Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon pardálí - prosím o radu

Dobrý den, mám 6měsícu starého chameleona pardálího. A minulý týden začal mít problémy s vystřelováním jazyka, nekokáže ulovit cvrčka..Vím, že na toto téma je zde už něco napsáno, ale chtěla bych se spíše zeptat co je nejlepší tomuto chameleonovi podávat? Protože každý říká úplně něco jiného. Já teď dávám 3x týdně Biomin H a 1x týdně Roboran pro exoty..U chovatele mi bylo řečeno, že UVB chameleon nepotřebuje, že to nahradí ten Roboran pro exoty, ale jelikož nastal problém s vystřelováním jazyka tak mě napadlo, že by to mohli tím a teď na něj dva dny svítím zářivkou Repti Glo 5.0..Která mi byla doporučena, ale po přečtení několika názorů zase úplně zavrhlá..Tak mohl by mi prosím někdo poradit jaké vitáminy podávat, zda mohu zůstat u Biominu H, nebo zkusit něco jiného a zda si mám koupit i novou zářivku nebo zda postačí Repti Glo 5.0..Prosím o jakoukoliv radu s tím co je pro chameleona nejlepší co se týče poruchy vystřelování jazyka, ale i podávání příprávků po celou dobu chovu aby se předcházelo různým onemocněním a poruchám. Přečetla jsem toho na internetu opravdu spoustu, ale na každý stránce se píše něco jiného a už nevím čemu věřit. Proto bych ráda slyšela názor zkušeného chovatele tohoto chameleona..Děkuji moc

ahojky,nejsem velky chovatel,ale muj chamík měl také nedávno velké problémy, a na rady ostatních tady jsem vyměnila žárovku, měla jsem repti glo 5.0 jak ty a koupila jsem repti glo 10.0 26W. hned jsem viděla změnu, další věc co jsem udělala,tak vyměnila vyhřevnou žárovku za normální bodovku(na doporučení chovatele) a opravdu hřeje 100x víc než ta minulá. A vitámíny, to záleží jak často mu dáváš, protože od známých chamík dostával pravidelně a byl převitaminovaný a proto nevystřeloval, můj právě naopak málo vitamíny a take stejný probém s vystřelováním. Vzala jsem ho ukázat chovateli a jasně mi řekl, že teď podávat jednou týdně kapky AD3, běžně kdo stání v ékarně za pár korun(buďto namazat kolem tlamičky nebo rozbít na prášek skořápku vajíčka a zakapnout 1 kapkou,udělá se mala kulačka a podává se přímo do tlamičky. Můj chamík je na tom rozhodně lépe než byl!! Ale pozor píši vlastní zkušenost a mám jemena.

s tím vápníkem to je pravda,chovatel nám říkal, že klidně sypat cvrčky, ale určitě se také nic nestane pokud pár krát vynecháš. Uvidíš skus koupit ty vitamínky AD3 a možna poznáš změnu, jak já. Každopádně pokud je budeš kupovat tak chtěj AD3 pro slepice, zní to šíleně, ale pro plazy pry to nejlepší:-)

Jaj, co to tu radíte? Máte rozum? Jednou týdně kapka AD3 a chámík půjde do kytek...to se udělá když jsou problémy, ale ne opakovaně několik týdnů po sobě, ale tak jednou za měsíc. Zvlášť pokud máte nějaký UV kompakt. Pro mládě může být i jedna kapka smrtelná.
Takže jednorázově máznout chameleonovi na ret ano, ale každý týden kapku ani náhodou.

ja to už nebudu komentovat, tady někdo něco řekne a hned ho seřvou, slecna se ptala tak jsem odpovidala to je vse,a nejsou to rady z me hlavy ale od chovatele.Tak si myslim ze tady se snazi byt kazdy nejchytrejsi. Sem u žnejspis pro radu nechodit...
SLEČNĚ Terce se omlouvám, řekla jsem radu, kterou mi dál chovatel, ale pokud Vám jiný chovatel poradil jinak tak poslechněte jeho radu a ne tady rady nejúžasnějších chovatelů

Ono stačí zapojit tu věc na krku a najít si dávkování na kg/měsíc... To podle mě mluví za vše, stačí k tomu příbalovej leták. Vzhledem k tomu, že se neozývám jen já, ale už jsem třetí nezávislej člověk, co k tomu něco píše, tak by možná bylo dobrý se nad tím zamyslet. Kupodivu se tu asi ozývaj hlavně lidi, který chameleony odchovávaj.
Ale kdo chce kam...

Ale vyznívá to tak - píšete jednou týdně kapku AD3. Ne jednou týdně a pak už jen jednou do měsíce a ještě k tomu ani ne celou kapku, ale jen máznout. Jak si z toho někdo, kdo to bude hledat, vydedukuje, že ne každý týden, ale jednorázově? Krom toho, když to aplikuje na mládě, tak ho tím zlikviduje. Taky už tu kdysi kdosi tvrdil, že mu chovatel poradil dát chámovi 1ml. Takže tak.

Moc se mi nechce radit, když máte chamíka od někoho jiného. Já bych v prvé řadě zvedla telefon a zavolala mu, popsala probém a dohodla se na nějakém řešení.
Osobně si myslím, že je to absencí UVB, ale neřešila bych to koňskou dávkou (umělé AD3 a reptiglo10). Já mám u všech pardálisů kompakty reptiglo5 a vyhovuje jim to. Jinak vápník bych dávala jemně na každé krmení a pokud máte kvalitně krmený hmyz, tak ty umělé vitamíny téměř nejsou potřeba. Třeba jednou týdně lehce posypat Reptivitem úplně postačí.

Ja bych jeste pridal postreh, ze kdyz by to nebylo vitaminy tak muze byt taky problem s nedostatecne osvetlenym terariem... Z toho taky chameleoni prestavaj strilet jazykem... takze to chce mit urcite vyhrev + bilou zarivku a pak treba to reptiglo.. ale na zarivku,ale kompakt

Zdravím
Mám problém
Potreboval by som od Vás poradiť, či ste sa už stretli, že pardál ako keby sa škrábal neustále na jednom očku. Stále si ho obtiera o konáriky. Prezeral som ich zblízka a nič zvláštne som nevidel.

Podmienky: 50x45x120, veľa vetvičiek, umelých rastlín pomenej, musel som preriediť.
Osvetlenie: SunLux 70w PAR 38 (7-19 hod.)
Kŕmenie: Blaptica dubia a Gryllus Assimilis
Vitamíny: Plastin+ Roboran H+ Biomin H.. musím domíňať, potom sa dám na Reptivit

Ak som niečo zabudol, pripomeňte. Prikladám aj fotky oboch očiek. Ľavé je to problémové. Ďakujem za rady.

No abych se přiznal tak jsem rád , že jsi odpověděl, protože jsem pod tíhou stále se opakujících témat typu "chameleon a problem s okem" rozhodl napsat malé slohové cvičení, které se snad dostane k těm, pro které je určeno. Už jsem tvojí situaci konzultoval s Čtvercovou, takže jsem v obraze.

Ta vzdálenost je OK. Dodržel jsi sice specifikaci výrobku, ale u chameleonu je to v této problematice bohužel všechno jinak. Tuto skutečnost si spousta lidí tady na teraporadně neuvědomuje a potom sic s dobrým úmyslem poradí UVB zdroj, který chameleonovi spíše ublíží, než pomůže. Sám jsem si to vyzkoušel na vlastní kůži když jsem před lety pod takovým kvalitním zdrojem doslova uvařil svého milovaného jemeňáka (známá kauza s kompakty od Zoomedu). Přitom stačí trochu číst a používat hlavu. Jinými slovy chameleon není želva nebo jiný plaz, který je na UVB náročný. Pro správný cyklus ukládání vápníků stačí u chameleonu opravdu malé koncetrace UVB záření (okolo 30 mikroW na cm), což splní bohatě správně umístěné Reptiglo 5.0. Vím, že se o tomhle zdroji napsalo spousta negativních informací, ale jedna informace zatím nezazněla... je odzkoušené! Chovám chameleony cca 10 let, mám za sebou opravdu mnoho odchovů a nikdy jsem s tímto UVB zdrojem neměl problém. Narozdíl od různých výbojek a jiných UVB zdrojů prostě nemůže ublížit ani při nesprávné instalaci (tedy pokud chameleon opravdu není centimetr od žárovky). Zároveň zajistí dostatečné osvětlení terária, což je neméně důležité.

Proto snažně žádám místní odborníky na problematiku UVB zdrojů (a nemyslím to ironicky. Oni opravdu této problematice rozumí a věnovali tomu jistě spoustu času), aby především začínajícím chameleonářům nedávali rady typu... kup si tuhle výbojku ta je kvalitní. Ona opravdu kvalitní je, ale chameleon skončí se zánětem očí a následná léčba je velice komplikovaná. V poslední době řeším tyhle problémy skoro denně a nejčastější argument ze strany chovatelů je... "ale oni říkali, že je kvalitní". Prostě nemůžete po začínajícím chovateli chameleonu chtít, aby přečetl stohy infomací o této problematice. V ideálním případě by to tak bylo, ale bohužel realita je jiná. Jako pokus jak chameleoni milují vysoké koncentrace UVB záření doporučuji malý test. Zkuste dát chameleona na sluníčko kolem poledne a dejte mu možnost "uklidit" se do stínu. Vydrží tam možná pět minut a pak jde do stínu. Ráno a večer vám na sluníčku naopak vydrží klidně hodinu. Takový chameleon není totiž narozdíl od teraristů hloupý a ví, že jeho oči rozhodují ve volné přírodě o jeho bytí a nebytí... proto si je taky chrání. Ráno se vyhřeje na "provozní" teplotu a jde lovit. Přes den se potuluje se někde ve křoví, kde jsou hodnoty UVB minimální.

Tak jsem se vykecal a teď zpět k tvému problému. Určitě vypni UVB zdroj, případně nahraď nějakým dostatečným světelným zdrojem bez UVB. Do očí kapej kapky Floxal 2x denně. Pokud to nezabere zkus kapky Garasone... osobně s nimi nemám zkušenosti, ale byli mi doporučeny jedním známým, který s nimi vyléčil i škaredě vypadající záněty očí.

Ať se chamíkovi daří a vše dopadne dobře.

Martin

Protože je předem nutné určit zda nedošlo k poškození rohovky... v tom případě kortikoidy nelze podávat!! Nejdříve se musí provést vyšetření a potom teprve kortikoidy nasadit. Dnes jsem konzultoval tuto problematiku se svým veterinářem a jedním chovatelem želv. Oba mi kortikoidy u tak citlivých zvířat jako jsou chameleoni nedoporučili. I želvy s tím mívají docela problémy.

... takže škrtám výše uvedené Garasone. :o(

Dobrý den, právě se chystám vytvářet terarium pro chamelona pardálího. Snažila jsem se na internetu i v literatuře sehnat co nejvíce informací, ale jsou natolik rozdílné (viz. vyhřívání a osvětlení), že v podsatě nic kloudného nevím :). Z Vašeho "slohu" jsem pojala důvěru ve Vaše znalosti a zkušenosti. Proto bych Vás chtěla poprosit, zda by jste mi mohl být prostřednictvím neverbální komunikace :) nápomocen, při tvorbě mého teraria. Pokud by jste byl ochoten, můj e-mail avaktak87@seznam.cz. :-)

Dobrý den, prosím o radu. Před koupi chameleona pardálího cca 3 měsíce jsem si na internetu sehnala hodně informací o chovu. Ale přesto se mi nyní objevil problém a žádám o radu. Mám koupeného pardála, lokalita Ambanja od chovatele, nyní ve věku asi 4,5 měsíce. Měl by to být samec (tipuju podle začínajícího zbarvení místama do zelena až do modra). Terárium Exo terra rozměr 55x45x45, odvětrávání strop plus pruh zepředu, UVB ReptiGlo 5.0, výhřevná žárovka 40W (svítím mu 14 hodin denně od 8.00 hod do 22:00hod) uvnitř terária živí fikus plus větvičky vrby, které jsem předtím dala vypéct do trouby, aby se zničili případné bakterie. Substrát Cocopress smíchaný s pískem, též prošel troubou. Rosím odstátou vodou 3x denně. Krmím cvrčky posypané ve směsi Roboran a Plastin v poměru 1:1 obden. Dále občas krmím smýkaným hmyzem, který neposypávám, jelikož by měl mít vitamínů dost. A teď k problému: Chameleon má problém s okem, které je jakoby menší, těžko se to vysvětluje, ale je vidět, že není v pořádku. Zapadlé tedy není, jen ta panenka je jakoby menší. Má ho většinu času zavřené a je vidět, že ho to asi svědí, neboť si ho tře o větvičky. Nyní mám pocit, že se mu začíná horšit i to druhé oko. Čím by to mohlo být? CHamelon normálně žere i pije. Děkuji moc za odpověd, pokud tedy nějaká bude

Rosení 3x denně je docela dost i pro pardálího prcka. Zkuste to omezit na 1x denně a uvidíte, jestli to na to ok bude mít nějaký vliv (a i pokud by nemělo, tak pak roste prcka lehce max. 2x denně, až ještě povyroste, tak omezte na jednou denně..).
Každopádně by nebylo od věci dát sem fotku těch oček...

A ještě k tomu substrátu - ty kokosový vlákna dejte pryč a nechte buď jen písek nebo jíp rašelinu s pískem. Ta kokosová drť, alias lignocel, může natropit pěknou paseku, pokud kousek zvíře omylem slupne..

UVB má umístěné nad teráriem a větvičky vrby sahají až k vršku terária, ale přímo v úrovni očí určitě ne. Vlhkost je nějakých 60%. Spíš mi to přijde na pardálise málo, ale zase když říkáte míň rosit, tak vyšší ani být nemůže. Každopádně kdykoliv bych mu to porosila, tak se jde napít. Teplota dole je 23, nahoře 27stupňů. V okolí navíc není žádný veterinář, který se specializuje na tyhle zvířata, všude mi řekli, že se zajímají spíše o kočky a psy, ale s tímhle zkušenosti nemají. Zkusím sehnat kapičky Floxal, ale bojím se, jak bude reagovat na kapání. Snad mi nepojde na stres.

Ano, v exoteře je takové jakoby polystyrenové pozadí a na zemi ten lignocel s pískem. Ale tím lignocelem to asi nebude, protože on na zem prakticky vůbec nechodí. Každopádně pro jistotu ho dám stejně pryč a nahradím jen pískem. Myslíte, že ta Exoterra je nedostačující co se týče větrání?

Pardálisové jsou velmi nároční na větrání. O dost víc než jemeňáci. Problém s očima z toho může klidně být. Dále může být i vadné RG a jestli sem dobře četla, tak maximum nahoře je 27 st? To je málo.Dle mých zkušeností pardálí prckové i více pijí než jemenáci, což ovšem neznamená, že potřebují větší vlhkost.Já dávala pít rovnou z rozprašovače.Dál bych přidala vápník.

hlavne propana nedavat bodovku dovnitr.. to by byl pečenač. ten lignocel vyndat.. zakladni pravidlo u chameleona .. pridat par vetvicek reptiglo koupit male 13w .. (pokud mozno stary obal) .. terarko si nechat zbouchat u nejakyho truhlare z osb desek.. s pozadavkem na vetrani pres cely strop a alespon 10cm pak pod dvirky.. nebo dvirka udelat z pletiva.. ja mam mladata pardalu jen u reptigla.. nicim navic netopím.jeste by to chtelo dosvitit zarivkou.. na tohle male terarko se krasne vleze 8w podlinkova zarivka.ale nevim jestli to ma smysl.. protoze velikostne to terarko vydrzi tak jeste 2 mesice a pak se bude muset resit kam snim

Ještě se zeptám, jakou výhřevku tedy doporučujete? Tu bodovku? A kolika W, aby měl na nejvyšším místě aspoň 30 stupnů tedy? A umístit tedy nad terárium. Dnes jdu koupit pro jistotu nové Repti Glo 5.0 13W a do očí kápnu Floxal, protože vidím, že problém je i ve druhém oku a nerada bych, aby zavřel i to druhé, to by se chudák ani nenažral. Lignocel dám tedy také pryč a budu doufat, že se to změní. S tím teráriem taky něco udělám. Mám šikovného tátu, takže mu řeknu at mi vyrobí z desek. Prosím ještě jaké rozměry doporučujete, aby nebylo malé až vyroste. Větrání z pletiva tedy na strop a na dvířka?Zatím vám moc děkuji za rady.

Takže lignocel je pryč, dala jsem tam písek a koupila jsem bodovou žárovku Exo Terra Day Glo 50W a už má na výhřevném místě alespoň 29 stupňů. Kvůli cirkulaci má aspoň teď, než to vymyslím jinak, pootevřená dvířka, aby to cirkulovalo. Vlhkost je 47, tak snad změna k lepšímu. Ale nechápu to, protože všude se píše, že pardálisové potřebují vyšší vlhkost, že v přírodě kde se vyskytují je vlhkost kolem 80%.

No nemusis okamzite menit terarko od EXO TERRA. Pre zaujimavost pre "milde", tieto teraria s velkym uspechom pouzivaju dokonca na horske druhy, ktore su extremne narocne na prudenie vzduchu..Vid. odkaz, fofum..podrobnejsi popis.

[http://www.chameleonnews.com/10JulAndersonGlass_fi   les/Glass%20Terrarium%20Setup.jpg]

http://www.chameleonnews.com/10JulAndersonGlass.ht ml

Ono tieto teraria vraj maju dobre vyrieseny problem s cirkulaciou, horna cast je cela z pletiva, spodne otvory stacia na odvetravanie, dokonca tam je aj navod na vhodne zvoleny substrat, skladbu.
V tycht terariach sa dobre vytvara komínový efekt, kde sa vzduch ohrieva v uzavretom priestore, ten sa zdvihne a odchádza cez hornú časť krytu, pletivo. Vzhľadom k tomu, ze ohriaty vzduch stúpa nahor, sa uvoľní priestor v terariu, tak vnika čerstvý vzduch do priestoru cez otvory na spodnej strane. Výsledkom je efektívna výmena vzduchu v uzavretom priestore,co poskytuje nepretržitý prísun čerstvého vzduchu.
Sam mam napr. bradypodiony vonku, v pletivovych terariach, v zime vo vnutry budu v Exo terra terariach..

Děkuji za názor. Ale ten problém je právě to, že názory na chov se strašně liší,ať se to týká větrání či vlhkosti. Budu se tedy řídit zlatou střední cestou, rosit spíše méně a terárium nechám tak, jak je. Přes den ho má stejně pootevřené, takže vzduch proudí...

To nie su nazory, ale skor skusenosti "profi" chovatelov horskych druhov, ktore su na tuto problematiku este viac vnimave..Ked im exo terra vyhovuje roky a nie je to jeden chovatel, myslim si ze problem by nemal byt ani tu v terariu. Skor niekde inde. No preloz si tie stranky, mas to tam podrobne rozpisane. S tym AD3, ti radili dobre, urcite nie tyzdenne podavat, podavat denne pri krmeni napr. roboran+biomin H. Rosenie znizit ako pises,,3x denne je uz vela naozaj. Skor mu tam daj kapkacku napr. z pet flase, na listy rastliny, z toho sa nauci rychlo pit.