Jak se zbavit roztočů v inkubátoru?
Zdravím kolegy teraristy.
Před nějakou dobou jsem koupila na burze vermikulit a zřejmě jsem si s ním zavlekla roztoče, kteří mi v inkubátoru napadají a ničí snůšky vajec plazů. Napadené vejce se jeví jako zdravé a na povrchu není nic vidět, ale pak najednou rychle zkolabuje a když jej zdvihnu, zjistím, že je zespodu napadené a prožrané od roztočů. Ještě nenapadená vejce jsem několikrát přendala do čistých nádob s novým sterilizovaným substrátem a vydesinfikovala inkubátory, ale roztoči se vždycky zase objeví a nějaká vejce zničí, zřejmě stále někteří (malá vývojová stadia) zůstávají na nějakých vejcích a nejsou vidět do doby, než se zase namnoží a způsobí škodu, viz přiložené fotografie. Na první fotografii je zdravě vypadající vejce a na dalších totéž vejce po zdvihnutí.
Prosím, nenapadá někoho, jak (čím) zlikvidovat roztoče, aniž by hrozilo poškození vajec? Děkuji.
Zdar,
tohleto jsem sice ještě neviděl, ale asi bych zkusil na nějakým menším počtu podezřelejch vajec použít nějakej ten pásek proti roztočům (detia, detmol). Snad to nesejme i ty vajca...
Mě napadá jedná taková věc, co by možná šla vychytat, dát do inkubátoru světlo na likvidaci baakterii a virů, co používají v nemocnicích na sálech(nevím jak by to zafungovalo na roztoče). Ale cenově vůbec nevím a dostupnost taky ne.
a další věc mě napadá dát vejce úplně bez vermikulitu třeba na molitan a každý den měnit a po nějaké době(podle vývojového cyklu) by to mělo být ok a znovu dát vermikulit.
Ale záleží co tam máš za vejce.
díky za rady, ale vzhledem k tomu, že ten dichlorvos zlikviduje i některé citlivější plazy a menší obojživelníky, tak u vajec by to bylo myslím dost na závadu- on funguje na principu toho, že silnou plazí kůží proniká pomaleji než chytinovou slupkou hmyzu, ale slabá kožová membrána vejce pro něj nebude žádná překážka, to bych rači vůbec ani nezkoušela. Zrovna tak tu UV lampu, vzhledem k tomu, že UV vejce obecně poškozuje...
Ta nejvíc napadaná vejce se zrovna bez substrátu líhnout moc nedaj...ale je fakt, že na ta bez substrátu to asi vůbec nejde. Ale taky to jsou typy vajec s podstatně silnější skořápkou.
Možná plácnu úplnou pitomost, ale co slabej roztok hypermanganu? Hádám jen podle akvarijní zkušenosti. Zahubí to kdejakou breberku, bez toho, aniž by to zabilo ryby, žáby, plže...
Jj, hypermanganem jsem ošetřila ty roztočema způsobené léze na vejcích. ten vejce nepoškozuje, ale zárověň bohužel ani nehubí ty roztoče.
A Neostomosan?Mám s ním dobré zkušenosti u hadů,ale nevím jak u vajec.
Co na to jít obráceně a nechat tam nějakou potravu pro ty roztoče (třeba nějaké již rozežrané vejce), aby si těch ostatních nevšímali? Možná je to blbost, ale předpokládám, že kdyby měli možnost snadné obživy, nebudou hloubit díry do dalších vajec.?
lze předpokládat, že dostatkem potravy by se akorát masivně namnožili a situace se ještě zhoršila. Nějaké logické přemýšlení (proč se kousat se šlupkou, když tamhle je nakousnuté) se u členovců asi moc nedá očekávat...návíc by to byl dobrý zdroj potravy taky pro plísně a bakterie.
Já bych zkusil nějaký přípravek na bázi přírodních pyretroidů. Stříknout na různá místa, jen ne na vejce. Ne ve velké koncentraci.
To samé bych zkusil případně i s Frontlinem. Nemusí se vše vystříkavat, ale stačí vzít normální stříkačku s jednou jen tak místama stříknout. Třeba okolo krabičky s vejci z venku a trochu do substrátu.
Samozřejmě že bych toto vyzkoušel mimo "hlavní" sezónu a na vejcích, které jsem ochoten obětovat. Nebo udělat pokus i mimo inkubátor třeba na vejcích od chamiků...
Mě se Frontline osvědčil jako poměrně netoxický.
pyretroidy jsou čistě kontaktní jedy...takže teoreticky by se do krabiček po stranách ošetřených třeba biokillem neměli roztoči dostat. Ale pak by asi nastal problém u líhnoucích se mláďat, až by si lízla, protože pro malé plazy a mláďata je vysoce toxický...ale nápad je to zajímavý a určitě stojí za promyšlení. Děkuji za tip.
Co se týče Frontline, tak ten působí na parazity i jenom výparama. Co se týče té toxicity, tak zvířata od určité velikosti a v dobré kondici ho celkem v pohodě snáší, ale naopak malá zvířata nebo oslabení jedinci po něm celkem rychle padnou. Takže si nedovedu představit, co by tomu řekla ta vejce..teď nějak nemám na čem vyzkoušet, jak moc by na ně působil, páč tam teď zrovna mám samé snůšky, o které fakt nechci přijít.
Asi bych na to šel z opačného konce. Snažit se hubit roztoče když už se v inkubátoru vyskytují je vždycky opruz, a navíc je tu riziko, že tu léčebnou kúru odskáčou i vejce. Spíš bych se zaměřil na prevenci, na to, aby se ti roztoči v líhni vůbec neobjevili. Jestli máš podezření na kontaminovaný vermikulit, nemilosrdně ho vyhoď. V tomhle případě není na nějaké šetření místo. Jako inkubační substrát lze použít téměř cokoliv, já např. s úspěchem používám nastříhaný hrubší molitan. Před použitím propařím, a nechám v mokrém stavu na minutku či dvě projít mikrovlnkou. Je to levné a spolehlivé, v případě potřeby se jednoduše nastříhá nový.
Inkubátor bych před použitím důkladně vypařil, a ještě důkladněji vydesifikoval savem nebo chloraminem (ostatně, to dělám vždycky). Chlor by měl "vše živé" spolehlivě zahubit. Po téhle sterilizační kúře a po zmněně substrátu, se ty potfory přece nemůžou znovu objevit...
Ano, to by samozřejmě bylo snadné, ale to jsme si jenom nerozuměli Mám 2 inkubátory, oba jedou celoročně nonstop, jsou neustále plné vajec. Měla jsem 3 -1 jako rezervní, ale před časem se mi 1 podělal, takže mám jen 2. No a někdy cca před 4 měsíci se mi do nich s novou várkou vermikulitu dostalo co nemělo. Vermikulit jsem samozřejmě vyhodila, koupila novej a ten od té doby převářím v mikrovlnce. Jenže snůšky se kontaminovaly a i po kompletní výměně substrátů a desinfekci inkubátorů se pořád objevují roztoči, protože přímo ta vejce samozřejmě vydesinfikovat nemohu. A další věc je ta, že s některými snůškami už v této fázi inkubace nemohu hýbat. Takže průběžně vyhazuji zničená vejce a sprostě u toho nadávám.
Mně teďka nejde o nějakou prevenci, ale o to, jak pokud možno zachránit ta vejce. Proto dotaz byl, zda někdo nezná způsob, jak zlikvidovat roztoče v jedoucím inkubátoru a nezničit při tom i snůšky.
Ne tak docela. Záleží na tom, co za vejce líhneš. Na tom záleží opravdu hodně.
Co na to jít čistě fyzikálně, vejce se musí ohřívat mnohem pomaleji, než roztoč, zkusil bych je ošetřit párou z parního čističe. Takové lokální krátkodobé UHT. Otázka je, co to může udělat s vejcem, zválště s vlásečnicema, co jsou blízko povrchu a další problém vidím v nadmíře pohybu co by k tomu byla potřeba.
Možná bych zkusil lepové desky, pásky položit mezi vejce, ale to na roztoče asi příliš nezabere. Ideální by bylo jít na ně biologicky, napadaj mne třeba štírci, ale kde je vzít a jestli by to fungovalo, to je ve hvězdách.
Pokud nechceš experimentovat, šel bych na to od lesa. Vermikulit do autoklávu (nebo třeba papiňáku), ať je 100% sterilní. A rozděl vajce jednotlivě do extra krabiček s víčkem, pod víčko máznout proužek vazelíny (princip od švábů). Následně inkubátor vzít savem, parnim čističem a ještě bych ho nechal ohřát na aspoň 65°C po pár hodin (přidat do něj topnej kabel). Pak by měl být INK sterilní, vejce jednotlivě bez teoretické možnosti "nákazy" jeden od druhého. Možná by se dali vejce ošetřit ještě Devilanem, ať je na nich další svinstvo, které těm mrškám znepříjemní život...
rozdělit vejce po jednom je nereálné, to nevím, kam bych těch několik desítek krabiček narvala. Navíc s některými vejci už nemohu hýbat.
Inkubátor není problém vysterilizovat, nastavuju ho na 60°C a před tím vystříkám Desprejem, to je taky dostatečně vražedná kombinace. Vermikulit taky ne, mikrovlnka na 10 minut taky stačí.
Ale ti štírci jsou dost zajímavý nápad, děkuji za tip . Občas nějakého najdu v knihovně tak až nějakého najdu to prubnu, jen nevim, jak se mu bude dařit v tom teple a vlhku, přeceje v knihovně je dost odlišné klima. Ale za zkoušku to stojí, čistě teoreticky žerou roztoče a ne vejce, takže by mohli fungovat.
V každém případě musí logicky existovat látka, která zabije roztoče a která nezabije vejce. Teď jenom přijít na to, co to je. Buď se nejde někdo natolik chytrý, že poradí takový přípravek anebo pak nezbývá nic jiného, než experimentovat (viz. můj příspěvek, pyretroidy, fipronil atd.).
Do budoucna bych pak zvážil pokud se toto nepovede zakoupit nový inkubátor a založit paralelní "čistou" inkubaci. Ideálně položit inkubátor do nějaké nízké dózy s vodou a třeba i přidaným nějakým činidlem, aby se do inkubátor noví roztoči nedostali. Inkubátor by mohl být i třeba na pár měsíců zapůjčený a jakmile zničíte ve svých starých roztoče, tak zase inkubovat v nich...Tak asi vše.
Tam není problém se sterilizací inkubátoru a substrátu, jak už jsem psala výše...tam byl problém v jednorázovém zavlečení roztočů. Za x let předchozího chovu a tisíce vylíhnutých vajec problémy nebyly. Mně jde opravdu čistě o nynější záchranu opravdu hodně cenných vajec, ne o prevenci se kterou už si pak poradím sama.
Co se týče těch přípravků, tak tam vyvstává několik otázek- vzhledem k tomu, že se jedná o vesměs nervové jedy fungující na principu neuroblokátorů, tak je otázka, jak moc to poškodí zárodky a kdy vůbec se to na těch vejcích pozná. Aby se pak vejce zdánlivě normálně nevyvíjela, ale mláďata neměla poškozenou nervovou soustavu, takže se nevylíhla. Což u vajec s dlouhou dobou inkubace by se člověk mohl dozvědět za několik měsíců, což by bylo docela pozdě. Nevím, jestli už někdo zkoušel vliv těchhle přípravků na plazí embrya. Navíc by tam určitě i záleželo na stupni vývoje zároku při pokusu. Ale třeba u savců-hmyzožravců dochází při aplikaci k poškození embryí často, kdežto u hlodavců a šelem žádné kontraindikace nejsou a nebo jsou málo časté.
zkoušela ses kouknout na venomland, tam už se řešilo cokoliv a když ne zkusit tam založit vlákno a hodit to tam, někteří tam jsou docela kapacity(ne jako já), tak s tím už možná přišly do styku. Zkus za to nic nedáš