Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Potřebuje chameleon UVB nebo stačí vitamíny

Ahoj vím že jedno vlákno už tu je, ale je tak chaotickty napsaný, že se raději zeptám ještě jednou a přímo.

Mám terárko 65x55x45 a v něm jak jinak něž jemeňáka koupenýho asi před 1 hodinou.

1.- Potřebuje jemeňák UVB nutně nebo stačí vitamínový supliment?
2.- Pok potřebuje UVB tak jakou (ideálně co vydží do 400,-)
3.- Pokud ne a stačí vitamíny tak jaký?

To terárko je pro něj malé už teď. Čím dřív mu postavíte nádrž o důstojné velikosti, tím lépe. A neotálel bych s tím. UVB chameleon potřebuje, ReptiGlo 5.0 používá mnoho chovatelů, na teraburzách ho seženete samozřejmě levněji než ve zverimexu. Ovšem neřešil bych primárně cenu, nýbrž kvalitu. Je to živý tvor a už nejméně hodinu jste za něj zodpovědný.

Přesně, jak říká Jeronym... Ono je ReptiGlo zdaleka nejlevnější, ale někde se to přece musí odrazit (...proč by byly jinak Arcadie za litra?).
Viděl jsem taky chov chamíků, kteří neměli UVB světla, jen vitamín D v prášku a v létě slunění, a vypadali všichni velice dobře. Tohle je zrovna jedna z věcí, na které se tu chovatelé asi neshodnou...:-)

UV zdroje se stejne musi menit driv, idealne po pul roce, max. po roce. A ono s temi Reptiglo to zas takova hruza neni, je to samozrejme cinsky shit ale az na tu pamatnou vadnou serii s nimi problemy nebyly, a vlastnosti jsou cca. v mezich moznosti dane technologie. Ciste z principu radej neco vyrobene v evrope samozrejme, ale pokud tlaci kazda koruna...

ono s tím UV je to tak,že to lze i bez něj,samozřejmě nic se tím nezkazí pokud se použije.Nic méně jak píše Lucifer,je potřeba ho měnit a já bych dokonce řekl,že nejdéle za půl roku,aby vůbec ještě nějaké UV vyzařoval.Nejlepší je výbojka,ale to je za jiné ceny.Jinak se používá již zmíněný preparát AD3 nebo teď jeho upravená forma.Teraristika tu byla již před revolucí a to se tu UV zdroje sehnat nedali a šlo to.Když má někdo např. 5,10 a více terárií,také u nich každých půl roku nemění UV zdroj,páč by se z toho zcvoknul.Je to takový novodobý boom-honem všichni UV.Je to za hodně ceny málo muziky.Nejlepší UV je sluníčko a pokud je ta možnost,tak dát chovance přes léto na sluníčko.Ale nechci být zpátečník.Pokud je možnost zdroje UV,tak se dá použít.Je to na každém,jak se rozhodne.

Rozhodně,jak píšou kluci,předávkovat AD3 a podobné driáky je velmi snadné.Nic méně dávno tomu jsem odchovával vousatky na UV zářivkách(nejhorší zdroj UV) a NutriMixRep Calci Plus a nikdy jsem neměl problém s rachitis a dalšími problémy.Na druhou stranu většina problémů u všech zvířat je dána množením čehokoliv na úkor kvality a hlavně prodat mláďata,jedno z jakého zkur....ho chovu.Hlavně udělat mladé a prodat jedno za jakou cenu....

Já bych UVčko rozhodně doporučila, protože třeba náhrada sluněním je u některých chamíků taky problematická - svojí samičku jsem zkoušela slunit jednou a byla z toho nakonec tak vypsychovaná (z přenosu na balkon a změny prostření), že jsem si řekla, že už ji takhle trápit rozhodně nebudu. Některý chamík se začne sám drápat z terárka, když uvidí venku slunce, pak je to ok, ale pokud máte psychře jakojá, je to pak težší.

Já v létě sluní (jakmile je slunko) a přes zimu dám tak jednou za měsíc tekuté D. UVB nemám. A za 8 let chovu nebyl u žádnéh chama sebemenší problém.Kromě živé stravy dávám veškeré ovoce a zeleninu, pampelišku,... Vždy vše ok.

Neodpovídám na všechny stupidní dotazy. ALe když jen trochu vidím, že by zvíře mohlo u potencionálního chovatele vydržet, že by mu dal šanci a není to úplný trotl, tak sem občas nějakou tu moudrost vrhnu (a když mám dobrou náladu, což mám, jelikož máš papouch byl včera na umření a dneska už zase kecá).