Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Jak se mám starat o holátka

Dobrý den,
mám moc ráda všechny hlodavce, i jiná zvířata, ale tito roztomilí zoubkovatí tvorečkové jsou u mě na prvním místě. Nedávno jsem viděla, že v jednom zverimexu poblíž prodávají živá holátka. Je mi jich líto, protože moc dobře vím, jak se tam s nimi zachází: Narodí se, vezmou je, šoupnou je do plastové krabice pod pultem a tradá! Prodávají je v igelitovém sáčku, za deset korun, hadům. V pondělí si chci tak pět pořídit. Koupila jsem si pro ne speciální mlíčko (je to vlastně speciální mlíčko pro kočky, ale lepší než kraví) a připravila jsem pro ně krabičku s pilinami. Chci si je vychovat, a pokud některé přežije, aspoň jedno, tak ho budu učit počítat a tancovat. Zní to jako blbost, já vím, ale hlodavci jsou opravdu chytří. Jenom se tolik neprojevují.
A tak bych se vás ráda zeptala, jestli má někdo z vás s tímhle podobném zkušenosti. Když tak poraďte.
Předem děkuji za odpovědi.

na dotaz odpovězeno bylo, zamykám (Aurifer)

Každopádně to šacuju na osobu školou povinnou, protože kdo z nás, normálně pracujících, by měl čas se co dvě hodiny crcat s myšma? Já teda ne... to už by muselo být něco, co by mi stálo za pokus ručního dokrmení, ale rozhodně ne pár myšat.
Včera jsme na výletě našli mrtvého rejska. Asi se utopil při těch příšerných bouřkách. Tak jsme cca 3 km pochodu filozofovali nad přirozeným chodem přírody a tím, jak s tím vyjebávají (dámy prominou) lidi... cestou domů jsme se dívali z vlaku a moje drahá polovička pronesla: "To bude krása, až tu nebudou lidi!" :-D Taky bych rád tolik optimismu, aby mi k uspokojení stačilo piplat se s třema myšma...
A jestli jsou fakt krmený kočičím mlíkem, poteš koště!

Nějaký mládě třeba od veverky, nějakýho pořádnýho druhu myšáka, nebo plšíka apod. by mi za to rozhodně stálo:-D Ale u obyčejný laboratorní myši v tom nějak nevidim logiku. Ničemu tim nepomůže...přijde mi, že spíš naopak, protože pokud tohle plácání se se stříkačkou, umělym mlíkem a masírování zadku přežijou, tak z toho budou stejně oproti normálním myším retardíci...
Jo a napjatě čekám, až ze slečny vyleze věta typu: "Chci zachraňovat nevinná zvířátka, jsem veganka, nejezdím autem a nevzala bych si na nohy kožený boty, protože je to krutý využívání zvířat":-D

Jasně, najít plší hnízdečko nebo veverčí a ujistit se, že máma fakt zmizela, tak to zkusím, ale budu mít dilema jaxivň, protože co potom? Vypustit zpátky? Asi sotva, těžko naučím veverku, jak přežít zimu v přírodě a omezovat takový zvíře klecí... kromě toho, veverky jsou čůzy, vybírají hnízda ptákům... :-D Plšík u nás bydlel ve špajzu spokojeně pár let, to bylo fajn.
Hele, napjatě čekat nemusíš, stačí zabrousit na odpověď na mé impertinentní dotazy o stránku dříve, o něco výše. Slečna je veganka a všechny ty ostatní věci... :-D Překrásná lištička získává dva bludišťáky... :-D Ha! A teď jsi se prokecla a jsi to ty! ]:) No jistě, že mě to nenapadlo dřív!

Náhodou já jsem se tak v 15 letech sekla, že nebudu jíst maso, protože jsem byla blbá, jak daleko jsem viděla a vydržela jsem to dva roky (a měla jsem kvůli tomu doma náležitý peklo:-D)...no a pak mi začala každej den týct krev z nosu, motala se mi hlava, padaly mi vlasy, jak sviň apod. A moje vegetariánská éra skončila tim, že jsem pak na jedný grilovačce sežrala snad věnec buřtů:-D Taky jsem si prošla érou, kdy jsem zachraňovala každý vypadlý ptáče, to za náma pak doma chodily vlaštovky a kosi, jak slepice, taky jsem měla na cucáku malýho zajíce, kterýho haranti vytáhli z nory atd. Ale ani v tý době by mi nepřišlo nikterak užitečný ani logický "zachraňovat" myší holata ze zverimexu::)

Takhle, oni hlodavci s nidikolním typem mláďat se na náhražce pro koťata dají odchovat taky a to docela dobře. MOrčata, osmáci, činčilata atd ne, ale myši, potkani, křečci, gambie, plši, veverky, taky králíci atd celkem dobře. Ani z toho mláděte nutně nemusí vyrůst krypl, ikdyž bývá proti normálně přirozeně odchovanýmu mláděti ve vývoji o pár dní opožděný, tak to pak většinou normálně dožene. Teda pokud si s ním člověk fakt dá tu práci a dostatečně ho krmí a masíruje. Pokud se to nezkomplikuje a mládě nedostane zácpu nebo naopak srajdu, zápal plic atd, tak se to dá a zvíře pak normálně žije. Jenže z něj je pak závislák na člověku, co je nepoužitelnej do chovu. Odchovávala jsem uměle už kdeco, co se týče savčích mláďat. Ale fakt je ten, že to nikdy nebylo z důvodu "zachraňování nějakých myšísků před těma hnusnýma zákeřnýma hadama". Ale když už se slečna rozhodla a nemá nic lepšího na práci, takže neví co by roupama, tak ať si pár myšísků "zachrání"...my, co máme svých starostí dost jí můžem leda závidět :-D

Auri: No vidíš, co to melu::), ona se mě ta blbost ještě asi nepustila:-D Teda králík... "zachraňování nějakých myšísků před hnusnýma zákeřnýma hadama" Jo, to je přesně to, co jsem měla na mysli, že nechápu, jak někdo může myslet vážně...že je někomu tý myši líto chápu, ale škrtit mrkev jsem hada ještě neviděla...

Vzhledem k tomu že už jsem ve světě zvířat něco viděla a momentálně pracuji v útulku, Tvůj dotaz mě vytáčí. Rozhodně planetě nepomůžeš tím, že kvůli třem holatům koupíš průmyslově vyráběné mléko pro kočky. Už jenom energie na jeho výrobu a všechny použité suroviny jsou pro planetu horší než smrt holat. Měla by ses vzdělávat a srovnat si v hlavě co je opravdu důležité. Jenom pro ilustraci nedávno k nám přišel do útulku kříženec BŠO. Kovový stahovák měl těsně kolem krku (brzy by asi začal zarůstat), na zádech cca 20 cm dlouhou ránu (asi od sekyry), jedno ucho uříznuté, celý špinavý a zadní nohy měl od motorového oleje.
Nesnažím se tě tím šokovat, ale spíš ti dát námět, kde je pomoc zvířatům opravdu potřeba a kde ne. Zamysli se prosím nad tím, co děláš, ale hlavně si najdi co nejvíc informací o této problematice. Tím nemyslím články v Bravíčku typu "chudáčci zvířátka, musíme jim pomoct". Doporučuji začít Etikou chovu zvířat (zákon 246/1992 Sb), ekologií, popřípadě etologií.

Moji hadi zachránili tento týden hned tři holata, nějaké ty myši a potkana. Včera jsem osobně zachránil čuníka a dnes ještě kuřátko. Večer se chystám zachránit ještě kapříka.:-D

Pojídání masa je součástí koloběhu života a smrti. Život může být živý jenom ze života. A je jedno, jestli se pojídá maso nebo ovoce. Princip je stejný. Všechny eko-vegan blbosti jsou stejně jenom slepá ramena a jejich vyznavači jsou planetě neméně na obtíž, než jakýkoliv pojídač masa. Pokud chcete svými stravovacími nároky zatěžovat planetu co nejméně, zde je inspirace:

watch