Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Užovka červená kouše a nechce se nechat mazlit

Dobrý den ,potřebovala bych pomoc doma mám půlroční hádě užovky , a zde je to můj první had . Nevím si rady ,po terárku mi lítá a nedá se chytit protože chouše a hned se staví do esíčka od chovatelky když jsem ji kupovala byla bezproblemova měla ji omotanou kolem ruky vše v pořádku tak proč je u nás taková agresivní ? Je to vlivem nového prostředí nebo že jsme jí nepadli do oka ? je malinká a bojím se že jí ublížím protože se furt ohání v tom teráriu.Prosím Vás o Radu ráda bych se s ní do budoucna mazlila ! :)
Změna předmětu, původně: Prosím Vás o radu ! :) (Aurifer)

Dneska to je tady teda nářez :-) Proč si kupujete hada, když se jich bojíte? Na mazlení si kupte kočku. Hadi na mazlení nejsou. Projevuje se jako normální had. To je dobře. Problém je spíš ve Vás. Jestli se bojíte malýho háděte, tak jak budete manipulovat s dospělým hadem? Takže seberte odvahu a naučte se s ním manipulovat dokud je to prcek.Časem se možná zklidní, možná ne.

Kolik Vám je že se takhle vtíráte s vašimi pocity ? 15?...ještě to tak:-D Ne mě jen fascinuje, jak se všichni chtěj hrozně mazlinkat s hadíčkama a vůbec jim nedochází, že je to plaz a že je to pro ně neco naprosto nepřirozenýho:i: Budu se opakovat (protože takovejch výtečníků je tu dost), ale had neni savec, aby se tulískoval:x: Může se zvyknout na ruku, takže se nebude snažit zdrhnout, ale to je tak vše...

Had není králíček. Pokud jste si pořizovala hada, předpokládám, že jste si řádně načetla nějakou literaturu, kde jste se tohle dozvěděla. Anketa je nesmyslná již z toho důvodu, že by jste se tam jistě dočetla, že každý had je naprosto individuální jedinec, tudíž nejde říct, že tenhle kouše, tenhle ne, tento přestane, tento začne. Pokud vaše hadice takto "lítá" po teráriu a prchá, zřejmě k tomu má důvod a to budete vy. Je zřejmé, že vám naznačuje, že se jí to nelíbí, ale asi jste vytrvalejší. Had je samotářský tvor a jako mazlíček k pusinkování zcela nevhodná volba.

Nechtěl jsem se k tématu vyjadřovat, ale nedá mi to. Musím dříve, než tohle vlákno někdo zamkne. Tazatelce neporadím protože mám dojem, že ani moc o radu nestojí. Alespoň tak na mne působí její reakce.
Tazatelce poděkuji, protože mi po pracovní neděli zvedla tímto vláknem náladu.
Každopádně doufám, že se s Kristýnkou budeme setkávat často. Občas mi chybí Piaristé a podobní...

Už v šesti letech jsem věděl že když na chalupě potkám natrixku a budu jí chytat tak mě orazítkuje nebo posere případně oboje.Nechápu lidi kteří se domnívají že se zvíře v ohrožení nebude bránit i prase když vidí palici se snaží alespon kousnout když už nemůže utéct.
Pokud můžu doporučit nechte gutku v klidu a pořidte si nějakou Dendroaspisku.
Svět si oddechne8-)a snad bude o nějaké to umazlené zvíře mín

Dobrý den, pokusím se odpovedet. Za prve - had skutecne neni na tahani, a ne kazdy si zvykne. Osobne mam ochoceneho a na ruku nauceneho hrozna, ale : Jak psali výše, určitě nechat zvyknout hada na nove prostedi ( 14dni-mesic, dle chování hada, ale může to trvat i déle). Měl by být klidný. Pokud je agresivní už přiblížení ruky, něco je špatně a nemá cenu ho zkoušet brát. Takže zaprvé nespěchat. Dále může jít třeba o pachy co jej dráždí, například Vaše voňavka nebo nějaká vůně v bytě. Po nějaké době a uklidnění hada můžete pomalu zvykat na ruku, ale lepší je nechat ji jen v terariu a nechat po ni hade lezt (primo ho nevytahovat). Pak jedna stara rada ktera se (prý) osvědčila. V létě nechte ruku celý den v rukavici a až nasaje Váš pot, zkuste občas vložit onu rukavici na chvilku do teraria, aby si had na pach zvykl (nekteri chovatele tuto metodu neuznavaji). No a pak jeste zbyva jednoduse nechat hada parkrat zakousnout. Jemu to neublizi (pokud se nebudete cukat) a Vam to take neublizi. Po case prijde na to, že to nikam nevede a nechá toho(ale tuto metodu zase nedoporucuji ja, nebot hrozi vylomeni zoubků apd.). No ale to jsem se zapletl, osobne doporucuji proste nechat hade si zvyknout a pokud k tomu bude mit sam tendence, zacit brat na ruku. Hlavne nespechat a do niceho ho nenutit. Jinak oproti ostatnim Vam vzdam alespon jednu poklonu, jako výber prvniho hada je uzovka idealni (predpokladam ze jde o uzovku cervenou).

Dalsie plodne vlakno :-D

Inak, poklonu za co? Gutka je sice fajn, ale je milion krasnych, lahko zohnatelnych a pomerne lacnych hadov. Neveim preco kazdy doporucuje (pripadne hned kupuje) zaciatocnikom len gutku. To nikto nepozna nic ine?

A ta rukavica, dajme tomu.
Ale nechat sa pohryzt?K comu to je dobre? Na kolko bude had asi tak inteligentny? Ked mi 2x zahryzne had do haku, tak uz bude vediet, ze je to hak a ze haku nic nespravi? Toto je proste blbost na Ntu...

Inak z ostatnym suhlas....

nechat se pohryzat? K čemu je to dobre? Ja sam jsem tak odnaučil dvě guttaty kousat za 14 dni (obě pujčene a nezvykle na ruku). Každa si kousla tak 8x a nechali toho (proč a pro koho jsem to dfelal nechame stranou, to neni ted podstatne). Nedoporučoval jsem to u mladete (kvuli zubum) a ne každej na to ma žaludek, ale když vas škrabne kočka, je to větší paseka. Takže toto konkretne mam vyzkousene a mohu doporučit. ( kamarad to zkousel s psohlavcem tam se uspech nedostavoval, snad se jen naucil kousat bolestiveji XD) A proc jsem pochavlikl za gutku? No vpravde jsem nechtel aby tu četla jen stiznosti a gutka neni spatna, znam lidi co zacinaji s anakondami nebo chteji jedaky. Takze to mi prislo rozumne a asi jedine, co by se dalo pochvalit.

Had si kousne do ruky nebo do háku třeba tisíckrát a nepoučí se, páč na to nemá jaksi shůry dáno. Akorát mu při tom hrozí riziko, že si poškodí zuby a následně majiteli hrozí, že mu bude muset ošetřovat vzniklý zánět. takže nechat hada kousat do čehokoliv můžu vřele nedoporučit. Ikdyž se stane, že mě občas nějaký nejedovatý had nabere...no tak nabral, no, bóže. Za 2 hodiny tam nemám nic vidět, pokud to teda není velký dospělý škrtič, tam je lepší se taky nenechat kousat :-D. Co se týče gutek, tak jsem jich měla po vícero a některé by na sobě nechaly dříví štípat, hlavně ty už domestikované. Ale odchytové nebo nízké F byli kousaví janci, co navíc pouštěli puchanec. No a vyjížděly ale občas i ty domestikované, je to hodně o tom, jak který had. Nikdy jsem se nesnažila žádného hada jakýmkoliv způsobem odnaučovat jančit nebo kousat. Pokud vim, že ten či oný had kouše, tak si dávám bacha a to je celé....ona řada hadů jsou ze začátku vysírkové a po čase se uklidní i bez toho, že by je člověk musel učit na nějaké tahání a manipulaci. Co se týče manipulace, tak se omezit na nezbytně nutnou a jinak dát hadovi svátek. A pokud se had neuklidní- no tak se neuklidnil, no. Každý má nárok na to, být individualita a podle toho se projevovat.

já se musím přidat k "GG" také jsem se upřímně zasmála, i když podstata tohoto vlákna k smíchu moc není :-) ale mně to fakt nedalo, abych se nezasmála!
Jinak gutky máme doma dvě - no i já jsem podlehla a synovi je pro začátek koupila jako nepříliš náročné hady ( no jo no vím že je i plno jiných), ale syn nějak tušil, že to není ani pes ani morče :-)) ostatně obojí doma má takže pohoda, má-li mazlící či hladící "absťák" jde na chlupatiny :-), ale překvapuje mně, že hadice lítala po terárku a chtěla kousat - viděla jsem docela dost gutek, ale takto agresivní ještě fakt nikdy, asi existují retardovaní či jinak postižení jedinci:-D, ale fakt nevím, co bychom těm například našim museli dělat, aby se takto chovaly a byly agresivní...a to je občas má v ruce i dvouletý syn a jsou v pohodě....
ale fakt, někdy je takové vlákno k pošimrání bránice docela to ono....:-))))

Já tomu pološílenýmu hadovi docela věřím, pokud ho mají doma ani ne 24 hodin, jak tazatelka psala, a měl tam už 20x ruku, co ho tam naháněla tam a zpátky, tak se divím, že ještě nehodil břicho nahoru. A jelikož ještě ta samá slečna měla včera tady inzerát, že na rychlo shání terárium pro svoji novou užovku, tak by mě nepřekvapilo, že zatím bydlí v nějakém boxíku, kde se odklápí víko seshora a užovka je zralá na infarkt :-D

ale překvapuje mně, že hadice lítala po terárku a chtěla kousat - viděla jsem docela dost gutek, ale takto agresivní ještě fakt nikdy, asi existují retardovaní či jinak postižení jedinci:-D

prijde na to .. moje posledni guttka co jsem si privezl jako dospelou tak prvni cca mesic co jsem ji mel doma tak startovala proti sklu vzdycky,kdyz nekdo vesel do pokoje a po celou dobu co tam byl. Pak jako kdyz utne a byl klid. Ted ji mam pres pul roku a je to zlata hadice. Klidna,pohodova,sama si vleze na ruku kdyz je potreba a ani naznak utoku nebo pokusu o utek ...

Danio

Neveim preco kazdy doporucuje (pripadne hned kupuje) zaciatocnikom len gutku. To nikto nepozna nic ine?

na guttky mi nesahej,pro me nejhezci hadi :-p

Ja nehovorim, ze su to skarede hady (aj ked pre mna osobne tie hocijake farbicky :-/... - ale to uz je vec kazdeho). Najkrajsie su klasicke, prirodne sfarbene. Ak by niekto mal importy, vazne by som uvazoval nad tym, ze by som nejake vzal...
Ale preco jedine gutku? Co takto climatophory,dionky (u nich este chapem - zimovanie, ale ani tak to nieje nic strasne) niektore koralovky, maurusaky, alebo uplne obycajne priblble boaedony? Ved je fakt take mnozstvo peknych a nie tak otrepanych hadov ktore su na zaciatok dobre, ale nikto ich ani nespomenie, lebo hned gutku.

s užovkou červenou jsem měla ten samý problém - rozhodně ji ted nechte 14 dnů v klidu, at si zvykne a pak cca týden dávejte ruku k terárku na pár minut a nehýbejte s ní, další týden dejte ruku do terárka dostatečně daleko od hada a opět s ní nehýbat - takhle se prostě pomalu přibližujte - že se již můžete přiblížit o kousek dál poznáte tak, že si vás nebude had všímat a nijak reagovat. Až se dostanete až k němu, tak ho třeba pár dnů jen pohladte, teprve až i tohle překoná bez jakékoliv reakce, můžete zkoušet brát ho do ruky.
Sice to chvilku trvá, ale had se tím moc nestresuje, zvykne si, že ta velká růžová věc mu nechce ublížit a je nakonec naprosto v klidu.
Nám tento styl s užovkou hodně pomohl

Kamarád otestoval na na háděti gutáty jednu věc aby nekousala(byla to strašná mrcha) a vyšel s dobrým výsledkem.
Jednou večer vzal papírové ubrousky a vytřel si s nimy podpaží (pot) a pak to dal gutátě do terária - druhý den ráno gutáta nekousala... :) asi to bylo způsobené, že přes noc si zvykla na jeho pach ale je to zajímavé... :D já mám regiusky a na ty to nepotřebuju :)

doufam, ze tohle je jen nejaka "aprilova" prča..... hada mam uz nekolik let ale nechapu proc bych se s nim mela mazlit a zbytecne ho stresovat? Asi sem divna ale me uplne staci byt u terarka a cucet na hadi tv :-D Jinak bezna manipulace v terarku ok, pokud se nahodou neco stane a je nutno chytit a zkontrolovat hada taky ok ale mazlit se? To radeji neco "teplého a chlupatého" :-D a mimochodem ten můj borec (+- 170cm) kdyz se mu neco nelibi dokaze uplne nadherne seknout ocasem, ze mas jelito pres pul tlamy kdyz se trefi... stale se chces mazlit?

Jsem na tom podobně, moje užovečka se prostě nerada mazlí, je tedy naučená, že na čistění jde ven, ale jinak ji nechávám být. Na mazelní jsem si ji stejně nepořídila. Myslím, že nejlépe je jí v terárku i když samozřejmě i ráda utíka, ale venku se nechá vzít do ruky v pohodě.
Zkuste nechat terárium otevřené, nejlépe po setmění, je to noční tvor a čekat jestli vyleze, hned jí nabídnout ruku, jestli ji tedy opravdu chcete vyndavat. Jsou to zvědavci, takže to, že vyleze, je téměř 100%. Venku už pak ani nebývají tak bojovní, protože nejsou doma. Podobně jako psi. Jestli se bojíte, že kousne, vemte si rukavice, ale je to lepší bez nich, čisté ruce a nesmí být cítit žádnou chemií a taky zvířaty. Když ucítí myš, bude chtít papat :)
U užovek je nevýhoda, že jsou opravdu rychlé, tak opatrně, ať jí neublížíte.
Jinak moje má už přes 130 cm a budu se pouštět do nového terárka. Tak hledám inspiraci, bude tedy na výšku, i když to není vyloženě šplhavec, místo mi to jinak neumožňuje. Přemýšlím o rozměrech 80x40x150.

No tak tohle vlákno mi zvedlo náladu v práci i přes to, že je 3 roky starý.
Btw i já měla užovku a byla agresivní pořád, ať už jako malá, tak i velká, měla jsem neskutečně kousanců a to jsem si jí do ruky nebrala nikdy, jen jsem jí čistila terárko a okamžitě útočila. Nakonec jsem jí dala kamarádovi, nechtěla jsem mít doma takovýho rapla (navíc jak povyrostla, tak jsem se začínala i bát :) ), nejspíš jsem chytla jen hodně cholerický kus :)