Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lacerta agilis - chov v zajetí

Asi to bude locked, ale proč to sem nezkusit dát xD Pokudjste vyfotili něco pěkného, ikdyž běžného, tak sem s tím ... U nás se tento týden topila v zahradním jezírku Lacerta Agilis ( snad ? ). Napadlo mě tak, daj se tyto ještěrky chovat v zajetí ?
Změna předmětu, původně: Fotky všeho co již po zimě vylezlo z pod kamene (halapremek) (halapremek)
Jelikož se vlákno posunulo jinam, než byl úmysl, nemažu, pouze měním název vlákna. Na chlubení se používejte přišpendlené vlákno herpetofauna a batrachofauna 2012 (halapremek)

jaj sorry, no asi jsem nerozuměl tomu názvu, tak sem to nenašel,nevěděl jsem že je to označení pro zdejší faunu xD

Ale pokušení strčit ho do terka tam bylo ;-) .. Pak sem si ale říkal, že když ho nechám namnožit,tak je budu na zahrádce potkávat víc :-D .... stejně by asi v terku pošel...

U nás jsou obecně zákonem č. 114/1992 a následuje novela kompatibilní s legislativou EU. Chráněni jsou všichni v ČR žijící plazi a obojživelníci, takže bez povolení Ministerstva životního prostředí, MŽP či Agentury ochrany přírody a krajiny, AOPK ČR není možné je legálně chovat vůbec.

Taky z toho vyplývá, že se chovat můžou za určitých podmínek...;-):-)

Také by mě zajímalo, jak je to v případě zahraničních lokalit původu třeba u natrixek nebo u berusek? Kdybych měl prokazatelně hady z lokality 1000 km vzdálené od hranic ČR, stále musím mít povolení? A jak je to u poddruhů? Kdybych měl třeba poddruh V. b. bosniensis nebo sachalinensis, jak by to bylo? Zákon tohle moc jednoznačně nevykládá. Vsadím se, že každý úřad v jiném kraji by to posuzoval jinak.:-D

Zahraniční lokality nikoho nezajímají, stejně jako poddruhy. Pokud je to V. berus, tak musí být papír, i kdyby to byla bosniensiska (ale je dobré rozdílný poddruh uvést do oficiální žádosti, člověk získá malé a bezvýznamné +). Pokud není člověk schopný dokázat původ z odchovů ze zajetí, tak je průser. Toť má zkušenost, ale je možné, že na jiných úřadech to bude jiné...

klacek by hned babča vyhodila, že není estetickej

a tahle nezarostla jezirkova folie jako esteticka je? Tak na okraj proste dejte alespon kokosovou sitovinu nebo okolo te "diry vylozene igelitem" nasazejte treba vrbinu penizkolistou, rdest nebo nejakou plazivku po ktere si jesterky samy vylezou. Takhle to je pro ne akorat past, ze ktere se samy nevyhrabou. Te samici, ktera navic vypada brezi ten nedobrovolny pobyt ve vode dobre urcite nedela.

souhlas s Mad Mikem a JaBulou- takovýhle s prominutím debilní a sobecký přístup bych od teraristy fakt nečekala ::) Naopak pokud člověk má na zahradě jezírko, tak je i jeho poviností zajistit, aby spadlí živočichové měli možnost vylézt. To se netýká jenom ještěrek, ale třeba i žab, ježků atd...takhle máte na zahradě akorát past na zvířata. A co se týče okukování ještěrek, tak ty ještěrky zřejmě někde v okolí bydlí. Když je nebudeš honit a obtěžovat, tak zkrotnou a nechají se okukovat i bez toho, že bys je musel týrat odchytem do jezírka. Já měla agilisky a vivipary bydlící na zahradě naučené na krmení, kdy jsem jim ze začátku házela cvrčky, pozdějc se naučily žrát přímo z ruky a vůbec se nebály. Takže našich tuzemských druhů ještěrek si člověk může užívat i bez toho, že by je zavíral do terárka. A pokud je k nim ohleduplný a dá jim čas, tak se ho přestanou bát stejně, jako v tom terárku a budou se chovat přirozeně i v jeho přítomnosti.

Tak se nám jedna málem utopila v zahradním jezírku.Jinak s chovem by neměl být problém stačí jim terárium o rozměrech 90x60x60cm na dno směs zaminy a písku tak 8cm. Nějaký ty úkryty(můžou se chovat i ve venkovních výbězích což je logicky jasný ale to je fuk).Jinde se chovají zcela běžně tak hodně štěstí:-):-):-)