Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon jemensky - potrebujem poradiť

Ahojte... Asi pred troma mesiacmi som si kúpila samčeka chameleóna jemenského. Všetko bolo fajn odporučili mi dávať mu každý deň 5 - 7 cvrčkv, múčne červy odmieta. Posledný týždeň alebo dva skoro nič neje možno tak 1 maximálne 3. Chutí mu aj zelenina a ovocie ale ani toho moc nezje. Na cvrčky mu dávam vitamíny Reptivite ktoré mi odporučili v obchode. Od včera má ale otvorené ústa a netuším prečo a ani čo mu je. Volala som aj s veterinárom a ten povedal že je možné že by bol dehydrovaný. Každý deň mu rosím a tak isto mu dávam aj vodu priamo do úst. Dnes som mu dávala častejšie ale už ju aj vypľúva takže si myslím že dehydrovaný asi nebude. Viete mi niekto poradiť? Priložím aj pár foto ak mi to pôjde. Ďakujem vopred všetkým za rady.

Tak krom toho, že je v malý pixle... Má tam bahno - takže rosíte moc - moc vysoká vlhkost - problémy s dýcháním. Nepíšete jak se pohybují teploty - jestli má možnost se vyhřát, čím svítíte.

Ale to, co mě praští na první pohled je totálně nevyhovující zařízení terárka - přemokřená krabice od bot, hlavně, že tam má lentilky, ale aby dostal něco, po čem může solidně létz, to ne. Jako první vyházejte všechny ty ptákoviny a dejte mu tam suchej substrát - ideálně rašelinu s pískem a k tomu nějaký normální větve a ne to co tam má teď. Pořádný osvětlení taky nevidím. Pak ihned můžete někam zajet koupit normální terárko. Odměřování cvrčků taky nepochopím, snad mu dáte, kolik toho sežere, ne 5-7 a dost.

Hlavně napište, jaký má teploty, fotka teploměru moc nedostačuje.

Tá malá pixla bola kúpená v obchode je to od exoterry a podla toho čo mi poradili ludia ktorý chameleonov chovali by mu mala stačiť 80*60*60. Bahno na spodku nie je nakoľko je tam čierny piesok možno to tá fotka skresľuje ale ten piesok je suchý. Svietim jednou obyčajnou žiarovkou ktorá je na vyhrievanie a je tam aj jedna žiarivka ktorá bola originál k teráriu tiež od exoterry. Viem že tam momentálne chýbajú nejaké konáre, nakoľko som prednedávnom prerábala to terárium, musím odtiaľ vyhádzať tie liany a vložiť tam naspať konáre. Substrát som mala ten pôdny či rašelinový ale plesňel no netuším kvôli čomu pretože nebol ani moc mokrý takže som ho vymenila za piesok. Ten počet cvrčkov maylím že bol dostatočne odhadnutý nakoľko dostáva cvrčkov dosť veľkých aostatných tam nechával chodiť a schovávali sa mi za tú polystyrénovú stenu. Teplota je tam okoolo 22 - 25 stupňov teplomer sa nachádza na opačnej strane terária ako sú žiarovky. Neviem aká je presná teplota pod žiarovkami nakoľko tam teplomer nemám takže to neviem určit.

Hm, tak to je paráda, teploměr nemáte (pochybuju, že by stál víc, než lentilky) - nevíte, na kolik se může vyhřát. K čemu je dobrý černý písek asi nezjistím, větve nemá, to sama uznáváte a to, že je to terárko malý snad vidíte sama. Výška 60 pro mě bude vždycky nedostatečná, to není ani pro samici. Jen nechápu, když Vám tohle všechno poradili lidi, co chameleony chovaj, proč se teda nezeptáte jich.

Ono by stačilo to pozadí, který je chameleonovi stejně k ničemu - vyndat a nemuseli by za to ti cvrčci zalejzat a aspoň by tam měl o kousíček víc místa. Minimálně mu aspoň začněte dávat vápník, když už teda nic.

Mám teplomer ak ste si nevšimli je aj na fotke. A bolo mi povedané že nemá byť pod žiarovkou ale na opačnej strane terária aby som vedela aká je tam teplota a nie aká je pod žiarovkou pod ktorou sedí. Ten piesok je tam preto prečo som už písala vyššie preto sme zvolii piesok. Pýtala som sa na to aj ľudí ktorý mi povedali že s ním treba zájsť k veterinárovi tak som si ešte chcela dať poradiť od ľudí tuto pretože na internete som si už prečítala množstvo vecí ktoré by mohli byť príčinou a už som z toho uplne pomotaná. V tom teráriu bol chovaný chameleon aj predtým asi 5 rokov a nemali problém s tou veľkosťou myslela som si že ak mi také terárium poradia aj v obchodoch a nie v jednom tak by malo byť fajn. To polystyrenove pozadie mu asi určite nevyberiem pretože je na ňom trávi dosť času a aj keď som mala konáre dané pod žiarovky držal sa radšej na stene ako by tam sedel. Tak isto aj spí buď na lianách alebo na rastlinách. Neviem či ste si to tam vyššie nevšimli ale vitamíny dostáva každý deň spolu s jedlom a ak som si to správne prečítala obsahuje to všetky potrebné minerály, vitamíny a látky ktoré sú potrebné.

To že si tu zo mňa robíte srandu s tými lentilkami je síce vtipné ale mohli by ste si najprv riadne prečítať čo som napísala a potom si zo mňa uťahovať. Len tak mimochodom ten teplomer je aj na fotke ak ste si nevšimli a bol pre vás nečitateľný.

Tak naposled - dostává Reptivite - o vápníku nic nepíšete, v Reptivite toho vápníku není dost.
Teploměr - ano vidím - jeden a očividně nevíte, na kolik se může vyhřát, ono v terárku nemusí být kupodivu ani jeden teploměr, ale chce to vědět, jaký jsou teploty a já nevěřím, že dobrý - protože když je na druhý straně od žárovky 25, tak pod žárovkou 35 v tomhle terárku s tím umístěním žárovky bude jen těžko.
Kdyby měl dost větví, nebude muset dřepět na stěně.
Terárko za mě nestačí a stačit nebude, třeba se vyjádří někdo další.

Okej Váš názor Vám neberiem. Ja hovorím to čo mi bolo povedané. Chameleóna som ešte nechovala a myslela som si že v predajniach kde ich predávajú a aj predavačky ktoré povedali že ich chovali budú asi vedieť čo im stačí a čo nie. O iných vitamínoch mi doteraz nepovedali, pretože hovorili že tie jedny vraj stačia tak som to neriešila. Tak isto to bolo aj s tým teplomerom. Zajtra pôjdem kúpiť další ktorý dám hneď pod žiarovku a poviem Vám aká tam je presne teplota. Neviem prečo je to umiestnenie zlé. Myslela som si že ak ich predávajú aj stými krytmi malo by to byť ideálne pre to zviera, neviem potom prečo sa tie veci predávajú ak hovoríte že stoja za prd a taktiež si myslím že nie sú až také lacné. Celé to terárium ma stálo myslím si že dosť veľa a keď je to na prd tak to môžem asi rovno zabaliť a predať ho aj s tým chameleónom.

Vlhkosť som sa snažila dodržiavať podľa toho čo som aj čítala. Teraz je tam okolo 60% a skúšala som aj ten piesok a je suchý tak netuším prečo má problémy s dýchaním. Ale ak to bude pravda tak Vám ďakujem aj za tú cenu že ste si tu robili zo mňa srandu. Je mi ľúto že nie som až taká skúsená ako Vy ale riadila som sa tým čo mi bolo povedané viacerými ľuďmi aj v predajniach. A myslím si že forum je tu aj preto aby sa ľudia ako ja dozvedeli čo robia zle a prečo aj bez toho aby ich tu niekto vysmieval. Svoje chyby som uznala a povedala som že tých konárov je tam momentálne málo čo som sa chystala napraviť v najbližších dňoch. A ten piesok no neviem, tiež som mala pocit že ak sa predáva a hovoria že nie je problém s tým keď ho tam dám tak som ho kúpila a zvolila som čierny preto lebo minulý mesiac som mala bledý.

je rozdíl v podávání vitamínů a vápníku.

Na vitamíny ten váš reptivit zřejmě stačit bude, ale je třeba mu ještě navíc podávat vápník (např. Biomin H - koupíte v lékarně). Vápník podávejte třeba 5x týdně, vitamíny 1-2x týdně. Kdyžtak si to dávkování najděte v jiných tématech.

Moje zkušenost je taková, že ve zverimexech a prodejnách obecně vám řeknou prakticky cokoliv co chcete slyšet, jen aby zboží prodali - je to byznys. Samozřejmě se najdou i výjimky.

Jinak jak už bylo řečeno, je třeba vyměnit ty větve za tenké větvičky :-)

Dále jsem se zde nedočetl nic o UVB světle, máte nějaké?

Pokud se nepletu, tak několik témat o chameleonovi a neustále otevřené tlamičce už tu je, zkuste pohledat, jestli se to tam nějak nevyřešilo :-)

Ďakujem moc za radu. Takže ten reptivit mu budem dávať iba dva krát a ostatné dni ten Biomin a tiež je to vo forme prášku? Môžem mu to dať priamo na cvrčky alebo zeleninu?

Slečna ktorá mi predávala aj chameleona hovorila že ho chovala tiež aj mi odporučala rastliny ktoré môže mať a ktoré nie tak som si myslela že o tom bude niečo vedieť a že mi poradí dobre.

Ano tie vetvičky a konáre poriešim ako som už písala mala som to v pláne tieto dni vyriešiť. No mám ten kryt v ktorom mam klasickú žiarovku a Exoterra Repti Go 5,0 UVB tak tá by snáď mohla byť dobrá aspon dúfam. Mala by som miesto tej klasickej zvoliť nejakú inú alebo tam tá stačí?

No ja som si čítala že dokonca môže byť aj prehriaty že to robí kvôli tomu a už fakt neviem čomu veriť a čo urobiť. Dostávam sa do štádia že jediné môje riešenie bude veterinár ktorý mi povie čo buď robím zle alebo čo je príčina.

Přehřátý z čeho? Z těch 25°C těžko, právě na to potřebujete ten teploměr.
A na veterináře bych spoléhala, jen pokud je to odborník na plazy a má s chameleony zkušenost, protože jak se tu dočtete, tak i veterinář může dost uškodit. Tím nechci veterináře vymlouvat, pokud problémy přetrvají, tak je to určitě dobrá volba.

Krom toho, dokud nebudou ok podmínky, tak ani sebelepší veterinář nepomůže.

Včera mi napísali ľudia že chameleon musí byť aj odčervovaný preto som ho chcela tiež navštíviť lebo ani o tom nič moc neviem a tiež som sa o tom nikde ešte nedočíla. Tak zrovna odborníka na plazy neviem kde nájdem a neviem či je reálne takého človeka nájsť. ale myslím si že na klinike by o tom mali niečo vedieť keď majú uvedené že ošetrujú aj plazy

To si může napsat kdokoliv. Nejančete s odčervováním, to se týká odchytových zvířat a nebo nakažených - a až po rozboru trusu. Odčervovat bez toho je nesmysl. Krom toho já pevně věřím, že po napravení podmínek se dost věcí vyřeší.

A to se dostáváme přesně k tomu, proč je to terárko malý. Pak se tam hůř dociluje teplot tak akorát. Ale až to proměříte, tak uvidíte, jestli dát silnější žárovku. Pak to budete muset vybalancovat tak, aby měl u země chladněji - kolem těch 23-25 a u žárovky 35-40. Ale podle fotky mi přijde, že máte žárovky naproti sobě na boku - spíš to chce, aby tepelná žárovka mířila dolu.

Stačí, když si tu zadáte do vyhledávače chameleon jemenský - vyjede Vám o podobných problémech vláken, že to nepřečtete za týden...

Já prostě při nejlepší vůli nechápu, proč lidi kupujou chameleonům předražený terárko z exoterry, speciální písky, lijány, teploměry, vlhkoměry a lentilky (nesměju se, jen nevím, jak jinak to nazvat).
Terárko aspoň 80cm na výšku seženete klidně i za poloviční cenu, co stálo tohle - teploměr stojí 29kč (a měří minimálně stejně dobře jako tenhle za 100), písek teda asi 34,-, když vezmete malý balení ze zveráče. Prostě za tisícovku bude terárko, ve kterým si chámoš bude lebedit. Reptivite jsou super vitamíny, ale vápníku tam dost není. Pozadí je tmavý, písek je tmavej, jen kompakt se žárovkou = tma. A rosit taky stačí míň. Spoléhat na to, že Vám tohle řekne někdo, koho prodej předražených blbin živí není nejlepší. A i když chápu, že tohle nevíte, tak vidět, že se tam chameleon zrovna moc nerozšoupne, zvlášť když tam má jeden šlahoun, na to přece nepotřebujete speciální zkušenosti. A odměřovat mláděti dávky, to je taky nanic. Když mu vyvětráte, posvítíte a přitopíte lokálně na 35-40, tak uvidíte, kolik toho sežere. Větev nestojí nic, pro tu si dojdete do lesa, fotek jak má vypadat terárko pro chameleona je tu taky dost.

To terárium som kúpila pretože som si myslela že bude dobré nakoľko som čítala aj o ňom aj to aké popisy som videla na internete. Ten teplomer som si tiež myslela že bude fajn ale tak očividne tam dám ešte jeden aby som vedela aká je teplota aj pod žiarovkou. Všetky tie veci ma vyšli dosť nehovoriac o tom že do piesku investujem každý mesiac cca 9 Eur a ten substrát bol rovnako drahý a vymenila som ho aj preto pretože ho jedol keď lovil cvrčkou niekedy chytil aj pekné kusy toho substrátu. Po prečítaní toho čo mu to môže spôsobiť som sa rozhodla že to vymením za piesok.

Uznala som svoje chyby ale taktiež som chcela aby ste ma pochopili aj Vy že fakt už netuším ako ďalej a myslela som si že som veci doteraz okolo chamelona robila dobre. No nebolo to tak.

No, tak to napravte a uvidíte, jestli se něco zlepší. Rozebírá se to tu několikrát. Písek stačí ten nejlevnější, teploměr taky. Až proměříte a uvidíte co a jak, tak se pohnete dál. Ale vlhkost je taky moc vysoká, zas tak malej, aby musel bejt rosenej denně už není. Dejte mu krmítko, tak nebude žrát i substrát a cvrčci nebudou zalejzat za to pozadí (a nebudou ho ani okusovat)

Lacnejší som ešte zatial nikde nezohnala a ani som nikde nevidela... Všade je väčšinou len ten exoterácky. No cvrčky dostáva z plastovej misky ale vyskakujú preto ich jedol aj s tým substrátom. A teplomer som minule chcela kúpiť tiež no najlacnejší bol okolo 8 Eur. tak uvidím. No ale tým že rosím každý deň tak viem že pije lebo tam nemám urobené žiadne špeciálne napájadlo a tiež som čítala že by sa malo rosiť každodenne aspon raz.

Obyč akvaristický písek se dá sehnat i levněji, nebo obyčejný z OBI. To samé teploměr - nemusí být přece teraristický, stačí úplně obyč. Tak ho napájejte kapátkem, nemusíte kvůli tomu rosit celé terárko... Krom toho chameleoni nemusí pít každý den.

Zdravím, nejsem žádný odborník, ale troufám si odsouhlasit výše zmíněné. Dejte na rady lidí, kteří se v chovu chameleonů opravdu vyznají. Navštívil jsem spoustu zverimexů ale životní úroveň těch zvířat je prabídná.. Já vzhledem k velikosti terárka myslel, že tam máte obra :D a ono je to mládě? ;) pak určitě špatně, nemusíte být znalec rozměrů, ale když ten chudák zaplácne půl terárka tak je něco špatně.. Ty rozměry co jste psala jsou dobré tak leda pro novorozeně. Alespoň 60x40x80(v) nejlépe 60x60x100(v) si myslím. Světla tam opravdu není (v tom nejsem vůbec znalí) ale s madmikem - zkušeným teraristou právě konzultuji, nejlépe trojkombinace UVB kompakt Lucky Reptile, trubivovou zářivku s dobrým světelným spektrem na dosvícení a nějakou bodovku výhřevnou. Větve tenčí (vždyť to chudák ani neuchopí dobře) a víc víc víc.. má tam jen dva suchý klacky.. lepších světelných podmínek dosáhnete určitě i celkovým zesvětlením terária.. Jak zmiňovana lacerta, vše tmavé! Ovzduší spíš sušší, takže vlhkost skoro 70% je zbytečně moc (pokud to bylo zrovna po rosení tak oka, ale jinak zbytečně moc, odvětrané to máte myslím dobře, takže by terarko mělo do cca 2 hodinek po rosení vyschnout. Vitamíny nejlépe zkombinovat. Můžu doporučit dvě směsi, které střídej (složení) Roboran H, Spofavit, Skořápky, Biomin H, Reptivite, Pivovarské kvasnice. Do druhé směsi místo Roboranu H přidej Plastin a máš zajištěnou pestrou škálu přísunu vitamínů, minerálů i vápníku. Pokud se mýlím, tak mi to vyvraťte.. Teploměr nemusíte ani kupovat. Půjčte si někde na den meteostanici nebo digitální teploměr a proměřte si různá místa v teráriu, ať zajistíte vhodný teplotní gradient a nedá mi to rýpnout si.. Ty lentilky bylo první čeho jsem si na fotce všiml :D:D

No neviem na fotkách to tak môžno vyzerá ale takto sa mi moc nezdá že by bol k tomu teráriu obrovský má 11 cm bez chvosta tak neviem a či je mláďa to tiež neviem pretože som ho kupovala v predajni a nevedeli mi presne povedať aký je starý ale tak dúfam žemaximálne tak do 1 roka.... A ak zmením terárium tak jedine na výšku vyššie a o niečo do šírky pretože na ležaté nemám moc miesta... S tým svetlom - to mám kúpiť uplne nový kryt aj zo žiarovkami a tento vyhodiť? alebo ako to mám vyriešiť?

Terárium mám po rosení asi tak do hodiny suché... No teplomer mám už kúpený a nalepím ho pod žiarovku aby som vedela aká teplota tam je.

Jak je tam řešený větrání? Podle mě to bude taky kámen úrazu a zásadní věc.Dál doporučuju rosit maximálně obden, nejlépe jednou za 3 dny a v ostatní dny pouze pokapat pár listů, aby se eventuelně mohl napít. Chamík zas tak špatně nevypadá, takže pokud si vezmete k srci všechny rady zde, tak by se ze současného stavu mohl dostat. Pokud ne, tak by to mohlo špatně dopadnout. Jinak k tomu substrátu. Já ho měním maximálně jednou za půl roku. A ještě k prodejnám. Já když někdy slyším, co prodejci radějí lidem za kraviny, ať už co se týče plazů nebo ptáků, tak buď musím odejít nebo to nevydržím a do hovoru se vmísím s tím, že co říkají je blbost. Tak tam raději nechodím. A ty lentilky mě tedy taky dostaly! Co to teda je? Tohle kdybych dala chamíkům do tera, tak budou naštvaní a úplně je to rozhodí.

No kkúpila som dnes Biomin H je o nasáčkované tak snáď som kúpila dobre. Už sa to zlepšilo nemáva otvorené ústa je celkom v pohode a dnes aj je čo sa čudujem a som prekvapená... konáre tam akurát teraz prihadzujem a nejak to tam pomením... No ja mením piesok zakaždým keď čistím terárium pretože nechcem aby bol napáchnutý tým prostriedkom ktorý je na čistenie terária tak kvôli tomu je menený každý mesiac. Tie "lentilky" sú kamene a nemal s nimi žiadny problém ani po tom čo som mu ich tam dala netváril sa nijak stresujúco... Vetranie mám z vrchu je tam po celej vrchnej časti sieťka a raz za deň prevetrám aj tak že otvorím dvierka a nechám to tam prefúknuť...

OK. Podle mě je to větrání ale nedostačující, i když je síťka po celé horní části. Vzduch tam ale pravidelně necirkuluje a jednou za den prefúknuť nestačí. Možná se mýlím, ráda bych znala názor ostatních. Nemůžu si pomoct, jeden z poblému vidím v tom větrání. A čím že to čistíte to terárko, že to tak smrdí? Ještě bych zkontrolovala trus, jestli je ok. Jinak terárko musí být samozřejmě na výšku.

Čistím ho s prípravkom Reptix Terraclean a nemôžem si pomôcť ale je to strašne silné a tým že rosím a voda ostáva na skle to sklo že strašne flakaté a zanesené takže to tam musím nechať pôsobiť a ono to steká aj na ten piesok alebo substrát tak kvôli tomu ho mením... No trus sa podla mna nijak nezmenil akurát tým že menej zje tak je toho menej no uvidím ako to bude dnes alebo zajtra keď zje toho viac...

Mně se zdá, že zbytečně kupujete předražené věci. Koukala jsme na ten čistič, to je teda pálka! Já používám RinGo (nejen na terárko, skoro všude), je to přírodní octový čistič za pár kaček.Sice to chvilku octem smrdí(ne že ne, jak uvádí výrobce, který píše, že na vás dýchne příjemný ozón jablka nebo broskve, to teda nedýchne), ale za chvíli to vyvětrá a opravdu je to účinné.Používám i na čištění volier. Neni třeba kupovat ani drahé vitamíny. Koupíte sáček Roboranu, sáček Plastinu a Biomin H. A máte vystaráno na rok a ještě se můžete dělit se sousedem. Žárovky. Žárovka s plazem na krabičce je téměř stejná jako koupená v Elektru, akorát že s tera obráskem stojí 200 a bez obrázku 20 Kč. A tak dál.. Ale chamík opravdu nevypadá špatně. Jen to větrání....

NO hej ten čistič bol dosť drahý a to som kupovala už druhý lebo som kúpila jeden a ten neodstránil ten vodný kamen či tie usadeniny čo boli na skle z vody... No dnes som už kúpila Biomin H je tam 30 sáčkov... takže mám ešte dokúpiť aj tie čo ste písali? alebo stačí ten biomin plus ten Reptivite čo mám?

Taky si říkám na co čistič, když ocet je 100% bio, stojí pár kaček a slušně zabírá a rychle vysmrádne a čistič bude stejně na nějaké octové bázi, když má být na vodní kámen...
Pro slečnu - nemá vůbec smysl kupovat zbytečně drahé nesmysly jen proto, že mají někde napsáno, že je to pro zvířata. Rašelina ve zverexu je úplně stejná jako v zahradnictví (jen je potřeba se ujistit, že ta ze zahradnictví není s hnojivem) a stojí podstatně víc jen díky obrázku na obale...
Ad měření teplot, na to taky není potřeba budíček s nápisem Exo Terra. Obyč pokojový teploměr, na nějakou chvíli (jeden den) umístěný nejdřív pod zdroj světla, pak do prostředku terárka a pak na zem taky podá požadované informace.
Co se týče obsluhy v prodejnách, věřte, že to jsou většinou "chovatelé" všeho. Tak už to chodí. Samozřejmě, chovatele najdete taky, ale těžko vám řekne "Tady to nekupujte, terárko si udělejte z OSB, tyhle jsou zoufale malý a zbytečně drahý, kupte mu vápník, který nemáme, někde jinde a když už tam budete, kupte si v hobby marketu obyč rašelinu a trochu písku, tady to máme zbytečně drahý a ty umělý liány, co stojí bratru 350 Kč za kus vůbec nepotřebujete, kupte mu za stovku dvě voděnky, k tomu za další stovku malej ibišek a ještě zbude na fikus benjamina..." - protože MUSÍ prodat. Když neprodá, bude bit. Jak žito... ]:):-(

NO hej je to rozdiel... ďakujem moc za rady... veľmi mi to pomohlo a dúfam že už to bude fajn... dohádzala som tam teraz nejaké tie konáre už po nich aj lozí tak vyzerá že sa mu to tam celkom páči... ešte sa spýtam je dobré mať v teráriu aj živú rastlinu alebo je to zbytočné?

Neni zač. Já je tam mám, ale je třeba počítat s tím, že je chamík může okousat. Dávala jsem tam takové barevné kopřivy, nevím název, které samec vždy zlikvidoval za krátký čas. Teď tam mám ibišky, které ale koušou taky. Koušou je ovšem daleko mně, jelikož jim dávám dost ovce a zeleniny.

NO asi o tom popremýšlam aj ja a dám mu tam niečo, hovorili mi to aj ludia že to okúše ale tak pokial mu to neublíži tak to je v pohode... aj tento lúbi zeleninu aj ovocie hlavne mandarinky a šalátové listy... Len ako to tak sledujem teraz znova má otvorené tie ústa ale v noci bol v pohode aj keď som mu tam dávala tie konáre od rána bol fajn no zas som na tom istom ako včera :-/ už fakt neviem čo s tým

změna se neprojeví ihned! Zatím jste odstranila jen část nedostatků.. trpělivost a napravit vše co bylo špatně (světlo, hlavně nic od reptiglo :), teplo, vlhkost, větrání pokud není i na spod terária pro cirkulaci vzduchu, vitamíny, místo experimentů s ovocem zkuste obměnit živou stravu (rozmanitost hmyzu) živou rostlinou nic nepokazíte - udrží trochu té vlhkosti a hlavně napomůže čistějšímu, čerstvějšímu vzduchu, což není na škodu nikdy!! Pozor na jedovaté rostiny ovšem! A pošlete foto terárka po úpravě).. a nechť se dílo dokoná ;)

no myslela som si že hej :)) lebo doteraz bol fajn ešte sa aj najedol čo som sa divila... to svetlo budem teda musieť ešte nejak vyriešiť... a nabudúce už kúpim na spodok znova bledý piesok ako som mala doteraz.... Teplomer pod žiarovkou ukazuje 32 stupňov... no experimenty :D oono ovocie som mu dávala keď som nevedela zohnať nikde cvrčky tak bol deň na ovocí a chutíí mu dokonca ho minule uprednostnil pred cvrčkami, žial ale inší hmyz nejak nechce ešte muchy občas ked mu ich tam pustím, ale múčne červy odmieta a zjedol akurát sarančatá ale tie boli obrovské teda podla mňa a mal s nimi dosť problém ( kúpila som ich lebo tiež neboli cvrčky)

Je dobře, že moučné červy nechce. Neni to pro ně nic dobrého. Pokud je nahoře 32, tak to dýchání není z přehřátí. Je to příznak, že se mu špatně dýchá. Takže buď to bude špatným vzduchem (právě malou cirkulací vzduchu) nebo už má nějaké problémy, může být i zaplísněný, může mít v krku nějakou infekci, může být začervený, cokoli. To větrání je nedostačující. Nahoře máte ty umělé kytky,i ty jsou překážkou ve větrání. Prvotně bych řešila toto.

pokud jsou větve napité vodou tak se vlhkost určitě zvýšila.. zkontrolujte až vše proschne.. chameleon je pouští zvíře, takže těch 40% vlhkosti bohatě stačí. Ibišek benjamin může být.. jeden z běžně dostupných a levných ;) můžete i nějaký sukulent, napadá mě třeba tlustice ala. crassula ovata :) nic složitého, pak nebudete vědět zda-li se starat o zvíře nebo o květiny :D

jinak osobně bych tam dal úplně jiné větve.. ty klacky co tam máte, jsou jak na psa :/ zkuste kroucenou vrbu nebo jiné tenčí větvičky. NE z jehličnatých stromů - pouští smolu bo smůlu :D a červy mouční obsahují příliš tuku, ty ani nedávejte.. njn. to jsou ty zlatý věci z exoterry ;) ať Vám přítel zbouchá nějaký rozumný terko z OSB desek a máte vyhráno.. pokud reaguje tak jak říkáte, tak bude problém opravdu v tom větrání

Dobré jsou takové slabé bambusové tyčky, ty se svážou provázkem dle potřeby. A jak dál. Buď pořídíte nové terárko, pro samce je rozumné 90 výška, 65 šířka a min 45 - 50 hloubka s dostatečnou cirkulací vzduchu. To ale nepředpokládám. Takže u stávajícího tera bych nechala ve dveřích vyříznout pás, kam bych dala větrací mřížku. Ani to ovšem není ideální, je lepší, když je větrací mřížka, která je zepředu, trochu jinak udělaná, ale to už nebudu rozvádět, to je jedno. Ve Vašem případě je nutné udělat alespoň to vyříznutí skla v dolní třetině dvířek nebo boku.

Hele tady bych to fakt nehrotila, to větrání je jediný plus exoterr, mám sice jen jedno, ale větrá víc než slušně. Spíš bych viděla problém v umístění těch světel, zakrývá to velkou část síťky, tak možná to nějak poupravit, než řezat do terárka. Tak ho pak bude moct aspoň prodat. A taky nedostatečná teplota - jestli se to pohybuje jen 22-25-32, tak je to sakra málo a chce to přitopit.

Je to exoterra, ty větraj dobře, větrání komplet vrch a lišta pod dvířkama s dírkama... A taky různý "neplánovaný" škvíry (kterýma proběhne i dospělej anolis caroliensis, vlastní poznatek), takže pokud to nějak nezalepovali, tak větrání by mělo stačit.

Ty místa pro kabely - to myslíte tu černou lištu pod dvířky? Jestli ano, tak jsme u jádra problému. Určitě odlepit. Cvrčky dávejte do kelímku od jogurtu, z toho nevyskáčou - nebo jen pár - a chámík si je vklidu uloví, aniž by se dostali kam nemaj.

Nie nie tie myslím tie čo sú hore nad tou polystyrénovou stenou je taký tenký pásik ktorý sa dá otvárať a zatvárať je tam kvôli káblom ktoré išli do terária kvôli fontáne... tie čo sú pod dvierkami sú otvorené lebo zvnútra je sieťka takže tadial mi nevychádzajú... jediné čo som si myslela a pripadalo v úvahu boli tie otvory hore na tom kryte ale sú široké cca tak 0,5 cm.

Casto se zminujete o krmitku,ze ktereho cvrcci neutecou a chamik si je pomalu vyjida.Nikde jsem ale nenasel kolik je asi tak vhodna hloubka a velikost takoveho krmitka.Ja mu dam vzdy tak dva z ruky,pak uz odmita jen cumi.Hodim mu je tedy dovnitr,jeden ci vic vzdy nekam zalezou a ten nocni cvrkot stoji pak za to.Krmitko by to vyresilo.Diky

No ja mu hazel kazdy den tak kolem 7 cvrcku,neco jsem mu dal z ruky.Ted jsem menil 3D pozadi a z hruzou jsem tam nasel zalezlych asi 25 cvrcku.Takze o lovu nemuze byt ani rec.Z ruky zere.Kdyz mu dam do misky par kousku tak je taky slupne,ale to loveni mu nejak nejde je desne linej.A ty co nesni to je pak nocni koncert.A ted jsem jeste zjistil,ze mam plny terarko malinkejch cvrciku.takze misto aby je chamik zral,spokojene se mu tam lihnou za zady.

Súhlasím s tým čo bolo napísané vyššie. Je veľký rozdiel medzi vitamínmi a vápnikom a žiaľ vo veľa obchodoch nie sú primeraný odborníci. Vitamíny sa nesmú podávať pravidelne pretože hrozí vitaminoza čo malému organizmu škodí. Tiež vyššia vlhkosť spôsobuje znižovanie teploty a hlavne v noci mohol byť podchladený. Treba nakúpiť v prvom rade Biomín H, kúpiš ho napríklad v Pilulke https://www.kuponyzdarma.sk/pilulka-sk/ a podávať pri každom krmení. Reptivite alebo iné vitamíny, max. každé druhé až tretie krmenie.