikde nic co by leguán mohl zkusit sníst (mimochodem, nám se to ještě nestalo, ale jsou i případy úhynu leguána po sežrání umělé rostliny) - ale jak říkám, to chce opravdu si toho kvůli volnému chovu dost odříct. A pak na něj přijde období páření a začne se chovat jako cvok a zavřeš ho kam, aby neublížil sobě ani někomu dalšímu?
Chov leguána je docela komplexní zábava.

Ahoj. Je dobře, že se mu barva zlepšila, ale pro jistotu si pročti forum www.leguanzeleny.cz. Určo tam najdeš spoustu zajímavých informací, zvlášť v diskusi, řeší se tam i chov na volno. Jinak podle té fotky - vkládám jí sem, aby každý nemusel stahovat z ulož to - nevidím, jestli máš v terárku nějaké větve. Leguán potřebuje lézt, je stromovej. A jestli máš z exotery žárovku kompakt (taková ta zakroucená žárovka), tak musí mít legouš možnost dostat se k ní až na cca 15 cm. Jinak mu to moc uvb nedá.