
Akutní stav, rychle se zhoršující
Dobrý den,
mládě agamy vousaté (sameček) 24cm, 51g dnes 3. den odmíta potravu a od dnešního ráda se mi vůbec nelíbil, měl zčernalý podbradek a zdál se mi lehce apatický. Potom si zalezl na místo kde spí, což nikdy před den nedělá. Po nějaké době jsem ho vyndala, abych se podívala jestli neuvidím nějaký problém. Strašně se nafoukl, protočily se mu oči, myslela jsem že je po něm. V tlamičce měl písek. Dala jsem ho na větev a chvíli se vůbec nehýbal. Potom otevřel oči a chtěl popolézt po větvi ale moc mu to nešlo a tak jsem ho dala do písku. Přivírá oči a otevírá tlamku. Přikládám fotky. Nevíte čím to může být a jak to řešit? Jsem z Prahy a MVDr. Hnízko je bohužel mimo a nevím na koho jiného se obrátit.
Podmínky má terárko 80x40x40 obývá ho s menší samičkou, UVB repti glo 10.0 zářivka 60cm a bodovka 25w. Teplota pod podovkou 46°C, na konci terárka 28°C. Jí převážně šváby, občas cvrky, poslední cca týden co jedl i moučné červy, pampelišku a rukolu (ani jedno moc nejí jenom občas) většinu hmyzu obaluji ve směsi Rohoranu a vápence (cca 1:1), vápenec mají i trvale v misce v terárku. Poslední tři dny asi nevylučoval ale jistá si nejsem. Problémy s potravou má celou dobu co ho mám ale v poslední době to bylo mnohem lepší.
Moc prosím o radu
Tak v trusu jedné agamy mi veterinář našel oocysty kokcidií Isospora. Namáte s tím někdo osobní zkušenost? Může to být smrtelné?
Může a bývá. Mj. to může mít za následek to, že mláďata nerostou a nevyvíjí se tak jak mají. A to už třeba u původního prodejce, který ten chov může mít nakažený. Co Ti k tomu řekl dalšího?
Byla jsem tam včera večer s tou agamkou která byla s tím uhynulým v terárku pro jistotu. A chtěla jsem vzít i trus ale žádný neodložila. Vzala jsem tedy aspoň od jedné agamy z vedlejšího terárka (těm vypadá že nic neschází - rostou, žerou dobře)
Takže zatím mi veterinář jen napsal, že budu muset přijít se všema. Ale na vyšetření jsem trus dávala i začátkem března všem tehdy třem agamám a byl bez nálezu
tak důsledně dbej na hygienu a karanténu- nic od té nakažené samičky nesmí přijít k těm ostatním zvířatům, ani Tvé ruce. A nakaženou agamu (popř. celou skupinu s ní v ubikaci) by to chtělo přeléčit na kokcidie, víc ti k tomu řekne ten veterinář.
ale kokcidie ma prave jedna z agam ve vedlejsim terarku (jsou tam dve a nevim ktere to byl trus), u te samotne male se zatim vysetreni nedelalo ale asi je bude mit taky, protoze sem treba krmila jednou pinzetou a ruce si mezi nima taky nemyla.. Terarka ale udrzuju v cistote. Veskery trus odstranuju jeste ten den, ale dost casto hned jak ho udelaji.
je asi pravdepodobny, ze to budou mit i gekoni a leguanci ze ano? Gekony teda nekrmim pinzetou a lezu k nim jnom pri krmeni tak snad aspon ty to nemaj ale leguanky krmim taky stejnou pinzetou :(
může mít a nemusí, toť otázka- každopádně jedním z vůbec základních základů je přeci to, že se do více ubikací neleze stejným nářadím, a nebo se to nářadí předtím desinfikuje, ne ?!
no ja sice mam na kazdy terarko pinzetu ale casto jak ji mam v ruce tak zapomenu a nakrmim vsechny, nebo je obcas omylem pomicham..
isospory jsou obvykle vysoce specificke, v te Vasi zrejme veterinar nasel velmi castou kokcidii Isospora amphiboluri, takze spis ne. To ale neznamena, ze jine patogeny od podezrelych pogon chytit nemuzou. Chce to proste dodrzovat duslednou karantenu. Pred casem jsem tu mela kuprikladu i pogony s kryptosporidiemi. To by bylo pro ostatni zvirata mnohem vetsi riziko. Jestli to ma jedna pogona, velmi pravdepodobne budou nakazene i ostatni v terariu.
Je ted samozrejme otazka, jestli ta skupinka puvodnich pogon nebyla zdrava, a nenakazila s treba az s prichodem tech novych neprospivajich zvirat...
Ten sameček co umřel, byl od začátku se samičkou z vedlejšího terárka a zase samička co s ním byla teď, byla dřív v terárku se samečkem z druhého terárka, je to totiž jeho sestra ze stejného vrhu. Jinými slovy byli dřív samice každá s tím druhým samcem než byli teď, tak jsem si říkala, že je to už stejně jedno a navíc i ten první rozbor trusu dopadl negativně.. Tak pro příště už vím. :( Veterinář mi řekl, že ty kokcidie teď mezi agamami řádí
a vi se teda na co vlastne umrel, byla pitva?
zakladní pitvu už provedli ale výsledek mi předají až budou hotové i rozbory. Mám si zavolat příští týden..
tak uz mam pitevni protokol. Vetsina organu byla s patologickymi zmenami a zemrekl pravdepodobne na masivni parazitologickou a bakterialni infekci. Parazity nasli ty isospory a navic jeste roupy, oboji ve velkem mnozstvi. Pak mel take v organech bakreii Sphingomonas paucimobilis a ve streve Escherichii coli var. haemolytica. Jenom mi neni jasna jedna vec. Je mozny, ze by parazitologie delana necele 2 mesice pred tim byla zcela bez nalezu? Me se to teda moc nezda..
ono velke mnozstvi parazitu obvykle byva znamkou toho, ze zvire bylo oslabeno jeste necim jinym. Co se tyka toho negativniho rozboru - uplne vyloucene to neni, zvlast v tak velkem intervalu mezi rozbory. Byla obe vysetreni provedena v tom samem ustavu?
nebyla, kazde na jine vet. klinice. Ale nejmin isospor se naslo v trusu te nove agamky, tak je mi divne ze by to bylo od ni. Ale jinak zas nevim kde jinde by k tomu v te dobe prisly..
mnozstvi vylucovanych cyst muze zaviset na mnoha faktorech, nemusi vzdy souviset s tim, jak dlouho je zvire nakazene.
no, kde by. Bud u Vas od druhe skupinky agam nebo uz u puvodniho chovatele, ktery je prenesl z dospelych na mladata.