Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 1)Chameleon nemocný? 2)cvrčci vlhko

Mám mimčo chamika (6cm) a tak před 2 dny přestal papkat( teda z misky určitě nejí a ze země jsem ho nepřistihla) a pořád má žízeň, takže pije hodně a přes den docela i spí. A nikde jsem nenašla pořádnou odpověď, co mu může být. Má již týden zavříté očko (bere kapky - antibiotika), takže sním vykukne jen občas. Tak možná proto ta žízeň. Ale nechápu, proč nepapká a většinu dne jen spí. Do té doby byl čilý. Dnes, když jsem ho probudila,tak šel hned na větvičku a frčel zamnou ven a pak spal na listě u otevřených dvířek terárka. Jinak UVB mám Sylvania 8, vitamíny i minerály podávám každý den, terárko mám přímo od chovatele, takže to je bezproblémové:). A ještě se chci zeptat, cvrčky mám ve "cvrčkové přepravce" a i když jim tam vyměním plata, vyberu zbytky salátu atd. takže to tam mají jako nové, tak tam mají na druhý den strašnou vlhkost a i kapky tečou po stěnách, nevíte co stím? Moc děkuji

Přes den tam má kolem 30 stupňů, teď jsem se dívala a má tam 28 stupňů (teploměr je umístěn dá se říct tak 15 cm od vrchu terárka) vlhkost to ukazuje zrovna 30, (dokud je zaplé světlo), po té co se vypne je tam cca kolem 50. Rosím ráno i večer, ale teď někde i odpoledne, když jen uvidí rosítko a už letí pit.

No a co stím teď mám dělat? Terárko asi těžko rozeberu. Já právě myslela, když je větrání 40 cm na šířku dole i nahoře a 3,5 cm na šířku, tak že je dostačující, když ho dělal chovatel, že tomu bude rozumnět :/. Prvně si právě začal drbkat očko o větvičku a pak už ho měl jen zavříté, tak jsem zašla na veterinu a tam řekli, že bude mít asi zánět a dali mu kapky. Ale papkal normálně a byl aktivní. V pátek spapkal 5 cvrčků, v sobotu 1 a od té doby nic. Dala jsem mu cvrčka i na větvičku a směle ho překročil a šel dál. A ustlal si u misky se cvrčkama. Ještě mě aj napadla, jestli třeba nepřestal papkat už i díky těm antibiotikám, dnes jich měl už týden.

Především začněte ihned pracovat na zlepšení jeho životních podmínek. Tím se většina problémů zřejmě vyřeší sama od sebe. Jinými slovy - pokud bude chameleon držen v nevhodných podmínkách, nevykročíte z bludného kruhu. Jeden zdravotní problém bude střídat druhý, až... Takže to chce především dobře vybavené terárium vhodných rozměrů a s kvalitním větráním.

Pokud jde o chuť k jídlu - ano, po týdnu antibiotik obvykle s chutí nepapkám ani já :-D

Jenže na zadní stěnu ho nemám, jak dát :/ jedině na "strop" a nb někam ke dvířkám. A ještě prosím jak široké? Někde jsem viděla, že mají přes celý strop, někde jen půlku, někde dokonce menší, než já. Jinak pomáhá ten hroznový cukr a prosím v jakém poměru, nb je lepší šťáva z hroznů? Nevím, přijde mi to fakt divné, byl čilý a jakmile začali ty vedra, tak hotovo a mi ještě na paneláku, tak kdo ví, kolik tam měl chudák stupňů, ale teploměr ukazoval max.kolem 30. A barvičku má naštěstí pořád taky stejnou.

Tak Arnoštěk už to má za sebou:(. Včera už byl trochu apatický, šmátral úplně bokem. Dnes jsem ho našla spadlého na zemi, pak v kvítku a už začal tmavnout. Vzala jsem ho na ruku, trošku se napil, žačal chuďátko černout a měl to za sebou:(. Teď jen otázka, zda to byla křivice, či játra, jak se tady píše. Neznáte normálního chovatele z jihomoravského, či zlínského kraje? Moc děkuji

Tak já si nemyslím, že by člověk, který si vyhledá veškeré informace, dá zvíře do odpovídajícího prostoru, krmí vhodnou potravou a řídí se správnými pokyny chovetele neodchoval malého jemeňáka. Jemeňák roste při správných podmínkách velmi rychle a ve věku dvou měsíců je k odběru s tím, že chovatel poradí vhodné podmínky a nový majitel se tím bude řídit. Neumím si představit, že by chovatelé drželi chamíky do věku 6 měsíců. To už jsou samice dospělé a samcům k tomu moc nechybí. Ve věku dvou měsíců u jemeňáka a tří měsíců u pardálů chovatel jasně pozná, jestli zvíře dobře roste, nemá žádnou deformaci a může ho s klidem v duši a s kontaktem na sebe, v případně problémů, pustit do světa.

...tak to někdy chodí,myslíte,že dáte chamíkovi to nej a ono to nej není.Jemeňáci žijou v Jemenu a i když jsem tam nikdy nebyl,tak si myslím,že tam nejsou žádný vlhký pralesy a co tu hodně lidu ukazuje terárka pro chamíky,tak to jsou pověčinou terárka tropický a vlhký,pralesní.Svoje první trio jsem měl v třílitrovce,bylo jim asi 14 dní a na dně bylo trochu písku a pak trocha větviček,nevzhledný,ale účelný.Pak měli každej svoji třílitrovku a nakonec každej svoje terárko.Ale vždycky takhle jednduše zařízený.Jestli chcete krásný zarostlý výstavní terárko,tak tam nedávej zvíře,ale jen kytky a kořeny a udělej si tropickou vytrýnku.Nechci nikomu vnucovat svůj názor a někdo to může považovat za blbost,ale mě se to osvědčilo a zvířata se mi dobře množila.Nicméně ještě jednou upozorňuju,že jemenský chameleoni nejsou pralesní havěť.

Vždyť tam nic takového nemám, jen samé větvičky, bromélku na vlhkost, jelikož jsme na bytě a moc jí tam teda není, a 2 umělý svěšený kytky a na zemi dřevěné oštěpky:). Čím to teď dezinfikovat? Asi savem, že. A zředěným? A nevíte, jak to tak dlouho trvá, než to vyvětrá? Nerada, abych si pořídila nového a umřel mě na savo. Bo kdyby umřel a neviděla bych to, tak by to bylo rozhodně snažší, než když se to stalo přímo na mé ruce:(. Ale tak jestli měl zánět v jednom očičku a nějak divně začal boulet i to druhé a třít si ho o větev, tak prý to bývají většinou játra. A ještě, mě se nějak zapařuje box s cvrčkama, tak nebudou nějací díky tomu vadní? Já bych radči koupila nové.

...tak nejdřív cvrčkové...málo větraná krabice,pár dírek nestačí,pořiď něco vyššího a vršek nech odkrytý...a teďkom k chamíkovi,kup si většího a to,že měl 6 cenťáků ve dvou měsících(jestli jsem to dobře pochytil)tak se mi to zdá málo...terárko je hodně až zbytečně velký a nepřehledný,pro takovýho prcka...všecko vyndej,větve a štěpky vyhoď,uměláky vyper ve vodě s dezinfekcí a terárko vymej taky...nech ho vyvětrat a pak znova horkou čistou vodou vymej,ty kytky samo taky,mimo bromélky to je jasný...nejsem odbornej veterinář,ale jak začnou chameleoni mžourat očima,tak pak většinou odejdou,z hlediska smrti...nevím jesli je to játrama,ale je to prostě v čudu.

Já se bavila se specialistou a bylo mi řečeno,že to odvětrávání je pro všechna zvířata dostačující, že kdyby měl větší, tak hrozí průvan. Myslím, že tam byla hodně i chyba ten slavný vadný vlhkoměr a tím to vše začalo :/ teď už jsem poučená, až až. Hodila jsem ho někam. Mám domluveného chamika 3,5 měs. v těle okolo 5 cm + ocásek, to už snad bude ok.

Slečno ... že jsem tak smělá ... co jste nepochopila na tom, že Vám tady zkušení chvoatelé říkají, že je větrání nedostačující??? Jeden chamík Vám chcípnul, a jistě ne kvůli vadnýmu vlhkoměru ... zkuste si zařídit lepší ubikaci, než vám chvípne další ... vím, je to pár stovek, ale také živý tvor!
Pokud vím minule Vám taky nějaký "specialista" tvrdil, že je to v pohodě, a jak to dopadlo ...

Vidím to stejně, přísun čerstvého vzduchu je naprosto nedostačující. Prostě to nějak vyřešte, bez výmluv, jinak zvířata jen trápíte. To samý cvrčci, uvědomte si, že jak je na tom chov potravy, je na tom stav chamíka. Pokud se vám box na cvrčky zapařuje, a tvrdíte že má celé víko větrané, logicky, je to prostě málo a je potřeba to upravit. Vlkoměry zahodit a rosit jednou denně.

a to chceš říct, že se ti v téhle samle, pokud je nahoře otevřená, rosej stěny? V tom případě ji tolik nezalejvej, nebo ji neměj umístěnou ve skleníku ;-). Já v ní mam cvrčky taky, vždycky tak 3-5 litrů cvrčků na jednu bednu a nic se mi nikde nepaří. Na dně maj suchej kukuřičnej šrot, nebo krmivo pro krůťata, proložky od vajec a denně jim dávám čerstvou zeleninu nebo třeba pampelišky. To je celé a nikde se mi nic nepaří.

No, právě, že je mám ve sklepě(na paneláku) v tom boxu a mám to úplně zarosené, ve sklepě se netopí nic, vyměním tam vše a za dva dny znova. Proložky od vajec tam mají taky a denně dávám zeleninu, všechno měním a mají to tam jak v sauně. Ale půjdou ven, už mám objednané nové, radči. A do boxu přidělám dírky:)

ale ne blbci jsou fakt všude a všude jich je dost, stačí se jen na určitou skupinu zaměřit...jedno zda v teraristice, u psů, koček, holubů....fakt jsou všude!!! :-) bohužel pro ta zvířata :-( když je někdo blbec tak ať si blbcem je,ale průser je, když za sebou stahuje nevinné tvory....ááách jooo

Jejda, co se všichni vztekáte? Já už to větrání dávno řeším. Já jsem ráda za každou radu, jen nemůžu za to, že 100 lidí a 100 názorů. Jeden řekne, že to větrání je nedostačující, druhý že je v pohodě, že má stejné a chová v něm už jak dlouho, třetí že nebude problém, když se dá větrání ke dveřím a nb stačí mít pootevříté 1cm dvířka, čtvrtý že ke dveřím ne, že dozadu, jiný zas že dozadu ne, tak to je potom těžko. A dokonce někdo, že stačí větráčky od PC, tak to si teda neumím představit.

Větráčky do PC nedávat, ty tam udělají právě ten nežádoucí průvan. Větrání tady zhodnotil každý jako nedostatečné. Že vám výrobce teraria řekl že stačí, je jasné, když jde o jeho byznys. Široký pruh z přední strany a druhý široký pruh na horní straně - osvědčená klasika. Široký myslím třeba 10cm, ne 3cm. Pokud terárko nebude o otevřeného okna, průvan se tam tvořit nebude.

Větrání u dvířek? No prostě nad nebo pod lištou bude široká pás. Já bych doporučil zaříznout dvířka na výšku třeba o těch 8cm, šoupací lištu těch skel dát výš a prostor vyplnit nějakou mřížkou. Dvířka zavírejte ať vám hmyzáci nevyskáčou.

Například takhle jsem to vyřešil já, teraristická lama, a já i chamík jsme spokojeni.

[http://img96.imageshack.us/img96/183/wp000113o.th. jpg]

Žiletkou? To fakt jde? Aby se mě nerozpadlo celé terárko :) takže buď zvětším větrání dole (od lišty až úpě dolů) a nb rozšířím nahoře a nb oboje? Jde mi o to, kde je lepší ho rozšířít. Stačí říct a hned jak dojdu z práce, tak jdu na to:).

Žiletkou? To fakt jde?

jasně, že to fakt jde. pokud to je lepené silikonem, tak to půjde v místech slepení řezat žiletkou nebo skalpelem. řeže se ten silikonový spoj, ne sklo samože ;-). Sklo se pak řeže řezákem na sklo, pokud to nezvládneš sama, nech si to udělat od někoho, kdo to umí nebo v nejbližším sklenářství.

Aby se mě nerozpadlo celé terárko

tak snad to terárko nedrží pohromadě jen strop, ne? U normálních terárek většinou drží u sebe ještě minimálně 3 stěny a dno, takže by se to rozpadnout nemělo.