
Bojga ularburong - Boiga dendrophila
Dobrý den,
koukal jsem se na vaše fotky hadů a strašně moc mě zaujmul tento had.Rád bych o něm věděl něco víc. Především chov a jestli ho někdo nemůže prodat . Doma mám 2 hroznýše , tak bych rád rozrostl o tento druh děkuji
jen na okraj bych dodal , že má krom jiného také zadní jedové zuby a s kousáním nijak neotálí. Hlavně večer.
Radare byl jsi rychlejší...
A já bych ještě dodal, že přítomnost jedového aparátu znamená nutnost registrace na KVS...
a to stojí kolik?? Vždy jejich jed je slabý ...
hm tak zrovna u dendrofil bych toto fakt netvrdila. Vygůgli si pár obrázků po kousnutí dendrofilama, jsou moc "hezké"
Dendrofily jsou zrovna pořád hladové popelnice, tam je někdy problém jenom s rozkrmením mláďat...ale ta jejich velikost v kombinaci s miloučkou povahou a toxicitou...být tebou, dost bych si je rozmyslela. Chová se víc pěkných druhů bojg a jsou podstatně příjemnější.
Třeba B.nigriceps

na ty mládata by měly zabrat kožené rukavice, ty by neměly prokousnout(ale je to zase na úkor citlivosti)
No nechci ti nic říkat, ale nigricepsky mají daleko silnější jed než dendrophily. Co se týče dendrophil tak mají praktický stejný jed jako třeba boiga cyanea, akorát ho mají šílené množství. Každý, kdo přišel do styku s dendrou ví jakou mají povahu a když jí chytíte tak ten had jakoby pění. Mají opravdu veliké množství jedu a při jejich velikosti je pak průser.
Právě že vím, bylo to myšleno ironicky
a taky to jsou docela rapli...
Ale měl jsem jednou tu čest s dendrou a ta byla jako beránek, jako mládě byla krmena násilně, pak se chytla a byla naprosto pohodová. Jinak samozřejmně s jinýma co jsem se setkal byly hodně nervní hlavně odpoledne a k večeru a po terárku šli po všem co se pohlo...takže na ně opravdu opatrně
Do jeďáků nedělám, ale divím se, že po pár větách co tady uživatel Nex123 uvedl, někdo vůbec reaguje. Když plácne něco jako devenomizace, hned bych to zamknul a nazdar. Taky by mě zajímal věk tazatele.![]:(](https://static.poradna.net/images/smiley/evilworry.gif)
pod 20 :) ... Říkám pardon ... Nemám takvoej přehled jako vya proto se ptám . Internet je plnej rad ... ale jakou mají hodnotu dkyž to třeba jen někdo odněkud kopíruje. O tédle technice jsem slyšel no devenomizace . Jen jsem byl zvědav na vaše reakce :)
Bohužel nemám tolik času. Prostudovat všechny možné možnosti , tak proto se ptám . Vy se již v těchle kruzích spoustu let a určitě jste nepřišli s plnou hlavou vědomosti a kůli tomu je todle forům ne?
Neřekl bych. Nikdo z rádců tu nehraje roli slouhy, ale radí dobrovolně ve volném čase. O radu by tu měl člověk žádat v případě, že už vyčerpal ostatní možnosti (samostudium, knihy, adekvátní zdroje na "síti", atd.) Naneštěstí má realita k takovéto situaci poměrně daleko. Je tu spousta dobrých rádců, které už ale nebaví odpovídat na elementární otázky líných lidí (spousta dobrých rádců už vzala nohy na ramena...).
Pokud se ti nějaký zdroj informací jeví jako nedůvěryhodný, prověř si nabyté informace skrze jiné zdroje. To je správný postup. Ve tvé pozici, kdy nedokážeš správně posuzovat hladinu správnosti informací, si ověř ty internetové i jinými zdroji. Rozšíření o cizojazyčné zdroje je samozřejmě ideální.
Pokud se zajímáš, tak si koukej ten čas najít. Na výmluvy není nikdo zvědavý. Tuhle pohádku mi netvrď. Nemáš představu o tom, jaké to je opravdu nemít čas.
Ke zbytku se nebudu vyjadřovat.
Když myslíš budiš :) ... Děkuji za rady rááádci :P
Zdravím Vás,padol tu názor,že B.dendrophila má na svedomí aj smrť človeka.Nemá niekto link,kde sa toto popisuje? Priznám sa,že sa mi táto informácia moc nezdala a tak som pátral na googly a na odkaze z venomdoc.com písal Bryan Fry,že smrtelný prípad neexistuje.Nakolko to tam písal ešte v r.2004,tak som mu písal dnes (aby som vylúčil smrtelný prípad za posledných 8 rokov) a dostal som jednoznačnú odpoveď: žiadny smrtelný prípad.Myslím,že Bryan má v tom asi najlepší prehlad.Neberte to prosím ako "rýpaní",mám len rád,keď sú veci uvedené na pravú mieru.Ten odkaz ohladom úmrtia by ma ale zaujímal.Díky...
Ted jsem to hledal jak vzteklej a nenašel jsem nějaký přímý popsaný případ nebo nějaký doložený fakt o úmrtí. Všude je jen napsáno, že jsou zaznamenány i úmrtí, ale nic konkrétního nikde nic(ale i v knize od doktora Valenty: Jedovatí hadi je napsáno, že bylo zaznamenáno úmrtí, tak bych tomu docela věřil)
Jinak si myslím, že v kombinaci třeba dítě(zranitelnější organismus a dítě ji třeba z ruky tak rychle nesundá, múže jej hodně požvejkat a to se rovná velké množství jedu v kombinaci s menším organismem) + alergik + dospělá B.dendrophila + nedostupnost symptomatické léčby, si myslím že by k úmrtí dojít mohlo, ale je to strašně složité to posoudit, ovlivnuje to strašně moc faktorů
@Bergi-súčasne ako som písal Bryanovi,som to isté napísal aj W.Wüsterovi.Od Wolfganga mi prišla tá istá odpoveď pred chvílou a dodal,že sa to o nich traduje,ale jedná sa len o fámy.Nechcem sa tu ohánať menami hore zmieňovaných odborníkov,ale tým dvom chlapom proste verím.
Mozny to je, famy jsou na leccos.. Ale jsou to velky hovadka a lepsi kdyz si je dite neporidi..
No, nic moc palec
Cejno,to je tvoje
Není Meldo
. Je to fotka z netu.
Už jsem myslel,že jsi takovej střelec.
Když to dobře všechno dopadne, tak doufám, že i u mě by se letos taková fotka dala pořídit. Ale zkoušet to nehodlám
To už se mi víc líbí ty zelený od Michala.
No jo, ale tu už mám. A jeden druh nestačí
. To znáš sám moc dobře, ne?
Jo tak v tom si budem rozumět.Jak říkám,,jestli mám krmit jednoho hada nebo deset,vyjde nastejno,,.
Radovane: u žádné Boigy není popsané úmrtí čistě jenom z jedu. Bohužel jejich kousnutí doprovází mnoho dalších věcí. Třeba u irregularisek je už spousty úmrtí, ale nikdo to nepřisuzuje přímo jejich jedu. Většinou se třeba dítě udusí nebo tak něco. A podobný případ byl myslim tenkrát u tý dendry, akorát u dospělého člověka. Každý na to kouká jinak a někdo to posuzuje jako souhru náhod a někdo vyloženě jako následek kousnutí. Teď samozřejmě do toho nepočítám alergické reakce.
Bergi: U rodu Boiga se ve Valentovi píše, že smrtnost není zaznamenána. Pokud je v té knize ještě jiná zmínka a pamatuješ si stranu, hoď to sem. Jinak jsem kdysi také o těch čtyřech úmrtích četl (dokonce z více zdrojů - patrně šlo o "sdílenou informaci"). Jinak si též myslím, že v kombinaci s alergickou reakcí je to možné.
Michal: Nepřiměřené reakce jaké popisuješ bych stejně přisoudil uštknutí, respektive pokousání. Spojení alergické reakce s panikou není určitě ideální. Jinak se to podle mě těžko prokazuje. Když si vezmeš množství pokousaných domorodců a často chybná identifikace (připouštím, že pro laického domorodce je to často všechno "had", takže není vyloučená záměna třeba s nějakým bungarem). Navíc dostupnost záznamů jihoasijských nemocnic bude asi oříšek. Plus spousta případů úmrtí, která se ani do nemocnic nedostala. Prostě případy lidí, které pokousal had. Naneštěstí vždycky když jsem u B. d. četl o případech úmrtí, tak nikde nebyl uvedený zdroj. A stejně tak průběh intoxikace (i když v jednom článku bylo, že šlo o alergické reakce - ten článek se mi teď nedaří najít a v archivu ho nemám). Prostě co se týče těch informací o úmrtích by mě zajímal zdroj. Myslím tím případy v rámci domorodého obyvatelstva. O úmrtí chovatele nevím. To se asi nikdy nestalo.
Jedovaté hady zatím nechovám, ale B. d. je jeden z mála, se kterými jsem měl tu čest (šlo o dospělého jedince). A to jsou ve dne klidné... Pěknej vztekloun to byl. Žádnej med. Strach a rozpaky rozhodně neměly v tom případě místo. Navíc bývají pěkně ostré už od mláděte. 40 cm prcek a valil to ven z terárka s otevřenou hubou. To jenom tak okrajově.
Blacku: kdybych si vzpoměl aspoň na název ostrova odkud je už x úmrtí po kousnutí irregulariskou tak by to hned bylo jasné. Většinou se však jednalo o malé děti jak jsem již psal. Už jsou to tak 2 roky co jsem se k těm informacím dostal a nějak si nevzpomenu jak. Jinak Boigy mam hodně nastudovaný(hlavní zájem) a měl jsem už i s hodně druhama čest. Co se týče dender tak jsem jich už potkal xx i v přírodě a není to nic příjemnýho, třeba dendra přes 2,5m to už je poměrně silný kafe. Já jsem se jednou nechal kousnout subadultní cyanejky a opravdu nic se nědělo, jen lehký vyrážka. Ale u druhů jako jsou třeba nigricepsky bych se nenechal dobrovolně kousnout ani od mláďěte. Je tam mezi toxicitou veliký rozdíl a určitě bych je nepodceňoval.
Edit: tak uz nic:D
Tak jenom pro představu jak vypadá dendra nad 2,5m
![[http://i304.photobucket.com/albums/nn184/carinatak /IMG_0447-1.jpg]](http://i304.photobucket.com/albums/nn184/carinatak/IMG_0447-1.jpg)
jj, to už je pěkná hadice
Taky jsem na tu fotku zíral a tiše slintal nad dentrophilou
a tady celé "stádo" nad 2,5m
Black: Kouknu na to hned o víkendu, jak ji budu mít při ruce
Tedka si mě úplně znejistil 
každopádně na to kouknu a napíšu co jsem tam našel.
Jenom taková podotázka, nevíte někdo jak je to s toxicitou v rámci poddruhů?
Rád by som sa naposledy vyjadril k tejto téme,nakoľko sú to zložitejšie veci,než sa na prvý pohľad zdá a aj tak si bude každý obhajovať svoj názor
.Mám rád overené informácie a preto sa prikláňam k názoru odborníkov (vedcov).Takže:neexistuje smrť spôsobená B.dendrophilou a ani B.irregularis a to ani pôsobením ich jedu,ani alergickou reakciou a ani anafylaktickým šokom.Nie sú známe žiadne smrteľné prípady spôsobené spôsobené anafylaktickým šokom,či alergickou reakciou po uhryznutí hadom z Colubridae (W.Wüster).U některých druhů (B.irregularis) jed obsahuje složku postsynaptických neurotoxinů obdobných bungarotoxinu.Ve velmi výjimečných případech,u malých dětí po vysoké dávce jedu,může dojít k potřebě podpory ventilace.Smrtnost není zaznamenána (J.Valenta;str.105 a 106).V minulosti došlo k vážnym intoxikáciám od B.irregularis na ostrove Guam u malých detí,či dokonca kojencov.Ale ani jeden smrteľný prípad (B.Fry,W.Wüster,D.Williams).Pre mňa sú informácie typu:niekedy,niekde,niekoho,po dlhšej dobe atď. bezcenné,ničím nepodložené informácie...@Aurifer-ešte k tomu D.typus,tam vyššie som to asi zle špecifikoval;nenarážal som na veľkosť,či polohu zubov,ale na dokonalejší jedový aparát,pomocou kt. dokážu uhryznúť bez toho,aby museli žuvať ako napr.hady z r.Boiga,kt.majú ten aparát naozaj primitívny.
Ahoj píšeš, že nejsou známá úmrtí způsobené po uštknutí hadem c Colubridae, chápu to dobře, že ani po uštknutí D.typus?
Jinak se všem dotyčným omlouvám za milně uvedenou informaci z knihy J. Valenty(jedovatí hadi),je tam opravdu napsáno že žádná úmrtí nejsou zaznamenána.
...Nie sú známe žiadne smrteľné prípady spôsobené spôsobené anafylaktickým šokom,či alergickou reakciou po uhryznutí hadom z Colubridae (W.Wüster).
...měl jsem za to že anafylaktický šok = alergická reakce, nehledě k tomu
že mi to přijde jako blbost.Že by na Dispholidus typus nebylo zaznaménáno umrtí??? ... se mi nezdá. A u Thelotornis capensis (některá literarura udává Thelotornis kirtlandi) zemřel v roce 1975 německý herpetolog Dr. Robert Merthens. Obě bojgy se řadí mezi Colubridae.
Možná se ale pletu
Tak u boomslangu se pochybovat o nicem neda..
Jen tak namátkou jsem našel;
RNDr. Ivan Rehák se zmiňuje o úmrtí po kousnutí užovky Rhabdophis tigrinus (Colubridae, počeleď Natricinae) v článku;... Pozor na hady rodu Coluber (tuším že vyšel někdy v druhé půli 80-tých let v Živě - mám jen jeho výstřižek).
Dlé mého názoru, chce to jen hledat.
To som citoval Wüstera.Ja som to pochopil tak,že smrť herpetológa zapríčinená uhryznutím od D.typus nebola spôsobená alergickou reakciou ani anafylaktickým šokom.Dr.Wüster tieto dve veci (an.šok a alergická reakcia)vo svojích riadkoch rozlišuje,takže by sa nemalo jednať o jedno a to isté...
,,anafylaktický šok = silná alergická reakce (alergický šok)".
viz.: www.stefajir.cz
@Vladek-veľmi dobrý odkaz!Takže áno, alergická reakcia nerovná sa anafylaktický šok
.Ja viem,záleží to na uhle pohladu.Teraz bez srandy:díky,pomohlo mi to a zároveň sa mi vynorila jedna otázka,kt.neviem či bude niekto schopný zodpovedať,pokial nie je lekár.Môže smrť zapríčiniť klasická alergická reakcia (postihuje len určité miesto v tele,viz ten odkaz),alebo vždy klasická alergia prejde do anafylaktického šoku (postihuje celý organizmus) a následne až ten môže zapríčiniť smrť? Povšimnite si,ako v nasledujúcich riadkoch Wolfgang tieto dve veci rozlyšuje: ANAPHYLAXIS and ALLERGIES as causes of death in colubrids are virtually unknown.I have seen only one report of an allergic reaction to a colubrid bite,and none of death by anaphylaxis. -toto si môže dohladať každý po zadaní CONFIRMED DEATH BOIGA VENOMDOC.COM do Googlu.Toto tam na fóre píše WW (W.Wüster).Celý ten príspevok je myslím dosť hodnotný.Ešte by som zmienil z Vášho odkazu jednu vetu:Je smutné,když se alergie na určitou potravinu poprvé projeví práve anafylaktickým šokem,ale i to se může stát.Keď si prečítate Wolfgangov príspevok,tak tam popisuje niečo podobné,s tým rozdielom,že šanca dostať anafylaktický šok už pri prvom uhryznutí v živote sa rovná nule,resp.šanca tam je,ale len myzivá.Treba sa zamerať na jeho príspevok v originále z venomdoc.com.Mne je to v podstate fuk a už zachádzame moc do detailov (kt.nám budú aj tak k ničomu) a nerád by som,aby sme sa tu chytali za slovíčka-to nemám rád.Len som tu chcel ešte tento príspevok napísať...Fuu vonku je super,takže idem radšej von... 
Anaflaktický šok je stupněm alergické reakce. Jedná se o šokový stav, kdy stejně jako u ostatních šokových stavů selhávají základní životní funkce. To je způsobené výraznou vazodilatací a progredujícím edémem dýchacích cest. Předchází mu řada klinických příznaků alergické reakce, přičemž doba než se šokový stav rozvine je různá. Zdaleka ne všechny alegické reakce vyústí v anafylaktický šok.
Není pravda, že se alergie projevuje pouze lokálně, mezi nejčastější příznaky (po uštknutí/kousnutí/bodnutí) patří kopřivka, svědění (často centralizované) a nevolnost až zvracení.
Živočišné toxiny jsou velice různorodou směsí, alergenem není toxin jako takový, ale pouze jeho část, v tomto případě jsou to nejčastěji asi enzymy. Ty mají mnohé druhy společné, lze tedy očekávat zkříženou imunitní reaktivitu a to nejen s jedem jiných druhů hadů, ale i s např. s jedem hmyzím. Například lidé alergičtí na jed blanokřídlého hmyzu by měli očekávat nástup alergické reakce po uštknutí zmijí obecnou i když by se jednalo o jejich první uštknutí.
Problematika alergických reakcí a živočišných toxinů je natolik složitá, že bych se nikdy neodvažoval nic paušalizovat. Uštkutí ovlivňuje celá řada faktorů a věřím, že při jejich správné souhře může fatálně skončit i kousanec od colubrida. Šance je značně menší než u elapidů a viperidů, kde se vedle alergické reakce rozvíjí ještě závažná vlastní toxická reakce, ale určitě není vyloučená.
tak ono to ale taky není jenom o tom, jestli na to člověk přímo může zařvat nebo ne. Ono to je taky o tom, že sice nezařve, ale může mít doživotně poškozené zdraví. Páč ono chodit po zbytek života na dialýzu, protože mu odejdou ledviny taky nic moc...
Je mi jasný, že anafylaktický šok je nejvyšší stupeň alergické reakce. Ale jak píšeš;
Zrovna tak jsem ale slyšel i o případech uštknutí s nástupem anafylaktického šoku bleskově (bez v předchozím příspěvku popsaných mírných projevů alergické reakce).
).
Každopádně, život ohrožující je až anafylaktický šok (možná se ale pletu
Ne tak docela, i u obyčejné alergické reakce záleží hodně na místě postižení. Pokud vám naběhne tkáň v okolí velkých tepen nebo třeba dýchacích cest, dojde tam k otoku sliznic atd, tak to je také dostatečně ohrožující na životě.
To jo.
... ale přeci otok sám o sobě po uštknutí není projevem jenom alergické reakce. Otok tvoří z velké části i některé toxiny. Nebo jsou všechny otoky jenom důsledkem alergické reakce?
tak jasně, otok je reakce tkáně na ty toxiny nebo další látky.
hm hm