Akutní stav, rychle se zhoršující
Dobrý den,
mládě agamy vousaté (sameček) 24cm, 51g dnes 3. den odmíta potravu a od dnešního ráda se mi vůbec nelíbil, měl zčernalý podbradek a zdál se mi lehce apatický. Potom si zalezl na místo kde spí, což nikdy před den nedělá. Po nějaké době jsem ho vyndala, abych se podívala jestli neuvidím nějaký problém. Strašně se nafoukl, protočily se mu oči, myslela jsem že je po něm. V tlamičce měl písek. Dala jsem ho na větev a chvíli se vůbec nehýbal. Potom otevřel oči a chtěl popolézt po větvi ale moc mu to nešlo a tak jsem ho dala do písku. Přivírá oči a otevírá tlamku. Přikládám fotky. Nevíte čím to může být a jak to řešit? Jsem z Prahy a MVDr. Hnízko je bohužel mimo a nevím na koho jiného se obrátit.
Podmínky má terárko 80x40x40 obývá ho s menší samičkou, UVB repti glo 10.0 zářivka 60cm a bodovka 25w. Teplota pod podovkou 46°C, na konci terárka 28°C. Jí převážně šváby, občas cvrky, poslední cca týden co jedl i moučné červy, pampelišku a rukolu (ani jedno moc nejí jenom občas) většinu hmyzu obaluji ve směsi Rohoranu a vápence (cca 1:1), vápenec mají i trvale v misce v terárku. Poslední tři dny asi nevylučoval ale jistá si nejsem. Problémy s potravou má celou dobu co ho mám ale v poslední době to bylo mnohem lepší.
Moc prosím o radu
O vousatkách nic nevím, ale hrozně ráda bych Vám poradila :( Mě napadá jen jestli není dehydratovaný když má otevřenou tlamičku, zkusit mu dát napít a tu tlamičku vyčistit od písku.. ale může to mít mnoho jiných důvodů. Doufám, že Vám někdo z Prahy poradí veterinu. Bohužel jsem z Plzně.
zkoušela jsem mu jí právě očistit a podívat se jestli mu tam něco třeba nepřekáží ale viděla jsem jen trochu toho písku jinak nic a pak přestal upně reagovat a vypadalo to že umřel ale po chvíli se trochu zmátořil ale teď jenom leží v písku s otevřenou tlamkou a občas jí otevře upně dokořán.. Ráno jak se mi nelíbil tak jsem mu trošku prohmatala bříško jestli ho nemá tvrdé nebo jestli nemá nějaké zduřeniny a nic takového jsem neobjevila
Toho veterináře by to chtělo - nelíbí se mi písek v terárku. Prohmatávala jste mu bříško, jestli není ucpaný pískem? Měl by tam takovou zatvrdlinu...
ano ráno a nechtěla jsem ho nějak mačkat ale nic takového jsem necítila.. A je někdo jiný v Praze než mvdr Hnizdo a Voprsalek kdo by věděl co s ním?
Ještě je klinika Zelená Liška u Budějovický...nevím jak se ten veterinář jmenuje, ale plazy dělá taky... Pak ještě klinika Stodůlky...
vypada to ze uz neni mezi nami :,( telicko ma bezvladny a nereaguje..
nevite co mohlo byt spatne?
To mě mrzí :( Taková ztráta člověkem otřese...nedavno jsem zažila :( Možná někdo odbornější tady poradí. Můžete ho dát za čerstva na pitvu a oni by snad zjistili víc, aby nebyla případně ohrožená nějak i ta samička co s ním byla v terárku.
Právě toho se bojím. Pitvu mi udělají nejdřív v pondělí.. Pravda je, že s ním byly problémy skoro celou dobu co ho mám. Až tak poslední 3 týdny pravidelně a hodně jedl a konečně začal růst, běhat po terárku, svíkl se a já byla ráda že už se dal dohromady a pak najednou tohle :'(
Co jsem tak koukala na tu fotku, tak tam už by nepomohla ani rychlá návštěva veterináře, to bylo umírající zvíře. Ale pokud byl horší od samého začátku a samička normálně prospívá, tak je možné, že to byl prostě zmeteček. V poslední době se případy, kdy si lidé pořídí neživotaschopné zvíře bohužel množí geometrickou řadou.
ještě otázka, jak máte v tom terárku řešené větrání? A ten bílý písek je co, křemičitý sklářský? Pokud ano, tak jej vyhoďte a použijte normální písek na hřišťata.
Samičku jsem mu pořídila před necelým měsícem, protože se ukázaklo že je samec a že ho tedy v budoucnu nebudu moci dát k ostatním agamkám (párek), čas totiž trávil na dvouch místech v terárku a asi mu bylo samotnému smutno. A nemohla jsem tomu vůbec uvěřit ale od té doby začal pravidelně a s chutí jíst, běhat po terárku a dokonce začal lovit cvrky což dřív nikdy neudělal. Samička právě moc nejí, proto jsem jí taky vybrala, normální samice by ho do 14 dnů přerostla. Ale ta je myslím v pořádku, je hodně aktivní, akorát chce jíst jenom moučňáky.
Větrání je pruch asi 6cm přes celý strop a pak jsem udělala ještě větrání do dvířek které je tam asi měsíc (na fotce). Písek je akva/tera není nijak ostrý ale nevím jestli je křemičitý.. Ale klidně ho vyměním
Rozhodně bych tu kulatou žárovku vyměnil za bodovku.U ještěrů vám je kulatá prakticky nanic.
jakto na nic? mají jí na výhřev.. a jakou mám tedy koupit?
Logicky ta kulatá svítí stejnoměrně okolo dokola.Kdežto bodovka velmi intenzivně svítí v kuželu světla dolu.Na zvíře.
http://www.terashop.cz/index.php?page=shop.browse& category_id=11&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcc hk=1&Itemid=1
dík za radu, to jsem netušila že jsou obyč. žárovky špatné..
Meldo, ja to schvalne skusim premerit, ale myslim si ze zas tak zasadni rozdil to nebude - ten kvetinac funguje jako stinitko a smeruje to dolu. Z podobnejch mereni kvuli jinejm vecem odhaduju ten rozdil v intenzite svetla maximalne na 25%, v teplote pod svetlem(boze, jak me fyzikalne/meteorolgicke ja tenhle udaj nesnasi) tak na 10%. Jako jo, bodovka je lepsi, ale je-li po ruce kulata asi bych to neresil/resil mirne zvedlou wattazi.
souhlas, bodovka je lepší, ale baňka v květníku je taky použitelná...když jsem začínala s teraristikou, tak jsem používala jenom baňkovky a zvířata si nestěžovala..
OK,beru navědomí.
tak smutno mu určitě nebylo, vousatky si na tohl moc nehrajou...ikdyž je fakt, že někdy další zvíře motivuje k většímu žraní. Ale zdravá vousatka je normálně velice žravé zvíře, tam musel být problém už od začátku.
To je možná jádro problému- buď je nemocná ( a kluk od ní navíc něco chytil, což mu jako slabšímu zvířeti neprospělo), nebo to je taky mizerné mládě. Když kupujete zvíře, tak musíte koupit to, co je velké (přiměřené na svůj věk), ne podražené a pěkně tlusťoučké, dobře žeroucí a rychle rostoucí. Ne naopak. Když koupíte takovéhohle kryplíka, tak se dá čekat, že dříve nebo později zkápne.
Co se týče toho písku, tak bych ho stejně vyměnila...oni jsou v dnešní době schopní prodávat i naprosto nevhodné substráty )původně třeba křemennou nebo vápennou drť na nivelaci chodníku) jako substráty do terárií.
Já vím že to nebylo správně, pořídit si další zvíře, které pořádně nežere, ale když jsem viděla tu proměnu tak jsem nelitovala. Mám ji od chovatele, od kterého mám i zdravého a vitálního samečka a ona je ze stejného vrhu, jenom mnohem menší, tak jsem si říkala že snad nemoci hrozit nebudou. Ale podruhé už to určitě neudělám.
Jenom dodám pro příště, respektive pro samičku. Určitě vyměňte písek, stačí obyčejný písek do pískoviště, který se dá koupit v Baumaxu, OBI apod. jak už tu psala Aurifer.
Terárko jinak celkem hezký, ikdyž pro dospělý pár to bude asi malý, nicméně to už je na Vás. Co je důležitý je, že ta UVB zářivka je zvířatům na nic, páč je dle rozměrů terárka cca 30 - 35 cm vysoko a ta Reptiglo má pokud se nepletu dosah tak 15 cm max. Ideální varianta by byla šoupnout tam nějakou UV lampu místo té žárovky v květináči, ale na to je to terárko asi moc nízké, takže nejlépe vyměnit tu ReptiGlo zářivku za nějakou lepčí, třeba ty nové Solar Raptorky, který by měly mít dosah až cca 30 cm.
Druhou variantou by bylo upravit terárko tak, aby zářivka byla spíš vzadu nad těma větvema, aby si zvíře mohlo vylézt aspoň na těch 15 cm od ní. Takhle jak je vpředu, tak opravdu jenom svítí a moc UV jim nedává.
Nevím jak dlouho jste samečka měla, trošku mě napadá, jestli to taky nemohlo být nedostatkem UVB, protože mi přijde, jako by byl na některých fotkách trošku pokřivený, což by mohlo naznačovat nedostatek vápníku.
Ona právě jedna větev vede přímo pod tím UVB (je úplně vzadu), mohou k němu až na 5cm a zrovna on tam trávil dost času. To vpředu je dosvětlovací lineárka obyč. Takhle divně zkroucený byl až v těch posledních hodinách a nikdy jsem žádné příznaky rachitis nepozorovala (žádný třes končetin, zkoršená pohyblivost nebo defekty ocasu..) O tom že Repti Glo není nic moc vím, a kdyby se z něj nevyklubal samec a kdyby tak málo nerostl, už by byl ve velkém terárku kde je i UVB výbojka (tam mám párek oba okolo 40cm). Takže náhradní plán byl takový, že až oba s novou samičkou povyrostou a budou lovit, dostanou také velké terárko s výbojkou.
Přikládám jednu z novějších fotek - sameček je ten druhý, co leží na větvi
upřímně, ona to podle fotek nejsou moc povedená mláďata sama o sobě Příště lépe vybírat...
samička se vám taky nelíbí? Sice chce jenom moučňáky a zelené ale je hodně zvídavá a aktivní, doufám že bude v pořádku alespoň ta.
já bych si takováhle mláďata prostě nekupovala, nejsou OK...ona holka třeba nepadne, jako ten kluk, ale uvidíte, co z ní časem vyroste...obávám se, že zdravé, kvalitní zvíře vhodné k chovu to nebude. Už to, že špatně žere je známkou toho, že je něco špatně. Zdravá mláďata, pokud mají vyhovující podmínky, tak žerou jak mlejn a skoro všechno, co se jim hodí (krom toho zeleného, to některá mláďata ani dospělí moc nechtějí). A rostou skoro před očima.
To já vím no, byla to od začátku hloupost, kupovat k takovému mláděti samičku která taky neprospívá, ale jemu to opravdu pomohlo a rychle samičku začal přerůstat a já se radovala, že se konečně takhle zlepšil a dokonce začal sám lovit. Do té doby jsem mu musela několikrát denně mávat potravou v pinzetě před čumákem třeba 5 minut aby něco sněd.
Njn, ono neber to ode mne jako výtku...pro Tebe je to svým způsobem cenná chovatelská zkušenost, příště možná už budeš vědět, na co si dávat hned v začátku bacha
budu se snažit na to takhle nahlížet. Rozhodně jsem se z toho poučila. Jedu nechat udělat pitvu abych vyloučila nějakkou infenkci a odhalila nějakou chybu kterou jsem třeba udělala, tak snad pak budu moudřejší. Děkuji všem za rady a pomoc
Ok, já si říkal, že jestli to je ta vpředu, tak by to chtělo upravit.
na té fotce dojížděl. Umírající zvířata takhle křečují, takže vypadají křivě.
Asi jo, já jich zas tak moc v takovýmhle stavu neviděl, takže to byl spíš tip, než vlastní zkušenost.
Tak v trusu jedné agamy mi veterinář našel oocysty kokcidií Isospora. Namáte s tím někdo osobní zkušenost? Může to být smrtelné?
Může a bývá. Mj. to může mít za následek to, že mláďata nerostou a nevyvíjí se tak jak mají. A to už třeba u původního prodejce, který ten chov může mít nakažený. Co Ti k tomu řekl dalšího?
Byla jsem tam včera večer s tou agamkou která byla s tím uhynulým v terárku pro jistotu. A chtěla jsem vzít i trus ale žádný neodložila. Vzala jsem tedy aspoň od jedné agamy z vedlejšího terárka (těm vypadá že nic neschází - rostou, žerou dobře)
Takže zatím mi veterinář jen napsal, že budu muset přijít se všema. Ale na vyšetření jsem trus dávala i začátkem března všem tehdy třem agamám a byl bez nálezu
tak důsledně dbej na hygienu a karanténu- nic od té nakažené samičky nesmí přijít k těm ostatním zvířatům, ani Tvé ruce. A nakaženou agamu (popř. celou skupinu s ní v ubikaci) by to chtělo přeléčit na kokcidie, víc ti k tomu řekne ten veterinář.
ale kokcidie ma prave jedna z agam ve vedlejsim terarku (jsou tam dve a nevim ktere to byl trus), u te samotne male se zatim vysetreni nedelalo ale asi je bude mit taky, protoze sem treba krmila jednou pinzetou a ruce si mezi nima taky nemyla.. Terarka ale udrzuju v cistote. Veskery trus odstranuju jeste ten den, ale dost casto hned jak ho udelaji.
je asi pravdepodobny, ze to budou mit i gekoni a leguanci ze ano? Gekony teda nekrmim pinzetou a lezu k nim jnom pri krmeni tak snad aspon ty to nemaj ale leguanky krmim taky stejnou pinzetou :(
může mít a nemusí, toť otázka- každopádně jedním z vůbec základních základů je přeci to, že se do více ubikací neleze stejným nářadím, a nebo se to nářadí předtím desinfikuje, ne ?!
no ja sice mam na kazdy terarko pinzetu ale casto jak ji mam v ruce tak zapomenu a nakrmim vsechny, nebo je obcas omylem pomicham..
isospory jsou obvykle vysoce specificke, v te Vasi zrejme veterinar nasel velmi castou kokcidii Isospora amphiboluri, takze spis ne. To ale neznamena, ze jine patogeny od podezrelych pogon chytit nemuzou. Chce to proste dodrzovat duslednou karantenu. Pred casem jsem tu mela kuprikladu i pogony s kryptosporidiemi. To by bylo pro ostatni zvirata mnohem vetsi riziko. Jestli to ma jedna pogona, velmi pravdepodobne budou nakazene i ostatni v terariu.
Je ted samozrejme otazka, jestli ta skupinka puvodnich pogon nebyla zdrava, a nenakazila s treba az s prichodem tech novych neprospivajich zvirat...
Ten sameček co umřel, byl od začátku se samičkou z vedlejšího terárka a zase samička co s ním byla teď, byla dřív v terárku se samečkem z druhého terárka, je to totiž jeho sestra ze stejného vrhu. Jinými slovy byli dřív samice každá s tím druhým samcem než byli teď, tak jsem si říkala, že je to už stejně jedno a navíc i ten první rozbor trusu dopadl negativně.. Tak pro příště už vím. :( Veterinář mi řekl, že ty kokcidie teď mezi agamami řádí
a vi se teda na co vlastne umrel, byla pitva?
zakladní pitvu už provedli ale výsledek mi předají až budou hotové i rozbory. Mám si zavolat příští týden..
tak uz mam pitevni protokol. Vetsina organu byla s patologickymi zmenami a zemrekl pravdepodobne na masivni parazitologickou a bakterialni infekci. Parazity nasli ty isospory a navic jeste roupy, oboji ve velkem mnozstvi. Pak mel take v organech bakreii Sphingomonas paucimobilis a ve streve Escherichii coli var. haemolytica. Jenom mi neni jasna jedna vec. Je mozny, ze by parazitologie delana necele 2 mesice pred tim byla zcela bez nalezu? Me se to teda moc nezda..
ono velke mnozstvi parazitu obvykle byva znamkou toho, ze zvire bylo oslabeno jeste necim jinym. Co se tyka toho negativniho rozboru - uplne vyloucene to neni, zvlast v tak velkem intervalu mezi rozbory. Byla obe vysetreni provedena v tom samem ustavu?
nebyla, kazde na jine vet. klinice. Ale nejmin isospor se naslo v trusu te nove agamky, tak je mi divne ze by to bylo od ni. Ale jinak zas nevim kde jinde by k tomu v te dobe prisly..
mnozstvi vylucovanych cyst muze zaviset na mnoha faktorech, nemusi vzdy souviset s tim, jak dlouho je zvire nakazene.
no, kde by. Bud u Vas od druhe skupinky agam nebo uz u puvodniho chovatele, ktery je prenesl z dospelych na mladata.